Jump to content

Sos Για Κατασκευη ενυδρειου 660lt


Recommended Posts

Για σας παιδια, χρειαζομαι μεγαλη βοηθεια σχετικα με το ενυδρειο που θα φτιαξω σε λιγο καιρο και επειδη θελω να ειμαι οσο πιο σωστος γινεται θελω την βοηθεια σας. Θα σας γραψω αναλυτικα για το ενυδρειο που θα φτιαξω, ετσι οτι βλεπεται λαθος ή παραξενο θελω να μου το πειτε pls.

Εχουμε και λεμε:

Διαστασεις:

1.45x70x65 (660lt) (παχος τζαμιων: πλαϊνα: 12mm βασης: 15mm)

Εξοπλισμος:

2 εξωτερικα φιλτρα Eheim professional 2, 2028 (1050 l/h)

1 θερμαντικο σωμα 650 watt (δεν το εχω ψαξει, αν μπορειται να με βοηθεισετε για το κοστος και για μια καλη μαρκα)

4 λαμπες φθορισμου 38 watt

1 αεραντλια (για ομορφια και μονο)

Δεν θα εχει φυτα μονο μερικα ψευτικα, και λιγα βραχια, και οπως καταλαβαται προκειται για ενυδρειο γλυκου νερου.

Ξερω οτι μπορει να σας κουρασα αλλα οπως σας ειπα θελω να ειμαι σιγουρος για αυτο που θα κανω, οτι βλεπεται περιεργο ή λαθος πειτε το!!!

Και αν γινεται αν υπαρχει κανενα site για κατασκευη ενυδρειου θα ημουν πιο :)

Ευχαριστω, κυριος για την υπομονη!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας αγαπητε μου φιλε δεν χρειαζεται να φωναζεις..(αν γινεται γραφε με μικρους χαρακτηρες)...

εγω δεν βλεπω καποιο λαθος,και ισως θα ελεγα στο θεμα θερμοστατη να χρησιμοποιουσες 2 jagger 300w για πιο ομοιομορφη κατανομη θερμοτητας,η ισως καποιους αντιστοιχους της sceggo τιτανιου αθραστους μαζι με καποιον κοντρολλερ θερμοκρασιας....

δεν μας μιλησες επισης καθολου για τις κοντρες του ενυδρειου σου.....

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας αγαπητε μου φιλε δεν χρειαζεται να φωναζεις..(αν γινεται γραφε με μικρους χαρακτηρες)...

εγω δεν βλεπω καποιο λαθος,και ισως θα ελεγα στο θεμα θερμοστατη να χρησιμοποιουσες 2 jagger 300w για πιο ομοιομορφη κατανομη θερμοτητας,η ισως καποιους αντιστοιχους της sceggo τιτανιου αθραστους μαζι με καποιον κοντρολλερ θερμοκρασιας....

δεν μας μιλησες επισης καθολου για τις κοντρες του ενυδρειου σου.....

Για αυτο θελω καποιο site για κατασκευη ενυδρειου για να μαθω πως θα μπουν και οι κοντρες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα φίλε μου site; τι site; και εμείς εδώ τι κάνουμε μπρίκια κολάμε;

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...%ED%F4%F1%E5%F2

Πάρε μπόλικα θέματα για κόντρες και τα ξαναλέμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα φίλε μου site; τι site; και εμείς εδώ τι κάνουμε μπρίκια κολάμε;

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...%ED%F4%F1%E5%F2

Πάρε μπόλικα θέματα για κόντρες και τα ξαναλέμε!!!

Βρε παιδια ισως φτεω εγω ή μαλλον δεν τα εξηγαω καλα!!!

χρειαζομαι photos για να καταλαβω πως θα μπουν οι κοντρες μεσα στο ενυδρειο, γι αυτο θελω καποιο site αν ξερετε για να δω πως μπαινουν!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, κατι που δεν καταλαβα για τις κοντρες pls!!!!

Οι κοντρες πρεπει να εχουν το ιδιο παχος με το παχος του πλαϊνου τζαμιου, δηλ. 12mm; ή δεν πεζει ρολο!!!

