Jump to content

Tiger Barbs και Labeo Bicolor


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

Θα’ θελα να ρωτήσω το εξής. Σε ένα ενυδρείο 60λιτρων (νερό εννοείται χωρίς το γυαλί), θα μπορούσα να βάλω 4 Puntius tetrazona (κοινώς Tiger Barb) και έναν Epalzeorhynchos bicolor (Labeo bicolor)?

Διάβασα ότι μπορούν να συνυπάρξουν διότι είναι και τα δυο είδη ψιλό επιθετικά όποτε το ένα θα αφήνει το άλλο ήσυχο ( από φόβο), επίσης στο ίδιο άρθρο έγραφε ότι αυτό είναι εφικτό αρκεί να υπάρχουν αρκετά φυτά που θα μπουν να προσφέρουν κάλυμμα στο ένα η στο άλλο είδος.

Μπορεί κάποιος να μου πει δυο πραγματάκια σχετικά με εάν αυτά τα δυο είδη μπορούν να συνυπάρξουν και τι είδος φυτά θα έπρεπε να βάλω;

Αρχικά σκαφτόμουν να βάλω μόνο κερατόφυλλο το οποίο δεν θα φύτευα αλλά θα κολλούσα με βεντούζες να επιπλέει πάνω στο νερό και μέσα τα έβαζα κανένα ξύλο και κανένα ψεύτικο φυτό.

Δεν θέλω να το παραγεμίσω το ενυδρείο με ζωντανά φυτά αλλά ούτε να δυσκολέψω και τις ζωές των κατοίκων του.

Φιλικά

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μονο ενα κοπαδακι tiger barb,τα labeo bicolor ειναι επιθετικα και γινονται 17 cm.

Link to comment
Share on other sites

οριακα με τα τιγρακια καιο φουλ φυτεμενο.εγω προσωπικα ΔΕΝ θα τον εβαζα τον λαμπεο γιατι ειναι αρκετα επιθετικος και φτιαχνει το ''χωρο'' του,χωρος που ειναι ανεπαρκης μεσα σε τοσο λιγα λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

:buttrock: Υπάρχει κάποιο άλλο είδος που θα μπορούσε να ταιριάξει με τον λαμπεο, έστω σε μικρότερο αριθμό (αντί για 4 ας πούμε 2 άτομα); Πραγματικά θα ήθελα τον λαμπεο. ^_^
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά θα ήθελα τον λαμπεο. :buttrock:

πραγματικα θα σου προτεινα να το ξεχασεις για 60 λιτρα ενυδρειο....ψαξε και θα βρεις πολυ καλυτερες επιλογες για τα λιτρα σου.....
Link to comment
Share on other sites

....Πραγματικά θα ήθελα τον λαμπεο. :buttrock:

Πανευκολο, πουλας το 60αρι και παιρνεις ενα ενυδρειο 200 λιτρα και τον εχεις αρχηγο.

Διαβαζεις καλα ολα τα προφιλ του στο ιντερνετ για διασταυρωση πληροφοριων, ψαχνεις να βρεις και εμπειρους κατοχους του (ειτε ιντερνετικα ειτε απο κοντα) και τους ρωτας τα παντα, και μετα αρχιζεις το στησιμο του ενυδρειου πανω στις απαιτησεις του ψαριου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από αρκετή σκέψη, και λαμβάνοντας υπόψη τα σχόλια των ποιο εμπείρων, έχω δυο η τρεις συνθέσεις ψαριών που μου άρεσαν για το 60αρι τις οποίες παραθέτω για τα σχόλια και τις συμβουλές σας:

1. guppy - 3-4 θύλακα + 1 αρσενικό

ή

2. Krib 1 θύλακο + 1 αρσενικό

ή

3. gourami (Opaline ή Dwarf) 1 θύλακο + 1 αρσενικό

Τα guppy μ’ αρέσουν απλώς φοβάμαι τις γέννες λόγο ότι δεν έχω αρκετό χώρο για πολλές γέννες και μικρά.

Τα Κrib μ’ άρεσαν γιατί είναι αρκετά ποιο μεγάλα και θα «φαίνονται» συν ότι δεν έχεις τον φόβο ότι θα φάνε τα μικρά τους σε περίπτωση γέννας.

Τα gourami είναι πολύ εντυπωσιακά και αρκετά μεγάλα ώστε να μην χάνονται που είναι μόνο δυο στο 60αρι, αλλά φοβάμαι ότι δεν είναι ψάρια εύκολα για αρχάριο.

Περιμένω τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

1. ναι με τις γεννες θα εχεις προβλημα να φανταστεις ο αδερφος μου στα ιδια λιτρα με

εσενα και μονο με ενα θυληκο εχει πηξει στα μικρα. Θα σε διευκολυνουν ομως στις

αλλαγες νερου καθως μπορεις αφοβα να χρησιμοποιεις αγνο νερακι βρυσης χωρις

μεταβολες στο ph σκληροτητες κ.τ.λ :buttrock:

2. προσωπικα δεν θα τα προτεινα για τα λιτρα σου

3. καλη επιλογη αν περιοριστεις ομως σε μεγεθος. Επισης προσοχη στο

νερο καθως αυτα τα ψαρια θελουν μαλακο νερο και πρεπει να χρησιμοποιεις

απιονισμενο η απο α/ο.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ζευγαρι Kribensis ειναι μια χαρα για τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα γκουραμι χρειαζονται μεγαλυτερο ενυδρειο και αλλη αναλογια αρσενικο-θηλυκα.

Τα krib θελουν καποια εμπειρια για τη διατηρηση τους.

Τα Guppies θα σε δυσκολεψουν σε αυτα τα λιτρα με τις γεννες, Γι'αυτο ειναι προτιμοτερο μονο αρσενικα.

Αν κανεις τα πρωτα σου βηματα, προτιμησε αρσενικα guppies με αληθινα φυτα και πετρες για να μη σου ερθουν ολα το θεματα που πρεπει να μαθεις μαζεμενα.

Μετα απο λιγο καιρο ειναι ευκολο να μεταπηδησεις σε αλλο setup. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τα krib θελουν καποια εμπειρια για τη διατηρηση τους.

Γιατι θελουν εμπειρια;Εαν υπαρχουν αρκετες κρυψωνες στο ενυδρειο για να μπορει να γεννα

ανενοχλητα η θηλυκια δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θελουν εμπειρια;

Ειπα "καποια" εμπειρια γιατι οσο να'ναι δεν ειναι ενα κοπαδακι τετρας που πηγαινοερχονται :buttrock:

Θα πρεπει να μπορει παρατηρωντας να ξεχωρισει ποτε πρεπει να επεμβει και πως.

Για πρωτο ενυδρειο δεν θα το συνιστουσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...