Jump to content

ποταμίσια άμμος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους (μάλλον καληνύχτα)! Στις αρχές του καλοκαιριού επισκέφθηκα κάτι συγγενείς στην όμορφη Καστοριά... Μια μέρα λοιπόν που κάναμε βόλτα σ'ένα ποταμάκι βάζεψα λίγη ποταμίσια σκούρη άμμο. Αν και δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν τη χρησιμοποιήσω στο ενυδρείο, θέλω να σιγουρευτώ... Μπορώ να τη χρησιμοποιήσω άφοβα στο ενυδρείο (φυσικά αφ' ότου κοσκινιστεί για να φύγουν πέτρες, ξύλα ίσως και νεκροί οργανισμοί, πλυθεί καλά και βραστεί ^_^ )...?

Υπάρχει περίπτωση να είναι τίποτα ασβεστολιθική και να μου πειράξει το νερό ή να κουβαλάει μικρόβια ακόμη κι αφότου βραστεί?

post-5035-1219435772_thumb.jpgpost-5035-1219435795_thumb.jpg

Περιμένω τα φώτα σας.... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν παίζαι κάποια μόλυνση στο ποταμάκι, δεν αντιδρά καθόλου με ακουαφόρτε και τη βράσεις για κανένα 10λεπτάκι δεν βρίσκω κάποιον λόγο για να μην τη βάλεις, άσε που μου φαίνεται ωραιότατη.

(...αν το ενυδρείο παίζει στο ph 7+ και να αντιδρά λίγο με ακουαφόρτε, δεν θα κάνει σοβαρή ζημιά σε ph-σκληρότητες :buttrock: )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ viciouscircle... :buttrock: Τότε θα την τεστάρω και θα το επιχειρήσω... :rasp:

Και τώρα το σημαντικότερο: Πως μπορεί να γίνει αυτή η αλλαγή υποστρώματος (από το χαλίκι που έχω στην ποταμίσια άμμο) στο ήδη τρέχον ενυδρείο?

Από άποψη βιολογικού φορτίου νομίζω πως θα αντέξει το εσωτερικό φίλτρο από μόνο του την ιχθυοφόρτωση που έχω αυτή τη στιγμή μέχρι να πιάσει βιολογία η άμμος. (εννοώ να αφαιρέσω επιτόπου το χαλίκι χωρίς να αδειάσω νερά κτλ και να ρίξω την άμμο αφήνοντας τη δουλειά της βιολογίας στο φίλτρο το οποίο δε θα ξεπλυθεί) Το λέω αυτό γιατί έχω αρκετά ταπεινή ιχθυοφόρτωση: έχω λίγα γκαπάκια που τα περισσότερα είναι μωρά προς έφηβα και τα άλλα είναι τέσσερις γαρίδες αμάνο και άγνωστο αριθμό γαρίδων red cherry (οι οποίες δεν παράγουν ως γνωστόν πολύ οργανική ύλη και μόλυνση στο νερό) διότι γεννοβολούν συνέχεια... Επίσης τα νιτρικά είναι συνέχεια στο μηδέν και αν ανέβουν λίγο είναι πάντα κάτω απ' το δέκα... Πιστεύετε πως κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει χωρίς προβλήματα ή δε θα λειτουργήσει...? :wacko:

Αν διαφωνείτε έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη μέθοδο...? ^_^

Link to comment
Share on other sites

Το κυριότερο ρίσκο κατά τη γνώμη μου δεν είναι η διατάραξη της βιολογίας αλλά ο αυξημένος αριθμών των αιωρούμενων βακτηρίων και το ταυτόχρονο στρεσσάρισμα των ψαριών, την έχω πατήσει σε παρόμοια περίπτωση με αποτέλεσμα τη προσβολή από βακτήρια και εκτιμώ οτι ευθύνεται αυτός ο συνδυασμος.

