Jump to content

Recommended Posts

...... υπομονή :) πέραν οτι είναι προσωρινή είναι ψάρια ανθεκτικά σε μεγάλες θερμοκρασίες.

;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω δεν θα το εβλεπα ετσι με "χιουμορ" το θεμα. :)

Θα εφτιαχνα νοσοκομειο.

Αν δεν γινοταν* για οποιοδηποτε λογο .... δεν θα εκανα τουλαχιστον πλακα.

Οταν βαζεις αλλα ψαρια με δισκους το κανεις κανοντας ηδη υποχωρησεις στις θερμοκρασιες για τα υπολοιπα ψαρια.

Οταν ομως εχουμε αναγκαστικο ανεβασμα θερμοκρασιας για θεραπεια πρεπει να γινεται σε νοσοκομειο.

Η υπομονη εχει τα ορια της.

Τα υπολοιπα ψαρια ειναι ειπες :

Ancistrus dolichopterus ( Temperature 23.0-28.0°C)

Hemigrammus bleheri (Temperature: 23C - 26C)

Paracheirodon axelrodi (Temperature: 23C - 27C)

* Οταν ξεκινας να κανεις δισκοενυδρειο υποτιθεται εχεις αποκτησει μια εμπειρια και εχεις μαθει τις δυσκολιες και τα τυχον προβληματα που θα προκυψουν και το πως θα τα αντιμετωπισεις με τα απαραιτητα "παρελκομενα".

Ενα νοσοκομειο-καραντινα ειναι ενα απο αυτα.

Ηδη εισαι σε λαθος λιτρα και περιμενεις να μην εχεις προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

delta66 ολοι εμεις τα ψαράκια τα γνωρίζουμε απο τα βιβλια και απο τα ενυδρεία μας ο Νιντάλ όμως τα έζησε απο κοντα στο περιβάλλον τους .

Για να λεει οτι δεν εχουν πρόβλημα κατι ξέρει .

Και η αλήθεια είναι οτι και εγω δεν εχω αντίθετη άποψη σύμφωνα με την εμπειρία που διαθέτω .

Αλλωστε μεχρι να τελειώσει το πρόβλημα θα κρατηση σε αυτα τα επιπεδα τη θερμοκρασια .

Link to comment
Share on other sites

delta66 ολοι εμεις τα ψαράκια τα γνωρίζουμε απο τα βιβλια και απο τα ενυδρεία μας ο Νιντάλ όμως τα έζησε απο κοντα στο περιβάλλον τους .

Για να λεει οτι δεν εχουν πρόβλημα κατι ξέρει .

Και η αλήθεια είναι οτι και εγω δεν εχω αντίθετη άποψη σύμφωνα με την εμπειρία που διαθέτω .

Αλλωστε μεχρι να τελειώσει το πρόβλημα θα κρατηση σε αυτα τα επιπεδα τη θερμοκρασια .

Μου φτάνει η γνώμη των ειδικών! :) Είδη το δισκάκι μου έχει ενσωματωθεί στο κοπάδι...το μόνο [που του μένει είναι να αρχίσει και τη μάσα

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο γεννηστρα ειναι η καλυτερη επιλογη για θεραπειες.οταν ενας σικος μου επαθε hexamita και δεν ειχα ετοιμασει το ενυδρειο καραντινα εκανα θεραπεια μεσα στο ενυδρειο και ανεβασα θερμοκρασια στους 32.κανενα μα κανενα ψαρακι δεν επαθε τιποτα και εχω και καρδιναλιους και ροδοστομους.Αυτα εχω να πω απο προσωπικη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο γεννηστρα ειναι η καλυτερη επιλογη για θεραπειες.οταν ενας σικος μου επαθε hexamita και δεν ειχα ετοιμασει το ενυδρειο καραντινα εκανα θεραπεια μεσα στο ενυδρειο και ανεβασα θερμοκρασια στους 32.κανενα μα κανενα ψαρακι δεν επαθε τιποτα και εχω και καρδιναλιους και ροδοστομους.Αυτα εχω να πω απο προσωπικη εμπειρια.

