Jump to content

Απορία


Recommended Posts

Απο κει που πήρα το ενυδρείο μου είπαν οτι θέλει να βγάζεις τα ψαρια και να το καθαρίζεις τελείως μια φορά τον χρόνο (χαλίκι, διακοσμητικά, κλπ). Εμένα μου φαίνεται κάπως περίεργο αυτό, ισχύει???

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ισχυει.Καθε εβδομαδα θα κανεις αλλαγη νερου και καθε 15 ημερες καθαρισμο βυθου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ωμος χρειαζεται να κανεις και μια ολικη αλλαγη νερου μια φορα τον χρονο αλλα οποσδηποτε θελει να κανεις και τακτικες αλλαγες μικρης ποσοτητας νερου.

Link to comment
Share on other sites

ωμος χρειαζεται να κανεις και μια ολικη αλλαγη νερου μια φορα τον χρονο αλλα οποσδηποτε θελει να κανεις και τακτικες αλλαγες μικρης ποσοτητας νερου.

[/quot

Ολικη αλλαγη νερου δεν χρειαζεται,μονο εβδομαδιαιες.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ετσι μου ειπαν

Link to comment
Share on other sites

εμενα ετσι μου ειπαν

Κι'εσενα σου ειπαν οτι και σε αυτον .......μ@....κιες.- ^_^:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ησχυει αυτο ...Μην ακουτε οτι σας λενε στα πετσοπ αν σας πουνε δηλαδη καθε μηνα βγαλτε τα ψαρια και βαλτε τα στο πλυντηριο μαζι με ασπρα ρουχα για να ξεπληθουν θα το κανετε???

Να κανεις τακτικες μικρες αλλαγες νερου εβδομαδιαια 30% περιπου ειναι καλα...

Link to comment
Share on other sites

αν σας πουνε δηλαδη καθε μηνα βγαλτε τα ψαρια και βαλτε τα στο πλυντηριο μαζι με ασπρα ρουχα για να ξεπληθουν θα το κανετε???

ME μαλακτικο 'η χωρις?

Εγω βαζω και ενισχυτικο χρωματων. :buttrock:^_^:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Και ακόμα εάν οι μετρήσεις μας είναι εντάξει και π.χ. έχουμε <20 ΝΟ3 πρέπει να αλλάζουμε εβδομαδιαία το νερό;

Κάπου διάβασα μέσα στο φορουμ ότι κάπιοι γκουρού των ενυδρείων δεν αλάζουνε ποτέ νερό ενώ μάλιστα κάποιοι άλλοι καθαρίζουν siporax και παρόμοια βιολογικά υλικά κάθε 3 χρόνια η και ποτέ.

Φαντάζομαι για προληπτικούς λόγους προτείνετε συνήθως η αλλαγή κάθε βδομάδα 30% μια και εάν έχεις σωστές τιμές στο νερό δεν χρειάζετε.

Εγώ προτείνω σε ένα καλά στρωμένο ενυδρείο με καλές τιμές νερού που ελέγχονται συχνά μια φορά το μήνα 30% πάλι για προληπτικούς λόγους και εάν είναι φυτεμένο κάθε 15 μέρες για να εμπλουτίζετε το νερό με ιχνοστοιχεία εάν βέβαια δεν αλλάζουμε νερό από Α/Ο και έτσι ούτος ή άλλος βάζουμε λιπάσματα και πρόσθετα Fe κτλ.

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Φιλε τα εχεις παρεξηγησει, τα εχεις ακουσει και λαθος μαλλον οποτε...

Λοιπον πως εχουν τα πραγματα: Θεωρουμε οτι εχουμε ενα στρωμενο συστημα. Οποτε το ΝΟ2 και η ΝΗ3/4 ειναι μηδεν. Το ΝΟ3 δεν ειναι μηδεν. Σε ενα τετοιο συστημα οι αλλαγες πρεπει να γινονται ΚΑΘΕ βδομαδα, αντε 10 μερες το πολυ. Ο λογος που το κανει κανεις αυτο ειναι για να διωχνει το ΝΟ3 το οποιο δεν αποροφαται με καποιο τροπο και συσωρευεται με αποτελεσμα να αυξανεται η συγκεντρωση του. Το ΝΟ3 σε μεγαλες συγκεντρωσεις αναστελει την αναπτυξη των ψαριων και γενικα τους δημιουργει προβληματα. Επισης υπαρχουν διαφορες ουσιες τις οποιες δεν μετραμε και λειτουργουν αρνητικα οσο συγκεντωνονται στο νερο. Γενικοτερα οι αλλαγες μονο καλο κανουν και οποιαδηποτε αποψη του στυλ μια φορα το μηνα/εξαμηνο/χρονο μονο σωστες δεν μπορει να ειναι.

