Jump to content

Recommended Posts

1. Δεν βάζουν απλά τα αυγά τους αλλά μπαίνουν και μένουν μάλιστα μέσα αφού κάνουν ντα αυγά αλλά και πριν κάνουν τα αυγά και είναι διαδεδομένος τρόπος για να πιάσεις Beta το μπαμπού.

Αυτο το εχω διαβασει για τα clown loach που ειναι πολυ μεγαλυτερα μαλιστα, αλλα και ετσι να ειναι δεν ζουν εκει, μπαινουν για λιγο και μετα εχουν τη δυνατοτητα να ξαναβγουν ε? ενω στο βαζο? μονο αν πηδηξουν στα λουκουμια :buttrock:

2. Το 15άρι εάν το προσέχει με συχνές αλλαγές νερού εάν δεν έχει φιλτράκι είναι μια χαρά για τον μονομάχο του εάν δεν του περισεύουν τα λαλά :rasp:

Διαφωνω :wacko: Αν δεν εχει λαλα για φιλτρο και θερμαντηρα, no ψαρι τοτε.

Και γω θελω ενα θαλλασινο ενυδρειο αλλα δεν εχω λαλα, γι αυτο θα τα βαλω σε ενα βαρελι με νερο απο τη θαλασσα, διπλα μενω θα κατεβαινω απο κατω να φερνω με τον κουβα για τις αλλαγες ^_^

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οταν εννοουμε αγορες μιλαμε για μαγαζια στην Ελλαδα

και οχι στο εξωτερικο :buttrock:

δεν εμπιστευεται ο καθενας τα χρηματα του

και στο συγκεκριμενο χομπι σου φευγουν πολλα λεφτα

χωρις να το καταλαβεις γιατι ολο και κατι ζητας παραπανω

φιλε freedom το ενυδρειο εχει και φιλτρο και γενικα ειναι κομπλε

για εναν μονομαχο. το μονο που λειπει ειναι να προσθεθουν

μερικα ακομα ''ευκολα'' φυτα.

τεσπα εγω ακουω συμβουλες μονο απο εμπειρους χομπιστες

που εχουν τους λογους τους για να σου πουν αυτα που σου λενε ^_^

Link to comment
Share on other sites

οταν εννοουμε αγορες μιλαμε για μαγαζια στην Ελλαδα

και οχι στο εξωτερικο :buttrock:

δεν εμπιστευεται ο καθενας τα χρηματα του...

Ναι απο ελλαδα οι αγορες εκτος της ΑΟ.

Αν και δεν καταλαβαινω το φοβο σου για τα ηλεκτρονικα καταστηματα.

Δεν ξερεις μαλλον το τροπο.

τεσπα εγω ακουω συμβουλες μονο απο εμπειρους χομπιστες

που εχουν τους λογους τους για να σου πουν αυτα που σου λενε ^_^

Και καλα κανεις :rasp:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνό με όλα τα παραπάνω εκτός :

1. Δεν βάζουν απλά τα αυγά τους αλλά μπαίνουν και μένουν μάλιστα μέσα αφού κάνουν ντα αυγά αλλά και πριν κάνουν τα αυγά και είναι διαδεδομένος τρόπος για να πιάσεις Beta το μπαμπού.

2. Το 15άρι εάν το προσέχει με συχνές αλλαγές νερού εάν δεν έχει φιλτράκι είναι μια χαρά για τον μονομάχο του εάν δεν του περισεύουν τα λαλά ^_^

ΥΓ για άλλον τα 650 είναι πολλά και για άλλον λίγα και στο μέγεθος ενυδρείου μπορεί να γίνει υποχώρηση ειδικά σε αυτό το ψάρι πιστεύω.

Ποιο απο τα δυο ενυδρεια μπορει να εχει πιο ευκολα σταθερες συνθηκες;;

1. Ενα 10λιτρο.

2. Ενα 150 λιτρο.

Παραβλεπω αυτα για το φιλτρακι. Για πες.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

που κολλαει το 10λιτρο και που το 150 λιτρο?

