Jump to content

Eλεγχος Ph-kh-gh με νερο απο ΑΟ-Τυρφη-bρυση


Recommended Posts

Επειδη ειμαι στην αναζητηση και μελετη του θεματος ελεγχος pH-kH-gH (σε τροπικο ενυδρειο) με νερο απο ΑΟ-Τυρφη-και βρυση αν χρειαστει, απ'οτι ξερω μεχρι τωρα, η τυρφη κατεβαζει την ανθρακικη σκληροτητα kH, το καταβασμα του pH με την τυρφη ειναι ενα εμμεσο αποτελεσμα αλλα αν εχω ηδη κατεβασμενη ανθρακικη σκληροτητα απο την ΑΟ, που θα παει αν κατεβει κι αλλο?

Υπαρχει και ο κινδυνος του ph-crash.

Απο την αλλη οι ουσιες που απελευθερωνει στο νερο η τυρφη ειναι ευεγερτικες σε πολλους τομεις.

Επισης αν χρησιμοποιησουμε σκετο νερο απο ΑΟ θα πρεπει να προσθεσουμε ιχνοντοιχεια κλπ.

Αλλιως θα πρεπει να κανουμε μιξη με νερο βρυσης για να παρουμε τα στοιχεια που θα μας λοιπουν.*

Πρεπει να βρεθει λοιπον μια αναλογια νερου απο AO, μαζι με νερο βρυσης και τυρφης που ομως δεν θα εχεις kH κατω απο 3.

Νομιζω οτι η μονη λυση για ελεγχο του pH ειναι μπουκαλα CO2 με pH controller.

Μπορει να γινει κατι αλλο (προχειρα μεν οσο πιο καλα δε) χωρις CO2 και pH controller μεχρι να παμε και στην μπουκαλα?

* Εδω εχω μια απορια : το μισο νερο (της βρυσης δλδ) θα εχει τα ιχνοστοιχεια του, στο αλλο μισο νερο (της ΑΟ δλδ) δεν θα πρεπει να πρσθετουμε τα στοιχεια που του λοιπουν?

Η απορια μου βασιζεται στο γεγονος οτι αν κανουμε μιξη 50% νερο βρυσης και 50% νερο ΑΟ (χωρις προσθετα ιχνοστοιχεια) το 100% νερο που θα εχουμε στο τελος θα εχει τα μισα ιχνοστοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λιγο ψαξιμο ακομα και συζητηση με τον νκαρβουνη και αφου δεν ειχα καποια απαντηση εδω ανανεωνω την ερωτηση λεγοντας:

Η μιξη νερο απο ΑΟ με βρυσης καταλαβα οτι δεν θα μου δινει ενα σταθερο αποτελεσμα και θα πρεπει να "ψαχνωμαι" καθε φορα με μετρησεις και "διορθωσεις".

Αφου θα κανω την "αγγαρεια" με την ΑΟ λοιπον καλο ειναι να χρησιμοποιω 100% νερο απο ΑΟ και να συμπληρωνω τα ιχνοστοιχεια μονος μου και ακριβως στην ποσοτητα που πρεπει για να μου "φερνει" το νερο εκει που θελω απο kH (3).

Μια καλη λυση (για τις αναγκες του δικου μου ενυδρειου) ειναι να "περναω" το νερο της ΑΟ απο ενυδρειακη τυρφη πριν το βαλω στο ενυδρειο για να παιρνει και το χρωμα που θελω ( :buttrock: ) και τα χουμικα του κλπ.

Αυτο ομως θα εχει σαν αποτελεσμα και παλι το "πεσιμο" του kH και θα πρεπει να μετραω παλι πριν απο καθε αλλαγη, να κανω "διορθωσεις κλπ.

Αυτο δεν το εχω ξεκαθαρισει ακομα.

Καμια ιδεα και επ'αυτου?

Επισης το περασμα απο τυρφη να γινεται πριν τη συμπληρωση ιχνοστοιχειων ή μετα?

