Jump to content

ένα ζευγάρι Convict Cichlid


freedom

Recommended Posts

Σήμερα τα αγόρασα ένα ζευγάρι και σκαύουν κάτω από ένα ξύλο να φτιάξουν φωλιά για τα αυγά τους μάλλον. Δεν ξέρω τίποτα για την αναπαραγωγή τους. Αρχίζω το διάβασμα τώρα.

Εάν ξέρετε κάτι που πρέπει να προσέξω γενικά γιαυτά τα ψαράκια παρακαλώ πείτε μου!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μονα τους, στο ενυδρειο;;;; :buttrock:

Δεν είναι μόνα τους. Τους έβαλα ένα μικρό πιθάρι και το έκαναν φωλιά. Μόνο ότι περνάει από την είσοδο του πιθαριού πειράζουν για να φύγει. Μέχρι στιγμής δεν τα βλέπω επιθετικά με τα άλλα ψάρια και ούτε πειράζουν τον βυθό εκτός από ένα συγγεκριμένο σημείο που αφού τους έβαλα το πιθαράκι σταμάτησαν. Θέλω να πιστεύω ότι έτσι θα παραμείνουν... αλλιώς θα πάνε σε άλλο ενυδρείο μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Θα γραψεις και τα "αλλα" ψαρια;;; Ποσο μεγαλο το ενυδρειο;;; ^_^:buttrock:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Ασε μη γραψεις διαβασα ηδη στο αλλο. Το ξερεις οτι ειναι σε θεση να σκοτωσουν, οτι πλησιασει στα μικρα τους;;; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ασε μη γραψεις διαβασα ηδη στο αλλο. Το ξερεις οτι ειναι σε θεση να σκοτωσουν, οτι πλησιασει στα μικρα τους;;; ^_^

Ναι το διάβασα. Στην γέννα θα μετακομίσουν σε άλλο ενυδρείο μικρότερο. Σκέφτομαι εδώ και καιρό εντωμεταξύ να μετατρέψω αυτό το ενυδρείο μόνο με κιχλίδες 120L και να πάρω ένα μεγαλύτερο για τα σκαλάρια. Μάλλον μετά την γέννα να το αποφασίσω :buttrock:

Πάντως μέχρι στιγμής είναι φρόνημα όπως έγραψα και στο άλλο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το διάβασα. Στην γέννα θα μετακομίσουν σε άλλο ενυδρείο μικρότερο. Σκέφτομαι εδώ και καιρό εντωμεταξύ να μετατρέψω αυτό το ενυδρείο μόνο με κιχλίδες 120L και να πάρω ένα μεγαλύτερο για τα σκαλάρια. Μάλλον μετά την γέννα να το αποφασίσω :buttrock:

Πάντως μέχρι στιγμής είναι φρόνημα όπως έγραψα και στο άλλο ποστ.

Τι περιμενεις δηλαδη και δεν τα μεταφερεις απο τωρα, να τους "σπασεις" τη γεννα;;; ^_^:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Τι περιμενεις δηλαδη και δεν τα μεταφερεις απο τωρα, να τους "σπασεις" τη γεννα;;; :buttrock:^_^

Τελικά έβαλα σε ένα μικρότερο 60L τα convict μέχρι να πάρω μεγάλο για τα σκαλάρια και να βάλω στο 120 μόνο κιχλίδες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα σε ένα μικρότερο 60L τα convict μέχρι να πάρω μεγάλο για τα σκαλάρια και να βάλω στο 120 μόνο κιχλίδες.

Πως καταφερνεις και με μπερδευεις συνεχεια;;; ^_^ Τα κονβικτ και τα σκαλαρια δεν ειναι κιχλιδες;;; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πως καταφερνεις και με μπερδευεις συνεχεια;;; ^_^ Τα κονβικτ και τα σκαλαρια δεν ειναι κιχλιδες;;; :buttrock:

χαχα όντος μλκια μου. κιχλίδες Αμαζωνίου είναι. Ήθελα να πω Αφρικής. Αφρικής δεν είναι τα convict; :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αφρικής δεν είναι τα convict; :buttrock:

^_^

http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile58.html

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν άλλα ψαράκια να μπουν με τα convict?

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν άλλα ψαράκια να μπουν με τα convict?

Στο 60αρι;;;; ^_^:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Στο 60αρι;;;; :rasp:^_^

Όχι θα μεταφερθούν σε άλλο ενυδρείο σύντομα όπως έχω γράψει σε άλλο ποστ μου. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...