ποιος εκανε συγκριση σε αυτα τα 2 ενυδρεια?

Οτι να'ναι εισαι

Link to comment
Share on other sites

που κολλαει το 10λιτρο και που το 150 λιτρο?

ποιος εκανε συγκριση σε αυτα τα 2 ενυδρεια?

Οτι να'ναι εισαι

Μηπως πρεπει καποιος να σε μαζεψει;;; Εχω βαλει παραθεση, μηπως δεν βλεπεις καλα;;; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ψαρι για λιγα λιτρα (species tank) που απαιτειται καποια εμπειρια ομως για τη διατηρηση του, ειναι αυτο :

http://www.fishprofiles.com/files/profiles/429.htm

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

φιλε Kalanapathw μετα απο ολη αυτην την συζητηση εχεις καταληξει καπου;

ΥΓ τι κανω ρε π@@στη μου εδω μεσα 4:20 το πρωι;

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

ξερεις γιατι εισαι οτι να'ναι?

μπαινεις σφηνα σε ενα θεμα που συζηταω

εγω με τον freedom o οποιος εχει την δικη

του αποψη πανω σε αυτο και μας πετας

πιο ενυδρειο διατηρει καλυτερα τις τιμες

του ενα 10 λιτρα η ενα 150? ωραια και τι θες

να σου απαντησουμε οτι τις κραταει 150?

ολοι το ξερουμε. Ενταξει εχουμε καταλαβει

οτι οι καρδιναλιοι θελουν 2μετρο ενυδρειο

τι να κανουμε αλλος τους βολευει εκει

και αλλος σε 40 λιτρα

ο καθενας οτι μπορει κανει.η ερωτηση δεν καταλαβα

ποιον σκοπο ειχε?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν καταλαβαινω το φοβο σου για τα ηλεκτρονικα καταστηματα.

Δεν ξερεις μαλλον το τροπο.

επειδη τον ξερω, ξερω και ποσοι εχουν πεσει θυματα και

τους εχουν φαει τα λεφτα

Η αγνοια σκοτωνει:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

φιλε Kalanapathw μετα απο ολη αυτην την συζητηση εχεις καταληξει καπου;

ΥΓ τι κανω ρε π@@στη μου εδω μεσα 4:20 το πρωι;

γιατι εγω τι κανω? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε discus fan νομιζω οτι εισαι λαθος. εχω διαβασει αρεκτα αρθρα στο forum και βλεπω πως καποιες φορες απαντας με ειρωνικο υφος κατι που κανει και o delta66. Ειναι κριμα για ατομα σαν και εσενα και στην ηλικια σου να δημιουργεις αντιπαθειες μεσα στο forum και να μαλωνεις με αλλα ατομα. Νομιζω οτι ο Heopas καλα τα λεει αυτα που λεει. ολοι κανουμε λαθοι οπως και εσυ κανεις λαθοι σε post που εχω διαβασει. ας μην γινομαστε απολυτοι. ο μονος λογος που πηρα θεση ειναι διοτι βλεπω μια αδρανεια απο τα μελη και ιδιαιτερα απο τους mod και οχι για να υπερασπιστω καποιον.

με ολο το συμπαθειο και χωρις να εχω κατι μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε discus fan νομιζω οτι εισαι λαθος. εχω διαβασει αρεκτα αρθρα στο forum και βλεπω πως καποιες φορες απαντας με ειρωνικο υφος κατι που κανει και o delta66. Ειναι κριμα για ατομα σαν και εσενα και στην ηλικια σου να δημιουργεις αντιπαθειες μεσα στο forum και να μαλωνεις με αλλα ατομα. Νομιζω οτι ο Heopas καλα τα λεει αυτα που λεει. ολοι κανουμε λαθοι οπως και εσυ κανεις λαθοι σε post που εχω διαβασει. ας μην γινομαστε απολυτοι. ο μονος λογος που πηρα θεση ειναι διοτι βλεπω μια αδρανεια απο τα μελη και ιδιαιτερα απο τους mod και οχι για να υπερασπιστω καποιον.

