Jump to content

Aνεμιστηρακια, How To απλο και επειγον


frank86

Recommended Posts

Ετοιμασα το ανεμιστηρακι μου γιατι δεν παλευονταν πλεον η κατασταση με την ζεστη.. Τωρα ομως που πηγα να το τοποθετησω κολλησα.. Ποια ειναι η λογικη.. Το ανεμιστηρακι να φυσαει καθετα στην επιφανεια του νερου??? Η το ανεμιστηρακι να δουλευει αναποδα.. Δηλαδη να βγάζει τον αερα προς τα εξω?? Λειτουργει δηλαδη ως μεσο ψυξης ή ως μεσο κυκλοφοριας του αερα???

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορουσες να κανεις και τα δυο θα ηταν καλο,τωρα,με αυτον τον τροπο (ανεμιστηρακι με φορα προς τα κατω) επιτυγχανεις την μειωση που θες...

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

Φτάνει να έχεις ανοιχτό καπάκι για να επιτρέπεις την εξάτμιση!

Και προσοχή στην αναπλήρωση.

Link to comment
Share on other sites

Φτάνει να έχεις ανοιχτό καπάκι για να επιτρέπεις την εξάτμιση!

Και προσοχή στην αναπλήρωση.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλητερα να βαλεις 2 το ενα να φισαει το αλλο να βγαζει αερα στο ενυδρειο !

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρειο ειναι 20 λιτρα οπως λες στο profile σου,ισως ειναι δυσκολο να μπει και δευτερο...

Link to comment
Share on other sites

Στα λίτρα αυτά 1) η εξάτμιση θα ειναι μεγάλη και θέλει προσοχή και 2) δεν χρειάζετε 2ος ανεμιστήρας.

Link to comment
Share on other sites

Συγουρα αν μηλαμε για 20 λ. ειναι δυσκολα τα πραγματα και θελει εμπιρια και προσοχη !

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ένα μικρό ανεμηστηράκι...6αρι ίσως κάνει μια χαρά. Εγώ στο δικό μου 54λ έχω ένα 8αρι μόνο...και κάνει την δουλειά του μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω τα καταφερα, αντε να δουμε τι θα γινει με την εξατμιση... Δυστυχως αν ειναι μεγαλη θα πρεπει να βρω αλλο τροπο.. Γιατι καποιον να μου τα ταιζει οσο λειπω θα βρω αλλα για να συμπληρωνει τοσο συχνα νερο δυσκολο :)

Link to comment
Share on other sites

Η εντονότερη εξάτμιση επιτυγχάνεται με πρόσπτωση του αέρα με μικρή γωνία παράλληλα στην επιφάνεια (φυσική) αλλά επειδή είναι τεχνικά δυσκολο στα καπάκια των ενυδρείων, μπορείς απλά να του δώσεις όση κλίση σου επιτρέπεται, αν βάλεις και έναν elliwel temperature controller, με πολύ μικρή κατανάλλωση ρεύματος, θα έχεις πολύ καλή ρύθμιση της θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...