Jump to content

καμπουρα σε γκαπι .......


PACIFIC

Recommended Posts

Παιδιά τα φώτα σας :

Εχω προσέχει οτι η καμπούρα στο γκαπι αυξάνεται τι συμβαίνει ????

εχει πολλά γκαπάκια ή κάτι άλλο ..... :)

post-6612-1214636669_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανε μετρισεις νερου και πες μας νομιζω ειναι αρωστα !

Link to comment
Share on other sites

Είναι κύφωση και προέρχεται από κακή ή λάθος διατροφή. Επίσης κύφωση μπορούν να αποκτήσουν τα ψάρια όταν έχουν μεγάλη ηλικία, δηλαδή γεράσουν. Εμένα όμως το συγκεκριμένο ψάρι δεν μου φαίνεται και πολύ μεγάλο οπότε ποντάρω στο πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας :

Εχω προσέχει οτι η καμπούρα στο γκαπι αυξάνεται τι συμβαίνει ????

εχει πολλά γκαπάκια ή κάτι άλλο ..... :)

Η καμπούρα είναι μόνο σε αυτό το γκάπι ...

NO3->ΑΝΑΜΕΣΑ ΑΠΟ 25 ΕΩς 50

NO2-> ΛΕΥΚΟ ΜΗ ΑΝΙΧΝΕΥΣΗΜΟ

ΚΗ->6d-10d

PH->7.2-7.6 ;)

θερμοκρασια 29 περίπου

Η διατροφή γίνεται κάθε μέρα με διαφορετικό σκεύασμα τις τετρα pro κ.λ.π. λίγο τροφή και την καταναλωνουν πάνω απο 30 sec .

το νερό επειδεί είναι καλοκαίρι το αλλάζω κάθε 15 ίσως και πιο νωρίς με αλλαγή 50%

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αλλαγή νερού 20% και καθως καθάριζα τον βυθό βρήκα ενα μικρό νεογνό γκάπι μίας ημέρας κρυβόταν μέσα στα χαλίκια κουρασμένο το επιασα πολύ ευκολα .

Το έβαλα στην γενετήστρα ψάχνω και για άλλα ......

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη εξεληξη παντος ισως να μην βρεις αλλα μπορει να τα εφαγαν η αν ηταν η πρωτη της γεννα δεν κανει πολλα .

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι να βρεις κι αλλα,στην επομενη γεννα θα εισαι πιο ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε νομίζω πως αυτή η "καμπούρα" μπορεί να προκληθεί από την εγκυμσύνη... Συνήθως τα θηλυκά καμπουριάζουν όταν έχουν μεγάλη κοιλιά και περιμένουν πολλά μωρά... Και αφού λες πως είναι μόνο αυτό άρα... Αυτό βέβαια είναι από προσωπικές μου παρατηρήσεις αλλά νομίζω ότι ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

Τι παρατήρησα για τα νεογνά .

Οταν είχα μόνο τα μεγάλα γκάπι τα νεογνα βρήσκαν τρύπες για να κρυφτούν ....

Βρήκα άλλο ενα μικρό νεογνό στα χαλίκια που το υ κάναν επίθεση τα άλλα μικρά γκάπι 0.5cm έως 1,5cm μάλλον τα βρήσκουν σαν λιχουδιά .

Επίσης τα νεγνά κρύβονται αλλά εκεί που πάνε πάνε και τα άλλα μικρά γκάπι μηνός+ και μάλλον παιδιά τα τρώνε ..... ;):thumbup:

Εχουμε και λέμε μεγάλα γκάπι τρώνε νεογνά , μικρά γκάπι τρώνε νεογνά άστα να πάνε..... οτι είδα απο νεογνά είδα .... :)

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει καλητερα να εχεις αλλο ενυδρειακι για το μεγαλομα των μωρων .

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει καλητερα να εχεις αλλο ενυδρειακι για το μεγαλομα των μωρων .

Συμφωνώ . Βρήκα πιά γενναέι . Οι άλλες κάθονταν γύρω μετο που βγαίνει το γκαπάκι σε μπαλίτσα και μετά ξεδιπλώνεται πέφτει πάνω σε φύλλο και ορμάν οι γκαπίνες ...... πάει το μικρό ....