Link to comment
Share on other sites

Η τύρφη είναι ένα φυσικό προϊόν και υπάρχουν διαφορετικές τύρφες και ποιότητες.

Εσύ πρέπει να παίρνεις συνέχεια την ίδια τύρφη και την ίδια μάρκα.

Χρειάζεσαι μεγάλο κουβά ανάλογα με τα λίτρα της αλλαγής.

Και κάνεις το εξής πείραμα.

Πχ

Βάζεις 50 λίτρα νερό σε έναν μεγάλο κουβά φτιαγμένο με ΑΟ και ιχνοστοιχεία και έχει παράδειγμα 5ΚΗ. Μετά βάζεις μια χ ποσότητα τύρφης την αφήνεις 7 ημέρες και παρατηρείς πχ ότι έπεσε το ΚΗ στο 4. Οπότε τώρα παίζεις, η φτιάχνεις νερό με 4 ΚΗ ώστε με την τύρφη να πέσει στα 3ΚΗ ή αφήνεις περισσότερο την τύρφη, ή βάζεις περισσότερη τύρφη.

Ώσπου να βρεις την δική σου αναλογία.

Μετά από εκεί και πέρα τα πράγματα είναι εύκολα και καθαρή ρουτίνα αφού θα ξέρης πόσο νερό από ΑΟ θα βάζεις, πόσο τύρφη, πόσο θα την αφήσεις και το νερό θα είναι έτοιμο όπως το θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τώρα παίζεις, η φτιάχνεις νερό με 4 ΚΗ ώστε με την τύρφη να πέσει στα 3ΚΗ ή αφήνεις περισσότερο την τύρφη, ή βάζεις περισσότερη τύρφη....

1. Βαση αυτου, ειναι προτιμοτερο (για "καλυτερο" νερο) να βαζουμε πιο πολυ τυρφη και να "γυριζουμε" το νερο δυο μερες ή να βαζουμε λιγοτερη τυρφη και να αφηνουμε το νερο να "γυριζει" περισσοτερες μερες?

Αν και απο τις δικες μου παρατηρησεις εχω βγαλει το συμπερασμα οτι οσο και να αφησω το νερο να "γυριζει" απο ενα σημειο και μετα (2-3 μερες) δεν κατεβαζει αλλο τις τιμες.

2. Επισης ξερετε (?) καποιον προιον που προσθετει ιχνοστοιχεια χωρις να επιρρεαζει το kH, ετσι ωστε να βαζουμε την απαραιτητη ποσοτητα ιχνοστοιχειων και μετα με σοδα (?) να ανεβαζουμε το kH οσο θελουμε.

Γιατι το προιον που εχω αυτη τη στιγμη λεει οτι βαζεις τοση ποσοτητα οσο θελεις να ανεβει το kH, πχ 1 κουταλια ανεβαζει μια μοναδα το kH.

Αν εγω θελω να ανεβασω το kH στο 7 και βαλω 7 κουταλιες δεν θα βαλω "πολλα" ιχνοστοιχεια και παραλληλα θα κανω σπαταλη προιοντος? (με την προυποθεση οτι τα ιχνοστοιχεια θα ηταν αρκετα και με 3 κουταλιες πχ για την ποσοστητα του νερου μας)

Συγνωμη αν τυχαινει να ρωταω "ακυρα" πραγματα, αλλα ρωτωντας πας στην πολη :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

1. Βαση αυτου, ειναι προτιμοτερο (για "καλυτερο" νερο) ..........................................

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θέλεις να κατεβάσεις το ΚΗ και μετά να το ξανανεβάσεις.

Στην ουσία αυτό πας να κάνεις

(Αυτό είναι λίγο........"ακυρο")

Για καλύτερο νερό όπως το λές δεν χρειάζεται αυτή η διαδικασία.

Βάλε μια Α/Ο αν θέλεις να έχεις ποιο ποιοτικό νερό χωρίς να έχεις τα σκαμπανεβάσματα όπως του ΧΑΑ.

