Jump to content

Diy Co2


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι... Επειδή σκοπεύω να πειραματιστώ με DIY CO2 κάποια στιγμή στο 50λιτρο μου και έχω κάποιες απορίες, ανοίγω αυτό το θέμα. ^_^

Το μέγεθος του μπουκαλιού που θα χρησιμοποιήσω εξαρτάται από το μέγεθος του ενυδρείου? Δηλαδή θέλω να πω ότι αν, για παράδειγμα, χρησιμοποιήσω 1,5λ μπουκάλι θα παράγει περισσότερες φυσ/δευτ απ' ότι ένα 0,5λ ή θα παράγουν το ίδιο και απλά το πρώτο θα κρατήσει περισσότερο?

Πως καταλαβαίνουμε πόσες φυσ/δευτ χρειαζόμαστε? :buttrock:

Στο ενυδρείο μου έχω pH=7.5 και KH=6 (στο περίπου το KH γιατί μετράω με στικ). Υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει πρόβλημα στις τιμές αυτές (μεγάλη ή απότομη μεταβολή)...? :wacko:

Τέλος θέλω να ρωτήσω: Έχω διαβάσει ότι η παροχή CO2 σε ενυδρεία με υψηλό φωτισμό είναι απαραίτητη και σκοπεύω κάποια στιγμή μέσα στο χειμώνα να κάνω το ενυδρείο μου "υψηλά φωτισμένο" :wacko: . Επειδή έχω ένα σχεδόν γεμάτο μπουκάλι seachem excel, μπορώ να χρησιμοποιώ αυτό ακόμη και στην παραπάνω περίπτωση (μέχρι να το τελειώσω) ή το CO2 είναι μονόδρομος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...!!!

Αυτά προς το παρόν... Αν θυμηθώ κι άλλα, θα επανέλθω... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι... Επειδή σκοπεύω να πειραματιστώ με DIY CO2 κάποια στιγμή στο 50λιτρο μου και έχω κάποιες απορίες, ανοίγω αυτό το θέμα. ^_^

Το μέγεθος του μπουκαλιού που θα χρησιμοποιήσω εξαρτάται από το μέγεθος του ενυδρείου? Δηλαδή θέλω να πω ότι αν, για παράδειγμα, χρησιμοποιήσω 1,5λ μπουκάλι θα παράγει περισσότερες φυσ/δευτ απ' ότι ένα 0,5λ ή θα παράγουν το ίδιο και απλά το πρώτο θα κρατήσει περισσότερο?

Πως καταλαβαίνουμε πόσες φυσ/δευτ χρειαζόμαστε? :buttrock:

Στο ενυδρείο μου έχω pH=7.5 και KH=6 (στο περίπου το KH γιατί μετράω με στικ). Υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει πρόβλημα στις τιμές αυτές (μεγάλη ή απότομη μεταβολή)...? :wacko:

Τέλος θέλω να ρωτήσω: Έχω διαβάσει ότι η παροχή CO2 σε ενυδρεία με υψηλό φωτισμό είναι απαραίτητη και σκοπεύω κάποια στιγμή μέσα στο χειμώνα να κάνω το ενυδρείο μου "υψηλά φωτισμένο" :wacko: . Επειδή έχω ένα σχεδόν γεμάτο μπουκάλι seachem excel, μπορώ να χρησιμοποιώ αυτό ακόμη και στην παραπάνω περίπτωση (μέχρι να το τελειώσω) ή το CO2 είναι μονόδρομος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...!!!

Αυτά προς το παρόν... Αν θυμηθώ κι άλλα, θα επανέλθω... :wacko:

Οι μετρησεις σου ειναι λαθος κατα την εκτιμηση μου. Αυτα τα τεστ ειναι αναξιοπιστα, μην στηριχτεις σε αυτα, γιατι θα την πατησεις. Παρε πρωτα υγρα τεστ και κατα προτιμηση ΑΡΙ (εγω τα θεωρω απο τα καλυτερα).- :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εν μέρει έχεις δίκιο και συμφωνώ με τα λεγόμενά σου, αλλά αφ' ενός τα υγρά τεστ είναι ακριβά για την τσέπη μου και αφ' ετέρου δεν με ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια, ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση. Τι θέλω να πω: Όταν μετράω για πολλούς μήνες με τα ίδια τεστ και κάθε φορά μου βγάζουν την ίδια μέτρηση, μπορώ να καταλάβω ότι οι τιμές μου είναι σταθερές και δεν έχει αλλάξει κάτι... Συμπερασματικά, αν πάρω υγρό τεστ και μου δείξει 5 ή 8 αντί για 6 που μου δείχνει το στικ, θα μου κάνει λίγη διαφορά, και σε μένα αλλά και στα ψάρια που έχουν προσαρμοστεί στο 5 ή στο 8 που εγώ τόσο καιρό έβλεπα για 6. Ελπίζω να με πιάνεις.

Επίσης, στο συγκεκριμένο θέμα, βάζοντας στον πίνακα υπολογισμού του CO2 pH=7.5 (που το μετράω με υγρό τεστ) και KH=6 μου δίνει CO2=6, ενώ βάζοντας για το pH την ίδια τιμή και KH=10 μου δίνει CO2=10 που είναι και οι δύο τιμές ΧΑΜΗΛΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ CO2. Με λίγα λόγια με pH=7.5 που έχω εγώ και να υπάρχει μια κάποια ακόκλιση στο KH το ενυδρείο μου θα έχει ΧΑΜΗΛΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ CO2 ούτως ή άλλως.