"Απο κει που πήρα το ενυδρείο μου είπαν οτι θέλει να βγάζεις τα ψαρια και να το καθαρίζεις τελείως μια φορά τον χρόνο (χαλίκι, διακοσμητικά, κλπ). Εμένα μου φαίνεται κάπως περίεργο αυτό, ισχύει???"

Ουαου αστερατη αποψη! Ξεχασε να σου πει οτι σε αυτην την αλλαγη αν εχει μεινει κανενα ψαρι ζωντανο, επειδη κι αυτο το ερμο πως θα εχει καταντησει, το στελνεις κι αυτο και πας για αλλα..

Ολικες αλλαγες δεν χρειαζονται, βλαπτουν κιολας γιατι αλλαζουν εντελως τις συνθηκες του νερου. Μονο σε βαριες περιπτωσεις ασθενιων και παλι συζητειται.

υ.γ.1 Ποιοι γκουρου ειναι αυτοι? Πραγματικα εχω την απορια. Σχετικα με τα υλικα τα καθαριζεις ΜΟΝΟ με νερο ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ οποτε πεφτει σημαντικα η ροη του φιλτρου σου. Πλησιμο με νερο βρυσης σημαινει καταστροφη της βιολογιας σου απο το χλωριο που αυτο περιλαμβανει.

υ.γ.2 Σχετικα με τα ενυδρεια που εχουν φυτα ισως καποιοι σκεφτουν οτι: "εχω φυτα τραβανε το ΝΟ3 μπορω να κανω αλλαγες καθε οποτε.." Δεν ισχυει αυτο. Ισως μπορεις να τρεναρεις μια αλλαγη αλλα αν αυτο γινει συστημα καταπονεις τα ψαρια σου.

Ελπιζω να εριξα λιγο φως στην υποθεση,

καλη συνεχεια!

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Φιλε τα εχεις παρεξηγησει, τα εχεις ακουσει και λαθος μαλλον οποτε...

Λοιπον πως εχουν τα πραγματα: Θεωρουμε οτι εχουμε ενα στρωμενο συστημα. Οποτε το ΝΟ2 και η ΝΗ3/4 ειναι μηδεν. Το ΝΟ3 δεν ειναι μηδεν. Σε ενα τετοιο συστημα οι αλλαγες πρεπει να γινονται ΚΑΘΕ βδομαδα, αντε 10 μερες το πολυ. Ο λογος που το κανει κανεις αυτο ειναι για να διωχνει το ΝΟ3 το οποιο δεν αποροφαται με καποιο τροπο και συσωρευεται με αποτελεσμα να αυξανεται η συγκεντρωση του. Το ΝΟ3 σε μεγαλες συγκεντρωσεις αναστελει την αναπτυξη των ψαριων και γενικα τους δημιουργει προβληματα. Επισης υπαρχουν διαφορες ουσιες τις οποιες δεν μετραμε και λειτουργουν αρνητικα οσο συγκεντωνονται στο νερο. Γενικοτερα οι αλλαγες μονο καλο κανουν και οποιαδηποτε αποψη του στυλ μια φορα το μηνα/εξαμηνο/χρονο μονο σωστες δεν μπορει να ειναι.

"Απο κει που πήρα το ενυδρείο μου είπαν οτι θέλει να βγάζεις τα ψαρια και να το καθαρίζεις τελείως μια φορά τον χρόνο (χαλίκι, διακοσμητικά, κλπ). Εμένα μου φαίνεται κάπως περίεργο αυτό, ισχύει???"

Ουαου αστερατη αποψη! Ξεχασε να σου πει οτι σε αυτην την αλλαγη αν εχει μεινει κανενα ψαρι ζωντανο, επειδη κι αυτο το ερμο πως θα εχει καταντησει, το στελνεις κι αυτο και πας για αλλα..

Ολικες αλλαγες δεν χρειαζονται, βλαπτουν κιολας γιατι αλλαζουν εντελως τις συνθηκες του νερου. Μονο σε βαριες περιπτωσεις ασθενιων και παλι συζητειται.

υ.γ.1 Ποιοι γκουρου ειναι αυτοι? Πραγματικα εχω την απορια. Σχετικα με τα υλικα τα καθαριζεις ΜΟΝΟ με νερο ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ οποτε πεφτει σημαντικα η ροη του φιλτρου σου. Πλησιμο με νερο βρυσης σημαινει καταστροφη της βιολογιας σου απο το χλωριο που αυτο περιλαμβανει.

υ.γ.2 Σχετικα με τα ενυδρεια που εχουν φυτα ισως καποιοι σκεφτουν οτι: "εχω φυτα τραβανε το ΝΟ3 μπορω να κανω αλλαγες καθε οποτε.." Δεν ισχυει αυτο. Ισως μπορεις να τρεναρεις μια αλλαγη αλλα αν αυτο γινει συστημα καταπονεις τα ψαρια σου.

