Jump to content

ΠΟΛΛΑΠΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ


Recommended Posts

Παίρνω το θάρρος να ανεβάσω μια σειρά ερωτήσεων στην φιλική αυτή κατηγορία (μετά από περίπου 10 μέρες αναγνώσεις, πιστεύω οτι μερικές έχουν να προσθέσουν κάτι καινούριο).

Αρχισα με δύο χρυσοψαράκια σε γυάλα (δώρο θείας στα παιδιά) πριν 1,5 μήνα. Προσπαθώντας για κάτι καλύτερο πήγα σε ενυδρείο 54 l aquatlantis (φθηνή σειρά?) στο οποίο μετέφερα τα χρυσοψαράκια μετά από 4 μέρες με έτοιμα βακτήρια (sera nitrivec για περίπου 12 μέρες) - πριν 27 μέρες τα βακτήρια πριν 24 μέρες τα ψαράκια. Αυτά με βάση οδηγίες προϊόντος και πωλητή (δεν είχα την υπομονή για στρώσιμο χωρίς ψάρια - μου φάνηκε πολύπλοκο και στενόχωρη η γυάλα!).

Ενίσχυσα το φίλτρο με μακαρόνι, έβαλα ένα alarm (δείκτη μόνιμο) αμμωνίας ως άμυνα και αισθανόμουν ευτυχής (θεωρώντας οτι ο δείκτης αμμωνίας θα ειδοποιήσει για ότι στραβό).

Δύο βδομάδες μετά την εισαγωγή ψαριών με test νερού στο petshop έχουμε υψηλά νιτρώδη (5 ppm) και νιτρικά 50 ppm.

Αποφασίσθηκε αλλαγή νερού 40 % , καθόλου τάισμα, βακτήρια πάλι και επανέλεγχος σε 3 μέρες, που έδειξε μείωση αντίστοιχη της αραίωσης (3 ppm). Νέα αλλαγή 25 % και προβληματισμός (2 ppm). . .Αυτά χθές (αγόρασα και test νερού πλέον).

Τα ψάρια είχαν σαφείς ενδείξεις (συνεχώς στην επιφάνεια για αέρα) που δεν αναγνώρισα - θεώρησα πρόβλημα την ζέστη (28ο) και την έλλειψη οξυγόνου. Το ένα δεν τρώει και καθεται στον βυθό (ελαφρά ασταθεια, αδυναμία να μείνει στην επιφάνεια). Με την σημερινή αλλαγή είναι λίγο καλύτερα.

Παραθέτω τα ερωτήματα που προέκυψαν (πιο κρίσιμα τα 1 , 3 και 6 - όσοι δεν αντέχουν τα μακροσκελή μυνήματα ας δουν μόνο αυτά):

1. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ: οι συχνές στρεσσάρουν ψάρια και βακτήρια, αλλά μου φαίνεαι μονόδρομος και αποφάσισα μία 25 % την ημέρα μέχρι να δω χαμηλά νούμερα. Καμμιά παρατήρηση?

2. Μήπως ήταν καλύτερα το "άρρωστο"ψαράκι να μείναι μια - δυο μέρες σε γυάλα?

3. Με απασχόλησε το θέμα της οξυγόνωσης. Η γενική άποψη είναι οτι οι αερόπετρες κλπ. είναι για αισθητικούς λόγους - πιο καλά οξυγονώνει ο κυματισμός από το φίλτρο. Μου φαίνεται δύσκολο να το πιστέψω (είμαι μηχανικός). Για παράδειγμα οι οξυγονωτήρες σε ιχθυοκαλλιέργειες έχουν μια έντονη δράση. Για να έχει ο κυκλοφορητής την επιθυμητή οξυγόνωση πρέπει η έξοδος (σωλήνας) να είναι κάτω από την επιφάνεια (αρχική μου θέση, δημιουργεί κυματισμό περίπου 5 mm), στην επιφάνεια ακριβώς, ή πάνω από αυτή (τωρινή μου θέση) περίπου 5mm ψηλότερα, που δείχνει να οξυγονώνει καλύτερα (εισάγει φυσαλίδες στο νερό) αλλα δημιουργεί και ένα έντονο καθοδικό ρεύμα. Μήπως υπάρχει κάποιο εξάρτημα αεραντλίας που δίνει πραγματικά μικρή φυσαλλίδα και καλύτερα αποτελέσματα? Επίσης η γενική άποψη λέει οτι το οξυγόνο δεν είναι κρίσιμη παράμετρος, ούτε αυξάνεται εύκολα. Θα δω κάποια στιγμή τα βιβλία μου. αλλά περιμένω χαμηλά νούμερα στους 28ο θερμοκρασία. Τη στιγμή που τα βακτήρια είναι αερόβια δεν θα τα βοηθούσε μια πραγματικα υψηλότερη τιμή διαλ. οξυγόνου? Εκτός αν δεν είναι εφικτό με λογικά μέσα (σκέφτηκα ένα δεύτερο κυκλοφορητή που να ψεκάζει νερό πάνω από το φίλτρο . . .).

