Jump to content

Αραγωνίτης .....


Recommended Posts

Τα φώτα σας για άλλη μία φορά ...

Ερώτηση :

1) Τι είναι ο Αραγωνίτης και ποιές οι ιδιότητες του ......

2) Ο Αραγωνίτης μπαίνει σε ενυδρείο γλυκού νερού ..... σε τι βοηθάει......

3) Πώς μπαίνει και τι χρειάζεται για προετοιμασία η και γενικότερα για συντήρηση ...καθαρισμός κ.λ.π.

Ευχαριστώ .

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

Ο αραγωνιτης ειναι σπασμενο κοραλλι ασβεστολιθικη αμμος.Υπαρχει ο 'ψωφιος΄' και ο ζωντανος ο οποιος βοηθαει πολυ στο θαλασσινο ενυδρειο σε βιολογια.Στο γλυκο νερο χρησιμευει πολυ για το ανεβασμα PH οπου σε λιμνες Αφρικης επικρατει το υψηλο PH κι αλλωστε υπαρχει στον υδροβιοτοπο τους (αμμος).Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον φιλο venom , απλος με το καθαρισμα θελει λιγο προσοχη αν βαζεις σκουπα βυθου για να μην σου ρουφιξει την αμμο .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον φιλο venom , απλος με το καθαρισμα θελει λιγο προσοχη αν βαζεις σκουπα βυθου για να μην σου ρουφιξει την αμμο .

:blink:

Eιναι δυσκολη στο καθαρισμα.Αλλη μια προσοχη που πρεπει να δωσεις στον 'ζωντανο΄' αραγωνιτη ΔΕΝ τον ξεπλενεις με γλυκο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :blink:

Το ερώτημα γενήθηκε οταν μου έλεγαν οτι υπάρχει ενα υλικό που άν το βάλεις να περνάει το νερό βρύσης απο εκεί δεν χρειάζεται να προσθέτεις χημικά στο νερό τις βρύσης αντιχλώριο κ.λ.π

Επιδεί το είδα ήταν σε όψη σαν τον αραγωνίτη ........ Μου έλέγαν @#@$#$%$% ????

Υπάρχει τέτοιο Υλικό .........

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου μονο με αντιστροφη οσμωση ή απιονιστες καθαριζεις το νερο της βρυσης απο το χλωριο και τα διαφορα αλλα 'σκουπιδια' που εχει!!!

Τωρα οσον αφορα στη χρηση του αντιχλωριου εγω το χησιμοποιω ακομα και στο νερο που ετοιμαζω με Α\Ο καθως εκτος απο αποχλωριωση δινει στο νερο μας συστατικα τα οποια βοηθουν στη διατηρηση της καλης καταστασης της βλεννης των ψαριων! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...