Jump to content

ΣΟΣ ΑΜΜΩΝΙΑ


Recommended Posts

ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΙ 20ΛΤ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ 5 ΓΚΑΠΥ ΕΧΕΙ ΑΜΜΩΝΙΑ..1.0

Link to comment
Share on other sites

- Άμεση αλλαγή νερού 50% (προσοχή! Το νέο νερό να έχει την ίδια θερμοκρασία με αυτήν του ενυδρείου και της ίδιες συνθήκες )

- Ταΐζε με προσοχή τα ψαράκια σου.

- Είναι λογικό ένα τόσο μικρό ενυδρείο να είναι λίγο πιο επιρρεπή σε διάφορα προβλήματα πάντα σε σχέση με τα πολλά λίτρα.

- Επίσης δεν αναφέρεις αν το ενυδρείο σου έχει κάποιο φίλτρο και αν το έχεις στρώση.

Γενικά δώσε μας όσο μπορείς περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

εχει φιλτρο και ειναι στρωμμενο...υπαρχει καποιο φαρμακο η κατι αλλο για την αμμωνια??

Link to comment
Share on other sites

οτι σου ειπε παραπανω ο μαιτρ χρηστος...!!!

ελαχιστο ταισμα,και μικρες και συχνες αλλαγες νερου..

αληθεια με τι ακριβως τεστ μετρας,και πως καθαριζεις το φιλτρο σου..?

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να σου ανεβαίνει η αμμωνία,5 guppy μέσα σε ένα 20λιτρο.Αν έχεις σκούπα βυθού,κάνε ένα καθαρισμό στον πάτο,ίσως να είναι αυτός υπεύθυνος για την αμμωνία... :blink:

Link to comment
Share on other sites

μετραω με τεστακια τις red sea ''fresh test'' λεγονται...βεβαια δεν εχω καποιο που να μετραει p.h. τωρα για το φιλτρο που ειναι εσωτερικο το πλενω σε νερο που εχω παρει μεσα απο το ενυδρειο.ειμαι αρχαρια κ οι παρατηρησεις δεκτες. εχω παρα πολλα να μαθω ακομα.. εχω 2 ενυδρεια ενα 120λτ κ ενα 20 λτ. σε ευχαριστω που ασχολησε.

Link to comment
Share on other sites

Σε 20λιτρο ενυδρειο ΔΕΝ μπορεις να εχεις ψαρια, γιατι ειναι λαθος. Στη χειροτερη περιπτωση, θα μπορουσες να εχεις (παλι λαθος θα ηταν) ενα μονομαχο. Με τις αλλαγες νερου η αμμωνια μειωνεται, σε συνδυασμο και με λιγοτερα ταισματα, αλλα δεν ειναι η λυση που χρειαζεσαι. Πρεπει να κανεις κατι για τα ψαρακια, που δεν μπορουν να ζουν σε τοσο μικρο χωρο. Αν δεν το κανεις, θα εχεις προβληματα μεχρι να πεθανουν, πραγμα που θα γινει σχετικα συντομα και ειναι κριμα.- :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...