Jump to content

Τί μπορεί να συμβαίνει με την κιχλιδούλα μου??


Recommended Posts

Καλησπέρα καταρχήν...γράφω εδώ και όχι στο εξειδικευμένο κομμάτι του φόρουμ για τις κιχλίδες γιατί θεωρώ τον ευατό μου αρχάριο για να μεταπηδήσω σε οποιαδήποτε άλλη κατηγορία....ξέρω ότι σας έχω ταράξει με τις ερωτήσεις μου αλλά ρε παιδιά είναι πολλά αυτά που δεν ξέρω....

εδώ και δυο μέρες, η μία από τις δύο αλμπίνο κιχλιδούλες μου δεν συμπεριφέρεται όπως τις προηγούμενες μέρες...είναι δυσκίνητη και κάθεται συνέχεια σε ένα συγκεκριμένο μέρος (πότε στην επιφάνεια του νερού, πότε στον πυθμένα). Η άλλη πάει την πειράζει (την τσιμπάει περισσότερο θα έλεγα) αυτή ανταποκρίνεται για λίγο αλλά λίγο αργότερα πάλι τα ίδια....μάλιστα τώρα που γράφω αυτό το ποστ έχει χωθεί σε ένα φυτό και κάθεται εκεί αναπένοντας ζωηρά.Επίσης δεν μου πολυαρέσει που στραβο-κολυμπάει. Ρε παιδιά έχει κανείς ιδέα τί μπορεί να φταίει..οι μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές, το ενυδρείο λειτουργεί κανά μήνα περίπου με ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές κανονικές? Για πες τις μπας και κάτι τρέχει από 'κεί...

Επίσης η θερμοκρασία που βρίσκεται?

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πώ ότι η αμμωνία παίζει χαμηλά, τα νιτρικά και τα νιτρώδη έχουν μηδενιστεί..η θερμοκρασία έιναι λίγο τσιμπιμένη αλλά μην φανταστείς....το πολύ 28..

Link to comment
Share on other sites

Η παρατεταμένη έκθεση σε αμμωνία ακόμα και σε μικρές συγκεντρώσεις, επιφέρει στρές και μόνιμες βλάβες στα βράγχια κυρίως.

Aπό 29 και πάνω παρουσιάζεται πρόβλημα συνήθως, οι κιχλίδες για πες ποιό είδος είναι?...

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

29 και πάνω δεν έχουμε πιάσει (ευτυχώς) ακόμα....έχω και το κλιματιστικό που βαράει το ενυδρείο απευθείας και το αποφύγαμε μέχρι στιγμής...οι κιχλίδες μου είναι (μάλλον) albino zebra και σαμουράι ...

Link to comment
Share on other sites

Όπως ίσως ξέρεις, αυτά τα ψάρια προέρχονται από λίμνες με πολλά άλατα (σκληρό νερό) οπότε για να ζήσουν όσο πρέπει και όπως πρέπει θα πρέπει και το νερό του ενυδρείου σου να είναι σκληρό, δηλαδή kH gH κοντά στο 15.

Έχεις κάνει κάποιες μετρήσεις για να δούμε που βρίσκεσαι?

Link to comment
Share on other sites

καλά από σκληρό νερό άλλο τίποτα....δεν ξέρω για άλλες περιοχές αλλά το νερό εδώ είναι πολύ σκληρό (σο δείκτης δείχνει την ζώνη των 15d)...

Link to comment
Share on other sites

Τότε το μόνο που προτείνω είναι όσο και όσες αλλαγές νερού χρειάζεται ώστε να μην προλαβαίνει να ανέβει η αμμωνία και αυτό μέχρι να στρωθεί εντελώς. :blink:

Θα βοηθούσε επίσης πολύ να αναφέρεις το φίλτρο και τα βιολογικά υλικά που χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

αλλαγές νερού κάνω κάθε δεύτερη μέρα...προσπαθώ να βγάζω περίπου το 20% του συνολικού όγκου του νερού,αλλά δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα (αν και είναι σημαντικό κι αυτό). Το βασικό είναι ότι έχω μηδενίσει τα νιτρικά και τα νιτρώδη. Όσων αφορά το φίλτρο χρησιμοποιώ το εσωτερικό φίλτρο που είχε το ενυδρείο εξ'αρχής (το φίλτρο έχει μέσα "μακαρόνι" και σφουγγάρι). Έβαλα πρόσφατα και συσκευή που κάνει μπουρμπουλήθρες για να έχουν περισσότερο οξυγόνο. Η αλήθεια είναι ότι τώρα η κιχλιδούλα μου είναι πιο δραστήρια (και την λέω έτσι γιατί είναι η θηλυκή). Αλλά επειδή έσω ζεύγος, λές να μου σκαρώνουν τίποτα??γιατί όλο και κυνηγιούνται....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...