με ολο το συμπαθειο και χωρις να εχω κατι μαζι σου.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++1

:buttrock:^_^:rasp::wacko::wacko::wacko::excl::excl::blink:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα πρέπει πολλοί από εμάς να καταλάβουμε ότι το forum δεν είναι τόπος διαγωνισμού γνώσεων και επιβολής απόψεων. Είναι ενοχλητικό για όλους μας ένα αρχικά χρήσιμο post να καταντά χώρος μονομαχίας για το ποιος είναι ο μεγαλύτερος μάγκας και γκουρού των ενυδρείων.

Οι διαφωνίες πάνω σε κάποιο θέμα είναι χρήσιμες όταν εκφράζονται με τον κατάλληλο και σε καμία περίπτωση ειρωνικό ή απόλυτο τρόπο, ειδικά σε ένα hobby που αρκετά πράγματα είναι σχετικά, και όλοι μας μέχρι να αποκτήσουμε κάποιες εμπειρίες έχουμε ταλαιπωρήσει τα ζωντανά μας.

Για αυτό φίλοι discusfan και delta66 θα ήταν ευχάριστο για όλους μας νομίζω, να προσπαθούσατε να μειώσετε το απόλυτο τρόπο που χαρακτηρίζει τα περισσότερα post σας.

Πάντα φιλικά :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα πρέπει πολλοί από εμάς να καταλάβουμε ότι το forum δεν είναι τόπος διαγωνισμού γνώσεων και επιβολής απόψεων. Είναι ενοχλητικό για όλους μας ένα αρχικά χρήσιμο post να καταντά χώρος μονομαχίας για το ποιος είναι ο μεγαλύτερος μάγκας και γκουρού των ενυδρείων.

Οι διαφωνίες πάνω σε κάποιο θέμα είναι χρήσιμες όταν εκφράζονται με τον κατάλληλο και σε καμία περίπτωση ειρωνικό ή απόλυτο τρόπο, ειδικά σε ένα hobby που αρκετά πράγματα είναι σχετικά, και όλοι μας μέχρι να αποκτήσουμε κάποιες εμπειρίες έχουμε ταλαιπωρήσει τα ζωντανά μας.

Για αυτό φίλοι discusfan και delta66 θα ήταν ευχάριστο για όλους μας νομίζω, να προσπαθούσατε να μειώσετε το απόλυτο τρόπο που χαρακτηρίζει τα περισσότερα post σας.

Πάντα φιλικά ^_^

Ο discusfan kai o delta66 είναι από τα πρώτα μέλη που απάντησαν στα πρώτα ποστ μου. Πιστεύω ότι απο υπερβολικό ζήλο και αγάπη για το hobby ίσως καμιά φορά υπερβάλουν :buttrock: Εγώ πάντως έχω μάθει αρκετά πράγματα από τις απαντήσεις τους και είναι αρκετά ενεργοί στην κοινότητά μας. Οπότε προτείνω......

ΚΡΕΜΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

:rasp::wacko::wacko::wacko::excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

..Για αυτό φίλοι discusfan και delta66 θα ήταν ευχάριστο για όλους μας νομίζω, να προσπαθούσατε να μειώσετε το απόλυτο τρόπο που χαρακτηρίζει τα περισσότερα post σας.

Πάντα φιλικά ^_^

ΟΚ.

Δωσε μια απαντηση στο ερωτημα του φιλου για τα 40 λιτρα και στα σχετικα σχολια ολων των φιλων, να παρω ενα παραδειγμα :buttrock:

Φυσικα φιλικα :rasp:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φιλε discus fan νομιζω οτι εισαι λαθος. εχω διαβασει αρεκτα αρθρα στο forum και βλεπω πως καποιες φορες απαντας με ειρωνικο υφος κατι που κανει και o delta66. Ειναι κριμα για ατομα σαν και εσενα και στην ηλικια σου να δημιουργεις αντιπαθειες μεσα στο forum και να μαλωνεις με αλλα ατομα. Νομιζω οτι ο Heopas καλα τα λεει αυτα που λεει. ολοι κανουμε λαθοι οπως και εσυ κανεις λαθοι σε post που εχω διαβασει. ας μην γινομαστε απολυτοι. ο μονος λογος που πηρα θεση ειναι διοτι βλεπω μια αδρανεια απο τα μελη και ιδιαιτερα απο τους mod και οχι για να υπερασπιστω καποιον.