4. Η προσθήκη αλατιού βοηθάει με τα νιτρώδη?

5. Ο ενεργός άνθρακας βοηθάει με τα νιτρώδη? Είχε το αρχικό φίλτρο, αλλά τώρα θα θέλει (?) άλλαγμα . . .

6. Περίμενα, αφού υπάρχουν νιτρικά, να δουλεύουν τα σχετικά βακτήρια και να εξαφανίσουν τα νιτρώδη στις 3 μέρες χωρίς τροφή (αφού φτιάξανε 50 ppm στις 24 μέρες). Το ξανασκέφτηκα και δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι τα 50 ppm νιτρικά προέρχονται από τα ψάρια (το νερό βρύσης είναι καθαρό). Στα 48 λίτρα μου είναι 2,4 gr και αυτό σημαίνει 0,5 gr άζωτο. Χονδρική εκτίμηση οτι δεν έχω ταίσει παραπάνω από 2 gr (κοιτώντας το δοχείο τροφής των 20gr) οδηγεί σε αδιέξοδο (με μια μετατρεψιμότητα καλής τροφής ~ 85 % εχουμε το πολύ 0,3 gr απεκκρίμματα και δεν είναι μόνο άζωτο). Τα παραπάνω είναι μεν χονδρικά αλλά μάλλον σωστά (με τις 3 αλλαγές βέβαια τα ντιρικά έπεσαν στα ~25 ppm).

7. είδα ένα προϊόν goldfish tonic - κάτι σαν αναζωογονητικό - μπορεί να βοηθήσει με τα υψηλά νιτρώδη?

8. με τα παραπάνω υπάρχει ελπίδα να γλυτώσει το (τα) ψαράκια ή χρειάζεται κάτι δραστικότερο?

Ελπίζω να μην επανέλαβα κοινές ερωτήσεις και να μην κούρασα απελπιστικά!

Καλή εβδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κ εγω ετσι την πατησα με τα χρυσοψαρα κ τουσ πολειτεσ!ειχα βαλει 6 σε 30λιτρα!

στα 54 λιτρα δ θα σου ζισουν,μονο μονομαχο μπορεισ να βαλεισ χωρισ να εχεισ προβλημα.

αποψι μου ειναι να παρεισ ενα μεγαλο ενυδρειο να βρεισ την υγεια σου κ να το ευχαριστηθεισ!!!

αν βεβαια εχεισ την οικονιμικη ανεση.!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στη φαση που βρισκεται το ενυδρειο σου η μονη προταση απο μερους μου ειναι καθημερινες αλλαγές νερου ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ.

Οι αλλαγες νερου ΔΕΝ στρεσαρουν τα ψαρια και ειδικα τα βακτηρια αν το νερο που προσθετεις εχει τις ιδιες συνθηκες με το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Στη φαση που βρισκεται το ενυδρειο σου η μονη προταση απο μερους μου ειναι καθημερινες αλλαγές νερου ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ.

Οι αλλαγες νερου ΔΕΝ στρεσαρουν τα ψαρια και ειδικα τα βακτηρια αν το νερο που προσθετεις εχει τις ιδιες συνθηκες με το ενυδρειο.

Ευχαριστώ Γιώργο,

θα συνεχίσω τις αλλαγές καθημερινά (το νερό μου είναι πάντα βρύσης και κοντά στο υφιστάμενο).

Το παραπάνω αντιχλώριο μπορεί να κάνει κακό? (να πάρω σταγονόμετρο ή σύριγγα ακριβεία?).

Το κακό είναι οτι το χρυσοψαράκι που ζορίζεται περισσότερο, παρά την χθεσινή ανάκαμψη (κολύμπησε, ανέβηκε στην επιφάνεια) χειροτέρεψε στην συνέχεια (κάποιοι "σπασμοί" και τώρα έχει γυρίσει στο πλάι και κάθεται κοντά στον πυθμένα (με σποραδικές προσπάθειες να κολυμπήσει)). Μάλιστα τα λέπια του σε μερικά σημεία έχουν "χάσει τη γυαλάδα" (επισυνάπτω φωτο).