Τα ψάρια θέλουν μια σταθερότητα

Τα ιχνοστοιχεία που ρωτάς σαφώς και δεν επηρεάζουν το ΚΗ.

Αρκεί να σκεφτείς οτι ειναι ιχνο-στοιχεία

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θέλεις να κατεβάσεις το ΚΗ και μετά να το ξανανεβάσεις.

Στην ουσία αυτό πας να κάνεις

(Αυτό είναι λίγο........"ακυρο")

Για καλύτερο νερό όπως το λές δεν χρειάζεται αυτή η διαδικασία.

Μα αν χρησιμοποιησω νερο 100% απο ΑΟ δεν θα εχω kH 0? (ή εχω καταλαβει τοσο λαθος?)

Δεν ειναι και οτι καλυτερο για τη σταθεροτητα του pH αποτι ξερω.

Δεν πρεπει να την ανεβασω?

Βάλε μια Α/Ο αν θέλεις να έχεις ποιο ποιοτικό νερό χωρίς να έχεις τα σκαμπανεβάσματα όπως του ΧΑΑ.

XAA?

Τα ιχνοστοιχεία που ρωτάς σαφώς και δεν επηρεάζουν το ΚΗ.

Αρκεί να σκεφτείς οτι ειναι ιχνο-στοιχεία

Ναι απο μονα τους δεν κανουν τπτ αλλα το προιον αυτο λεει οτι με την εισαγωγη των ιχνοστοιχειων γινεται και η αυξηση των σκληροτητητων εως εκει που θελουμε αναλογα τη δοση.

Το "σχεδιο" ειναι να χρησιμοποιησω 100% νερο απο ΑΟ, να συμπληρωσω ιχνοστοιχεια και με καποιο τροπο να ανεβαζω την ανθρακικη σκληροτητα σε "ασφαλη" επιπεδα.

Μεσα στο "σχεδιο" προσθεσε και οτι θελω να εχω και τα συστατικα της τυρφης.

Αν μπορεις κανε μια προταση για να εχω αυτα τα αποτελεσματα.

(σημειωση : πρεπει να αποφυγω οπως εμαθα τη μιξη με βρυσης γιατι θα εχω ασταθεια στις τιμες και να παω σε 100% ΑΟ. Τι λες?)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μα αν χρησιμοποιησω νερο 100% απο ΑΟ δεν θα εχω kH 0? (ή εχω καταλαβει τοσο λαθος?)

.................................................................

Κάπου τα εχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα.

Εχεις μπερδέψει τις σκληρότητες.

Διάβασε προσεκτικά αυτά που σου γράφω για να τα ξεμπερδέψεις μέσα σου.

Σε άλλη περίπτωση ξεσκόνισε τα ποστ.

Το ΚΗ του νερού της Α/Ο θα πέσει κάτω απο 1 ωραία μέχρι εδώ

Ομως

Αυτό δεν σημαίνει οτι θα εχεις 1 ή κάτω απο 1 στο ενυδρείο γιατί μπορεί και να έχεις 3 ή και περισσότερο

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις 100% νερό απο Α/Ο το οποίο θα αφαιρέσει (μειώσει) και μεταλλικά στοιχεία και ιχνοστοιχεία

Αυτό σημαίνει οτι θα πρέπει να προσθέσεις και μεταλλικά στοιχεία αλλά και ιχνοστοιχεία.

Φυσικά μπορείς να κάνεις και ανάμιξη νερού βρύσης και Α/Ο

Δες εδώ

http://www.aquarix.com/en/haerte.asp

Το προιόν της dennerle περιέχει μεταλλικά στοιχεία.

Αυτό θα έπρεπε να το συμπεράνεις μόνον και μόνον απο τα υψηλά ποσοστά ασβεστίου και μαγνησίου που περιέχει.

Γιαυτό

Αλλο το mineral και άλλο τα micronutrient.

Τα μεταλλικά στοιχεία ανεβάζουν την γενική σκληρότητα GH και οχι την ανθρακική σκληρότητα KH.