με ολο το συμπαθειο και χωρις να εχω κατι μαζι σου.

1. Εχω "μαλωσει" μαζι σου;;; Δεν το θυμαμαι. :wacko:

2. Θα ηθελα να μου διευκρινησεις, που εχεις διαβασει αυτα τα λαθη που εγραψα, για να το ξερω και αν μπορεις να το αιτιολογησεις.- :buttrock:^_^

Ουτε εγω εχω κατι μαζι σου (οπως και με κανεναν αλλον). Την αποψη μου εκφραζω και τη στηριζω σε αυτα που εχω μαθει.- :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα πρέπει πολλοί από εμάς να καταλάβουμε ότι το forum δεν είναι τόπος διαγωνισμού γνώσεων και επιβολής απόψεων. Είναι ενοχλητικό για όλους μας ένα αρχικά χρήσιμο post να καταντά χώρος μονομαχίας για το ποιος είναι ο μεγαλύτερος μάγκας και γκουρού των ενυδρείων.

Οι διαφωνίες πάνω σε κάποιο θέμα είναι χρήσιμες όταν εκφράζονται με τον κατάλληλο και σε καμία περίπτωση ειρωνικό ή απόλυτο τρόπο, ειδικά σε ένα hobby που αρκετά πράγματα είναι σχετικά, και όλοι μας μέχρι να αποκτήσουμε κάποιες εμπειρίες έχουμε ταλαιπωρήσει τα ζωντανά μας.

Για αυτό φίλοι discusfan και delta66 θα ήταν ευχάριστο για όλους μας νομίζω, να προσπαθούσατε να μειώσετε το απόλυτο τρόπο που χαρακτηρίζει τα περισσότερα post σας.

Πάντα φιλικά ^_^

1. Θα προτιμουσα καποιος με επιχειρηματα να μου δειξει οτι κανω λαθος, στην απολυτη αποψη μου .....................οτι σε 40 λιτρα δεν μπαινουν "σμηνοψαρα". :rasp:

2. Καποιο σχολιο παρακαλω για την εκφραση ...............εισαι οτι να'ναι, που γραφτηκε απο τον συμφορουμιτη; :wacko:

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

chchhypno συμφωνω σε γενικες γραμμες με το ποστ σου, ειμαι και εγω εντονα κατα των ακραιων αποψεων (που διαβαζουμε συνεχεια στα φορουμ) αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν κανουν λαθος ο dicsusfan και ο delta

να βαλεις καρντιναλ σε 40 λιτρα; οκ θα ζησουν δεν λεει κανεις οχι, μετα τι;

νομιζει κανεις οτι η ομορφια του καρντιναλ ειναι μονο τα μπλε και κοκκινα χρωματα του, ακινητο; που να κολυμπησει εκει μεσα; εχεις δει κοπαδι ετσι οπως το γραφει ο discusfan να κολυμπαει σε μεγαλο ενυδρειο; ειναι το ιδιο ψαρι;

παντως το παφερακι σαν χαζο μου φαινεται ετσι οπως κανει για να φαει το σαλιγγαρι, εχει πεταχτα ματια και ενα αφελες βλεμα...