Το μετέφερα σε γυάλα, μήπως το βοηθήσει το καθαρό νερό. Κατάσταση ίδια.

Μπορώ να το παλέψω με κάτι περισσότερο ή να προσπαθήσω να το αποδεχτώ?

post-8039-1216019169_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ειμαι αρχάριος για το ψαράκι σου δεν ξέρω .... απο οτι φαίνεται δυσκολεύονται πολύ .....

ενα ξέρω όμως οτι για να βελτιώσεις την πιότητα του νερού όπωσδήποτε θέλει φυτά ζωντανα επιδεί είναι καινούργιο το ενυδρείο σου βρες κερατοφυλλο ....... φυτό ταχεία αναπτυξης ....κ.λ.π.

Βελτίωσε τις συνθηκες λειτουργίας του ενυδρείου , στρώσημο , φιλτρα , φυτά κ.λ.π

Οποιδήποτε ψαράκι αν βρεθεί σε κατάληλο περιβάλλον θα είναι μια χαρά ......χωρίς προβλήματα ... αρκεί να μην ήταν άρρωστο απο πριν ....

Φιλικά

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

Μια απλη συριγγα ειναι οτι πρεπει για το αντιχλωριο.

Δεν μπορεις να κανεις κατι παραπανω απο αυτα που σου γραψαμε, εκτος αν μπορεις να βρεις λιγο στρωμμενο υλικο ή εστω τη "μουργα" απο ενα στρωμμενο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οχι.

πχ το prime που χρησιμοποιω εγω γραφει ότι σε μπορεις να χρησιμοποιησεις μεγαλυτερη δοση για να εξουδετερωσεις καποια παραγωγα τις αμμωνιας μεχρι να τα αναλαβει το φιλτρο σου.

Παντως προσωπικα ακολουθω τις δοσολογιες που γραφουν...

Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου από την μικρή μου ενασχόληση με το χόμπι των ενυδρείων....

Υπάρχει όσων αφορά την οξυγόνωση μια αντλία που διοχετεύει φυσαλίδες οξυγούνου στο ενυδρείο. Ενσωματώνεται κάτω από το υπόστρωμα και βγάζει στην επιφάνεια φυσαλίδες οι οποίες κατά την ταπεινή μου άποψη βοηθάνει πολύ τα ψαράκια ειδικά τώρα που έχει ζέστη και μειώνεται η περιεκτικότητα του νερού στο οξυγόνο. Και εγώ στην αρχή δεν την είχα αυτήν την συσκευή αλλά παρατήρησα από τότε που την έβαλα ότι τα ψάρια είναι πιο άνετα μέσα στο ενυδρείο.

Για να μειώσεις τα νιτρώδη και τα νιτρικά υπάρχουν διάφορα σκευάσματα στο εμπόριο (γράφουν ακριβώς επάνω τί κάνει το καθένα) πιστεύω πως γενικά βοηθάνε αλλά σίγουρα (πάντα κατά την άποψή μου) πρέπει να συνοδεύονται από αλλαγές νερού με αντιχλώριο. Δεν αργούν να πέσουν, αν το φίλτρο είναι καλό πιστεύω ότι σε λίγες μέρες με συνεχείς αλλαγές νερού πέφτουν αρκετά. Πάντως να ξέρεις ότι το νερό που έχει νιτρώδη και νιτρικά είναι κίτρινο και τα ψάρια κινούνται συνεχώς στην επιφάνεια, λες και τους λείπει οξυγόνο.

Απλά πιστεύω ότι τα χρυσόψαρα είναι λίγο ευαισθητούλια έως πολύ δηλαδή δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα θεωρούν ανθεκτικά και τα δίνουν στους αρχάριους......

Αυτά τα λίγα από την δική μου μικρή εμπειρία......Αφροδίτη

Link to comment
Share on other sites

Εχω αρκετες ενστασεις.

Γενικα θεωρω οτι τα ζουμια ειναι η εσχατη λυση και γενικα πρεπει να τα αποφευγουμε.

Το νερο ΔΕΝ ειναι κιτρινο αν εχει νιτρωδη και νιτρικα.