Δες εδώ 2 προιόντα και κανε τα σύγκριση.

http://www.seachem.com/products/product_pa...Equilbrium.html

http://www.seachem.com/products/product_pages/Flourish.html

Το ΚΗ το ανεβάζεις με την προσθήκη μαγειρικής σόδας ( έχει γραφτεί άπειρες φορές)

Περισσότερη αστάθεια θα πετύχεις με την προσθήκη τύρφης (οταν δεν γνωρίζεις τι πας να κάνεις) παρά με την σωστή αναλογία νερού βρύσης με Α/Ο

Το ΚΗ 7 σε τι ψάρια θα απευθύνεται????

Ελπίζω οχι για δίσκους...........

Πρίν κάνεις την επόμενη ερώτηση δες μήπως έχει γραφεί ήδη (που κατα πάσα πιθανότητα εχει γίνει ήδη)

ΥΓ. :buttrock:

Αστάθεια=ΧΑΑ = https://enroll.netonline.gr/xaaonline/

Link to comment
Share on other sites

Εκ παρατροπης ονομασα τα μεταλλικα στοιχεια ως ιχνοστοιχεια.

Η τιμη 7 του kH που παρεθεσα, ειναι τυχαια.

Δεν εχω δισκους.

Το kH δεν θελω να το κατεβασω και μετα να το ανεβασω. Θα κατεβει απο την "προετοιμασια" που θα γινει και μετα πρεπει να ανεβει σε ασφαλη επιπεδα (3+)

Το προιον της dennerle ειναι μεταλλικα στοιχεια αλλα επαναλαμβανω οτι γραφει :

"Increases total hardness and carbonate hardness"

Γι'αυτο και επεμενα στη πιο πανω διευκρινιση.

Ως ιχνοστοιχεια συμπληρωνω ηδη στο εβδομαδιαιο προγραμμα λιπανσης flourish μακρο και μικροστοιχεια.

Την απορια για τη χρηση της τυρφης και ο τροπος προετοιμασιας της (σε συνδυασμο με ΑΟ) μαλλον θα την λυσω μονος μου. :buttrock:

Με προβληματιζει η προσθετη ποσοτητα αρκετου καλιου (ηδη συμπληρωνω seachem potassium) με την εισαγωγη του osmose remineral+ που περιεχει "Potassium 11,5 %"

Οπως και με προβληματιζει το που οφειλεται και τι αποτελεσμα εχει η αρκετα διαφορετικη συνθεση δυο προιοντων για αυτη τη δουλεια,

Seachem Equilibrium

Dennerle osmosis ReMineral+

Link to comment
Share on other sites

Μερικα διευκρινιστικα στοιχεια.

Ενυδρειο φυτεμενο 70% (ευκολα και μετρια φυτα), κοινωνικο (cardinal tetra, corydoras), 160 λιρα νερο

Τιμες βρυσης (μεσος ορος περιοδων)

pH : 7,4

gH : 11

kH : 6

TDS : 170

Τιμες ενυδρειου, με χρηση τυρφης (μεσος ορος περιοδων)

pH : 7,1

gH : 7

kH : 4

TDS : 150

TDS νερου απο ΑΟ : 4

προσθετω (βαση του εβδομαδιαιου προγραμματος της seachem αλλα στο 1/3 της δοσολογιας) οχι ολα αλλα τα εξης :

Flourish Iron™ 8ml συνολο εβδομαδιαιως

Flourish Excel™ 13ml συνολο εβδομαδιαιως

Flourish Potassium™ 8ml συνολο εβδομαδιαιως

και Flourish™ 2,5ml συνολο εβδομαδιαιως.

Ζητουμενο να κατεβουν λιγο ακομα τιμες και η καλυτερη ποιοτητα του νερου με τη χρηση της ΑΟ και να συνεχιστει παραλληλα και η χρηση της τυρφης.

ΥΓ Δεν γινεται παροχη CO2.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα.Μια ερωτησυλα εχω να κανω.

Εχω νερο απο Α/Ο αποθηκευμενο σε ενα βαρελι πλαστικο 4 μερες.

Δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα ετσι?

Μπορω να το χρησιμοποιησω?

Link to comment
Share on other sites

Το νερο για να ειναι σιγουρα ΟΚ, δεν πρεπει να μενει ακινητο.

Εχε παντα μια αντλιουλα να το γυριζει οταν το αποθηκευεις και καλο ειναι να αεριζεται, εχοντας καπακι απο ψιλο τουλι. http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...0016_resize.jpg

Εγω δεν μπορω να ξερω αν ειναι ενταξει για να μπει στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

σπυρακο, τελικα τι κανεις με τις αλλαγες σου? εχω ζαλιστει να ψαχνω και δεν μπορω να βγαλω ακρη.

Link to comment
Share on other sites

σπυρακο, τελικα τι κανεις με τις αλλαγες σου? εχω ζαλιστει να ψαχνω και δεν μπορω να βγαλω ακρη.

Σημερα πλεον δεν κανω αλλαγες :thumbup:

Θα θελα :P

Ειναι ενα θεμα που μπορει να αλλαξει στο μελλον, αυτη τη στιγμη παντως,

χρησιμοποιω νερο 50% βρυσης που περναει απο τυρφη με φιλτρο σε βαρελι για 4 -10 μερες* και καταβαινει 1,3 εως 1,8 βαθμο** το πεχα .

Την ημερα της αλλαγης πριν το αλλαξω ριχνω αντιχλωριο για ολα τα λιτρα της αλλαγης.

Μαζευω και το αλλο 50% απο την ΑΟ.

Αναλογα εποχης ρυθμιζω θερμοκρασια (χρησιμοποιω θερμαντηρα ή βγαζω σε 2 μποτονακια νερο και το βαζω στην καταψυξη να κρυωσει λιγο και να το μιξαρω να ερθει 1-3 θερμοκρασια κατω απο του ενυδρειου).

*αναλογα αν μπορεσω να κανω ontime την αλλαγη

**αν ειναι πιο οξυνο απ'οτι θελω (6,2-6,5 θελω) ριχνω λιγο βρυσης να ανεβει, και φροντιζω με τη δοσολογια τυρφης και το χρονο που επεξεργαζεται να ειναι πιο οξυνο παρα πιο αλκαλικο, αν γινει κανενα λαθος και μου φυγει προς τα πανω το πεχα μεχρι μιση μοναδα (6.7-6,8), την κανω την αλλαγη παρα πολυ αργα, αν ειναι παραπανω απο μιση μοναδα βαζω φρεσκια τυρφη για μια μερα ακομα.

ΥΓ1 στο φιλτρο του ενυδρειου δεν εχω τυρφη.

ΥΓ2 η τυρφη ειναι περιπου 100ml ανα 10 λιτρα νερου βρυσης την εχω σε δυο δυχτακια και αλλαζω εναλλαξ το καθενα καθε 20-25 μερες. (ουσιστικα το καθενα μενει 40-50 μερες) αλλα δεν το κανω με ευλαβια, πιο πολυ κοιταω αν εχει δυναμη η τυρφη ακομα, αν δω οτι αρχιζει και "ψοφαει" στην επομενη προετοιμασια αλλαζω το παλιοτερο απο τα δυο δυχτακια τυρφης.

ΥΓ3 στα ενυδρεια ριχνω και μερικα φυλλα catappa

ΥΓ4 ενημερωτικα για αποφυγη παρεξηγησεων, αυτα ολα γινονται για ενυδρεια μαλακου και οξυνου νερου.

Link to comment
Share on other sites

εχεις προσεξει αν το ΡΗ σου εχει ταση να ανεβαινει και τι ΚΗ εχεις? κανεις χρηση διοξειδιου? σε ρωταω γιατι δεν λεει να κατεβει εμενα. με ΚΗ<1 και χρηση διοξειδιου ιδιοκατασκευης το ΡΗ μενει κοντα στο ουδετερο. :thumbup: η διαδικασια των αλλαγων νερου ειναι οπως και η δικη σου αλλα με ανναλογια ΑΟ/βρυση 1/5 και αλλαγη το 1/4(100/450 λιτρα νερου) περιπου. το νερο της τυρφης εχει τιμη 6,5. παρολα αυτα μετα απο 2-3 ημερες το ΡΗ επανερχεται ή ξεπερναει λιγο το 7.