Τέλος, επειδή έχω παρατηρήσει και σε άλλα θέματα ότι απαντάς με απότομο και απόλυτο τρόπο , θα σε παρακαλούσα φίλε diskus fan να κατεβάσεις λίγο τους τόνους γενικότερα... Εδώ μέσα δεν είμαστε για να κριτικάρουμε τους άλλους, όλοι τις ίδιες ανησυχίες έχουμε. Εξάλλου κανείς δεν είναι τέλειος... Και στην τελική εγώ ζήτησα κάποιες καλοπροαίρετες συμβουλές... Κανείς δεν σε ανάγκασε να απαντήσεις και ούτε μου κάνεις χάρη...

Αυτά...!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εν μέρει έχεις δίκιο και συμφωνώ με τα λεγόμενά σου, αλλά αφ' ενός τα υγρά τεστ είναι ακριβά για την τσέπη μου και αφ' ετέρου δεν με ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια, ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση. Τι θέλω να πω: Όταν μετράω για πολλούς μήνες με τα ίδια τεστ και κάθε φορά μου βγάζουν την ίδια μέτρηση, μπορώ να καταλάβω ότι οι τιμές μου είναι σταθερές και δεν έχει αλλάξει κάτι... Συμπερασματικά, αν πάρω υγρό τεστ και μου δείξει 5 ή 8 αντί για 6 που μου δείχνει το στικ, θα μου κάνει λίγη διαφορά, και σε μένα αλλά και στα ψάρια που έχουν προσαρμοστεί στο 5 ή στο 8 που εγώ τόσο καιρό έβλεπα για 6. Ελπίζω να με πιάνεις.

Επίσης, στο συγκεκριμένο θέμα, βάζοντας στον πίνακα υπολογισμού του CO2 pH=7.5 (που το μετράω με υγρό τεστ) και KH=6 μου δίνει CO2=6, ενώ βάζοντας για το pH την ίδια τιμή και KH=10 μου δίνει CO2=10 που είναι και οι δύο τιμές ΧΑΜΗΛΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ CO2. Με λίγα λόγια με pH=7.5 που έχω εγώ και να υπάρχει μια κάποια ακόκλιση στο KH το ενυδρείο μου θα έχει ΧΑΜΗΛΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ CO2 ούτως ή άλλως.

Τέλος, επειδή έχω παρατηρήσει και σε άλλα θέματα ότι απαντάς με απότομο και απόλυτο τρόπο , θα σε παρακαλούσα φίλε diskus fan να κατεβάσεις λίγο τους τόνους γενικότερα... Εδώ μέσα δεν είμαστε για να κριτικάρουμε τους άλλους, όλοι τις ίδιες ανησυχίες έχουμε. Εξάλλου κανείς δεν είναι τέλειος... Και στην τελική εγώ ζήτησα κάποιες καλοπροαίρετες συμβουλές... Κανείς δεν σε ανάγκασε να απαντήσεις και ούτε μου κάνεις χάρη...

Αυτά...!!! :buttrock:

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα μαθηματα συμπεριφορας νομιζω οτι δεν χρειαζομαι. Ο καθε ενας εχει τον τροπο του, ετσι και εγω τον δικο μου. Αν αυτος ειναι αρεστος η οχι ειναι αλλο θεμα. Εκανες δημοσια μια ερωτηση και τοποθετηθηκα. Αν δεν σου αρεσει η απαντηση μου αδιαφορησε, οπως απ' οτι βλεπω αδιαφορεις (συμφωνα με την απαντηση σου) και για τις μετρησεις του νερου σου που ειναι το Α και το Ω στο χομπυ. Τα αξιοπιστα τεστ σου φαινονται ακριβα (αυτο ειναι δικαιωμα σου), αλλα ρισκαρεις ζωουλες που δεν σου ζητησαν να τις ταλαιπωρησεις. Αν αυτο το καταλαβαινεις, εχει καλως. Και να εισαι σιγουρος οτι δεν σου κανω χαρη, ουτε με αναγκασες να σε βοηθησω, καποιες καλοπροαιρετες συμβουλες πηγα να σου δωσω, αλλα αφου μου το ζητας ομως, δεν θα στο ξανακανω. Καλη συνεχεια και καλο (και πολυ) διαβασμα.- :rasp:^_^

Link to comment
Share on other sites

Φίλε παρεξήγησες αυτό που είπα. Με το "δε με ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια" δεν εννοούσα αυτό που κατάλαβες, αλλά αυτό που εξήγησα παρακάτω (μπορεί να κάνω και λάθος).

Επίσης δεν είπα ότι μου φαίνονται ακριβά, είπα ότι είναι ακριβά για μένα. Αν δε διάβασες το προφίλ μου, σου λέω ότι είμαι 16 χρονών, πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχω δικό μου εισόδημα και είναι δύσκολο, γιατί ξέρεις κι εσύ ότι το χόμπυ μας είναι από τα ακριβότερα. Έτσι λοιπόν σε κάποια πράγματα πρέπει να αρκεστώ σε αυτά που έχω ή που μπορώ. Παρόλ' αυτά (και όσοι με ξέρουν το γνωρίζουν αυτό) διατηρώ τα ζωντανά μου με απόλυτη αξιοπρέπεια και δεν τα ταλαιπωρώ. Αλλά αυτά είναι θέματα που δε θα έπρεπε να αναλύουμε εδώ, γιατί ξεφύγαμε απ' το θέμα της συζήτησης (αν κάποιος αναζητήσει στο μέλλον για DIY CO2 και διαβάσει αυτό το θέμα μόνο άσχετα θα δει).

