Jump to content

Βρώμικα σωματίδια στο νερό


starletkp6o

Recommended Posts

Καλησπέρα σ' όλους

έχω ένα πρόβλημα με το νερό του ενυδρίου μου ενώ το καθαρίζω τακτικά εδω κ τέσσερεις μήνες στο νερό του ενυδρίου αιωρούνται σωματίδια βρωμιάς μες το νερό.

Αν μπορείτε να μου πείτε τι συμβαίνει?

Οι διαστάσεις του ενυδρίου μου είναι 100Χ50Χ50,έχω εξι κιχλιδες,ένα γατόψαρο κ ένα γλύφτη

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορέσει να με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, :buttrock:

για μηχανικό φιλτράρισμα τι υπάρχει?

Δώσε περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο και τη ρουτίνα συντήρησής του.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν :buttrock:

φίλε starletkp6o

Οσο για το ερώτημα σου χρειαζόμαστε κι αλλες πληροφοριες για να σου απαντήσουμε .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφερον σας

το φιλτρο μου ειναι της sera to 900L το οποιο εκτος των μακαρονιων κ του υαλομβαβακα χρησιμοποιω καρμπον κ λιγο για αμμωνια,το καθαριζω μια φορα το μηνα το βυθο κ του νερου κ αλλαγη των υλικων του φιλτρου εκτος των μακαρονιων φυσικα. δεν ξερω αν υπαρχει κατι αλλο να σα πω για να μπορεσετε να με βοηθησετε

thanks

Link to comment
Share on other sites

αλλαγές νερού, πόσο και κάθε πότε κάνεις?

υπάρχουν αληθινά φυτά?

από φως πως πας? πόσες ώρες ανάβεις τις λάμπες?

Μετρήσεις?

Σε πλάκωσα στις ερωτήσεις αλλά προσπαθώ να αποκτήσω πλήρη εικόνα :buttrock:

(μπορεί και να μην είναι και βρώμα αλλά αιωρούμενη άλγη..)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω αληθινα φυτα,εχω δυο λαμπες μια κοκκινη κ μια λευκη τις αναβω εφτα ωρες συνεχομενα,κ απο αλλαγες νερου μια μικρη μες τη μεση του μηνα κ καθε τελος μια μεγαλη με καθαρισμα κ των χαλικιων κ αλλαγη των υλικων του φιλτρου καθε δευτερο μηνα,απο θεμα μετρησεων δεν ξερω πλεον απλα σε καθε αλλαγη ριχνω σταθεροποιητη ph,αντιχλωριο κ μικροβια πολ λιγο πλεον,το ενυδριο λειτουργει σχεδον εξι μηνες χωρις αλλα προβληματα μεχρι κ αυγα εχω δει απ τις κιχλιδες που θεωρουνται δυσκολα ψαρια στο θεμα αναπαραγωγης αυτα τα ολιγα,ελπιζω να βρουμε λυση

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω αληθινα φυτα,εχω δυο λαμπες μια κοκκινη κ μια λευκη τις αναβω εφτα ωρες συνεχομενα,κ απο αλλαγες νερου μια μικρη μες τη μεση του μηνα κ καθε τελος μια μεγαλη με καθαρισμα κ των χαλικιων κ αλλαγη των υλικων του φιλτρου καθε δευτερο μηνα,απο θεμα μετρησεων δεν ξερω πλεον απλα σε καθε αλλαγη ριχνω σταθεροποιητη ph,αντιχλωριο κ μικροβια πολ λιγο πλεον,το ενυδριο λειτουργει σχεδον εξι μηνες χωρις αλλα προβληματα μεχρι κ αυγα εχω δει απ τις κιχλιδες που θεωρουνται δυσκολα ψαρια στο θεμα αναπαραγωγης αυτα τα ολιγα,ελπιζω να βρουμε λυση

Βγαινω εκτος θεματος μαλλον, αλλα τι ειναι αυτα που λες οτι ριχνεις;;; ^_^:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Με ηρεμία παιδιά... θα τα λύσουμε όλα...

Ο σταθεροποιητής pH είναι μάλλον το pH buffer και τα μικρόβια είναι ζουμάκι βακτηρίων, σωστά?

Όσον αφορά στην ερώτησή σου τώρα:

Το φίλτρο σου γυρνάει τα λίτρα του ενυδρείου 3-3.5 φορές την ώρα, το καλύτερο θα ήταν 4-5 λόγω της φύσης του ενυδρείου (μεγάλα ψάρια-λίγα φυτά), τα αιωρούμενα σωματίδια που αναφέρεις, λογικά είναι τα παράγωγα των ψαριών πράγμα που σημαίνει οτι η μία φορά το μήνα καθάρισμα βυθού δεν αρκεί, οπότε ή καθαρίζεις τον βυθό περισσότερες φορές ή βάζεις έξτρα φίλτρο για μηχανικό καθάρισμα που θα έχει πολύ σφουγκάρι και μεγάλη κυκλοφορία νερού. Τέλος τσέκαρε μήπως η είσοδος και η έξοδος του φίλτρου είναι κοντά μεταξύ τους ή και σε ακατάλληλο σημείο για να κάνουν σωστή δουλειά.

Για όλα τα υπόλοιπα, συμβατότητα ψαριών, ποιότητα νερού, βελτίωση βιολογικής φίλτρανσης, θα βοηθηθείς πολύ αν αναφέρεις αντίστοιχα, τα είδη ψαριών και αριθμό ατόμων κάθε είδους, μετρήσεις αμμωνίας, νιτροδών, νιτρικών, σκληρότητες, μάρκες υλικών και σκευασμάτων που χρησιμοποιείς στη φίλτρανση και τη συντήρησή σου.

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε φιλαρακι εγω μια βοηθεια ηθελα οχι το υφακι σου,αν εσυ γενηθηκες να τα ξερεις ολα σου αξιζει ενα μπραβο!ευχαριστω γεια!

Θα παρακαλουσα να ειμαστε πιο ευγενικοι!!! Τις περισσοτερες φορες ο Discus fun οντως ειναι αποτομος αλλα εδω δεν νομιζω οτι ειναι ετσι οπως νομιζεις.Απλα ρωταει!

Οσο για το προβλημα που αντιμετωπιζεις δοκιμασε να κλεισεις τα φωτα για ενα τριημερο. Αν η "θολουρα" μειωθει μαλλον μιλαμε για αιωρουμενη αλγη :buttrock:

Αληθεια τι μετρησεις εχεις???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...