ΥΓ chchhypno πως προφερεις το nickname σου;

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

chchhypno συμφωνω σε γενικες γραμμες με το ποστ σου, ειμαι και εγω εντονα κατα των ακραιων αποψεων (που διαβαζουμε συνεχεια στα φορουμ) αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν κανουν λαθος ο dicsusfan και ο delta

να βαλεις καρντιναλ σε 40 λιτρα; οκ θα ζησουν δεν λεει κανεις οχι, μετα τι;

νομιζει κανεις οτι η ομορφια του καρντιναλ ειναι μονο τα μπλε και κοκκινα χρωματα του, ακινητο; που να κολυμπησει εκει μεσα; εχεις δει κοπαδι ετσι οπως το γραφει ο discusfan να κολυμπαει σε μεγαλο ενυδρειο; ειναι το ιδιο ψαρι;

παντως το παφερακι σαν χαζο μου φαινεται ετσι οπως κανει για να φαει το σαλιγγαρι, εχει πεταχτα ματια και ενα αφελες βλεμα...

ΥΓ chchhypno πως προφερεις το nickname σου;

Είναι πολύ πιο όμορφα όλα τα ψαράκια σε μεγάλο ενυδρείο όχι μόνο οι καρδινάλιοι. Το θέμα είναι τι χρήματα διαθέτει κάποιος και που είναι τα όρια του σωστού και του λάθους.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.

Δωσε μια απαντηση στο ερωτημα του φιλου για τα 40 λιτρα και στα σχετικα σχολια ολων των φιλων, να παρω ενα παραδειγμα :buttrock:

Φυσικα φιλικα ^_^

Φίλε delta66 θες να τσεκάρεις τις γνώσεις μου πάνω στο θέμα της χρησιμοποίησης ενυδρείου 40 lt??? θα σε απογοητεύσω, ποτέ δεν προσπάθησα να στήσω ένα τέτοιο ενυδρείο.

Για αυτό το λόγο λοιπόν είναι προτιμότερο να ακούσω ανθρώπους που το έχουν προσπαθήσει, όπως εσένα για παράδειγμα (που επί της ουσίας συμφωνώ).

Άρα επαναλαμβάνω ότι θα ήταν χρησιμότερο να εκφράζεις την γνώμη σου με τρόπο που σκοπό θα έχει να βοηθήσεις αυτούς που ενδιαφέρονται και όχι να τους εκνευρίσεις...

Όσο για το παράδειγμα του πως θα εξέφραζα την διαφωνία μου σε κάτι μπορεις να ξαναδιαβάσεις το προηγούμενο post μου.

Υ.Γ. καλό θα ήταν να μην συνεχίσουμε να καταστρέφουμε το συγκεκριμένο θέμα, βέβαια το pm είναι απολύτως ενεργά...

Έγινε επεξεργασία - chchhypno
Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή τέτοιου είδους θέματα (του στυλ τι να βάλω σε 40 λίτρα) είναι αρκετά δημοφιλή, ίσως να ήταν καλό να καταλήξουμε κάπου, πέρα από τις αέναες αντιπαραθέσεις. Για να έχει λοιπόν και μια χρηστικότητα το παρόν θέμα να τολμήσω να προτείνω τις αγαπημένες μου χήρες ή white skirted tetra ή Gymnocorymbus ternetzi (όπως λέμε Μπάμπης ο σουγιάς ή κάβουρας ή ο σημαδεμένος :buttrock: ).

Αυτά τα ψαράκια τα έχω αρκετό καιρό σε 60άρι αλλά έμειναν μερικά φεγγάρια στο παλιό μου 40άρι. Δεν μεγαλώνουν πολύ, είναι πολύ ήρεμα και λιγόφαγα, δεν βρωμίζουν το ενυδρείο και λατρεύουν τα φυτά.

Για το προφίλ τους έχω διαβάσει πολλά και αντίθετα μεταξύ τους. Αλλού τα περιγράφουν ως κοπαδόψαρα, αλλού ως μοναχικά. Αλλού ως κοπαδόψαρα όταν είναι μιρκά και μοναχικά όταν ενηλικιώνονται. Αλλού βρήκα ως μίνιμουμ λίτρα γύρω στα 40 για να διατηρηθούν αλλού γύρω στα 80.