Φίλε δεν σου κάνω μαθήματα συμπεριφοράς και αυτά που είπα ήταν φιλική συμβουλή, δεν σε κατέκρινα. Απλώς χαλιώμαστε όλοι να ανοίγουμε ένα θέμα και να βλέπουμε διαφωνίες και επιθετικούς τόνους. Δεν είναι ωραίο... Εξάλλου (όπως είπα και πριν) όλοι για τον ίδιο λόγο είμαστε εδώ μέσα και μπορούμε αντί να αρπαζόμαστε με το παραμικρό, να είμαστε μια μεγάλη παρέα... ^_^ Στην τελική όλοι, είτε λίγο είτε πολύ, χρειαζόμαστε τη βοήθεια των άλλων σε κάτι...!!!!

Έτσι παρακαλώ να ξαναπροσπαθήσουμε να το πάρουμε το θέμα από την αρχή μήπως καταφέρω να ξεμπερδευτώ λίγο... Και αν εσύ φίλε diskus fan ή οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να με βοηθήσει, η συμβουλή του ευπρόσδεκτη... :rasp:

Υ.Γ. Ωχ, πάλι μακρυγόρησα.... :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Οκ, θεωρουμε οτι σε παρεξηγησα και παμε παρακατω. Ας υποθεσουμε οτι καταφερνεις να φτασεις στο επιθυμητο αποτελεσμα, δηλαδη να φιαξεις την συσκευη CO2. Αν δεν εχεις τη δυνατοτητα να μετρησεις σωστα το ΡΗ στο ενυδρειο σου, μπορεις να χασεις ολα τα ψαρια. Εξηγουμαι: Υπαρχουν υγρα τεστ που η κλιμακα τους μετραει ως εξης: 6.0, 6.5, 7.0, 7.5 κλπ (π.χ. TETRA). Υπαρχουν αλλα που μετρανε 6.0, 6.2, 6.4, 6.6, 6.8, 7.0, 7.2, 7.4 (π.χ. ΑΡΙ). Αν εσυ δεν μπορεις να εχεις δυνατοτητα να μετρησεις σωστα και κατα προτιμηση με την κλιμακα του δευτερου παραδειγματος, τοτε μπορει πολυ ευκολα να γινει ζημια στο ενυδρειο σου. Τα ψαρια ανεχονται μεταβολη το ΡΗ (που θα προελεθει απο το CΟ2), η οποια ειναι της ταξης του 0.2 ανα 24ωρο. Εσυ πως θα μπορεσεις να το δεις για να μην χασεις τα ψαρακια;;; Με τα στικ;;;; :rasp: Καταλαβαινω οτι εισαι "εξαρτημενος" οικονομικα, αλλα αν θελεις να το ενεργοποιησεις, θα πρεπει να γινει ακινδυνα. Διαφορετικα αστο για αργοτερα. Τα τεστ παντως, ειναι το πρωτο πραγμα που σου δειχνει αν τα ψαρια σου ζουν καλα, οποτε δεν μπορεις να μην εχεις τα "σωστα". Πιεσε λιγο (με τροπο) για κανενα δωρακι.- :buttrock:^_^

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι... Επειδή σκοπεύω να πειραματιστώ με DIY CO2 κάποια στιγμή στο 50λιτρο μου και έχω κάποιες απορίες, ανοίγω αυτό το θέμα. ^_^

Το μέγεθος του μπουκαλιού που θα χρησιμοποιήσω εξαρτάται από το μέγεθος του ενυδρείου? Δηλαδή θέλω να πω ότι αν, για παράδειγμα, χρησιμοποιήσω 1,5λ μπουκάλι θα παράγει περισσότερες φυσ/δευτ απ' ότι ένα 0,5λ ή θα παράγουν το ίδιο και απλά το πρώτο θα κρατήσει περισσότερο?

Πως καταλαβαίνουμε πόσες φυσ/δευτ χρειαζόμαστε? :buttrock:

Στο ενυδρείο μου έχω pH=7.5 και KH=6 (στο περίπου το KH γιατί μετράω με στικ). Υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει πρόβλημα στις τιμές αυτές (μεγάλη ή απότομη μεταβολή)...? :wacko:

Τέλος θέλω να ρωτήσω: Έχω διαβάσει ότι η παροχή CO2 σε ενυδρεία με υψηλό φωτισμό είναι απαραίτητη και σκοπεύω κάποια στιγμή μέσα στο χειμώνα να κάνω το ενυδρείο μου "υψηλά φωτισμένο" :wacko: . Επειδή έχω ένα σχεδόν γεμάτο μπουκάλι seachem excel, μπορώ να χρησιμοποιώ αυτό ακόμη και στην παραπάνω περίπτωση (μέχρι να το τελειώσω) ή το CO2 είναι μονόδρομος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...!!!

