Jump to content

αιωρουμενα σωματιδια


Recommended Posts

Θα περιορισω τον καθαρισμο του φιλτρου μου καθε μηνα και η λαβα θα βγει συντομα...Ακομα και με filter wool το προβλημα συνεχιζετε ...Η λαβα εχει βαλει το χερακι της :buttrock: ..

Το φίλτρο το καθαρίζουμε μόνο όταν πέσει αισθητά η ροή του. Και μόνο τον ‘’γυαλοβαμβακα΄΄ αν πάλη δεν βελτιωθεί η ροή του νερού τότε και μόνο τότε καθαρίζουμε το 50% του φίλτρου.

Πάντως καλό είναι να μην καθαρίζουμε το φίλτρο νωρίτερα του εξαμήνου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!!! :buttrock: Απλα εγω πιστευα οτι θα ηταν καλυτερο να το καθαριζω καθε μια βδομαδα ή δυο..

Θα ακολουθησω την συμβουλη σου απο εδω και περα ^_^

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα συνεχιζετε :buttrock:^_^:rasp: ... Σκεφτομαι μηπως φταιει το φιλτρο ή επηδει εκανα αλλαγη το χαλικι με αμμο αλλα εχει πολυ καιρο που το εκανα γυρω στις 2 βδομαδες ...μου εφεραν ενα eheim 2009 270-480 λ/ω αν θυμαμαι καλα λετε να δοκιμασω να βγαλω της hydor και να βαλω αυτο???Εχει και πολυ χωρο για βιολογικο υλικο...

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες οτι το φίλτρο κάνει φασαρία... Ελεγξε μήπως έχει πάρει αέρα από τον σωλήνα και δεν δουλεύει καλά. Μου έχει συμβεί αυτό... Δώσε λίγο χρόνο να κατασταλάξουν όλα τα αιωρούμενα σωματίδια.

Μου διευκρινίζεις σε παρακαλώ όταν λες έβγαλα όλη την λάβα τι ακριβώς εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εσωτερικο το φιλτρο μου :buttrock: ...Οταν λεω οτι εβγαλα την λαβα απο την θηκη υλικων εννοω οτι οση λαβα ειχα για βιολογικο υλικο την πηρα και την πεταξα σταδιακα γιατι ειχε αρχισει να δημιουργει σκονη με την μεγαλη ροη του φιλτρου μου με αποτελεσμα αυτη η σκονη να δημιουργει προβλημα στα βραγχια των ψαριων μου οποτε αναγκαστικα επρεπε να βγει το θεμα ειναι οτι τα αιωρουμενα σωματιδια δεν εχουν κατασταλαξη εδω και πολυ καιρο και γι αυτο ανυσηχω οπως επισης οτι εδω στην επαρχια δεν μπορω να βρω αλλο βιολογικο υλικο εκτος την λαβα που βρηκα με το ζορι...

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες οτι το φίλτρο κάνει φασαρία... Ελεγξε μήπως έχει πάρει αέρα από τον σωλήνα και δεν δουλεύει καλά. Μου έχει συμβεί αυτό... Δώσε λίγο χρόνο να κατασταλάξουν όλα τα αιωρούμενα σωματίδια.

Μου διευκρινίζεις σε παρακαλώ όταν λες έβγαλα όλη την λάβα τι ακριβώς εννοείς;

Σου εχω απαντησει και εγω στο θεμα που ανοιξες (γιατι αφου ρωτας και εδω;;;^_^.- :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Βασικα απο οτι βλεπω απαντησες πιο αργα και την ερωτηση την εκανε πιο πριν οποτε συγχωρεμενη :buttrock:

Πριν λιγη ωρα ολα τα αιωρουμενα σωματιδια ''εκατσαν'' και ισως ευθυνετε το easy balance της tetra που εριξα και οι τακτικες μικρες αλλαγες νερου που γινονται αναγκαστικα ετσι κι αλλιος λογω του οτι εχω και νεογνα γκαππυ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...