Aυτό διαπίστωσα και εγώ φίλε zapetros :)

όσο για το ενυδρείο καραντίνα...θα έρθει και ο καιρός του!

Link to comment
Share on other sites

Έιμαι λίγο μπερδεμένος με την κατάσταση του Δίσκου μου..

Η διάθεση του φαίνεται κανονική αλλα δέν έχει φάει ακόμα και τώρα μόλισ είδα να του κρέμεται ένα μεγάλο και διαφανές περίτωμα...

;):):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες τη δεύτερη δόση και δεν βλέπεις βελτίωση ;

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες τη δεύτερη δόση και δεν βλέπεις βελτίωση ;

Φίλτατε Σταμάτη ακολούθησα κατα γράμμα τις συμβουλές σου και έχω δεί αισθητή βελτίωση στη διάθεση του ψαριού..αυτό που με ανυσηχεί είναι τα διάφανα περιτώματα και η αδιαφορία του για τροφή..

Δέν ξέρω πόσο ρόλο παίζουν οι συχνές μικροεπιθέσεις που δέχεται απο τον "αρχηγό" του κοπαδιού..

Εξακολουθεί να είναι άρρωστο;

ή είναι κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου το μισό επανάληψη της δοσης General cure μαζι με Εκτοζον και πας στο φαρμακείο παίρνεις Flagyl των 500 σε καψουλες και προσθετης μια καψουλα στα 100 λιτρα ακόμα .

Αν τα κάνεις αυτά αύριο το πρωι σε 48 ώρες ο δίσκος πρέπει να έχει φάει .

Οχι οτι και σήμερα το βραδυ θα μας πείραζε .

Link to comment
Share on other sites

Για να μήν γίνει κανένα λάθος, έχω βάλει είδη 2 φορες και αυτή θα είναι η τρίτη.

Εξακολουθούμε να μιλάμε για hexamita ή είναι κάτι αλλο;

Ευχαριστωωωωωω :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχεις κολληση με την ονομασία σε γενικες γραμμες αποφευγω να δινω ονοματα στις ασθενειες .

Για να πουμε ποια ασθενεια ακριβως εχει καποιο ψαρι πρεπει να το παμε σε εργαστηριο και να μας που οι μικροβιολόγοι τι ακριβώς ειναι δεν υπάρχει αλλος σίγουρος τροπος .

Αν θελεις ομως εμπιστέψου την εμπειρία η οποια δεν πεφτει πάντα μεσα αλλα σου αυξάνει τις πιθανότητες .

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου κανει αυτο που λεει ο Σταματης.και εμενα στην αρχη ο δισκος δεν ανταποκριθηκε πληρως στην θεραπεια .προσπαθησα πολυ για να τον σωσω.ολα τα συμπτωματα δειχνουν hexamita

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο συνομιλία που είχα με τον Nidal μου είπε να απομονώσω τον ασθενή σε μια λεκάνη με νερό ενυδρείου και αερόπετρα και να κάνω χρήση tremazol sera για 20λεπτά.

Ταυτόχρονα αλλαγή 50% του νερού του ενυδρείου και στην συνέχεια μόνο ectozone..

Ευτυχώς έχω μπλέξει με τους γκουρού...τυχερός ο Δίσκος μου μεσα στην ατυχία του :)

Link to comment
Share on other sites

Κανενα νεωτερο απο το ψαρι;;; :)

Link to comment
Share on other sites

ΣΚ@Τ@

Έχουν περάσει 48 ώρες απο την πλύση που του έκανα με Tremazol και δεν βλέπω καμία βελτίωση...αντιθέτως σαν να χειροτερευει.Απο φαγητό τίποτα και απο διαθεση αδιαφορος...

Εχω αρχίσει να απελπίζομαι-ξενερώνω ;):)

Link to comment
Share on other sites

Επισής εκανα τη δευτέρα αλλαγή νερού και σήμερα το NO3 είναι στο 20 :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχε εντερικα σκουλικια, μετα απο τις θεραπειες που σου προτειναμε θα ειχε συνελθει σχεδον ολοκληρωτικα!