Αυτά προς το παρόν... Αν θυμηθώ κι άλλα, θα επανέλθω... :rasp:

Καλησπέρα,

Τα μεγέθη είναι σχετικά, η έκκληση CO2 εξαρτάται από την ποσότητα των ενζύμων (μαγιά) σε συνδιασμό με την θερμοκρασία και όχι από το μέγεθος του μπουκαλιού.

Η ζάχαρη είναι η τροφή των ενζύμων (μετατρέπουν τα ζάκχαρα σε αλκοόλες με παραγωγή CO2) και μπορεί να καθορίσει την διάρκεια σε συνδιασμό με τον όγκο του νερού.

Ένας χοντρικός κανόνας δοσολογίας για να μπορέσεις να κάνεις υπολογισμούς είναι ο εξής:

Σε 1 lt νερό και 250 gr ζάχαρη αν βάλεις 2 gr μαγιά θα έχεις μια μέση παραγωγή 5-6 φυσαλίδες / λεπτό (όχι δευτερόλεπτο :wacko: ) σε μια θερμοκρασία περιβάλοντος 25οC για 40-45 ημέρες (ικανό μίγμα για ένα ενυδρείο 50-60 Lt)

Στην ίδια αναλογία νερού ζάχαρης αν βάλεις 3 gr μαγιά θα αυξήσεις την παραγωγή φυσαλίδων περίπου σε 10/λεπτό αλλά θα μειωθεί η διάρκεια σε 30 μέρες.

Όπως επίσης σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες πάλι αυξάνεται η παραγωγή CO2, όπως μειώνεται στις χαμηλότερες θερμοκρασίες και σταματά η αντίδραση κάτω από 21οC.

Μόνο με μετρήσεις PH, KH μπορείς να καθορίσεις τις ανάγκες του ενυδρείου σου γιατί παίζουν ρόλο η μάζα των φυτών (πόση απορρόφηση CO2 θα έχεις) η ουδετερότητα ή μη του χαλικιού και πετρών, ο τρόπος και το ποσοστό διάχυσης του CO2 κλπ κλπ.

Είναι καλύτερο να ξεκινήσεις με μικρότερη παραγωγή και να κάνεις δοκιμές, γιατί στα 50 Lt είναι πιο εύθραυστες οι ισορροπίες.

Το Seachem - Excel περιέχει οργανικό άνθρακα και (σε γενικές γραμμές και πάλι) μπορεί να προστίθεται σε συνδιασμό με CO2.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε diskus fan το pH το μετράω με υγρό τεστ της sera. Η κλιμάκωση βέβαια δεν είναι ανά 0.2, είναι ανά 0.5 όπως της tetra. Τώρα μόλις έκανα τεστ και μου βγάζει κάπου ανάμεσα στο 7.5 με 8 (δε μου μοιάζει ακριβώς με καμία απ' τις δύο ενδείξεις - μάλλον όμως κλείνει προς το 8), οπότε μάλλον χρειάζεται μια μικρή πτώση ούτως ή άλλως. Απ' ότι ξέρω σε pH μεγαλύτερο από 7 (πόσο μάλλον 8) οι μεταβολές είναι μικρές, λιγότερο απότομες και πιο ακίνδυνες... Σωστά...? ^_^

Φίλε salvator_v ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια... Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μου δίνεις. Δεδομένου ότι έχω (με pH κοντά στο 8) πολύ χαμηλή συγκέντρωση διοξειδίου του άνθρακα <5mg/l ποια "συνταγή" από τις παραπάνω θα μου πρότεινες...? Την πρώτη...?

Επίσης υπάρχει κάποια μέση συγκέντρωση CO2 που συνιστάται να έχουμε στα ενυδρεία μας ώστε και τα φυτά να προσλαμβάνουν ικανοποιητικές ποσότητες απ' αυτό (μιλάμε για πυκνοφυτεμένο με καλό φωτισμό) αλλά και οι τιμές μας να μην αλλοιώνονται πολύ και τα ψάρια μας να μην κινδυνεύουν από ασφυξία...? (μήπως ζητάω πολλά...?) :buttrock:

Ευχαριστώ...!!!

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε diskus fan το pH το μετράω με υγρό τεστ της sera. Η κλιμάκωση βέβαια δεν είναι ανά 0.2, είναι ανά 0.5 όπως της tetra. Τώρα μόλις έκανα τεστ και μου βγάζει κάπου ανάμεσα στο 7.5 με 8 (δε μου μοιάζει ακριβώς με καμία απ' τις δύο ενδείξεις - μάλλον όμως κλείνει προς το 8), οπότε μάλλον χρειάζεται μια μικρή πτώση ούτως ή άλλως. Απ' ότι ξέρω σε pH μεγαλύτερο από 7 (πόσο μάλλον 8) οι μεταβολές είναι μικρές, λιγότερο απότομες και πιο ακίνδυνες... Σωστά...? ^_^

Φίλε salvator_v ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια... Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μου δίνεις. Δεδομένου ότι έχω (με pH κοντά στο 8) πολύ χαμηλή συγκέντρωση διοξειδίου του άνθρακα <5mg/l ποια "συνταγή" από τις παραπάνω θα μου πρότεινες...? Την πρώτη...?

Επίσης υπάρχει κάποια μέση συγκέντρωση CO2 που συνιστάται να έχουμε στα ενυδρεία μας ώστε και τα φυτά να προσλαμβάνουν ικανοποιητικές ποσότητες απ' αυτό (μιλάμε για πυκνοφυτεμένο με καλό φωτισμό) αλλά και οι τιμές μας να μην αλλοιώνονται πολύ και τα ψάρια μας να μην κινδυνεύουν από ασφυξία...? (μήπως ζητάω πολλά...?) :buttrock:

Ευχαριστώ...!!!