Γενιέται και άλλο ορμάν τα μικρά τώρα ...πάει το μικρό .....

Για μικρά νεογνά οποσδοίποτε άλλο ενυδρείο και μετά απο 2μήνες περίπου και αφού μάθουν πολεμικές τέχνες τα βάζουμε με τα μεγάλα για το τελικό πτυχίο πολεμικών τεχνών ......

Πάντως είναι τέλειο το γεγονός και επίσης επιλέγεις τα δικάσ ου γκαπάκια με τα καλύτερα χρώματα ....

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

και το γκαπι που έχει την καμπουρα και αυτό γενναέι τι γίνεται όλα γεννάνε .......Μεαιυτήριο θα ανοίξω .........

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας . :)

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

και για να μην φεύφουμαι απο το θέμα

εχω 14 μικρά γκάπι απο αυτό με την καμπούρα .

Η καμπουρα όμως παραμένει ...... Αν με 14 μικρά δεν έπεσε λίγο τόσα πολλά μικρά έχει ή κάτι άλλο συμβαίνει ???? :);)

καμιά ιδέα κανείς ???

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε στεναχωρισω αλλα το ψαρι σου μπορει να ειναι στα τελευταια του. συνηθως οταν καμπουριαζει

ενα guppy....ερχεται το μοιραιο.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε στεναχωρισω αλλα το ψαρι σου μπορει να ειναι στα τελευταια του. συνηθως οταν καμπουριαζει ενα guppy....ερχεται το μοιραιο.....

Το έχω μόνο του και περίμενω να γενήσει ή να ....

Απο αρώστια ή απο γεράματα .....?????

Πάντως το γκάπι αυτό είναι αγορασμένο αγνώστου ηλικίας .

Αν είναι απο αρώστια τι μπορεί να φταίει ??

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν πολλες αιτιες που μπορει να καμπουριαζει ενα guppy. π.χ να οφειλεται σε αβιταμινωση

η απο το κυνηγι για συνεχες ζευγαρωμα απο το αρσενικο..... τελος σε πιο ακραιες περιπτωσεις μπορει

να υπαρχει ελλατωματικη εισαγωγη

(εφοσον τα παιρνεις απο pet shop)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σήμερα έχω 30+ νέα γκαπάκια ........

απο αυτο με την καμπούρα ή καμπούρα ακόμα παραμένει .........

( χαρίζονται τα έχω και σε αγγελία δείνω και με 2cm γκαπάκια νέα :) )

Link to comment
Share on other sites

Είναι κύφωση και προέρχεται από κακή ή λάθος διατροφή. Επίσης κύφωση μπορούν να αποκτήσουν τα ψάρια όταν έχουν μεγάλη ηλικία, δηλαδή γεράσουν. Εμένα όμως το συγκεκριμένο ψάρι δεν μου φαίνεται και πολύ μεγάλο οπότε ποντάρω στο πρώτο.

υπαρχουν πολλες αιτιες που μπορει να καμπουριαζει ενα guppy. π.χ να οφειλεται σε αβιταμινωση

η απο το κυνηγι για συνεχες ζευγαρωμα απο το αρσενικο..... τελος σε πιο ακραιες περιπτωσεις μπορει

να υπαρχει ελλατωματικη εισαγωγη

(εφοσον τα παιρνεις απο pet shop)

Οι απαντησεις σου στα ερωτηματα σου σε σχεση με τι σκολίωση ειναι εδω .

Εγω θα σου ελεγα να αλλαξης τροφη .

Οχι με την εννοια οτι δεν ειναι καλη η τροφη , απλα στη συγκεκριμένη περίπτωση ψαχνουμε να βρουμε κατι που λίπη στο συγκεκριμένο ψαρι .

Η χρηση βιταμινων ειναι απαραίτητη στη περίπτωση αυτη .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις πάντως έιναι ενα θέμα που ενδιαφέρει πολλούς....

και πρέπει να βρεθεί τι είναι ......