Το οτι επιμενει το ψαρι να μην ειναι καλα το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι μαστηγιοφορα του εντερου (Τα λεγομενα και Flagellates). Το καλυτερο πλεον ειναι η χρηση Flagyl 500mg το οποιο το αγοραζεις στο φαρμακειο και θα το χρησιμοποιησεις με δοσολογια 1 καψουλα ανα 40 λιτρα νερου. Τη σκονη της καψουλας μη τη ριξεις απευθειας στο νερο αλλα διαλυσε την οσο καλυτερα μπορεις σε ενα ποτηρι ή μπουκαλι. Οσο για τη θερμοκρασια θα σου προτεινα να την πας για 4 περιπου ημερες στους 34οC. Τα υπολοιπα ψαρια που εχεις δεν θα εχουν προβλημα για μερικες ημερες σε αυτη τη θερμοκρασια οπως επισης ουτε τα φυτα καθως μεχρι 5 ημερες μπορουν να τη βγαλουν πριν γινουν σουπα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχε εντερικα σκουλικια, μετα απο τις θεραπειες που σου προτειναμε θα ειχε συνελθει σχεδον ολοκληρωτικα!

Το οτι επιμενει το ψαρι να μην ειναι καλα το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι μαστηγιοφορα του εντερου (Τα λεγομενα και Flagellates). Το καλυτερο πλεον ειναι η χρηση Flagyl 500mg το οποιο το αγοραζεις στο φαρμακειο και θα το χρησιμοποιησεις με δοσολογια 1 καψουλα ανα 40 λιτρα νερου. Τη σκονη της καψουλας μη τη ριξεις απευθειας στο νερο αλλα διαλυσε την οσο καλυτερα μπορεις σε ενα ποτηρι ή μπουκαλι. Οσο για τη θερμοκρασια θα σου προτεινα να την πας για 4 περιπου ημερες στους 34οC. Τα υπολοιπα ψαρια που εχεις δεν θα εχουν προβλημα για μερικες ημερες σε αυτη τη θερμοκρασια οπως επισης ουτε τα φυτα καθως μεχρι 5 ημερες μπορουν να τη βγαλουν πριν γινουν σουπα ;)

Αυτή είναι η τελευταία του ελπίδα, μετά τηγάνι :) κανω και λίγο πλάκα γιατί δεν την παλευω με τα ψάρια που έμπλεξα..

Το Flagyl μία φορά μόνο;Μετά αλλαγή νερού;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ο Nidal ειναι φιλος (το ιδιο θεωρω και ο Σταματης), ειπα να αφησω τις "κακιες" κατα μερος. :) Προσωπικη λοιπον αποψη ειναι οτι, τα πολλα φαρμακα, μονο κακο κανουν. Τοσες θεραπειες μαζεμενες, τι αποτελεσμα μπορει να εχουν και μαλιστα στο ενυδρειο (αν εχω καταλαβει καλα), που ειναι και τα "υγιη" ψαρια.- ;)

Link to comment
Share on other sites

diskus fan Ποια πολλά φάρμακα έχουν πέσει στο ενυδρείο ; Το tremazol δεν μπηκε στο ενυδρειο .

andrikos αυτο εδω το εκανες ; http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=149142

Link to comment
Share on other sites

diskus fan Ποια πολλά φάρμακα έχουν πέσει στο ενυδρείο ; Το tremazol δεν μπηκε στο ενυδρειο .Σωστά

andrikos αυτο εδω το εκανες ; http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=149142

Η διαδικασια που εχω ακολουθησει ειναι η εξης.

General cure & ectozone

General cure & ectozone ξανα μετα απο 48 ωρες

Αλλαγή νερού 40% την 5η μέρα μετα την εναρξη της θεραπειας

Tremazol μεμονομενα σε λεκανι εκτος ενυδρειου

Σημερα θα ριξω το Flagyl

Μόνο μια δωση θα χρειαστει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...