Αν μπορέσεις να κρατήσεις τα ζωντανά σε άλλο-άλλα δοχεία μέχρι να τελειώσει η αντικατάσταση και έως ότου "κάτσουν" τα αιωρούμενα βακτήρια (με 2πλή δόση αντιχλωρίου) νομίζω αυξάνεις πολύ την πιθανότητα να πάνε όλα καλά, την μειωμένη βιολογία την υποστηρίζεις με προσεκτικό τάισμα που σταδιακά το αυξάνεις.

Και ένα τελευταίο... βάλε σκούπα πρίν βγάλεις το χαλίκι, κράτα κάμποση από τη λάσπη του και ρίχ' τη στο νέο χαλίκι πρίν γεμίσεις πάλι με νερό (όσο πιό προσεκτικά μπορείς), έτσι θα μπολιαστεί με όλους τους μικροοργανισμούς που χρειάζετσαι στον βυθό. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικά σου προτείνω:

1) Κρατάς σε δοχείο-α όσο περισσότερο νερό μπορείς (ιδανικά το μισό) και βγάζεις όλα τα ζωντανά.

2) Βάζεις σκούπα βυθού και κρατάς κάμποση από τη λάσπη του.

3) Αδεάζεις εντελώς το νερό.

4) Βγάζεις όλο το παλιό χαλίκι.

5) Βάζεις το νέο χαλίκι.

6) Μπολιάζεις το χαλίκι με τη λάσπη που κράτησες. (έτσι θα μπολιαστεί με όλους τους μικροοργανισμούς που χρειάζετσαι στον βυθό)

7) Στρώνεις το βυθό με εφημερίδες ή ακόμα καλύτερα με μεμβράνη τροφίμων. (θα σηκωθεί η λιγότερη δυνατή λάσπη)

8) Γεμίζεις με το νερό που κράτησες και όσο νέο απαιτείται και προσθέτεις διπλή δόση αντιχλωρίου (την συστήνουν κάποιες εταιρίες για στρεσσαρισμένα ψάρια)

9) Βγάζεις τη μεμβράνη τροφίμων και βάζεις σε λειτουργία το φίλτρο με αρκετό καινούριο μαλί φίλτρου.

10) Βάζεις τα ζωντανά με κανονική προσαρμογή αφού το νερό ξεθολώσει όσο γίνεται.

Καλή τύχη!

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Φίλε viciouscircle καταρχάς σ' ευχαριστώ για την προθυμία που δείχνεις... Έχω παρατηρήσει ότι είσαι πάντα καλοπροαίρετος και πρόθυμος να βοηθήσεις...!!! :wacko:

Τώρα στο θέμα μας: Καλές οι συμβουλές που μου δίνεις, αρχικά κι εγώ αυτό είχα σκεφτεί να κάνω, αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα: όπως ανέφερα και παραπάνω οι γαριδούλες red cherry είναι πολλές και μικροσκοπικές (μιλάω για τα μωρά) και δεν ξέρω πως θα καταφέρω να τις πιάσω όλες. Φοβάμαι μήπως δεν προσέξω κάποιες και μετά τις σκοτώσω όταν τις βγάλω από το ενυδρείο μαζί με το παλιό χαλίκι... :rasp:

Αααααααα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο: αυτό που μου λες με το μπόλιασμα του χαλικιού λογικό είναι και ορθό το σκεπτικό σου, αλλά σου θυμίζω ότι το καινούριο "υπόστρωμα" που έχω είναι άμμος... Εντάξει δεν είναι και τελείως ψιλή σαν αλεύρι, αλλά είναι αρκετά ψιλή. Φαντάζομαι λοιπόν πως αν ρίξω αυτή τη "μπίχλα" από πάνω θα μείνει όλη πάνω στην άμμο σαν βρώμα γιατί δε θα χωράει να περάσει ανάμεσα απ' τους κόκκους... Σωστά, ή κάτι μου διαφεύγει...? ^_^ Άσε που αν μείνει έτσι στην επιφάνεια της άμμου, θα μου τη σηκώσει όλη το φίλτρο (φαντάζομαι τουλάχιστον)...

Για πες μας τα κόλπα... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

...7) Στρώνεις το βυθό με εφημερίδες ή ακόμα καλύτερα με μεμβράνη τροφίμων. (θα σηκωθεί η λιγότερη δυνατή λάσπη)...