δεν εχω κατι ασβεστολιθικο μεσα και το ενυδρειο τρεχει περιπου 4 μηνες. εχω μονο πλαστικο(βεντουζες, φιλτρο, κτλ), φυτα, αμμο χαλαζιακη, πολλα ξυλα, κουκουναρια ενυδρειακα και φυλλα απο πλατανο εχω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

1/5 ΑΟ και βρυσης βαζεις?

Πως και εχεις κατω απο 1 kH?

Τοσο πολυ το κατεβαζει η τυρφη σου?

Γιατι αν εχεις (ας υποθεσω αττικη) 8kH στη βρυση και βαζεις 80% και βαζεις 20% ΑΟ που εχει 0kH θα βγαινει 6,4 το kH στο νερο της μιξης.

Σου κατεβαζει απο 6,4 στο 1 η τυρφη?!!!

Μηπως πρεπει να τσεκαρεις με αλλο τεστ την kH?

TDS μετρηση εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αυριο-μεθαυριο θα παρω Α/Ο, θελω κι εγω κατι να ρωτησω.

1.Αφου εχεις Α/Ο ποιος εινα ο λόγος που χρησιμοποιεις στο άλλο μισο τυρφη??

2.Γιατι δε βάζεις 1/4 βρυσης??

3.Αφου βαζεις συμπληρώματα??

4.Τοσο κακό ειναι να χρισημοποιεις 100% Α/Ο??

5.Δεν αρκουν τα συμπληρωματα??

6.Καλυτερα τυρφη ή Α/Ο?

7.Εαν βρεις αναλογία 1/3 Βρυση/Αο με ΚΗ 3, δεν ειναι οκ?? Αφου συμπληρωσεις και συμπληρωματα.

Με έχετε μπερδεψει!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1. Η τυρφη κατεβαζει αμεσα pH kH και οχι gH η ΑΟ κατεβαζει gH kH και εμεσσα pH. Η τυρφη εχει τανινες κα χουμικα. Η τυρφη δινει χρωμα.

2. Γιατι με 1/4 βρυσης θα ειχα αλλο τελικο αποτελεσμα σε gH kH νερου αλλαγης (δες πιο κατω)

3. Δεν βαζω

4. Οχι θεωρητικα ειναι οτι καλυτερο το 100% ΑΟ και συμπληρωματα.

5. Θεωρητικα ναι

6. Και τα δυο

7. Αν βαζεις και βρυσης δεν χρειαζεται συμπληρωματα (παρα μονο αντιχλωριο κανονικα μονο για τα λιτρα του νερου της βρυσης αλλα καλο ειναι για ολα τα λιτρα της αλλαγης αν ειναι το αντιλχωριο και για την αναγεννηση της μεμβρανης του ψαριου αλλα και για να δεσμευει τοξικα, βαρεα μεταλλα, αμμωνια κλπ). Η ΑΟ ειναι βασικα για να μαλακωνεις το νερο (gh) και οχι για να ριχνεις το πεχα, επειδη ομως μαζι με το gH μηδενιζει και kH, το χαμηλο κεχα στο ενυδρειο κανει το πεχα να πεφτει και αν οι υπολοιποι παραγοντες του ενυδρειου (πχ αμμος πετρες) δεν τεινουν να ανεβαζουν την kH, το pH παραμενει χαμηλο. Η μαθηματικη πραξη για το αποτελεσμα μιξης ΑΟ-βρυσης ειναι απλη. Μετρας gH kH της βρυσης (τα αντιστοιχα της ΑΟ ειναι μηδεν αν λειτουργει σωστα και δεν εχει χαλασει η μεμβρανη) και πολλαπλασιαζεις επι το ποσοστο της μιξης πχ εχεις 14 gh και 9 kH και κανεις 60/40 ΑΟ-βρυση θα εχεις νερο με (14 Χ 60%) 8,4 gH και (9 Χ 60%) και 5,4 kH.

