Jump to content

Γεια σας και απο εμενα τον καινουριο αρχαριο


Panosded

Recommended Posts

Μολις απεκτησα ενα ενυδρειο 54 λιτρων και σκεπτομαι να του βαλω τροπικα ψαρακια. Ειμαι αρχαριος με το ολο θεμα για αυτον τον λογο εχω κανει και ενα σχετικο post με τα προβληματα μου

Θα σας παρακαλουσα οποιος μπορεσει να δωσει ενα χερι βοηθειας

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - Panosded
Link to comment
Share on other sites

Τι με συμβουλευετε να κανω παραπερα????????????

Ευχαριστω

να μην ξανακουσεις αυτόν τον τύπο..............

καλά έκανες και διάβασες τ' αρθα,........καλη συνέχεια :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες..

Εγω θα σου πρωτινα να κανεις το στησιμο ακριβως οπως λενε τα αρθρα και να μην ακους τι σου λεει ο καθε πετσοπας..Να βαζεις και αντιχλοριο καλυτερα εκτος αν χρησιμοποιης αντιστροφη ωσμοση που δεν το νομιζω..

Μην βαλεις χρυσοψαρο τα ψαρια δεν ειναι πειραματοζωα για να στρωνουν το ενυδρειο...

Οταν κανεις τα τεστ θα δεις αυξημενη αμμωνια και νιτρωδη και στο τελος μετα απο ενα διαστημα ολα γινονται νιτρικα και τοτε καταλαβαινουμε οτι εστρωσε το ενυδρειο μας ...

Βαλε ευκολα ζωντανα φυτα..Ειναι παρα πολυ χρησιμα και δεν ειναι δυσκολα..Τα ευκολα φυτα θελουν πολλα απλα καποιες αλλαγες νερου και χωρις υποστρωμα και λιπασματα ενα τετοιο ευκολο φυτο ειναι το κερατοφυλλο..Μπορεις να βαλεις και αλλα ευκολα φυτα και χωρις την παροχη διοξιδιου του ανθρακα και σε κανενα μηνα θα δεις αν χρειαζονται λιπασματα..Θελουν ομως μερικες αλλαγες νερου πχ. 1/3 του ενυδρειου καθε βδομαδα και μια καλη λαμπα καταλληλη για φυτα πχ osram fluora ,sylvania grolux ειναι αρκετα οικονομικες και πολυ καλες για φυτα...

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες.Να προσεχεις την ιχθυοφορτιση σου και υπομονη στο στρωσιμο και προσοχη στην επιλογη ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και καλο διαβασμα ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλωστον ... καλη διαμονη στο ΑΖ ... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...