Τα χρυσοψαρα ειναι απο τα ΠΙΟ ανθεκτικα ψαρια αλλα και αυτα εχουν καποια ορια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Γιώργο,

θα συνεχίσω τις αλλαγές καθημερινά (το νερό μου είναι πάντα βρύσης και κοντά στο υφιστάμενο).

Το παραπάνω αντιχλώριο μπορεί να κάνει κακό? (να πάρω σταγονόμετρο ή σύριγγα ακριβεία?).

Το κακό είναι οτι το χρυσοψαράκι που ζορίζεται περισσότερο, παρά την χθεσινή ανάκαμψη (κολύμπησε, ανέβηκε στην επιφάνεια) χειροτέρεψε στην συνέχεια (κάποιοι "σπασμοί" και τώρα έχει γυρίσει στο πλάι και κάθεται κοντά στον πυθμένα (με σποραδικές προσπάθειες να κολυμπήσει)). Μάλιστα τα λέπια του σε μερικά σημεία έχουν "χάσει τη γυαλάδα" (επισυνάπτω φωτο).

Το μετέφερα σε γυάλα, μήπως το βοηθήσει το καθαρό νερό. Κατάσταση ίδια.

Μπορώ να το παλέψω με κάτι περισσότερο ή να προσπαθήσω να το αποδεχτώ?

Η κατάσταση παραμένει ίδια μετά το πρωινό μήνυμα. Ελπίζω να πάω καλά με το στρώσιμο - το άγχος μου είναι το ταλαιπωρημένο χρυσοψαράκι που δείχνει χάλια.

Το petshop λέει οτι τα χρυσόψαρα αντέχουν στα 2 ppm νιτρικά (χωρίς κανένα πρόβλημα). Αν είναι έτσι τότε μπορεί (?) να είναι ασθένεια νηκτικής κύστης (οι βλάβες στα λέπια ταιριάζουν ή σημαίνουν κάτι άλλο?). Να το παλέψω προς τα εκεί?

Με το ψαράκι στην γυάλα?

Το petshop θα πρότεινε μια γενική αντιβίωση (?) τύπου Tetra medica, αλλά θεωρεί λίγες τις πιθανότητες επιτυχίας.

Καμμιά αισιόδοξη άποψη?

Παρεπιμπτόντως χρησιμοποιώ το Aqua Quick Test/ ESHA χαρτάκι για μετρήσεις και στα νιτρώδη οι (ελληνικές) οδηγίες σε κάνουν να υποθέσεις οτι η κλίμακα είναι στο 1/10 της ένδειξης στο κουτί (όπου βέβαια σαφώς αναφέρει mg/l).

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αρκετες ενστασεις.

Γενικα θεωρω οτι τα ζουμια ειναι η εσχατη λυση και γενικα πρεπει να τα αποφευγουμε.

Το νερο ΔΕΝ ειναι κιτρινο αν εχει νιτρωδη και νιτρικα.

Τα χρυσοψαρα ειναι απο τα ΠΙΟ ανθεκτικα ψαρια αλλα και αυτα εχουν καποια ορια.

Γιώργο, ως ζουμιά εννοείς τα χημικά απο- νιτρο κλπ. ή κάτι άλλο?

Δες σε παρακαλώ και αυτό που μόλις έγραψα παραπάνω (μήπως το χρυσοψαράκι μου δεν πάσχει από τα 2 ppm νιτρώδη (που μου ακούγονται φονικά) αλλά από ασθένεια νηκτικής μεμβράνης).

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτα εννοω.

Δεν μπορω να ξεχωρισω αν ειναι κατι αλλο αλλα δεν εχει και ιδιαιτερη σημασια.

Προσπαθησε να βελτιωσεις το νερο σου και οτι ειναι να γινει θα γινει.

Σε αυτη τη φαση δεν μπορω να σου προτεινω καποιο φαρμακο.

Δεν υπαρχει κανενας φιλος σου με στρωμμενο και καθαρο απο ασθενειες ενυδρειο να σου δωσει λιγο στρωμμενο υλικο ή μουργα απο το ενυδρειο του?

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσοψαρα ειναι απο τα ΠΙΟ ανθεκτικα ψαρια αλλα και αυτα εχουν καποια ορια.

Να το διατυπώσω λίγο διαφορετικά,

Κανένα ψάρι δεν είναι ποιο ανθεκτικό από κανένα άλλο είδος! Όλα θέλουν τις συνθήκες τους και σε αυτές ζουν σωστά!

