Jump to content

Νέος Αφρικάνος


costas21

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους...

Απο καιρό το είχα στα σκαριά να αλλάξω το φυτεμένο σε νταμάρι και μιάς που είναι η γυναίκα στο μαιευτήριο :) άδραξα την ευκαιρία και σας παρουσιάζω και εγώ τα πρώτα δειλά μου βήματα στην Αφρική...

θέλει δουλίτσα ακόμα αλλά ρε παιδιά φοβάμαι να προσθέσω και άλλο βάρος,για τις πέτρες μιλάω...πήρε 3 τσουβαλάκια 25κιλα άμμο θαλλάσης και 2 25κιλα με πέτρες να προσθέσω ένα τσουβαλάκι ακόμα με πέτρες ή θα τα μαζεύω; απο ψαράκια όταν θα έρθει η ώρα θα επιλέξω 1 ή το πολύ 2 είδη και είμαι ανάμεσα σε demasoni εάν είναι ένα το είδος αλλιώς άμα βάλω 2 λέω για acei και labido yellow...

Αυτά για αρχή περιμένω με αγωνία τους έμπειρους της Αφρικής και όχι μόνο ,για γνώμες !!!!

post-5310-1214569706_thumb.jpgpost-5310-1214569689_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ αυτό που βλέπω!

Πολύ φυσική και μίνιμαλ αντιμετόπιση!Ωραία τα ξύλα ;)

Απο ψάρια προτημώ τη δευτερη επιλογή σου :)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο αποτελεσμα εμενα προσωπικα μου αρεσει οπως ειναι αντε με κανα δυο φυτα και πιο πολλες κρυψωνες.Αν καταλαβα καλα εγινες μπαμπας?

Τοτε συγχαρητηρια και στα δυο,να σου ζησει....

:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε costas21 πρωτα να σου ζησει το μορακι ! ;) Τωρα για το ενυδρειο ειναι παρα πολυ καλο , αν και δεν μας ειπες λιγο το setup , μεγεθος , λιτρα , φιλτρο . Αυτο που αν θελεις αφερεις ειναι οι κορμοι γιατι σου αλλαζουν τη συσταση του νερου και δεν προτινονται σε αφρικανες . Τωρα αν θελεις καποιο φυτο valisneria θα ταιριαζε και της πετρες αν θελεις της μαζευεις λιγο ποιο πολυ στης δυο γονιες σου και δεν νομιζω να χρειαζονται αλλες . Παντα φιλικα , αυτα ειναι η γνωμη μου και καλως ηρθες στην ΑΦΡΙΚΗ !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε costas21 πρωτα να σου ζησει το μορακι ! ;) Τωρα για το ενυδρειο ειναι παρα πολυ καλο , αν και δεν μας ειπες λιγο το setup , μεγεθος , λιτρα , φιλτρο . Αυτο που αν θελεις αφερεις ειναι οι κορμοι γιατι σου αλλαζουν τη συσταση του νερου και δεν προτινονται σε αφρικανες . Τωρα αν θελεις καποιο φυτο valisneria θα ταιριαζε και της πετρες αν θελεις της μαζευεις λιγο ποιο πολυ στης δυο γονιες σου και δεν νομιζω να χρειαζονται αλλες . Παντα φιλικα , αυτα ειναι η γνωμη μου και καλως ηρθες στην ΑΦΡΙΚΗ !!! :)

Ευχαριστώ θερμά για τις ευχές...

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά λίγο μυαλό είχα μου το πήρε όλο η κόρη μου :thumbup:

Το setup τώρα είναι το rio 300 απο φίλτρανση έχω ένα fluval 405 (1000l/h) και αυτό που είχε απο την μάνα του το jumbo (1000l/h) οπότε απο φίλτρανση και κυκλοφορία πιστεύω ότι είμαι οκ μετρήσεις πήρα το πρωί και έχουν ώς εξής...Ph 8,2, Kh 10, Gh 15

Link to comment
Share on other sites

Aπο setup και μετρησεις νομιζω εισαι καλα , περιμενουμε φωτο με ψαρια , καλη συνεχεια ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ costas 21 καταρχήν να σου ζήσει το μωρό και η οικογένειά σου,εύχομαι υγεία και καλοτυχία.

Καλώς ήλθες λοιπόν στη ΔΥΝΑΤΗ οικογένεια των Αφρικάνων.Μ΄αρέσει πολύ το στήσιμο με τις πέτρες που έκανες.Η φίλτρανση είναι μια χαρά.Ελπίζω το Εσωτερικό φίλτρο να το ενίσχυσες και με βιολογικό υλικό ( siporax ή subtrapro ) ώστε να γίνει εντελώς turbo ;) ..Να συμφωνήσω με τον φίλο mariosfa όσον αφορά τις ρίζες.

Φυτά: anubia , valisneria.

Φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

:) Ευχαριστώ πολύ φίλε Σωκράτη για τις ευχές... το εσωτερικό απο πάνω μέχρι κάτω είναι full subtrapro περίπου 4 λίτρα,όσο για τις ρίζες μάλλον θα σας ακούσω!!!
Link to comment
Share on other sites

:) Ευχαριστώ πολύ φίλε Σωκράτη για τις ευχές... το εσωτερικό απο πάνω μέχρι κάτω είναι full subtrapro περίπου 4 λίτρα,όσο για τις ρίζες μάλλον θα σας ακούσω!!!

;):thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει μήπως κανένας τιμές για demasoni,acei και labidos yellow στο περίπου δηλαδή και κανα καλό μαγαζί που να φέρνει;

Link to comment
Share on other sites

Κανε αν θες μια αναζητηση στα μαγαζια που εχει εδω πιστευω θα βρεις η πες περιοχη που σε βολευει μηπος ξερει καποιος ! :)

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην φιλε μου να χαιρεσαι το μωρακι σου και την οικογενεια σου.Οσο για το ενυδρειο σου ειναι παρα πολυ ωραιο.Το στησιμο και οι πετρες φαινονται αρκετα λειτουργικα.Στη θεση σου θα εβαζα μια valisneria στη μεση,μεγαλωνοντας να κρυβει το χωρισμα της πλατης.Επισης για καλυτερη κυκλοφορια του νερου,θα μπορουσες να μεταφερεις την εξαγωγη του fluval στην απεναντι μερια απο το εσωτερικο φιλτρο και λιγο πιο ψηλα προς την επιφανεια.Τωρα οσον αφορα τα ψαρακια,τα labido ειναι φτηνα.Μπορεις να βρεις και απο 3 ευρω αναλογα το μεγεθος.Τα acei ειναι λιγο ακριβωτερα.Θα σου συνιστουσα ομως να το ψαξεις λιγο,γιατι υπαρχουν πολλα ειδη πανεμορφα,που θα μπορουσες να διαλεξεις.Να εισαι καλα να το χαιρεσαι και καλη συνεχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...