Πανω απο την εφημεριδα θα ριξει το νερο?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα υποψην μου την προσεγγιση που προτεινει ο Γιωργος (viciouscircle) οσον αφορα το μπολιασμα του χαλικου/αμμου καθως παντα θεωρουσα οτι το 98% της βιολογιας την εχει το φιλτρο (με τα συνθετικα υλικα που αυξανουν κατα πολυ την επιφανεια, δηλαδη εαν εχεις 20 λιτρα χαλικι και 2 λιτρα substrat pro ειναι σαν να εχεις 20λιτρα χαλικι και αλλα 2Χ450λιτρα χαλικι)

πιστευεις Γιωργο οτι εαν παραλειψει αυτο το βημα θα δημιουργηθει προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε viciouscircle καταρχάς σ' ευχαριστώ για την προθυμία που δείχνεις... Έχω παρατηρήσει ότι είσαι πάντα καλοπροαίρετος και πρόθυμος να βοηθήσεις...!!! :wacko:

Τώρα στο θέμα μας: Καλές οι συμβουλές που μου δίνεις, αρχικά κι εγώ αυτό είχα σκεφτεί να κάνω, αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα: όπως ανέφερα και παραπάνω οι γαριδούλες red cherry είναι πολλές και μικροσκοπικές (μιλάω για τα μωρά) και δεν ξέρω πως θα καταφέρω να τις πιάσω όλες. Φοβάμαι μήπως δεν προσέξω κάποιες και μετά τις σκοτώσω όταν τις βγάλω από το ενυδρείο μαζί με το παλιό χαλίκι... :rasp:

Αααααααα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο: αυτό που μου λες με το μπόλιασμα του χαλικιού λογικό είναι και ορθό το σκεπτικό σου, αλλά σου θυμίζω ότι το καινούριο "υπόστρωμα" που έχω είναι άμμος... Εντάξει δεν είναι και τελείως ψιλή σαν αλεύρι, αλλά είναι αρκετά ψιλή. Φαντάζομαι λοιπόν πως αν ρίξω αυτή τη "μπίχλα" από πάνω θα μείνει όλη πάνω στην άμμο σαν βρώμα γιατί δε θα χωράει να περάσει ανάμεσα απ' τους κόκκους... Σωστά, ή κάτι μου διαφεύγει...? ^_^ Άσε που αν μείνει έτσι στην επιφάνεια της άμμου, θα μου τη σηκώσει όλη το φίλτρο (φαντάζομαι τουλάχιστον)...

Για πες μας τα κόλπα... :buttrock:

Σωστός... :wacko: πρέπει να δευκρυνίσω κάτι, πρώτα θα μπεί το μπόλι και μετά η άμμος ωστε το πρώτο να εγκλωβιστεί όσο γίνεται από κάτω της, φρόντισε επίσης το μπόλι να μην έχει πολύ νερό ωστε να μείνει κάτω πιο εύκολα όταν βάζεις την άμμο, αυτό μπορεί να γίνει ξανά-σιφωνάροντας τη λάσπη που θα μείνει στο κάτω μέρος του κουβά αφού τη σιφωνάρεις από το παλιό χαλίκι, αρκεί μία μικρή ποσότητα για να γίνει η δουλειά.

Για τις γαριδούλες, ένα κολπάκι που έχω εφαρμόσει με επιτυχία είναι ενώ αδειάζω το ενυδρείο από διακοσμητικά και φυτά, βγάζω το κάθε ξύλο-φυτό-πέτρα από το νερό και το βαφτίζω μερικές φορές μέσα-έξω για να μείνουν όλες οι γαριδούλες μέσα στο ενυδρείο, τα υλικά αυτά τα βάζω στον κουβά που θα συλλέξω το παλιό νερό που θα ξαναμπεί στο ενυδρείο (έχει ήδη λίγο νερό), έτσι και να έχει κολλήσει καμία γαριδούλα επάνω, θα ξαναμπεί με το νερό του κουβά. Για τις γαρίδες τώρα που έχουν μείνει στο ενυδρείο, αφήνω ένα κομμάτι java moss ανοιγμένο λίγο ωστε να χωράνε να κρυφτούν, όταν όλα τα άλλα διακοσμητικά βγούν, οι υπόλοιπες θα μπούν μέσα στη java και δεν θα βγούν εύκολα ότι και αν γίνει, οπότε με προσοχή μπορείς να βγάλεις πακέτο τις γαρίδες με τη java μαζί με νερό χρησιμοποιόντας κάποιο δοχείο, ίσως μείνουν πάλι μερικές αλλά αυτό πιστεύω είναι το καλύτερο μου μπορείς να κάνεις.