Και επισης, οπως καταλαβα, θα μπουν 2 οριζοντιες και 2 πλαγιες απο πανω απο τις οριζοντιες σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, κατι που δεν καταλαβα για τις κοντρες pls!!!!

Οι κοντρες πρεπει να εχουν το ιδιο παχος με το παχος του πλαϊνου τζαμιου, δηλ. 12mm; ή δεν πεζει ρολο!!!

Οι κόντρες πρέπει άν όχι μεγαλύτερο πάχος τότε το ίδιο με το γυαλί.

Και επισης, οπως καταλαβα, θα μπουν 2 οριζοντιες και 2 πλαγιες απο πανω απο τις οριζοντιες σωστα? :)

;):thumbup::(

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Παιδεια, θα κατασκευασω ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ 1 ενυδρειο 1,45 χ 70 χ 65, ποιο τυπο τζαμι να χρησιμοποιησω, υπαρχουν διαφορες μεταξυ ενος απλου τζαμιου και ενος κρυσταλου, δηλαδη τι τζαμι πρεπει να ζητησω?!

Για αυτες τις διαστασεις που σας ειπα θα χρησιμοποιησω στα πλαϊνα 12mm και στην βαση 15mm ειναι ενταξει?!

Οι κοντρες που θα βαλω ποσο πλατος, και ποσο παχος πρεπει να ειναι?! ( λεω να τις κανω 9cm το πλατος)

Επισεις κοντρες εκτος απο τις 4 στον πατο και στην πανω μερια του ενυδρειου πρεπει να μπει και 1 στην μεση (στον πατο και στην πανω μερια εννοω)

Και κατι τελευτεο, δεν καταλαβα αυτο που λετε οτι στις πανω κοντρες πρεπει να κοπουν φαλτσα! αν τις βαλω οπως και στον πατο πειραζει?!

Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα να φτιάξεις πρώτα ενα μικρο ενυδρειο να δοκιμάσεις και τις δυνάμεις σου και μετα σε ενα τοσο μεγαλο ενυδρείο που μπορεί να ειναι και επικίνδυνο .

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις ειδικό σχεδιασμό και δεν σε καλύπτουν τα έτοιμα η αν θέλεις να ρίξεις το κόστος η πρόταση μου είναι να βρεις ένα καλό τζαμά που να έχει εμπειρία με τη σιλικόνη που θα εφαρμόσει τα σχέδια σου με τον τρόπο που θα του πεις εσύ

τα τζάμια του ενυδρείου που ετοιμάζεις έχουν βάρος που δεν μπορεί να το χειριστεί ένας άνθρωπος

πρόσφατα έφτιαξα ένα λίγο μικρότερο με τον τρόπο που σου είπα μαζί με το μάστορα και ένα βοηθό .. ζοριστήκαμε να το ανεβάσουμε στη βάση του ..

αν χρησιμοποιήσεις σωστή σιλικόνη με σωστό τρόπο δεν έχεις να φοβηθείς ..

οι κόντρες είναι καλές με 5 εκ πλάτος , πάχος 10 χιλ

ρώτα αυτόν που μιλάει για φάλτσο κόψιμο να μας πει τι εννοεί ..

το 12 αρι είναι καλό για τις διαστάσεις του ενυδρείου , καλός και ο 15αρης πάτος

οι <γέφυρες> δεν χρειάζονται αν φτιάξεις τις κόντρες

Link to comment
Share on other sites

φιλε μη μασας.ειναι ποιο ευκολο στην πραξη απο οτι νομιζεις.και εγω προσφατα εφτιξα ενα μεγαλο μονος μου και μετα δεν το πιστευα ουτε εγω ο ιδιος.(βεβαια ειχα και ενα φιλο που με βοηθουσε)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε oceansmoke τον γνωριζεις το Frixosmjoker ; Ξερεις αν πιάνουν τα χέρια του ;

Με ποια κριτήρια του λες να προχωρηση και να φτιάξει κατι μόνος του το οποιο ζυγίζει 800 κιλά τουλάχιστον .

Το πάχος απο τα κρυσταλα το είδες που θελει να χρησιμοποίηση ;

Ξέρεις τι σημαίνει αυτό ; Οτι αν πιασουν να το σηκώσουν άνθρωποι που δεν γνωρίζουν μπορεί να γινει πολυ σοβαρό ατύχημα .

