Jump to content

Νέο Ενυδρείο.....


Recommended Posts

Προσφατα νου δώρισαν ένα ενυδρείο 60lt (καθαρός όγκος νερού 54lt) με θερμοστάτη αντλία και φίλτρο.

(το φίλτρο το μόνο που έχει είναι ένα μπλε σφουγκαράκι.Είναι αρκετό αυτό ή να βάλω και κάτι άλλο??)

Το ενυδρείο έχει υπόστρωμα ένα πωρόδες πέτρομα (της Wave αν θυμάται καλά ο πρώην κάτοχος)

Αυτά για την περιγραφή του ενυδρείου και τώρα οι ερωτήσεις....

Από ότι μου είπαν το υπόστρωμα κάνει και για φύτεμα αλλά πρέπει πρώτα να βάλω από κάτω λίπασμα.Ισχύει?

θέλω να βάλω σε αυτό το ενυδρείο μερικά Electric Yellow Lab.

Τι συνθήκες πρέπει να φτιάξω στο ενυδρείο μου και τι άλλα ψάρια μπορούν να συμβιώσουν???

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αυτα τα ψαρια θελουν αμμο και πολλες πετρες για κρυψωνες,διαμορφωνοντας το ενυδρειο,τα καθαρα λιτρα θα ειναι λιγοτερα απο οσο υπολογιζεις.Γι αυτο θα σε συμβουλευα να κοιτουσες για κατι αλλο.Υπαρχουν κιχλιδες των κοχυλιων απο Tanganyika που ειναι πανεμορφες και μικρες σε μεγεθος.Αλλιως θα πρεπει να βρεις μεγαλυτερο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Τα labs που λες χρειαζονται τουλαχιστον 120 λιτρα..

Οποτε κοιταξε για καποιο αλλο ειδος καλυτερα. Κιχλιδες της λιμνης τανγκανικα ταιριαζουν πολυ καλα σε αυτο το ενυδρειο. Κανε μια αναζητηση να δεις.

Link to comment
Share on other sites

2 neolamprologus occelatus( ζευγαρι) ή 4 neolamprologus multifasciatus πιστευω θα ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

2 neolamprologus occelatus( ζευγαρι) ή 4 neolamprologus multifasciatus πιστευω θα ειναι μια χαρα

Σωστα!!! με ενα πολυ ομορφο aquaskaping!

κελυφοι σαλιγγαριων,αμμος,καμμια valisneria η anubia nana....

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αν το διακοσμησεις ετσι οπως σου ειπε ο venom και βαλεις 1 απο τα δυο ειδη που σου προτεινα θα εισαι μια χαρα και θα νιωθουν και ομορφα τα ψαρια σου..Να περιμενουμε φωτο?? :blink::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αν το διακοσμησεις ετσι οπως σου ειπε ο venom και βαλεις 1 απο τα δυο ειδη που σου προτεινα θα εισαι μια χαρα και θα νιωθουν και ομορφα τα ψαρια σου..Να περιμενουμε φωτο?? :blink::thumbup:

Θα δείξει για την φωτό...

γιατί δεν έχω αποφασίσει τελικά τι θα κάνω....

με το φίλτρο που έχει μέσα τι παίζει???

Link to comment
Share on other sites

με το φίλτρο που έχει μέσα τι παίζει???

Το σφουγγαρι μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω το μπλε σφουγκαρι ειναι οτι πρεπει αν εχει θεση μπορεις να βαλεις και siporax

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω το μπλε σφουγκαρι ειναι οτι πρεπει αν εχει θεση μπορεις να βαλεις και siporax

Τι είναι αυτό??

Link to comment
Share on other sites

για μακαρονάκι σκεφτόμουν to glaxring της Wave με ένα κομμάτι υαλοβάμβακα στην κορυφή.

κάνει ή να ψάξω κάτι άλλο??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...