Πανω απο την εφημεριδα θα ριξει το νερο?

Ναι Σπύρο και η εφημερίδα θα βγεί μόνο όταν γεμίσει όλο το ενυδρείο με νερό, το κολπάκι το έχω πετύχει σε αρκετά ξένα φόρα και το έχω δοκιμάσει.

δεν ειχα υποψην μου την προσεγγιση που προτεινει ο Γιωργος (viciouscircle) οσον αφορα το μπολιασμα του χαλικου/αμμου καθως παντα θεωρουσα οτι το 98% της βιολογιας την εχει το φιλτρο (με τα συνθετικα υλικα που αυξανουν κατα πολυ την επιφανεια, δηλαδη εαν εχεις 20 λιτρα χαλικι και 2 λιτρα substrat pro ειναι σαν να εχεις 20λιτρα χαλικι και αλλα 2Χ450λιτρα χαλικι)

πιστευεις Γιωργο οτι εαν παραλειψει αυτο το βημα θα δημιουργηθει προβλημα;

Γειά σου Πάνο, οι σκέψεις μου στηρίζονται εν μέρει και σε αυτό το ωραίο θεματάκι, με τη διαφορά οτι προτείνω στον Μίλτο να βάλει το μπόλι κάτω από χαλίκι και όχι από πάνω αφού θα μπούν τα ζωντανά σε λίγη ώρα και κινδυνεύουν από την αιωρούμενη λάσπη.

Link to comment
Share on other sites

Οκ φίλε vicious θα το επιχειρήσω και ελπίζω να πετύχει... (ακολουθώντας τις συμβουλές σου :buttrock: - αν κάτι δεν πάει καλά να ξέρεις εσύ θα φας την κατσάδα :excl: ) Βέβαια δε θα γίνει ακόμα, αλλά κάποια στιγμή μέσα στο χειμώνα που θα μαζέψω λεφτά να κάνω και κάποιο καινούριο aquascape που σκέφτομαι από τώρα... :wacko:

Ευχαριστώ για τη βοήθεια και εσένα αλλά και τους orck και delta66... ^_^

:rasp:

ΥΓ (κάτι που μου 'ρθε τώρα :wacko: ) Αν εκτός απ' αυτό, μπολιάσω και την άμμο με ενέσεις "μπίχλας" σε διάφορα σημεία για να πάει κάτω? (κάτι σαν αυτό που προτείνει ο Χρήστος με το υγρό λίπασμα μέχρι να πάρει μπρος η άμμος για να τροφοδοτεί τα φυτά... απλώς εγώ θα το κάνω με μπόλι...)

Τι λέτε? :wacko:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά λέω οτι είναι πολύ καλή ιδέα! ^_^ και αυτό μόνο νομίζω θα αρκέσει για το μπόλιασμα.

Βλέπω να κυκλοφορούν "μπόλια υποστρώματος σε σύριγγες by miltos"... :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά λέω οτι είναι πολύ καλή ιδέα! :wacko: και αυτό μόνο νομίζω θα αρκέσει για το μπόλιασμα.

