Jump to content

προβλημα με Melanochromis Johanni


odin79

Recommended Posts

γεια σας παιδια αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τα johanni εχουν χασει εντελως το χρωμα τους.δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο..οι μετρησεις στο ενυδρειο ειναι οι προβλεπομενες και κανενα αλλο ψαρι εκτως απο τις θυλικες johanni δεν αντιμετωπιζει καποιο προβλημα..εχουν γινει γκρι!!! :)

καμια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τα johanni εχουν χασει εντελως το χρωμα τους.δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο..οι μετρησεις στο ενυδρειο ειναι οι προβλεπομενες και κανενα αλλο ψαρι εκτως απο τις θυλικες johanni δεν αντιμετωπιζει καποιο προβλημα..εχουν γινει γκρι!!! :)

καμια γνωμη?

μηπως εχουν καποια αρωστια?

Link to comment
Share on other sites

δεν πρεπει να εινα ασθενεια γιατι εχει επιρεασει μονο τα γιοχανι..αυτο που φοβαμαι ειναι ο υβριδισμος

Link to comment
Share on other sites

Δε μας λες και πολλα βασικα.

Πες μας τα παντα για το ενυδρειο σου και βλεπουμε. Δλδ:

λιτρα, κατοικοι, μετρησεις νερου, ποσος καιρος ειναι που εχει παρουσιαστει το προβλημα, πως ξεκινησε, τα γκρι ψαρια ηταν παντα ετσι ή ειχαν αλλο χρωμα και αλλαξε, εχουν προκυψει απο καποια γεννα και ειναι βγηκαν γκρι, εναλλαγες στη συμπεριφορα υπαρχουν, ορεξη για φαϊ?

Μετα απο αυτα ισως βγει καποια ακρη.

Καταλαβαινεις οτι το να λες εχω κατι γκρι ψαρια, τι φταιει δε λεει τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

στελιο το ενυδρειο μου ειναι 360 λιτρα τα γιοχανι ειναι αγοραστα 5 αρσ 4 θ...οι μετρισεις ειναι τυπικες για μαλαουι ενυδρειο ph8.2 kh8 gh12 no3 mh metrishma.5τα ψαρια αγοραστικαν κιτρινα τυπικα γιοχανι και σε 2 μηνες ξεβαψαν χωρισ καμια αλλαγη στην συμπεριφορα τους τρωνε το ιδιο λαιμαργα και το ενα ειναι μπουκωμενο..δεν εχουν καποιο σημαδι ασθενειας. τα υπολοιπα socolofi kai trewavasae ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

μηπως τα ψαρια σου στρεσαρονται απο κατι?

για παραδειγμα μηπως τα αρσενικα κυνηγουν τα θηλυκα?

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε δεν στρεσαρονται απο τιποτα τουλαχιστον τιποτα που ειναι εμφανες

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ3 μη ανιχνεύσιμο ; πως το καταφερνεις εκτος και εαν ειναι καινούργιο το ενυδρείο .

Οσο για το στρεσάρισμα ακόμα και απο τη τροφή μπορεί να στρεσάρεται ενα ψάρι .

Ψαξε να βρεις τι μπορεί να ειναι αυτο που τα στρεσάρει .

Link to comment
Share on other sites

εχε παντως υπ' οψιν την εκδοχη του στρεσαρισματος.

μπορει να ειναι κατι που δεν το εχεις παρατηρησει.

υποθετω οτι ,επειδη ,οπως ειπες δεν παρατηρεις καποια περιεργη συμπεριφορα που να σε οδηγει σε καποια αρρωστια ισως εχεις να κανεις με στρες.

το στρες οδηγει και σε απωλια χρωματων!

βεβαια απλως μια υποθεση κανω,δεν σημαινει οτι εχω και δικιο!

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει κανενα τετοιο θεμα φιλε ειναι αρκετο καιρο μαζι τα ψαρακια και εχουν οριοθετησει τισ περιοχες τους η επιθετηκοτητα υπαρχει σε νορμαλ επιπεδα αφου ειναι στο dna τους εχει με λιγα λογια αναπτυχθει μια ιεραρχια.Δεν μπορω να βγαλω ακρη... οταν τα ειχα παρει ρωτησα να μου πουν αποπου ερχονται και μου ειπαν Σιγκαπουρη εχω ακουσει οτι εκει πολλες φορες φορες γινονται εγκληματα οσον αφορα την κατασκευη υβριδιων δεν ξερω τι να υποθεσω ωστοσο δεν βλεπω καμια δυστοκια στο σχημα του σωματως για να πω με σιγουρια οτι ειναι υβριδιο..