Ελπιζω να εριξα λιγο φως στην υποθεση,

καλη συνεχεια!

Κάποιος που ασχολείτε έστω και 1 βδομάδα με τα ενυδρεία όλα αυτά τα γνωρίζει που λες. Είναι τα πρώτα πράγματα που πρέπει να ξέρει κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με το χομπυ αυτό και καλά κάνεις και τα αναφέρεις. Αλλά....

Το NO3 είναι ο κυριότερος παράγωντας που σε κάνει να ανανεώσεις το νερό όπως αναφέρεις. Συμφωνώ. Σε ένα ενυδρείο όμως που το ΝΟ3 είναι 0; Το 0 θα γνωρίζεις για το ΝΟ3 δεν είναι καλή τιμή και ιδιαίτερα για ένα φυτεμένο ενυδρείο. Για μένα πετυχιμένο ενυδρείο είναι αυτό που βάζεις το λιγότερο "χέρι". Εάν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις ποστ που αναφέρονται σε ενυδρεία που λειτουργούν χρόνια χωρίς να γίνει καμιά αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη εντυπωση μου κανει αυτο που λες. Ναι σε φυτεμενα ενυδρεια δεν ειναι καλο να ειναι μηδεν το ΝΟ3 αλλα σιγουρα το νερο επιβαρυνεται και η αλλαγη χρειαζεται. Αν θες στειλε μου κανενα λινκ για τα ενυδρεια που λες οτι δεν τους κανουν αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη εντυπωση μου κανει αυτο που λες. Ναι σε φυτεμενα ενυδρεια δεν ειναι καλο να ειναι μηδεν το ΝΟ3 αλλα σιγουρα το νερο επιβαρυνεται και η αλλαγη χρειαζεται. Αν θες στειλε μου κανενα λινκ για τα ενυδρεια που λες οτι δεν τους κανουν αλλαγες νερου.

Δεν έχω χρόνο να ψάξω. Το ποστ αναφέρετε σε κάποιον ξένο χομπίστα ή επιστήμονα εάν θυμάμε καλά και επιβεβαιώνουν πολλά μέλη του φόρουμ ενώ αναφέρονται και σε καθαρισμό βιολογικών υλικών που κάποιοι επίσης δεν κάνουν ποτέ στο φίλτρο τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρόνο να ψάξω. Το ποστ αναφέρετε σε κάποιον ξένο χομπίστα ή επιστήμονα εάν θυμάμε καλά και επιβεβαιώνουν πολλά μέλη του φόρουμ ενώ αναφέρονται και σε καθαρισμό βιολογικών υλικών που κάποιοι επίσης δεν κάνουν ποτέ στο φίλτρο τους.

Αυτα ολα που γραφεις γινονται απο ανθρωπους που εχουν τεραστια εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρόνο να ψάξω. Το ποστ αναφέρετε σε κάποιον ξένο χομπίστα ή επιστήμονα εάν θυμάμε καλά και επιβεβαιώνουν πολλά μέλη του φόρουμ ενώ αναφέρονται και σε καθαρισμό βιολογικών υλικών που κάποιοι επίσης δεν κάνουν ποτέ στο φίλτρο τους.

Προφανως λες για τον heiko bleher :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Προφανως λες για τον heiko bleher ^_^

Σωστά, μόνο που ο άνθρωπος μιλούσε για τις περιπτώσεις άριστα στημένων συστημάτων, και προσπαθούσε να δώσει να καταλάβουμε ότι πολύ σημαντικός παράγοντας στην επιτυχία των ενυδρείων είναι η σταθερότητα των κατάλληλων συνθηκών.

Η άποψη του ότι "επιτυχημένο ενυδρείο είναι αυτό που χρειάζεται λιγότερο χέρι" του φίλου freedom προσωπικά με βρίσκει απολύτως σύμφωνο, βέβαια χρειάζεται διαδρομή, ενασχόληση και εμπειρία για να επιτευχθεί αυτό, αλλιώς κινδυνεύει κάποιος να πάει από το "επιτυχημένο" στο "παρατημένο" ενυδρείο.

Κατά την γνώμη μου λοιπόν αρκετά πράγματα στο hobby μας είναι σχετικά, ανάλογα με το τι σύστημα έχει ο καθένας και που θέλει να το πάει... :buttrock:

Η παρακολούθηση τoυ ΝΟ3 (ΝΗ και ΝΟ2 μηδενικά) και η διατήρηση του στα αποδεκτά επίπεδα είναι ένας καλός, κατά την γνώμη μου, οδηγός για τις ανάγκες αλλαγών νερού.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως λες για τον heiko bleher :buttrock:

Ναι γιαυτόν έλεγα!