Βλέπω να κυκλοφορούν "μπόλια υποστρώματος σε σύριγγες by miltos"... :rasp:

Λες...? :buttrock:

Κάτι άλλο που διάβασα στο σάιτ του Ιστέλλα είναι ότι μετά από αλλαγή του υποστρώματος ενδύκνειται να βάλουμε στο φίλτρο μας άνθρακα για να τραβήξει τυχόν τοξίνες που δημιουργήθηκαν στις αναερώβιες περιοχές και με το ανακάτεμα αναδύθηκαν... Λέτε να βάλω άνθρακα ή μήπως αναφερόταν μόνο στις περιπτώσεις που αλλάζουμε το υπόστρωμα για τα φυτά κι όχι το χαλίκι ή την άμμο και δεν κατάλαβα καλά...? ^_^

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μεγάλη αναμπουμπούλα κακό δεν κάνει να βάλουμε για καμιά εβδομάδα άνθρακα έστω και για προφυλακτικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σπύρο και η εφημερίδα θα βγεί μόνο όταν γεμίσει όλο το ενυδρείο με νερό, το κολπάκι το έχω πετύχει σε αρκετά ξένα φόρα και το έχω δοκιμάσει.

Η εφημεριδα δεν βγαζει μελανι?

Εχω δει τα χερια μου να μαυριζουν οταν πιανω εφημεριδα.

Για να μη γινει αναταραξη του βυθου θελεις να βαλεις σαν προστασια την εφημεριδα?

Δεν γινεται η δουλεια που θελεις, με το πιατο ή λεκανακι που βαζουμε στο πατο για να ξεχειλιζει απο εκει το νερο σιγα σιγα?

Link to comment
Share on other sites

Η εφημεριδα δεν βγαζει μελανι?

Εχω δει τα χερια μου να μαυριζουν οταν πιανω εφημεριδα.

Για να μη γινει αναταραξη του βυθου θελεις να βαλεις σαν προστασια την εφημεριδα?

Δεν γινεται η δουλεια που θελεις, με το πιατο ή λεκανακι που βαζουμε στο πατο για να ξεχειλιζει απο εκει το νερο σιγα σιγα?

Φίλε Δέλτα κι εγώ επειδή δεν είμαι σίγουρος για την εφημερίδα θα χρησιμοποιήσω τη μεμβράνη της κουζίνας σε συνδιασμό με το κλασσικό πιάτο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο... Εντάξει απο εκεί και πέρα ο vicious μια ιδέα πρότεινε που μπορεί και να είναι ακίνδυνη...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μεγάλη αναμπουμπούλα κακό δεν κάνει να βάλουμε για καμιά εβδομάδα άνθρακα έστω και για προφυλακτικούς λόγους.

Σωστός. Εγώ έχω μερικά φυτά μπορώ για 1 βδομάδα να βάλω άνθρακα μετά από μια τέτοια "αναμπουμπούλα" ; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς, αρκεί εκείνη τη βδομάδα να κόψεις τα λιπάσματα... Τα φυτά δεν έχουν αυτά καθ' αυτά πρόβλημα. Όταν λέμε ότι ο άνθρακας δεν ενδύκνειται για φυτεμένα, εννοούμε ότι απορροφάει τα λιπάσματα και πηγαίνουν χαμένα... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα παιδιά. Μάλλον έφτασε ο καιρός για την αντικατάσταση του χαλικιού με την άμμο τώρα που έχουμε διακοπές... :D Λοιπόν, μόλις τέλειωσα με το πλύσιμο της άμμου και μπορώ να πω ότι έκανα αρκετά καλή δουλειά..., έτσι νομίζω τουλάχιστον. :thumbup: Ομολογώ ότι ήταν αρκετά κουραστική δουλειά... Τώρα την έχω μέσα στον κουβά να περιμένει και λέω να τη βράσω. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Μπορώ να παραλείψω το βράσιμο δεδομένου ότι η άμμος ζυγίζει δέκα κιλά :blink: και φαντάζομαι πως θα είναι πολύ κουραστική διαδικασία...? :blink: Ξέρετε, δε θα το παρέλειπα με τίποτα αυτό το βήμα, αλλά επειδή την έχω από τον Ιούλιο και στέκεται την άμμο φαντάζομαι πως και να υπήρχε κάποιος οργανισμός εκεί μέσα λογικά μετά από πέντε μήνες θα έχει πεθάνει... :thumbup: Πιστεύετε πως υπάρχει περίπτωση να κουβαλάει κάποια μικρόβια που να ζουν ακόμα...? Τι λέτε...?