Καταλαβαινεις τη διαφορα λοιπον. Τα Sera τα εχω δοκιμασει, και δεν τα εμπιστευομαι. Υπαρχει τροπος υπολογισμου για να ξερεις αν εχεις λιγο η πολυ CO2, αναλογα με τις παραμετρους του νερου σου, αλλα πρεπει να εχει ακριβεια αυτο που θα γραψεις, διαφορετικα θα βγαλεις λαθος αποτελεσμα και θα κανεις λαθος κινησεις στην συνεχεια. Δες αυτο:

http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_co2chart.htm

Link to comment
Share on other sites

Φίλε salvator_v ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια... Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μου δίνεις. Δεδομένου ότι έχω (με pH κοντά στο 8) πολύ χαμηλή συγκέντρωση διοξειδίου του άνθρακα <5mg/l ποια "συνταγή" από τις παραπάνω θα μου πρότεινες...? Την πρώτη...?

Επίσης υπάρχει κάποια μέση συγκέντρωση CO2 που συνιστάται να έχουμε στα ενυδρεία μας ώστε και τα φυτά να προσλαμβάνουν ικανοποιητικές ποσότητες απ' αυτό (μιλάμε για πυκνοφυτεμένο με καλό φωτισμό) αλλά και οι τιμές μας να μην αλλοιώνονται πολύ και τα ψάρια μας να μην κινδυνεύουν από ασφυξία...? (μήπως ζητάω πολλά...?) :rasp:

Ευχαριστώ...!!!

Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με την λιγότερο επικίνδυνη συνταγή. Μέχρι να αποκτήσεις εμπειρία κάνοντας κάποιους πειραματισμούς :buttrock:

Ένας τρόπος για να καταλάβεις τις ανάγκες σε ενα φυτεμένο ενυδρείο που δεν γίνεται παροχή CO2 ή άλλης μορφής ανθρακικών σκευασμάτων ή PH buffering με φωσφορικά άλατα, είναι να έχεις μετρήσεις του νερού της βρύσης και μετρήσεις από το ενυδρείο. Αν δεις κάποια στιγμή το KH στο ενυδρείο να πέφτει, ένας λόγος είναι ότι τα φυτά αντλούν διοξείδιο διασπόντας τα ανθρακικά άλατα, άρα χρειάζονται CO2 επειγόντως.

Υπάρχουν (φτηνά 8 - 12 €) CO2 tests (Sera, RedSea, JBL ή στο eBay) μικρά φυαλίδια που μπαίνουν μόνιμα μέσα στο ενυδρείο και έχεις χρωματική ένδειξη περιεκτικότητας σε CO2 (και PH στο JBL) π.χ. Μπλε = ανεπαρκές, διαβαθμίσεις πράσινου = ΟΚ, κίτρινο = ΤΖΙΖ ! ^_^

Sera CO2 long term indicator

http://www.sera.de/index.php?id=322&L=1

JBL Test set CO2/PH permanent

http://www.jbl.de/factmanager/index.php?lang=en

RedSea CO2 Indicator

http://www.redseafish.com/co2_pro.asp

Στο eBay

http://cgi.ebay.de/Drop-Checker-pH-Anzeige...oQQcmdZViewItem

Αλλοιώς καθημερινές μετρήσεις με καλά Test :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τελικά, όταν κάνω το εγχείρημα, θα προμηθευτώ τεστ για το CO2 για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα: Όταν αρχικά ξεκινήσω την παροχή διοξειδίου λογικά θα υπάρξει μια μεταβολή σε pH,KH (η GH επηρεάζεται?). Αν μετά βρω ένα στάνταρ μίγμα που θα παρέχει ικανοποιητική ποσότητα διοξειδίου του άνθρακα για το ενυδρείο μου και κρατάω το επίπεδο του CO2 στο ενυδρείο μου σταθερό (για παράδειγμα 20mg/l) θα συνεχίσει να πέφτει pH,KH?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τελικά, όταν κάνω το εγχείρημα, θα προμηθευτώ τεστ για το CO2 για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα: Όταν αρχικά ξεκινήσω την παροχή διοξειδίου λογικά θα υπάρξει μια μεταβολή σε pH,KH (η GH επηρεάζεται?). Αν μετά βρω ένα στάνταρ μίγμα που θα παρέχει ικανοποιητική ποσότητα διοξειδίου του άνθρακα για το ενυδρείο μου και κρατάω το επίπεδο του CO2 στο ενυδρείο μου σταθερό (για παράδειγμα 20mg/l) θα συνεχίσει να πέφτει pH,KH?

Δεν είναι ποτέ σίγουρο ότι θα υπάρξει μεταβολή και πόση γιατί εξαρτάται πόση απορρόφηση θα έχεις από τα φυτά.

Για αυτό για αρχή καλό είναι το CO2 (πάντα για Μαγιά μιλάμε που δεν είναι τόσο ελεγχόμενο) να διαχέεται την ημέρα και να αφήνεται ελεύθερο να φεύγει στην επιφάνεια το βράδυ που τα φυτά δεν απορροφούν.