Ο Δίσκος π.χ. είναι ένα πολύ ανθεκτικό ψάρι εφόσον ζει στις συνθήκες που πρέπει να ζει!

Το ίδιο και το χρυσόψαρο!

Link to comment
Share on other sites

Αφου αναφερεις "λεπια", μπορει να εχει dropsy (δυσκολα τα πραγματα) .

Συνηθως το καλοκαιρι ειναι απο τη ζεστη τα προβληματα αυτα, αλλα και η δηλητηριαση απο αμμωνια.

Δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...post&id=501

και εδω http://www.aquazone.gr/index.php?pid=12

Κρατα χαμηλα τη θερμοκρασια (δες απαιτησεις ψαριου και εδω ) και το νερο που κανεις αλλαγες να εχεις και αυτο κοντινη θερμοκρασια (εγω βαζω ενα βαθμο πιο κρυο) και μη το ριχνεις μεσα αποτομα, οσο πιο σιγα μπορεις.

Αν μπορεις να το αφηνεις και μια ωρα μεσα στο κουβα με το αντιχλωριο. (οσο πιο πολυ τοσο πιο καλα, απλα αν το αφησεις πολυ θα πρεπει να υπαρχει μια αντλια να κινει το νερο να μην ειναι στασιμο και σκεπαζε με τουλι να μη πεσει τπτ μεσα).

Πολυ παραπανω αντιχλωριο δεν κανει κακο (τουλαχιστον το prime που βαζω και γω) αλλα καλο ειναι να παρεις μια συρριγα ή σταγονομετρο ή πιπετες με δοσομετρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

α. Η προσθήκη ενυδριακού αλατιού βοηθάει πολύ, όταν υπάρχουν αυξημένα νιτρώδη, καλό θα ήταν να βάλεις στο ενυδρείο μια γεμάτη κουταλιά της σούπας (περίπου 10 gr) για κάθε 20 Lt νερού (πραγματικά λίτρα αφαιρόντας φίλτρο, υπόστρωμα, πέτρες κλπ). Το αλάτι πρέπει να διαλυθεί πρώτα σε νερό του ενυδρείου και μετά να μπεί μέσα.

β. Το χρυσόψαρο έχει αντοχές στα νιτρώδη περισσότερο από άλλα ψάρια, αλλά σε τέτοια περιεκτικότητα έχει πρόβλημα με την νυκτική κύστη. Άν δείς ότι ταλαιπωρείται πολύ χρησιμοποίησε 2 διαφορετικά δοχεία για να κάνεις θεραπεία με αλάτι. Στο πρώτο προσθέτεις αλάτι αναλογικά 3 gr / lt και στο δεύτερο 1,5 gr / lt .

Το ψάρι πρέπει να μπεί στο 1ο δοχείο 1-2 λεπτά (κάτω από παρακολούθηση αν γυρίσει στο πλάι πρέπει να βγεί αμέσως) και μετά στο 2ο δοχείο για 2-3 λεπτά και μετά στο ενυδρείο. Το σύντομο μπάνιο σε αλατόνερο μπορεί να γίνει 2-3 φορές την ημέρα, με μεγάλη πιθανότητα θεραπείας.

Αν το ψάρι είναι πολύ επιβαρυμένο όμως, μπορεί και να καταλήξει με τα συνεχή σοκ.

γ. Η προσωπική μου εμπειρία από το Nitrivec δεν είναι καλή για στρώσιμο ενυδρείων. Θα πρότεινα το Stress Zyme της API που είναι πολύ πλούσιο και σε nitrosomonas και σε nitrobacter, βάζοντας την αρχική δοσολογία που προτείνει ο κατασκευαστής για αρχικό στρώσιμο, έστω κι αν έχει χρησιμοποιηθεί και άλλο σκεύασμα.

δ. Ειδικά στην περίοδο στρωσίματος μπορείς να προσθέσεις Ζεολίτη στο φίλτρο μέσα σε ένα σακουλάκι, ο οποίος απορροφά την αμμωνία (ο άνθρακας δεν απορροφά αμμωνία) και μπορεί να αναζωογονηθεί με αλάτι.