Επίσης χρησιμοποίησα πάνω της ξύδι επειδή δεν έχω ακουαφόρτε και αντιδρά λιγάκι αν την βάλεις κοντά στο αυτί. Αν και δε νομίζω να μου δημιουργήσει πρόβλημα με τις παραμέτρους που έχω, θα ήθελα και τη γνώμη σας. Οι μετρήσεις μου είναι σημερινές με υγρά τεστ της σέρα. Παιδιά ξέρω ότι μερικοί θα μου πείτε ότι τα τεστ της σέρα δεν είναι καλά και τέτοια, αλλά τι να κάνω αυτά βρήκα στην περιοχή μου.

KH 8

GΗ 16

pH 8

Μήπως σας φαίνονται λιγάκι υψηλές...? :D Βέβαια έχω γκάπι, γαρίδες και apple snail...

Περιμένω τις γνώμες σας...!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1. Το τεστ με το ξυδι δεν ειναι και πολυ σιγουρο, περιμενε μεχρι να παρεις ενα ακουαφορτε για σιγουρα.

2. σημ : η αμμος πρεπει να ειναι τελειως στεγνη.

3. Για τα ψαρια που λες δεν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Βρασιμο δεν χρειαζεται,γερο πλυσιμο με ζεστο νερο και θα ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Φίλε Σπύρο όταν λες στεγνή που αναφέρεσαι...? Εννοείς να είναι στεγνή την ώρα που θα κάνουμε το τεστ με το ακουαφόρτε...?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Φίλε Σπύρο όταν λες στεγνή που αναφέρεσαι...? Εννοείς να είναι στεγνή την ώρα που θα κάνουμε το τεστ με το ακουαφόρτε...?

Δεν ειναι προφανες? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας... Λοιπόν, τη Δευτέρα έγινε η αλλαγή από χαλίκι σε άμμο, αλλά μ' έπιασε τεμπελιά οπότε κάνω update τώρα... :D Θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που με βοήθησαν με τις συμβουλές τους...!!! :thumbup:

Για να μην τα πολυλογώ το ενυδρείο άδειασε ολόκληρο, τα ζωντανά έμειναν σε κουβά με "παλιό" νερό και μπόλικα φυτά αφότου πιάστηκαν με την απόχη... Η διαδικασία αυτή μπορώ να πω ότι ήταν απίστευτα κουραστική, βαρετή και χρονοβόρα διότι οι red cherry αποδείχτηκαν 45 στον αριθμό... :2guns: Μετά καθαρίστηκαν τα τζάμια για τυχόν υπολλείματα άλγης, άδειασε το χαλίκι και αφαιρέθηκε το φίλτρο το οποίο έμεινε σε άλλο κουβά με "παλιό" νερό να δουλεύει. Βγάζοντας το χαλίκι άφησα κάτω κάποια ποσότητα λάσπης και από πάνω έριξα την άμμο η οποία παρότι κοντά δέκα κιλά μου φάνηκε λίγη όταν μπήκε στο ενυδρείο... Λέω "τι να κάνω... τι να κάνω..." και τελικά θυμήθηκα ότι είχα καναδυό κιλά αγορασμένη λευκή άμμο πούδρα που είχα παλιότερα στο ενυδρείο του μονομάχου μου... Μην έχοντας άλλη επιλογή, ρίχνω κι αυτήν και τις ανακατεύω και λέω "ότι γίνει..." Τελικά το αποτέλεσμα μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ... Η άμμος έγινε αφενός πιο αφράτη με την ψιλή άμμο και επίσης το χρώμα της ανοιξε από σκούρο καφέ στο χρώμα που έχει ο καφές με γάλα... :thumbup: Έπειτα ήταν η ώρα του γεμίσματος. Γέμισα κάτι παραπάνω από το μισό ενυδρείο πάλι με "παλιό" νερό που είχα σ' έναν κουβά χωρίς ζωντανά και το υπόλοιπο με καθαρό νερό με πενταπλή δόση αντιχλωρίου. Μετά φυτεύθηκαν τα φυτά αφότου καθαρίστηκαν από τυχόν παλιά ή χαλασμένα φύλλα και αφότου κλαδεύτηκαν όσο χρειαζόταν... Τοποθετήθηκε το φίλτρο ξανά και επίσης πρόσθεσα 10 mL sera nitrivec και μπόλικο μαλλί στο φίλτρο. Τα ζωντανά δε μπήκαν αμέσως διότι εξαιτίας ενός λάθους μου σηκώθηκε αρκετή θολούρα η οποία περίμενα πρώτα να καθαρίσει με τη βοήθεια του φίλτρου... (έβαλα παραπάνω λάσπη απ' ότι έπρεπε και η άμμος δε μπόρεσε να την κρατήσει όλη κάτω επειδή είχε και λίγο νεράκι και ανέβηκε πάνω απ' την άμμο - έτσι όταν γέμισε το ενυδρείο με νερό σηκώθηκε όλη πάνω... :blink: ) Τελικά μπήκαν και τα ψάρια, οι γαρίδες και τα apple snail χωρίς προσαρμογή όμως, διότι δεν ήθελα να τα ταλαιπωρήσω άλλο... :thumbup: Ξέρω ότι αυτό δεν ήταν και τόσο καλό βήμα, αλλά σκέφτηκα ότι το νερό δεν είχε και τόσο διαφορετική σύσταση καθότι ήταν στην ουσία ίδιο με αυτό που υπάρχει στο ενυδρείο μετά την αλλαγή νερού... :thumbup:

