Jump to content

ΑΛΛΑΓΉ ΝΕΡΟΎ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΊΟ 400 Η 500 ΛΊΤΡΑ


Recommended Posts

καλός σας βρήκα και πάλι μετά από αποχη από το hobby λόγο χρόνου

μετά από ένα 150ri ενυδρείο με αφρικανές σκέφτομαι να φτιάξω και ένα 400 η 500 λίτρα πάλι με αφρικανές

η ερώτηση μου είναι η εξής

πως κάνουμε τις αλλαγές νερού σε τόσα λίτρα..;;;

κάποιος φίλος μου ανέφερε ότι γεμίζεις με το λάστιχο και μετά βάζεις "αντιχλοριο" ισχύ;;;

γιατί έχω την εντύπωση πως θα δημιουργήσω πρόβλημα στον κύκλο αζοτου με αυτό το τρόπο.

εκτος από ένα μεγάλο κουβα υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;;;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, εχω την ιδια ανυσηχια με εσένα και δεν το κάνω.

Οποτε η λυση ειναι βαρελακι 100 λιτρων, γεμισμα, προετοιμασια (και για θερμοκρασια) και μεσα με αντλια.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, εχω την ιδια ανυσηχια με εσένα και δεν το κάνω.

Οποτε η λυση ειναι βαρελακι 100 λιτρων, γεμισμα, προετοιμασια (και για θερμοκρασια) και μεσα με αντλια.

κανονικά έτσι πρέπει αλλα δεν βολεύει σε καινούργιο σπίτι αυτή η διαδικασία έχω pi στο υδραυλικό που να μου βγάλει γραμμή νερού εκεί που θα τοποθετηθεί το ενυδρείο και γραμμή για αποχέτευση πρέπει να δω τι θα κάνω για να μην έχω βγάλε βάλε λάστιχα.

την θερμοκρασία την καταπολεμαο με αργή τοποθέτηση νερού μέσα στο ενυδρείο το θεμά είναι πως μπορεί να "αποχλοριοποιιτε" πριν μπει μέσα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ farao θα συμφωνήσω με τον Γιώργο ,που θεωρείται η σωστή διαδικασία, αλλά και εγώ την αλλαγή δεν την κάνω με αυτό τον τρόπο λόγω αντικειμενικών δυσκολιών.Τι κάνω λοιπόν.Καταρχήν να πώ οτι προκειται για ενα αφρικάνικο malawi 400 λίτρα ( RIO 400 ) .Η αλλαγή αφορά 100 - 150 λίτρα νερό .Ετοιμάζω ενα κουβά νερό 10-12 λίτρα με αντιχλώριο 20 - 30 λεπτά πρίν.Αφού αδειάσει το νερό που θέλω ρίχνω το νερό του κουβά πρώτα και μετά το λάστιχο στη βρύση και γεμίζω σιγά - σιγά και με υπομονή.Να πώ οτι δεν είχα ποτέ προβλήματα.Το ενυδρείο είναι δυο χρονών.

Φιλικά Σωκράτης :blink:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ριχνεται απ' ευθειας το αντιχλωριο στο ενυδρειο αφου εχεται αφαιρεσει πρωτα τα λιτρα

που πρεπει να αλλαχθουν;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ farao θα συμφωνήσω με τον Γιώργο ,που θεωρείται η σωστή διαδικασία, αλλά και εγώ την αλλαγή δεν την κάνω με αυτό τον τρόπο λόγω αντικειμενικών δυσκολιών.Τι κάνω λοιπόν.Καταρχήν να πώ οτι προκειται για ενα αφρικάνικο malawi 400 λίτρα ( RIO 400 ) .Η αλλαγή αφορά 100 - 150 λίτρα νερό .Ετοιμάζω ενα κουβά νερό 10-12 λίτρα με αντιχλώριο 20 - 30 λεπτά πρίν.Αφού αδειάσει το νερό που θέλω ρίχνω το νερό του κουβά πρώτα και μετά το λάστιχο στη βρύση και γεμίζω σιγά - σιγά και με υπομονή.Να πώ οτι δεν είχα ποτέ προβλήματα.Το ενυδρείο είναι δυο χρονών.