Το γκάπι δεν το παρουσίασε απότομα αλλά περιπου μέσα σε 2 μήνες ......παρά που έχει γενίσει 30+ γκαπάκια η καμπούρα παραμένει ......

*) Εχω για τροφές καθε μέρα άλλη περίπου

1) Tetra Pro Vagetable 2) Tetra Pro 3) Tetra Pro Color 4) Tetra Min flakes 5) Tetra Min Grisp

6) TetraMin Baby για τα μικρά

*) Για το γατόψαρα κλύφτες

1) Tetra Plecomin 2) Tetra Tabimin

*) Βιταμίνες μέσα στο νερό κάθε 10 - 15 ημέρες

1) Sera Fistamin (VITAMINE) 7 σταγόνες στα 50 litra νερό

*) Το νερό το φτιάχνω με

1) sera aquatan 2) sera morena 3) Αλατι API ενα κουταλάκι τους σούπας στα 20 λιτρα νερό .

Αυτά την γνώμη σας παιδιά τη συμβαίνει ....... HELP ...F1.....F1...

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις πάντως έιναι ενα θέμα που ενδιαφέρει πολλούς....

και πρέπει να βρεθεί τι είναι ......

Το γκάπι δεν το παρουσίασε απότομα αλλά περιπου μέσα σε 2 μήνες ......παρά που έχει γενίσει 30+ γκαπάκια η καμπούρα παραμένει ......

*) Εχω για τροφές καθε μέρα άλλη περίπου

1) Tetra Pro Vagetable 2) Tetra Pro 3) Tetra Pro Color 4) Tetra Min flakes 5) Tetra Min Grisp

6) TetraMin Baby για τα μικρά

*) Για το γατόψαρα κλύφτες

1) Tetra Plecomin 2) Tetra Tabimin

*) Βιταμίνες μέσα στο νερό κάθε 10 - 15 ημέρες

1) Sera Fistamin (VITAMINE) 7 σταγόνες στα 50 litra νερό

*) Το νερό το φτιάχνω με

1) sera aquatan 2) sera morena 3) Αλατι API ενα κουταλάκι τους σούπας στα 20 λιτρα νερό .

Αυτά την γνώμη σας παιδιά τη συμβαίνει ....... HELP ...F1.....F1...

Επίσης πρόσεξα οταν κοιτάξεις απο το πλάι το γκάπι έχουμαι απο κάτω προς τα πάνω

1) κοιλιά 2) κάτι σαν φούσκα 3) σπονδυλική στήλη

εχω προσέξει οτι αυτή η φούσκα έιναι πιο διογκωμένει απο ότι την έχουν τα άλλα γκάπι και με φαίνεται οτι αυτή πιέζει την σπονδυλική στήλη ......

Link to comment
Share on other sites

Τια βιταμινες θα τις βαζεις στην τροφη δλδ θα μουλιαζεις την τροφη και μετα θα τους τι δινεις

Η κυφωση εκτος απο κακη διατροφη και κακη ¨ψαρια" ειναι και απ τις πολλες γεννες

Τα γκαπι σου γεννανε ολα μαζι γιατι επιρεαζει η ορμονη που βγαζουν, δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη πως την λενε. με αποτελεσμα να εχεις γεννες

Link to comment
Share on other sites

ειναι και απ τις πολλες γεννες

Τα γκαπι σου γεννανε ολα μαζι γιατι επιρεαζει η ορμονη που βγαζουν, δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη πως την λενε. με αποτελεσμα να εχεις γεννες

Με έχουν τρελάνει .

Αν γενάνε μέσα στο ενυδρείο τα μικρά δεν πάνε πάνω απο 2 ημέρες γιατί τα τρωνε τα μεγάλα ψάρια

Μάζεψα 30 απο ενα και τα έχω στην γενετήστρα .

Τωρα περι καμπούρας το ξεκίνησα διαίτα και βλέπω η καμπούρα μειώνεται λές ....να έχουμε πάχος στην κοιλιακή χώρα .......

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

μηπως εχεις και apple snails στο ενιδριο σου?μιπως ζευγαροσε με αυτο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το ποστ ειναι απο το 2008;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...