Jump to content

Πριν και Μετα


Thodwrhs

Recommended Posts

60αρι με ζωοτοκα..

Ψαρια: 8 γκαππυς poecilia reticulata

Φυτα: eusteralis stellata

Rotala rotundifolia

Alternanthera reineckii

Ceratophyllum demersum - Κερατόφυλλο

Hygrophila polysperma

Hydrocotyle leucocephala

Limnophila sessiliflora

Φωτισμος:10 ωρες sylvania daylight προσωρινα μεχρι να ερθει η osram fluora..

Φιλτρανση:hydor crystal duo k20II 450L/h

φωτογραφιες με το ενυδρειο μου πριν μπουνε τα φυτα

post-8148-1214639216_thumb.jpg

post-8148-1214639458_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και να το ενυδρειο μολις μπηκανε τα φυτα :bigemo_harabe_net-180::rasp:

post-8148-1214639557_thumb.jpg

post-8148-1214639583_thumb.jpg

Απο οτι φαινετε τα γκαππυς μου εκτιμουν αρκετα τα νεα τους φυτα ιδιαιτερα που σε λιγο θα γεννησουν γιατι ειναι σε αρκετα μεγαλο σταδιο εγκυμοσυνης φαινετε μαυρη η κοιλια εχουν τετραγωνιστη και τα αρσενικα τσιμπανε τα θυλικα στο πισω μερος της κοιλιας :);) Μακαρι να επιβιωσουν αρκετα απο τα μικρα χωρις να χρειαστε να μπουνε σε γεννηστρες και να τους αλλαξω σπιτι :thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

αισθητη ανακαινηση καμμια σχεση με πριν,μπραβο...

Link to comment
Share on other sites

Πργματικα ποιο ομορφο ! Αρκετα καλη δουλεια ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ πιστευω θα δειξει καλυτερα σε λιγο καιρο που θα μπει η osram fluora και θα φυτεψω πιο πλαγια την Limnophila sessiliflora ωστε να υπαρχει ενα κενο μπροστα και εκει λεω να βαλω καμια πετρα..

Link to comment
Share on other sites

Ok ! Περιμενουμε νεες φωτο με εξεληξεις ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ πιστευω θα δειξει καλυτερα σε λιγο καιρο που θα μπει η osram fluora και θα φυτεψω πιο πλαγια την Limnophila sessiliflora ωστε να υπαρχει ενα κενο μπροστα και εκει λεω να βαλω καμια πετρα..

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα τις εχετε συντομα :);) Τωρα ομως που αρχιζουν και γεννανε και υπαρχουν αρκετες κρυψωνες για τα μωρα εχω ριξει μεσα και κερατοφυλλο στην επιφανια με βλεπω να αγοραζω κανενα 200αρι :thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

post-8148-1215170707_thumb.jpg

post-8148-1215170739_thumb.jpg

Να και μερικες φωτο με την καινουργεια μου λαμπα :blink::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το 200αρι στο ευχωμαι συντομα να γινει δικο σου ! Εμενα με την νεα λαμπα ( ροζ ετσι ; ) μου αρεσει περισσοτερο , νομιζω και στα φυτα σου ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ mariofsa.Η καινουργεια λαμπα ειναι ροζ και ειναι osram fluora καταλληλη για φυτα..

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι καλη επιλογη ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια καλη επιλογη η osram fluora. Ειναι μετα εαν οχι μαζι με την sylvania grolux..Και οικονομικη και καταλληλη για τα φυτα ..Δεν τα πολυ πηγαιναι καλα τωρα τελευταια η Hygrophyla polysperma εκει που ειχε μεγαλη αναπτυξη τωρα κατι επαθε και την κλαδεψα λιγουλακι :thumbup::thumbdown: ..Επισης μαζι με τα φυτα που πηρα ειχε σε ενα φυλλο απο τα φυτα μου ενα ελαχιστο κλοναρακι java moss και το βλεπω μερα με την μερα να γινετε τερας :blink::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω σε λιγο καιρο να γινεται δασος η μποστανι οπως προτιμας . :blink:

Link to comment
Share on other sites

για δασακι το βλεπω και απο τωρα μεγαλωνουν πολυ γρηγορα μερικα οπως η Limnophila sessiliflora,η Pogostemon stellata (Eusteralis),η Rotala rotundifolia και η Hygrophila polysperma αν και κατι επαθε τωρα αλλα με το κλαδεμα κατι θα γινει επισης η Hydrocotyle leucocephala μεγαλωνει πολυ γρηγορα ,το κερατοφυλλο δεν εχω παρατηρισει μεγαλη αναπτυξη και μου φαινετε παραξενο οπως και στην Alternanthera reineckii 'Pink' (roseafolia) ..Θελω να το δω δασακι εχω και 3 θυλικα γκαππυ ετοιμα να γεννησουν ειναι θεμα ημερων πιστευω να επιζησουν αρκετα μικρα ελευθερα μεσα στον ενυδρειο με τα μεγαλα γιατι δεν θελω να τα ταλαιπωρω και να τα στρεσαρω σε γεννηστρες και λοιπα..Υπαρχουν αρκετεσ κρυψωνες για να επιβιωσουν

Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε Thodwrhs ! Καλες γεννες ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου!!Και εσυ οτι επιθυμεις!! :blink::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε Thodwrhs , αυτο που επιθιμω ειναι ενα 2μετρο με sump , πολλα θελω ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Οχι μωρε δεν θελεις πολλα ψιλοπραγματα :blink::thumbup::thumbup: ..Εχω ενα μικρο προβληματακι εντοπισα μεσα στο ενυδρειο μου μικρα πολυ μικρα σαλιγκαρια χρωμα καφε με διαφανες ειναι παρα πολυ μικρα και λογικα ηρθαν μαζι με τα φυτα καπου ειχα διαβασει οτι ειναι ακυνδινα και οτι βγαινουν την νυχτα θα ηθελα μια επιβαιβεωση και κανενα λινκ για αυτα τα σαλιγκαρια φωτο δυστιχως δεν μπορω να βγαλω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλο ειναι να τα βγαλεις γιατι θα εχεις προβληματα αργοτερα...... Επισης με λιπανση και co2 τι θα κανεις? Τωρα μπορει να μην σου χρειαζεται αλλα αργοτερα θα εχεις προβλημα γιατι εχεις φυτα ταχειας αναπτυξης που καταναλωνουν πολλα θρεπτικα στοιχεια του νερου.....

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να τα βγαλεις γιατι θα εχεις προβληματα αργοτερα...... Επισης με λιπανση και co2 τι θα κανεις? Τωρα μπορει να μην σου χρειαζεται αλλα αργοτερα θα εχεις προβλημα γιατι εχεις φυτα ταχειας αναπτυξης που καταναλωνουν πολλα θρεπτικα στοιχεια του νερου.....

Τα σαλιγκαρια εμαθα τα ονομα τους ειναι Physa sp και Planorbis corneus και tiberculata τα βγαζω ολα σιγα σιγα αν και δεν φαινονται επικυνδινα αλλα θα πολλαπλασιαστουν σε χρονο ντε τε..Οσον αναφορα το co2 σε λιγες μερες θα παρω της τετρα μια μπουκαλα κλπ. και απο λιπασματα απο αυριο...Φοβαμαι να μην ριχνει το Co2 πολυ το ph αλλα θα κανω πειραματα και με αεραντλια το βραδυ κλπ.

Να μια παλια φωτο εχουν μπει μερικα καινουγεια φυτα και μια ριζα στην μεση με moss

post-8148-1216206200_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

να και ακομα 1 πιο προσφατη post-8148-1216220347_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...