Δεν τα συνιστώ ανεπιφύλακτα, αν υπάρχει κάποιος πιο έμπειρος με αντιρρήσεις θα ήταν ενδιαφέρον να τις παραθέσει για να μαθαίνουμε όλοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Kατά τις βροχερές περιόδους o μονομάχος κολυμπά σε μεγάλο σχετικά χώρο. Τον περισσότερο καιρό όμως τον περνά περιορισμένος σε πολύ μικρό χώρο μέσα σε ορυζώνες και αρδευτικά κανάλια. Γι’αυτό προφανώς ανέπτυξαν σαν είδος έναν μηχανισμό "λαβύρινθο" με τον οποίο μπορούν να αναπνεύσουν απευθείας από τον αέρα. Μάλιστα είχα διαβάσει παλαιότερα ότι τα αρσενικά παλεύουν για να διεκδικήσουν ένα μπαμπού μέσα στο οποίο θα είναι ασφαλή τα αυγά. Μέσα στο μπαμπού πιστεύω ότι ο χώρος είναι πολύ πιο περιορισμένος ο χώρος από ότι στο βάζο μου των 10L. Υπάρχουν πολλά σχετικά άρθρα στο ίντερνετ σχετικά με το φυσικό περιβάλλον των beta. Ένα ενδιαφέρον που βρήκα είναι αυτό: http://www.plakatthai.com/smarag.html

Αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί την φύλαξή τους σε ποτηράκι. Το ότι αντέχει στο ποτηράκι δεν σημαίνει ότι είναι και ευτυχισμένο εκεί. Όπως όλα τα ψάρια έτσι και αυτό πεθαίνει εύκολα από αμμωνία και μάλιστα δυστυχώς είναι η πιο συχνή αιτία θανάτου επειδή υπάρχει παραπληροφόρηση με τις συνθήκες διαβίωσης των Beta. Λόγο αυτής της παραπληροφόρησης δικαιολογώ την αντίδρασή σας σχετικά με το βάζο. Και εγώ πιστεύω ότι ο μονομάχος μου θα ήταν ίσως πιο ευτυχισμένος σε ένα ενυδρείο με φίλτρο όπου θα του είχα διαμορφώσει περιοχές όπου μπορεί να στριμωχτεί όσο γουστάρει και χωρίς άλλα ψάρια μάλιστα. Αυτό προϋποθέτει 80Ευρώ+ στην τσέπη ανάλογα με την χωρητικότητα του ενυδρείου. Εκεί που είναι τώρα όμως δεν "υποφέρει" όπως νομίζουν αρκετοί διαβάζοντας την λέξη "βάζο" μια και οι συνθήκες είναι αρκετά καλές (χωρητικότητα, αλλαγές νερού).

Όλοι είμαστε φιλόζωοι... αλλά μην τρελαινόμαστε κιόλας.....!

ΥΓ: Όσο για τα λάθη μου φίλε diramar μπορείς να διαβάσεις εδώ εάν τα παραδέχομαι η όχι: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=19615... σε αντίθεση με μερικούς που επειδή έχουν χρήματα να συντηρήσουν τα ψάρια τους νομίζουν ότι γνωρίζουν και τα πάντα για αυτά. Από όλους έχεις να μάθεις πάντως αλλά πάντα όπως σε όλα τα θέματα πρέπει να διασταυρώνεις πληροφορίες και να μην είσαι απόλυτος με τις απόψεις σου.

Freedom, εκτιμώ πραγματικά το ότι επιχειρηματολογείς. Απλά αφού σου αρέσει να το ψάχνεις ρίξε μια ματιά και σ' αυτό το άρθρο όπου παραθέτονται επιχειρήματα ακριβώς για την αντίθετη άποψη.

Α, και μη με αποκαλείς φίλο.... είμαι φίλη :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή τέτοιου είδους θέματα (του στυλ τι να βάλω σε 40 λίτρα) είναι αρκετά δημοφιλή, ίσως να ήταν καλό να καταλήξουμε κάπου, πέρα από τις αέναες αντιπαραθέσεις. Για να έχει λοιπόν και μια χρηστικότητα το παρόν θέμα να τολμήσω να προτείνω τις αγαπημένες μου χήρες ή white skirted tetra ή Gymnocorymbus ternetzi (όπως λέμε Μπάμπης ο σουγιάς ή κάβουρας ή ο σημαδεμένος :buttrock: ).