Θεωρητικά η παραγωγή CO2 από Μαγιά μειώνεται με την πτώση της θερμοκρασίας το βράδυ.

(η GH δεν επιρρεάζεται παρά μόνο αν έχεις ασβεστολιθικά πετρώματα ή κάτι άλλο και πέσει το PH κοντά στο 6,5 ώστε να διαλύονται).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε Salvator_v. Απ' ότι κατάλαβα εννοείς να το βγάζω απ'το ενυδρείο το σωληνάκι το βράδυ για καλό και για κακό...

Τελειώνω εδώ τις ερωτήσεις, νομίζω ότι κατάλαβα κάποια πράγματα. Είμαι ακόμα λίγο μπερδεμένος, αλλά φαντάζομαι πως όλα δε μπορούν να κατανοηθούν μόνο με θεωρία...

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια και συγγνώμη για τις πολλές και σίγουρα κουραστικές ερωτήσεις... :buttrock: (πω πω, σε πήρα μονότερμα ^_^ )

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βγάζεις το σωληνάκι.

Όταν έρθει η ώρα της εφαρμογής, υπάρχουν τρόποι διάχυσης π.χ. με πολύ μικρό κυκλοφορητή συνδεδεμένο στο χρονοδιακόπτη από τα φώτα, που θα κάνει την δουλειά αυτόματα... τα ξαναλέμε τότε.

Μην στεναχωριέσαι, είναι χαρά μου να βοηθάω, ειδικά νεαρά άτομα που έχουν διάθεση να διαβάσουν και να ασχοληθούν. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα. Ξεθάβω αυτό το θέμα διότι πήρα την απόφαση μετά από καιρό να το κάνω το βήμα... Θα χρησιμοποιήσω την πρώτη συνταγή που μου πρότεινε ο φίλος salvator και μετά αν χρειαστεί την αυξάνω...

Οι μετρήσεις που μας ενδιαφέρουν είναι οι εξής:

pH: 8

KH: 8

Μετράω με υγρά τεστ της sera (μη με βαρέσετε - αυτά βρήκα στην περιοχή μου :thumbup: )...

Σύμφωνα με τον κλασσικό πίνακα του CO2 έχω συγκέντρωση 2,4 mg/L... Πολύ χαμηλό... :thumbup:

Κάθισα λοιπόν σήμερα το μεσημέρι κι έφτιαξα τη συσκευή. Έχω λοιπόν μία ερώτηση: Επειδή δεν είχα σιλικόνη, χρησιμοποίησα, για να στεγανοποιήσω το σωληνάκι που βγαίνει απ' το μπουκάλι καθώς επίσης και τα σωληνάκια που μπαίνουν και βγαίνουν απ' τον bubble counter, κόλλα απ' αυτές τις ισχυρές που κολλάνε διάφορα... Πειράζει...? Μπορεί να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στα ψάρια...? Βέβαια πρέπει να διευκρυνίσω ότι δεν χρησιμοποιήθηκε εσωτερικά στο μπουκάλι και στο φιαλίδιο του μετρητή, αλλά στο εξωτερικό μέρος των καπακιών των προαναφερθέντων...

Επίσης σήμερα το πρωί έψαξα σε τρία πετ για βαλβίδα αντεπιστροφής και δε βρήκα... Στο τελευταίο μου είπε η κοπέλα ότι θα πήγαινε το μεσημέρι στον προμηθευτή και μπορούσε να μου φέρει και να περάσω από εκεί να την πάρω διότι θα βρισκόταν στο μαγαζί για να τακτοποιήσει... Έτσι λοιπόν σίγουρος ότι θα την έχω το απόγευμα τη βαλβίδα και αφότου τέλειωσα με τη συσκευή, έλιωσα τη ζάχαρη μέσα στο νερό... Τελικά πήρα τηλέφωνο την κοπέλα και μου είπε ότι δεν τον πρόλαβαν τον προμηθευτή... Έτσι θα πρέπει να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα για να θέσω σε λειτουργία τη συσκευή. Μέχρι τότε μπορώ να διατηρήσω το "σιρόπι" για να το χρησιμοποιήσω τη Δευτέρα...? Είναι καλύτερα στο ψυγείο ή σε θερμοκρασία δωματίου...? Λογικά στο ψυγείο δε θα χαλάσει, έτσι...?

Τέλος, η διάχυση θα γίνεται μέσω του φίλτρου... Δε θα μπει το σωληνάκι στην εισαγωγή του φίλτρου για να μη μου επιβαρύνει τη βιολογία, αλλά θα συνδεθεί στο σημείο που υπάρχει για εισαγωγή ατμοσφαιρικού αέρα. Χρειάζεται να το βγάζω το βράδυ...? :thumbup:

ΥΓ Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από Δευτέρα θα προμηθευτώ και υγρό τεστ CO2.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια και ότι άλλα tips έχετε να μου δώσετε σχετικά με κάτι που μου διέφυγε ή με τι πρέπει να προσέξω είναι ευπρόσδεκτα...!!! :huh:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

το σιροπάκι διατηρείται και εκτός ψυγείου, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα θερμοκρασίας όσο δεν έχεις ρίξει την μαγιά μέσα. Αν τη ρίξεις τότε πρέπει να προσέχεις την θερμοκρασία γιατί πολύ υψηλή ή πολύ χαμηλή θα σκοτώσουν τους μικροοργανισμούς που κάνουν την αντίδραση.