ε. Τα χρυσόψαρα έχουν πολύ μεγάλες ανάγκες σε οξυγόνο. Οι απλές αεραντλίες απλά αναταράσουν την επιφάνεια προσθέτοντας αέρα μέσα στο νερό, αλλά ο χρόνος παραμονής των φυσαλίδων είναι πολύ μικρός για να διαλυθεί οξυγόνο στο νερό. Πέρα από την ανατάραξη της επιφάνειας μπορείς να χρησιμοποιήσεις μία αεραντλία Hydor Ario 1 (για τα λίτρα σου) η οποία βγάζει φυσαλίδς υπό μορφή ομίχλης που μένουν για μεγάλο χρόνο στο νερό. Η αλλαγή συμπεριφοράς των ψαριών είναι εμφανής.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τα σχόλια και τις πληροφορίες.

Ακολουθούν μια μικρή ενημέρωση για την κατάσταση δύο ερωτήσεις.

Το ταλαιπωρημένο χρυσοψαράκι δεν άντεξε (το έβαλα σε γυάλα για καθαρότερο νερό και δοκίμασα και λίγο αλάτι - μάλλον το παιγνίδι είχε χαθεί πολύ νωρίτερα).

Το καλό είναι οτι χθές το πρωί είδα 1 ppm στα νιτρώδη και σήμερα το πρωί σχεδόν μηδέν και μάλιστα χωρίς αλλαγή και με τάισμα (προχθές ήταν περίπου 2 μετά την αλλαγή και χθές δεν έκανα αλλαγή (έκανα όμως σήμερα). Ανακουφίστηκα - τώρα μπορώ να πάρω και παρέα στο χρυσοψαράκι. Θα συνεχίσω με αραιότερες αλλαγές (3 έως 5 μέρες) και βλέπουμε. Το κακό είναι οτι τα χαρτάκια δεν βολεύουν για παρακολούθηση νιτρωδών σε τέτοια επίπεδα . . .

Ερώτηση 1: σε δύο βδομάδες θα αφήσω το ενυδρείο και θα πάω διακοπές για 10 μέρες. Το τάισμα μπορεί να καλυφθεί. Με απασχολεί ο φωτισμός. Δύο οι λύσεις (τα χρυσοψαράκια μου δεν έχουν συνηθίσει στον τεχνητό φωτισμό - μια φορά που άναψα το φως τρομάξανε) 1. κλειστό παντζούρι και φυσικός φωτισμός με ημερήσιο κύκλο αλλά χαμηλές εντάσεις και 2. μισοανοιχτό παντζούρι με καλύτερα επίπεδα, αλλά και άμεσο φως για μια δυο ώρες νωρίς το πρωί. Επαρκούν τα παραπάνω? Κάποια προτίμηση?

Ερώτηση 2: οξυγόνωση με την κυκλοφορία του φίλτρου. Προς το παρόν η έξοδος του φίλτρου είναι η μόνη λύση. Να την αφήσω 0,5 έως 1 cm πάνω από την επιφάνεια του νερού (βλ. φωτο) ή να βάλω την επιφάνεια του νερού ακριβώς στην μέση του σωλήνα? στην πρώτη δημιουργεί φυσαλίδες τοπικά στην δεύτερη κυματισμό σε όλη την επιφάνεια. Τις 3 τελευταίες μέρες (που πέσανε και τα νιτρώδη - αλλά αυτό είναι (?) τυχαίο) ήταν στην πρώτη θέση.

Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να ποσοτικοποιήσω τις σκέψεις μου για την οξυγόνωση - δεν είδα αρκετά αριθμητικά δεδομένα στις σχετικές ανακοινώσεις για να ικανοποιήσουν τον μηχανικό μέσα μου. Θα ήθελα να δω τιμές διαλυμένου οξυγόνου σε διάφορα ενυδρεία και επιθυμητές τιμές, είτε από κάποιο άρθρο είτε τιμές που μετρήθηκαν από άλλα μέλη.

delta66 : ευχαριστώ για τα links. Γιατί όμως δεν πρέπει να μένει ακίνητο το νερό με το αντιχλώριο? (μιλάμε πχ. για μια ώρα ή για μεγαλύτερο διάστημα?).

salvator_v : ευχαριστώ για το εκτεταμένο post

post-8039-1216239435_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1)Κανε μια αλλαγη νερου πριν φυγεις ταισε το χρυσοψαρο και για τις υπολοιπες ημερες που δεν

θα τρεφεται δεν υπαρχει προβλημα.

2)Αφου δεν εχεις ζωντανα φυτα δεν χρειαζεται το φως.

3)Μουλιαζε την τροφη με νερο απο το ενυδρειο πριν την ριχνεις στο χρυσοψαρο(αποφευγεις την

νηκτικη κυστη).

4)Η χρηση αεραντλιας πιστευω θα βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...