Έγινε επεξεργασία - odin79
Link to comment
Share on other sites

Πολυ περιεργα τα πραγματα. Μηπως επειδη εχεις πολλα αρσενικα συμβαινει αυτο με το χρωμα? Στρεσαρουν δλδ τα αρσενικα ή το κυριαρχο αρσενικα τα υπολοιπα και εχουν παρει αυτον τον χρωματισμο?

Αν τα ψαρια που εχουν αποχρωματιστει ειναι αρσενικα τοτε ισως ισχυει αυτη η υποθεση.

Γενικα στα mbuna τα μη κυριαρχα αρσενικα παιρνουν το χρωματισμο των θηλυκων για να γλυτωνουν ξυλο. Τωρα στα johanni για να γινουν τα αρσενικα απο μπλε κιτρινο δθσκολο το βλεπω, γι'αυτο ισως προσπαθοντας να "κρυφτουν" να γινονται γκρι.

Υποθεσεις κανω.. Δεν ξερω, πως τα βλεπεις κι εσυ τα πραγματα στο ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Στελιο το διατυπωσα λαθος πιο πανω...εχω 3 αρσενικα στο ενυδρειο 1 σοκολοφι :blink: ενα γιοχανι και1 λαμπεοτροφεους.το προβλημα ειναι στα θυλικα γιοχανι...συγνωμη για την λανθασμενη διατυπωση

Link to comment
Share on other sites

Τα θηλυκα πως ξερεις οτι ειναι θηλυκα?

Βρε Στελιο τι ερωτηση ειναι αυτη?στα γιοχανι ειναι εμφανες ποια ειναι τα θυλικα αφου ειναι κιτρινα ενω τα αρσενικα μαυρο-μπλε το ξερεις πολυ καλα αυτο αφου εισαι μανουλα στις αφρικανες :blink: οταν τα πηρα ηταν τυπικα θυλικα γιοχανιμετα εγιναν σαν να τα επλυνα με tide

Link to comment
Share on other sites

και μια φωτογραφια μπας και βοηθησει καθολου,δεν ειναι καθαρη αλλα ειναι οτι καλυτερο μπορω να κανω

post-6223-1215466721_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και μια φωτογραφια μπας και βοηθησει καθολου,δεν ειναι καθαρη αλλα ειναι οτι καλυτερο μπορω να κανω

post-6223-1215466721_thumb.jpg

Ταπεινη μου γνωμη,και οσο μπορω να δω απο τη φωτο,εμενα μου κανει για ξεθωριασμενο αρσενικο,παρα για θηλυκο

Link to comment
Share on other sites

φιλε ολυμπιε εχει γεννησει κιολας το συγκεκριμενο.. :blink: βλεπετε καμια παραμορφωση στο σωμα που να συναδει με υβριδισμο?

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβαζα οτι στην αρχη ολα ειναι κιτρινα, στη συνεχεια μεγαλωνοντας παιρνουν χρωμα τα αρσενικα εκτος απο καποια μη κυριαρχα τα οποια διατηρουν το κιτρινο για να κρυφτουν απο τον κυριαρχο. Γι'αυτο το ρωτησα, χεχε!

Κι εμενα απο τη φωτο αν και δεν ειναι τοσο καλη για ξεβαμενο αρσενικο μου μοιαζει, αφου εχει και την οριζοντια ριγα. Αλλα εφοσον εχει γεννισει δεν μπορουμε να πουμε κατι. Ειναι θηλυκο. Περιεργο παντως. Αν δεν ειναι στρες δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Ο αρσενικος την κηνυγαει πολυ? Εμενα τωρα που ειναι εποχη ζευγαρωματος τα εχει ρημαξει και καποια φαινονται ξεθωριασμενα αλλα οχι ολη την ωρα και σε λογικα πλαισια.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα πολυ περιεργα τα πραγματα.Παντως η πιθανοτερη αιτια μοιαζει το στρες απο κατι που δεν μπορεις μεχρι στιγμης να παρατηρησεις

Link to comment
Share on other sites

τελικα φιλε τι εγινε με τα ψαρια σου βρηκες αν φταιει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...