Ξέχασα να αναφέρω ότι το μόνο αρνητικό ήταν ότι είχαμε και τρεις απώλειες... :blink: Δυστυχώς κατά τη διάρκεια της διαδικασίας βρήκα τρεις red cherry ανάποδα στον πάτο του κουβά... Έχω ψιλοτύψεις γι' αυτό... :blink:

Παρόλ' αυτά τέσσερις μέρες μετά όλα φαίνονται εντάξει... Η αλλαγή φαίνεται επιτυχής, ορατές απώλειες δεν υπάρχουν. Τα ψάρια, οι γαρίδες και τα σαλιγγάρια ήταν ζωηρότατα από την πρώτη στιγμή που μπήκαν στο ενυδρείο και δε φάνηκαν στρεσαρισμένα. Το μόνο σημάδι στρες ήταν το χρώμα των red cherry που είχε ξεθωριάσει το οποίο όμως την άλλη μέρα είχε επανέλθει... Μάλιστα αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι ακόμα και κατά τη διάρκεια της διαδικασίας τα ζωντανά έμοιαζαν πολύ ζωηρά... Μάλιστα είδα και δύο γαρίδες να "καβαλιούνται"... :hysterical: Την επόμενη μέρα τα ζωντανά ταϊστηκαν με βιταμίνες sera activant. Επίσης χθες προσθέθηκε για δεύτερη φορά sera nitrivec (5 mL).

Πόρισμα: Όλα φαίνονται να πηγαίνουν καλά και η αλλαγή να υπήρξε "ανώδυνη"... :D

Σας ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια...!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό το συγκεκριμένο θέμα.

Προτείνονται πολύ καλές λύσεις σε όποιον θέλει να αλλάξει το set up του βυθού.

Μπράβο στα παιδιά για τις συμβουλές τους. Απλές και λιτές.

Φίλε εύχομαι να συνεχίσει να πηγαίνει καλά το ενευδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό το συγκεκριμένο θέμα.

Προτείνονται πολύ καλές λύσεις σε όποιον θέλει να αλλάξει το set up του βυθού.

Μπράβο στα παιδιά για τις συμβουλές τους. Απλές και λιτές.

Φίλε εύχομαι να συνεχίσει να πηγαίνει καλά το ενευδρείο σου.

Όντως πολύ χρήσιμες οι συμβουλές... Ευχαριστώ πολύ φίλε...!!! :thumbup: Να 'σαι καλά... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...