Φιλικά Σωκράτης :blink:

δηλαδή γιάννα καταλάβω στον κουβα με τα 12 15 λίτρα ρίχνεις "αντιχλοριο" για τα 100 η 150 λίτρα;

γιατί δεν το κατάλαβα αυτό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Κι εγώ θα συμφωνήσω με τον φίλο Γιώργο για την πιο ορθή διαδικασία. Γιατί πέραν της θερμοκρασίας το χλώριο (και ειδικότερα οι χλωραμίνες) χρειάζονται λίγο χρόνο για να διασπαστούν ή να δεσμευτούν.

Πολλοί βάζουν νερό απ' ευθείας στο ενυδρείο ακόμα και χωρίς αντιχλώριο, κι έχει συζητηθεί αρκετά στο Forum.

Έστω ότι με αργή προσθήκη του νερού λύνουμε το πρόβλημα θερμοκρασίας.

Να ρωτήσω όμως, στην περίπτωση του φίλου farao, θεωρόντας ότι ένα ενυδρείο με αφρικάνες έχει ειδικές παραμέτρους, τι γίνεται με την σκληρότητα, αλατότητα, PH και λοιπά του νερού που θα μπεί για αντικατάσταση; Θα γίνει διόρθωση μετά; Αυτές οι απότομες μεταβολές δεν επειρεάζουν;

Προσωπικά χρησιμοποιώ διαφορετικά δοχεία προετοιμασίας για το κάθε ενυδρείο ανάλογα με τις παραμέτρους του, πχ άλατα ή τύρφη κλπ, στην βεράντα.

Αλλά επειδή άρχισε να με κουράζει, βρίσκομαι στην διαδικασία μελέτης και δημιουργίας αυτόματου συστήματος αλλάγής νερού, τουλάχιστον για τα ενυδρεία που είναι σε σημείο που μπορεί να γίνει λόγω παροχών, με φίλτρο γραμμής 2 ή 3 σταδίων (που θεωρητικά κατακρατεί τα πάντα), χρονοδιακόπτες και ηλεκτροβάνες.

Το σκεπτικό μου είναι μικρές καθημερινές αλλαγές για να διαταράσεται η ισορροπία όσο το δυνατόν λιγότερο.

Μόλις έχω καταλήξει με τις δοκιμές και τις μετρήσεις θα το παρουσιάσω.

Αν υπάρχει πρόβλεψη για παροχή και αποχέτευση κοντά στο ενυδρείο και σας ενδιαφέρει το συζητάμε εκτενέστερα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή γιάννα καταλάβω στον κουβα με τα 12 15 λίτρα ρίχνεις "αντιχλοριο" για τα 100 η 150 λίτρα;

γιατί δεν το κατάλαβα αυτό

Ακριβώς ρίχνω αντιχλώριο για το σύνολο του νερού που θα αντικατασταθεί.Οσον αφορά την ερώτηση του φίλου salvator_v που αφορά gh και ph,πράττω ανάλογα και εξηγώ.Αν οι παραμέτροι μου είναι χαμηλοί ετοιμάζω ενα κουβά με αλάτι και buffer για να υποστηρίξω το gh και to ph και το ρίχνω προτού προσθέσω τομ μεγάλο όγκο νερού.Αν απο τις μετρήσεις μου το gh και ph είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα δεν ρίχνω αλάτι και buffer.ΑΛΛΑ μετά το 24ωρο - 48ωρο μετρώ αν δώ οτι δεν είμαι ικανοποιημένος αφού βγάλω ενα μπετόνι νερό 4-5 λίτρα απο το ενυδρείο προσθέτω το αλάτι και το buffer και το ρίχνω στο ενυδρείο για να το φέρω στα επιθυμητά επιπέδα.

Αγαπητοί φίλοι δεν τίθεται θέμα αγχους κατά την γνώμη μου , οι Αφρικάνοι έχουν ανοχές τόσο στο ph οσο και στο gh οσο αφορά το εύρος http://www.cichlid-forum.com/articles/lake_malawi_setup.php ,βέβαια οι αλλαγές κατά την γνώμη μου αυτών των παραμέτρων πιστεύω οτι πρέπει να γίνονται λογικά ,χωρίς υπερβολές.

Εγώ απο την πείρα μου εφαρμόζω αυτές τις διαδικασίες και ομολογώ οτι τόσο οι ΑΦΡΙΚΆΝΕΣ μου όσο και εγώ αισθάνομαστε ευτυχείς. :blink::thumbup:

Ελπίζω να βοήθησα ,Φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...