για να τα καταλαβεις πρεπει να μπερδευτεις πρωτα :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οπότε εσυ προτεινεις τυρφη σε συνδιασμο Α/Ο χώρις όμως τα άλλα να είναι λάθος.

Τελευταια (ελπίζω) ερωτηση σε αυτο το θέμα.

Ποια ειναι τα συμπληρωματα??

Δεν εννοω στοιχεια απο τον πίνακα, αλλα σκευασματα απο το εμποριο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1/5 ΑΟ και βρυσης βαζεις?

Πως και εχεις κατω απο 1 kH?

Τοσο πολυ το κατεβαζει η τυρφη σου?

Γιατι αν εχεις (ας υποθεσω αττικη) 8kH στη βρυση και βαζεις 80% και βαζεις 20% ΑΟ που εχει 0kH θα βγαινει 6,4 το kH στο νερο της μιξης.

Σου κατεβαζει απο 6,4 στο 1 η τυρφη?!!!

Μηπως πρεπει να τσεκαρεις με αλλο τεστ την kH?

TDS μετρηση εχεις?

μεχρι στιγμης εκανα αλλαγη με νερο βρυσης φιλτραρισμενο με τυρφη. επεφτε το ΡΗ και μετα απο 2-3 ημερες ανεβαινε καπου 0,5. το πρωτο νερο του ενυδρειου ηταν και αυτο απο την τυρφη.

τη ΑΟ δεν την εχω πολυ καιρο που την πηρα. μολις την πηρα εκανα μια γερη αλλαγη με νερο ΑΟ, καπου 45-50% ( να ανοιξει η μαυριλα βρε παιδι μου). επειτα εχω κανει αλλη μια αλλαγη 105 λιτρα (εκφρασμενο σε ποσοστο 23% του νερου του ενυδρειου για την ακριβεια) απο τα οποια τα 85 λιτρα ΑΟ και τα 20 νερο βρυσης με τυρφη. το CO2 που χορηγηται ειναι οπως σου ειπα και πριν "δικης μας" συνταγης και λειτουργει εδω και μια εβδομαδα περιπου(20 φυσ/λεπτο περιπου).

Μετρησεις ενυδρειου αυτη τη στιγμη:

ΡΗ=7 (πριν βαλω CO2 ειχα 7,2-7,5)

ΚΗ<3

GH<4

TDS=102

Μετρησεις νερου βρυσης ειναι οι κλασικες της αθηνας (δεν θυμαμαι ακριβη νουμερα αλλα δεν νομιζω να παιζει τοσο σημασια αυτο τωρα) και TDS=165

δεδομενου τα 450 καθαρα λιτρα του ενυδρειου μου δεν θα επρεπε να ειχα πολυ χαμηλοτερο ΡΗ τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν παει καλα. :thumbup:

ή μετα τεστ ή με κατι που ανεβαζει τιμες.

Το tds πχ δεν συμβαδιζει με το gH. σε νορμαλ συνθηκες με gH κατω απο 4 επρεπε να ειχες tds 60-70.

Το tds σημαινει γενικοτερα και οτι υπαρχουν διαφορα διαλυτα στερεα μεσα στο νερο.

Το Co2 ? εχεις φυτα?

Θελει προσοχη οταν χρησιμοποιεις ΑΟ και τυρφες μαζι.

Μη το χρησιμοποιεις για το pH.

Eγω θα εβγαζα CO2, θα ετρεχα το ενυδρειο λιγο καιρο με νερο 50-50 ΑΟ-βρυση να δω πως θα πανε οι μετρησεις.

Παραλληλα θα εψαχνα μηπως υπαρχει κατι στο ενυδρειο που πειραζει και θα εκανα και με αλλη μαρκα τεστ μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...