Και παραμένει η ερώτηση για εμμάς τους απλους θνητούς:

Εάν ελέγχουμε το ΝΟ3 και όλα τα δηλιτήρια είναι επίσης 0 και τα φυτά μας με λιπάσματα κτλ αναπτύσονται σωστά, υπάρχει λόγος αλλαγής νερού έστω και προληπτικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και παραμένει η ερώτηση για εμμάς τους απλους θνητούς:

Εάν ελέγχουμε το ΝΟ3 και όλα τα δηλιτήρια είναι επίσης 0 και τα φυτά μας με λιπάσματα κτλ αναπτύσονται σωστά, υπάρχει λόγος αλλαγής νερού έστω και προληπτικά;

Ηθελα να ανοιξω θεμα και εγω για να ρωτησω ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια πραγματα...

Οποτε ξανα ρωταω και εγω :

"Εάν ελέγχουμε το ΝΟ3 και όλα τα δηλιτήρια είναι επίσης 0 και τα φυτά μας με λιπάσματα κτλ αναπτύσονται σωστά, υπάρχει λόγος αλλαγής νερού έστω και προληπτικά;" ??? copyright freedom

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Το νερό εκτός από NO3 και άλλα "δηλητήρια", λιπάσματα κλπ περιέχει και ιχνοστοιχεία τα οποία ο μέσος χρήστης (συμπεριλαμβανομένων σχεδόν όλων μας εδώ μέσα) δεν τα μετράει.

Η αλλαγή νερού στοχεύει και στην ανανέωση των ιχνοστοιχείων αυτών τα οποία εξαντλούνται.

Τώρα αν η αλλαγή γίνεται με RO τα στοιχεία αυτά τα προσθέτουμε.

Γενικά με τις αλλαγές κρατάμε σε ανεκτά επίπεδα και διάφορα άλλα μετρήσιμα στοιχεία πέρα από το ΝΟ3 όπως π.χ. το επίπεδο φωσφόρου, κάτι που ο μέσος χρήστης επίσης δεν μετράει συχνά

(και μετά αναρωτιέται για τις άλγες που αναπτύσσονται ραγδαία).

Αν κάποιος έχει ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο στο οποίο τα επίπεδα NO3 δεν αυξάνονται εύκολα, τότε ίσως μπορεί να αραιώσει τα διαστήματα αλλαγής, αλλά κατά τη γνώμη μου αυτό είναι κάτι που πρέπει ο καθένας να το εξετάζει προσεκτικά, και στο κάτω κάτω ποτέ δεν έβλαψε μία γενναία αλλαγή έστω και μία φορά το μήνα. Και όταν λέω γενναία δεν εννοώ όλο το νερό (κάτι που δεν απαιτείται ποτέ υπό κανονικές συνθήκες και μπορεί να είναι καταστροφικό για την υγεία των ψαριών λόγω πιθανών σημαντικών αλλαγών σε διάφορες παραμέτρους του νερού).

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιαυτόν έλεγα!

Και παραμένει η ερώτηση για εμμάς τους απλους θνητούς:

Εάν ελέγχουμε το ΝΟ3 και όλα τα δηλιτήρια είναι επίσης 0 και τα φυτά μας με λιπάσματα κτλ αναπτύσονται σωστά, υπάρχει λόγος αλλαγής νερού έστω και προληπτικά;

Με βάση τα λεγόμενα του Bhleher δεν είναι ανάγκη να αλλάζουμε νερό προϋπόθεση να τροφοδοτούμε το σύστημα μας με τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία, κτλ. Και το φίλτρο μας να έχει όγκο 15% από τον καθαρο όγκου νερού, δηλαδή αν έχουμε ένα ενυδρείο με 200 λίτρα χρειαζόμαστε ένα φίλτρο με κάδο φίλτρου 30 λίτρα.

Αυτά στην θεωρία στην πράξη όμως τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Εγώ μετά από τα λεγόμενα του Bhleher δεν κάνω αλλαγές νερού παρά μόνο προσθέτω το νερό που εξατμίζεται από ΑΟ + ιχνοστοιχεία, κτλ.

πρόβλημα στα ψάρια δεν έχω αλλά έχω στα φυτά. Κάποια φυτά ζουν και βασιλεύουν ενώ κάποια άλλα έχουν εξαφανιστεί ή δεν αναπτύσσονται όπως παλιά.

Προσωπικά το φαινόμενο αυτό το αποδίδω στην αλληλοπάθεια δηλαδή στην συγκέντρωση ουσιών που εκβάλουν τα φυτά για την αυτοπροστασία τους και αποτρέπουν την ανάπτυξη άλλων φυτών. Το φαινόμενο της αλληλοπάθειας είναι πολύ γνωστό στα φυτά αλλά έχει ερευνηθεί πολύ λίγο στα φυτά του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...