Η θεωρία απο τη πράξη εχει μεγάλη διαφορά .

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια, χρειαζομαι μεγαλη βοηθεια σχετικα με το ενυδρειο που θα φτιαξω σε λιγο καιρο και επειδη θελω να ειμαι οσο πιο σωστος γινεται θελω την βοηθεια σας. Θα σας γραψω αναλυτικα για το ενυδρειο που θα φτιαξω, ετσι οτι βλεπεται λαθος ή παραξενο θελω να μου το πειτε pls.

Εχουμε και λεμε:

Διαστασεις:

1.45x70x65 (660lt) (παχος τζαμιων: πλαϊνα: 12mm βασης: 15mm)

Εξοπλισμος:

2 εξωτερικα φιλτρα Eheim professional 2, 2028 (1050 l/h)

1 θερμαντικο σωμα 650 watt (δεν το εχω ψαξει, αν μπορειται να με βοηθεισετε για το κοστος και για μια καλη μαρκα)

4 λαμπες φθορισμου 38 watt

1 αεραντλια (για ομορφια και μονο)

Δεν θα εχει φυτα μονο μερικα ψευτικα, και λιγα βραχια, και οπως καταλαβαται προκειται για ενυδρειο γλυκου νερου.

Ξερω οτι μπορει να σας κουρασα αλλα οπως σας ειπα θελω να ειμαι σιγουρος για αυτο που θα κανω, οτι βλεπεται περιεργο ή λαθος πειτε το!!!

Και αν γινεται αν υπαρχει κανενα site για κατασκευη ενυδρειου θα ημουν πιο :)

Ευχαριστω, κυριος για την υπομονη!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, προκειτε να φτιαξω σε λιγο καιρο 1 ενυδρειο 683 λιτρων και θελω να με βοηθησετε σχετικα με τον εξοπλισμο, ή οτι βλεπετε παραξενο να μου το πειτε για να ειμαι οσο πιο σωστος γινετε!!!

Διαστασεις:

1.50 χ 70 χ 65 ( παχος τζαμιων: πλαινα 12mm, βασης 15mm, ειναι ok? εννοητε οτι θα μπουν και κοντρες)

Εξοπλισμος:

2 φιλτρα EHEIM 2028 (δεν ειμαι σιγουρος αν θα ειναι αρκετα για τα λιτρα του ενυδρειου μου)

θερμοστατη 680 watt

3 λαμπες φθορισμου 38 watt.

Δεν θα βαλω φυτα ( λογω ταλαιπωριας ) μονο μερικα ψευτικα!

Ευχαριστω

:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, προκειτε να φτιαξω σε λιγο καιρο 1 ενυδρειο 683 λιτρων και θελω να με βοηθησετε σχετικα με τον εξοπλισμο, ή οτι βλεπετε παραξενο να μου το πειτε για να ειμαι οσο πιο σωστος γινετε!!!

Διαστασεις:

1.50 χ 70 χ 65 ( παχος τζαμιων: πλαινα 12mm, βασης 15mm, ειναι ok? εννοητε οτι θα μπουν και κοντρες 12αρες)

Εξοπλισμος:

2 φιλτρα EHEIM 2028 (δεν ειμαι σιγουρος αν θα ειναι αρκετα για τα λιτρα του ενυδρειου μου)

θερμοστατη 680 watt

3 λαμπες φθορισμου 38 watt.

Δεν θα βαλω φυτα ( λογω ταλαιπωριας ) μονο μερικα ψευτικα!

Ευχαριστω

:blink:

--------------------

Betta Splenders Forever!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Frixosmjoker έχεις ανοίξει πολλά ιδια θέματα θα σε παρακαλουσα πολυ ειναι ποιο συγκεντρωμενα τα θεματα που εχουν ιδιο αντικειμενο .

Σου τα ένωσα όλα μαζί .

Και δεν χρειάζεται να γράφεις με έντονα και χρωματισμένα γράμματα εκτος και εάν κατι θέλεις να του δώσεις ιδιαίτερη έμφαση .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...