Link to comment
Share on other sites

Επισης για να μη ρισκαρεις με τη κολλα που εβαλες, σου προτεινω να κανεις το εξης:

Παρε κανουριο μπουκαλι και ανοιξε στο καπακι τρυπα (με ψαλιδι ή τρυπανι) μικροτερης διαμετρου απο το σωληνα που θα περασει.

Κοψε λοξα την ακρη του σωληνα ωστε να δημιουργησει "μυτη" που θα την περασεις απο τη στενοτερη τρυπα που θα εχεις ανοιξεις στο καπακι και θα την τραβηξεις να περασει απο την αλλη με ενα πενσακι.

Δεν χανει με τιποτα και δεν χρειαζεται τιποτα για στεγανοποιηση :thumbup:

Οπωσδηποτε ανεπιστροφη βαλβιδα, και παρε και βαλβιδα με ταυ (Τ) ετσι ωστε το βραδυ να τη γυριζεις και να αφηνεις το διοξειδιο να φευγει στο χωρο και να μην επιβαυνεις το ενυδρειο με περισσιο διοξειδιο :thumbup:

Αλλα τιπ :

- Το ζαχαρονερο να ειναι 30C οταν ριξεις τη μαγια.

- Να διαλυεις τη μαγια σε ενα ποτηρι με 30C νερο και ενα κουταλακι ζαχαρη και να το αφηνεις 10-15 λεπτα να αφρισει (αρχιζει πιο γρηγορα η παραγωγη διοξειδιου οταν το ριξεις στο μπουκαλι)

- Οταν αλλαζεις μιγμα με φρεσκο μη πετας το "κατακαθι" απο το μπουκαλι.

Αδειαζε το μπουκαλι προσεκτικα ωστε να μη πεταχτει το κατακαθι και λιγο απο το νερο αναγκαστικα, και προσθετε το νεο ζαχαρονερο.

- Τα τεστ ακριβειας pH kH (οπως ειπε ο FAN ειναι απαραιτητα) ετσι ωστε να υπολογιζεις ακριβως την ποσοτητα του διοξειδιου με το πινακακι που σου εδωσε. http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_co2chart.htm

- Αν χρησιμοποιεις κι αλλους τροπους για να ριχνεις την kH και pH (πχ τυρφη ή ΑΟ) δεν ισχυει νομιζω το πινακακι για τη ποσοτητα διοξειδιου στο νερο. (εδω θα ηθελα την επιβεβαιωση και αλλου φιλου, χημικου :huh: )

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Επισης για να μη ρισκαρεις με τη κολλα που εβαλες, σου προτεινω να κανεις το εξης:

Παρε κανουριο μπουκαλι και ανοιξε στο καπακι τρυπα (με ψαλιδι ή τρυπανι) μικροτερης διαμετρου απο το σωληνα που θα περασει.

Κοψε λοξα την ακρη του σωληνα ωστε να δημιουργησει "μυτη" που θα την περασεις απο τη στενοτερη τρυπα που θα εχεις ανοιξεις στο καπακι και θα την τραβηξεις να περασει απο την αλλη με ενα πενσακι.

Δεν χανει με τιποτα και δεν χρειαζεται τιποτα για στεγανοποιηση :bowdown:

Οπωσδηποτε ανεπιστροφη βαλβιδα, και παρε και βαλβιδα με ταυ (Τ) ετσι ωστε το βραδυ να τη γυριζεις και να αφηνεις το διοξειδιο να φευγει στο χωρο και να μην επιβαυνεις το ενυδρειο με περισσιο διοξειδιο :bowdown:

Αλλα τιπ :

- Το ζαχαρονερο να ειναι 40C οταν ριξεις τη μαγια.

- Να διαλυεις τη μαγια σε ενα ποτηρι με 40C νερο και ενα κουταλακι ζαχαρη και να το αφηνεις 10-15 λεπτα να αφρισει (αρχιζει πιο γρηγορα η παραγωγη διοξειδιου οταν το ριξεις στο μπουκαλι)

- Οταν αλλαζεις μιγμα με φρεσκο μη πετας το "κατακαθι" απο το μπουκαλι.

Αδειαζε το μπουκαλι προσεκτικα ωστε να μη πεταχτει το κατακαθι και λιγο απο το νερο αναγκαστικα, και προσθετε το νεο ζαχαρονερο.

- Τα τεστ ακριβειας pH kH (οπως ειπε ο FAN ειναι απαραιτητα) ετσι ωστε να υπολογιζεις ακριβως την ποσοτητα του διοξειδιου με το πινακακι που σου εδωσε. http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_co2chart.htm

- Αν χρησιμοποιεις κι αλλους τροπους για να ριχνεις την kH και pH (πχ τυρφη ή ΑΟ) δεν ισχυει νομιζω το πινακακι για τη ποσοτητα διοξειδιου στο νερο. (εδω θα ηθελα την επιβεβαιωση και αλλου φιλου, χημικου :bowdown: )

Φίλε Δέλτα ευχαριστώ πολύ, ειλικρινά πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες...!!! :huh:

