Jump to content

Πρόβλημα αμμωνίας


Recommended Posts

Κατ'αρχάς καλησπέρα σας.

Έχω ένα ενυδρείο 20λιτρο με έναν μονομάχο μέσα.Τις τελευταίες 11 μέρες προσθέτω κάθε μέρα sera nitrivec.Δυστυχώς έκανα το λάθος και τάισα πολύ,με αποτέλεσμα να δω τις τελευταίες 3 μέρες 0,5 αμμωνία.Προχθές και χθες έκανα αλλαγή νερού 40%,αλλα σήμερα το τεστ δείχνει πάλι αμμωνία 0,5.Χθες δεν τάισα.Έχετε να μου προτείνετε κάτι για να κατεβάσω την αμμωνία;Το pH είναι 7.6-7.8 και η θερμοκρασία 26 βαθμούς.Έχω σκεφτεί να χρησιμοποιήσω Ammo Lock που είναι για την αμμωνία.Αν κάποιος το έχει χρησιμοποιήσει,ας το πει και να πει αν είχε θετικά αποτελέσματα.Και κάτι άλλο.Πάνω στο κερατόφυλλο που έχω βάλει είναι αρκετές μέρες που αρχίζει και πιάνει κάτι σα ''χνούδι'' και το ίδιο αρχίζει και πιάνει και το μοπάνι.Μήπως ξέρεις κανείς τι είναι και αν είναι επικίνδυνο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω τις απαντήσεις σας...

Link to comment
Share on other sites

κανενος ειδους χημικο ζουμι δεν θα σε βοηθησει.

συχνες αλλαγες νερου για να φυγει η αμμωνια και ελαχιστο ταισμα.ειναι πολυ απλο.

οσο για το ''χνουδι'',μην ανυσηχεις ειναι ενας ακακος μυκητας.οπως εμφανιστηκε ετσι και θα φυγει.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι μέχρι και χθες η αμμωνία συνεχίζει σταθερά στο 0,5,ενώ έχω κάνει 4 αλλαγές νερού 35-40% και με ελάχιστο τάισμα.Φοβάμαι ότι επιβαρύνω πολύ το ψάρι... :blink:

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει αστοχια υλικου το τεστ ,και σου δειχνει οτι'ναναι..??

οπως και να εχει βρες καποιο αλλο τεστ και τσεκαρε το...

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει αστοχια υλικου το τεστ ,και σου δειχνει οτι'ναναι..??

οπως και να εχει βρες καποιο αλλο τεστ και τσεκαρε το...

Το τεστ πιστεύω είναι καλό πιστεύω,της sera είναι και τα τεστ αμμωνίας και των νιτρώδων.Πριν λίγο έκανα τεστ και μου έδειξε κατεβασμένη αμμωνία γύρω στο 0,3-0,2,οπότε πιστεύω ότι θα μηδενιστεί τις επόμενες μέρες :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...