Jump to content

παγος απο Α/Ο


phaerimm

Recommended Posts

πως σας ακουγετε η περιπτωση να βαλω στο σαμπ κοματια παγου (πλαστικα ποτιρια στην καταψηξη) αν το νερο το εχω παρει απο αντιστροφη οσμοση?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ευκολη σαν ιδεα,αλλα δεν θα πιασει..(ποσα παγακια επι ποσες ωρες θα ριχνεις κλπ,κλπ.....) :);)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γεμίζω παγοκύστες με κανονικό νερό (αφού έχω βάλει αντιχλώριο) και μετά θρυμματίζω τον πάγο και τον βάζω σε μικρά σακουλάκια με κούμπωμα τύπου zip. Με βολεύει πολύ γιατί το εξωτερικό μου φιλτράκι παίρνει μια οριζόντια κασετίνα πάνω στην οποία χύνεται το νερό. Έτσι τοποθετώ το σακουλάκι επάνω στην κασετίνα και κάνει μια χαρά τη δουλειά τη για κάνα 2ώρο (ανάλογα με το πόσο πάγο έχω βάλει μέσα). Βέβαια το ενυδρείο μου είναι μικρό (15 λίτρα) αλλά η μέθοδος φαίνεται να αποδίδει!!!

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

εχει κλιματισμο το δωματιο, δεν το πιανει ηλιος απο πουθενα.... ευχομε να το αποφυγω το chiller

Link to comment
Share on other sites

πως σας ακουγετε η περιπτωση να βαλω στο σαμπ κοματια παγου (πλαστικα ποτιρια στην καταψηξη) αν το νερο το εχω παρει απο αντιστροφη οσμοση?

Αν θα βαζεις συνεχια, θα αλλαξει η αλατοτητα και σταθμη νερου.

Μπορεις να φτιαχνεις παγο μεσα στα αδεια πλαστικα μπουκαλια απο το νερο :) και να τα βαζεις μετα κλειστα στο σαμπ. Οταν παγος θα λιωσει μεσα τους ξαναβαζεις στην καταψ.

Το καλοκαιρι εχω παντα τετιο παγο, αν σταματαει η ρευμα ;) και βοηθαει αρκετα.

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

''Δεν γίνεται δουλειά με παγοκύστες οπως αυτες που βαζουμε στα ψυγειάκια απο φελιζολ?''

Γινεται αλλα δεν ειναι λυση ειναι για κατι εκτακτο οπως αναφερει η RAIN καλυτερα αν θελεις να κατεβασεις τηνθερμοκρασια αφου δεν σκεφεσαι για chiller ειναι να βαλεις ανεμιστηρακια το θεωρο πιο ευκολη λυση και πιο καλη.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

rain πολυ ωραια ιδεα, οποτε τα παγακια τα χρισιμοπιο μονο για συμπλιρωμα :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια οι παγοκυστες απο τα ψυγιακια που λετε εχουνε κατα βαση αμωνια. γι αυτο ΠΡΟΣΟΧΗ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...