Jump to content

συντηρηση βυθου


Recommended Posts

καλησπερα παιδια.το φυτεμενο μου ενυδρειακι τρεχει εδω και 3 χρονια με ευχαριστα αποτελεσματα.ο βυθος ο οποιος εχει ειναι 10 κιλα χαλικι διαμετρου 2-3χιλιοστων.στην αρχη ειχα χρησιμοποιησει εναν ετοιμο βυθο της σερα και κατα καιρους χρησιμοποιω διαφορους συνδυασμους απο ταμπλετες.επειδη ομως ειμαι σε σκεψη να αλλαξω ριζικα την τοποθετηση των φυτων θελω να σας ρωτησω τωρα που θα βγαλω ολα τα φυτα και θα μεινει ελευθερος ο βυθος να κανω ενα καλο καθαρισμα με την σκουπα βυθου προκειμενου να τραβηξω ακαθαρσιες,σαπιες και σπασμενες ριζες που ισως υπαρχουν και υπολοιπα τροφων.κανει ή οχι????.αν κανει μεχρι πιο βαθος να βαζω την σκουπα.το χαλικι μου εχει υψος 7 εκατοστων και το νερο απο την σκουπα εχω σκοπο να το ριχνω σε μπετονι και να το επιστρεφω στο ενυδρειο φιλτραρισμενο.ακουω αποψεις λοιπον....

Link to comment
Share on other sites

Στα 3 έτη έκανα το ίδιο που θέλεις να κάνεις κ’εσύ.

Με την σκούπα δεν θα έχεις αποτέλεσμα,.......θα μείνουν αρκετά υπολείμματα σάπισης κάτω από το χαλίκι.

Εγώ τα έβγαλα όλα, χαλίκι - υπόστρωμα, ............πέταξα το χώμα το οποίο είχε γίνει βούρκο και μύριζε άσχημα.

Έπλυνα το χαλίκι με ζεστό νερό, και έβαλα νέο υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Στα 3 έτη έκανα το ίδιο που θέλεις να κάνεις κ’εσύ.

Με την σκούπα δεν θα έχεις αποτέλεσμα,.......θα μείνουν αρκετά υπολείμματα σάπισης κάτω από το χαλίκι.

Εγώ τα έβγαλα όλα, χαλίκι - υπόστρωμα, ............πέταξα το χώμα το οποίο είχε γίνει βούρκο και μύριζε άσχημα.

Έπλυνα το χαλίκι με ζεστό νερό, και έβαλα νέο υπόστρωμα.

ευχαριστω :) παιδια περιμενω και αλλες αποψεις για να βγει ενα πιο γενικο συμπερασμα..

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρείς πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν κα αποφασίσεις, προσωπικά πιστεύω οτι αρκεί να προσέξεις να μην μείνουν πολλές ρίζες μέσα όσο το ξεπατώνεις, όπως είπε και ο NAVY η σκούπα θα τραβήξει το χώμα και τα ψιλά και αν θες ολική καθαριότητα για δικούς σου λόγους, πρέπει να τα πλύνεις σε κουβάδες... πράγμα που μόνο ανισοροπία στο σύστημα σου θα φέρει imo...
Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρείς πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν κα αποφασίσεις, προσωπικά πιστεύω οτι αρκεί να προσέξεις να μην μείνουν πολλές ρίζες μέσα όσο το ξεπατώνεις, όπως είπε και ο NAVY η σκούπα θα τραβήξει το χώμα και τα ψιλά και αν θες ολική καθαριότητα για δικούς σου λόγους, πρέπει να τα πλύνεις σε κουβάδες... πράγμα που μόνο ανισοροπία στο σύστημα σου θα φέρει imo...

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.τελικα αποφασισα να μετακινησω τα φυτα ολα και οταν θα τα εχω ξεριζωσει ολα να κανω ενα περασμα ελαφρυ με την σκουπα βυθου στο πανω μερος του υποστρωματος χωρις να βυθισω την σκουπα αρκετα στο χαλικι ετσι ωστε να μην ΄΄πιεσω΄΄ την βιολογια του ενυδρειου μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου προτείνω να κάνεις με την σκούπα μια δοκιμή πιο βαθεία, ώστε να φτάσεις μέχρι το τζάμι της βάσης, για να έχεις πραγματική εικόνα του υποστρώματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...