Αν σου πω ότι κι εγώ με τον ίδιο τρόπο το έκανα...? Άνοιξα τρύπα με καυτό καρφί λίγο μικρότερης διαμέτρου απ' αυτής του σωλήνα, το έκοψα λοξά για να περάσει πιο εύκολα, το τράβηξα με τσιμπιδάκι και μετά έκοψα τη λοξή άκρη... Νόμιζα όμως ότι δεν αρκεί αυτό και γι' αυτό έβαλα και κόλλα... :buttrock: Βεβαια να πω ότι στο μπουκάλι πέρασε πολύ εφαρμοστά, ενώ στον bubble counter δε μου φαίνεται και τόσο εφαρμοστό... :thumbup:

Επίσης αυτή η βαλβίδα με ταυ δεν ξέρω τι είναι και πως χρησιμοποιείται... :bowdown: Επίσης από που την προμηθευόμαστε...? :bowdown:

Τέλος να πω ότι τη Δευτέρα θα πάρω και τεφλόν για να είμαι σίγουρος ότι δε θα έχω διαρροές απ' το καπάκι... Ή μήπως δεν είναι απαραίτητο...? :thumbup:

*Δε χρησιμοποιώ καμία μέθοδο για να "πειράζω" τις παραμέτρους του νερού μου.Το νερό είναι όπως το γέννησε η βρύση...!!! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

- Αν χρησιμοποιεις κι αλλους τροπους για να ριχνεις την kH και pH (πχ τυρφη ή ΑΟ) δεν ισχυει νομιζω το πινακακι για τη ποσοτητα διοξειδιου στο νερο. (εδω θα ηθελα την επιβεβαιωση και αλλου φιλου, χημικου :huh: )

Ναι έτσι :thumbup:

Σε ένα νορμάλ ενυδρείο χωρίς πολλά σουξου μουξου πρόσθετα, μπορούμε με τον πίνακα να κατατοπιστούμε στο που βρισκόμαστε κατά προσέγγιση.

Όσο όμως αυξάνουμε της ουσίες που κάνουν όξινο το νερό τόσο πιο πολύ απομακρυνόμαστε από αυτά που μας λέει ο πίνακας, και στα πολύ όξινα ενυδρεία μας είναι σχεδόν άχρηστος.

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι αυτο που σου προτεινε ο σπυρος ειναι ενα πλαστικο Τ

εκει θα συνδεσεις το σωληνακι απο το μπουκαλι σου το σωληνακι που παει στην ανεπιστροφη βαλβιδα και στο τριτο ακρο θα βαλεις αλλο ενα μικρο σωληνακι με ενα διακοπτη (σαν βρυση ενα πραγμα) το βραδυ θα ανοιγεις τον διακοπτη ωστε το διοξειδιο να βρισκει ευκολοτερη διαφυγη στον αερα παρα στο ενυδρειο σου

αυτα τα αγοραζουμε σε ψαροκαταστηματα, ειναι σχετικα φτηνα υλικα

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι αυτο που σου προτεινε ο σπυρος ειναι ενα πλαστικο Τ

εκει θα συνδεσεις το σωληνακι απο το μπουκαλι σου το σωληνακι που παει στην ανεπιστροφη βαλβιδα και στο τριτο ακρο θα βαλεις αλλο ενα μικρο σωληνακι με ενα διακοπτη (σαν βρυση ενα πραγμα) το βραδυ θα ανοιγεις τον διακοπτη ωστε το διοξειδιο να βρισκει ευκολοτερη διαφυγη στον αερα παρα στο ενυδρειο σου

αυτα τα αγοραζουμε σε ψαροκαταστηματα, ειναι σχετικα φτηνα υλικα

Όταν λες διακόπτη δεν κατάλαβα τι εννοείς... :huh: Κι αυτόν απ' το πετ σοπ θα τον πάρω...?

Link to comment
Share on other sites

σαν κάνουλα φαντάσου το...ώστε να το ανοίγεις το βράδι και το διοξείδιο να πηγαίνει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Κατι σαν τα παρακατω (αλλα σε πιο απλη ποιοτητα φτανει) απο σοβαρα πετσοπ.

Συνδεεις στην υποδοχη το σωληνα που ερχεται απο το μπουκαλι και στη 1η εξοδο το σωληνα που παει στο ενυδρειο. Στη 2η εξοδο τιποτα.

Το βραδυ απλα γυριζεις το διακοπτη να απελευθερωνει το διοξειδιο απο την 2η εξοδο, στο δωματιο και οχι στο ενυδρειο.

ΥΓ Οταν λειψεις μερικες μερες γινεται και δεν μπορεις να ανογοκλεινεις τη βαλβιδα κανεις αλλη πατεντα (θα την πουμε παρακατω) :huh:

ΥΓ2 Αν περναει σφιχτα το σωληνακι απο την τρυπα που ανοιξες δεν χρειαζεται ουτε σιλικονη ουτε τπτ.

Περνα μονο τις "βολτες" του στομιου του μουκαλιου με τεφλον για σφιχτη εφαρμογη με το καπακι.

Δοκιμασε ταχωρις κολλησεις και αν υπαρξει προβλημα το εξεταζουμε.

689_6SMC8NPSM.jpgGas_Valve.jpg3-way-ball-valve.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε, ήσουν ξεκάθαρος...!!! :huh::thumbup: Θα ρωτήσω αύριο κι ελπίζω να βρω... :thumbup:

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους και συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός με τις πολλές ερωτήσεις... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ποια είναι η πατέντα άμα λείπεις; :huh:

...με μια ερώτηση στο στόμα είμαι..το βλέπω να'ρχεται το ban..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...