Αυτά τα ψαράκια τα έχω αρκετό καιρό σε 60άρι αλλά έμειναν μερικά φεγγάρια στο παλιό μου 40άρι. Δεν μεγαλώνουν πολύ, είναι πολύ ήρεμα και λιγόφαγα, δεν βρωμίζουν το ενυδρείο και λατρεύουν τα φυτά.

Για το προφίλ τους έχω διαβάσει πολλά και αντίθετα μεταξύ τους. Αλλού τα περιγράφουν ως κοπαδόψαρα, αλλού ως μοναχικά. Αλλού ως κοπαδόψαρα όταν είναι μιρκά και μοναχικά όταν ενηλικιώνονται. Αλλού βρήκα ως μίνιμουμ λίτρα γύρω στα 40 για να διατηρηθούν αλλού γύρω στα 80.

Δεν τα συνιστώ ανεπιφύλακτα, αν υπάρχει κάποιος πιο έμπειρος με αντιρρήσεις θα ήταν ενδιαφέρον να τις παραθέσει για να μαθαίνουμε όλοι μας.

Αυτά τα ψαράκια τα είχα και εγώ 6 σε ένα 40άρι που είχα πριν 3 χρόνια και τα χάρισα μαζί με το ενυδρείο. Θυμάμε τα μισά ήταν ροζ και τα μισά γαλάζια, πολύ όμορφα, δραστήρια και κολυμπούσαν σε όλα τα επίπεδα του ενυδρείου κυρίως στο κέντρο. Εγώ τα είχα 1 χρόνο και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Όντως τρώνε λίγο πράγμα που είναι ένα θετικό ακόμα γιατί δεν φορτίζεται και το ενυδρείο ενώ είναι και πολύ ανθεκτικά σε ένα πρόβλημα που μπορεί να δημιουργηθεί στο νερό από ότι μου έχει πει ένας φίλος που τα έχει χρόνια και αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Freedom, εκτιμώ πραγματικά το ότι επιχειρηματολογείς. Απλά αφού σου αρέσει να το ψάχνεις ρίξε μια ματιά και σ' αυτό το άρθρο όπου παραθέτονται επιχειρήματα ακριβώς για την αντίθετη άποψη.

Α, και μη με αποκαλείς φίλο.... είμαι φίλη ^_^

Αγαπητή φίλη έχω διαβάσει πάρα πολλά άρθα σχετικά. Υπάρχουν άπειρα στο ιντερνετ λόγο της ευαισθησίας που υπάρχει στον κόσμο που τα βλέπει στα ποτηράκια στα Pet Shop. Εγώ απλά έψαξα να βρω πως ζει στην φύση και κάτω από ποιες συνθήκες. Το ότι ζει όμως ακόμα και σε μικρές λούμπες με λάσπη κατά τις περιόδους ξηρασίας δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κρατάμε και εμεις έτσι στο σπίτι σίγουρα! Εάν κρατάς με οποιονδήποτε τρόπο χαμηλά την αμμωνία σε ένα ακόμα και μικρό χώρο (όχι βέβαια κάτω των 10-15 λίτρων) πιστεύω ότι το συγγεκριμένο ψαράκι μπορεί να ζει χωρίς άγχος και προβλήματα υγείας. Εάν βέβαια έχεις χρήματα να το βάλεις σε έστω και 40 λίτρα με φιλτράκι μερικά ψηλά φυτά και οτιδήποτε διακόσμιση που φτιάχνει κρυψώνες κ.α. σίγουρα είναι ακόμα καλύτερα. :buttrock: Θα δώσω κάτι ψαράκια από Δευτέρα που έχω σε ένα 40άρι και θα μετακομίσει εκεί ο μονομάχος. :rasp::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...