Jump to content

Προτασης για βιοτοπικο Αμερικης σε 160λιτρα


Thodwrhs

Recommended Posts

Θα ηθελα εαν μπορειτε να μου πειτε μερικες προτασης για βιοτοπικο Αμερικης με βαση τα αξιαγαπητα αγγελοψαρα σε 160λιτρα ...Ως προς την διακοσμιση και τους συγκατοικους...\

Εγω εχω στο μυαλο μου να το φυτεψω αρκετα οχι και ολλανδικου τυπου και να βαλω 4 αγγελοψαρα..Εαν εβαζα corydoras δεν θα τρωγανε πολλες ''φαπες'' απο τα σκαλαρια στις περιοδους αναπαραγωγης???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Θοδωρή!

Σκέφτεσαι να βάλεις άγρια σκαλάρια ή εκτροφής?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα σκεφτομαι να βαλω σκαλαρια εκτροφης και μαλλον απο αναπαραγωγες χομπιστων...Αλλα και οι αγριοι θα ειναι και καλοι γονεις λογικα αλλα το θεμα ειναι και πως θα τους βρω κλπ. κλπ. Εσυ τι προτεινεις σαν εμπειροτερος???

Υ.Σ : Καλησπερα :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

Άν δεν είχες τον περιορισμό των λίτρων θα σου έλεγα Pterophyllum Altum αλλά τώρα σου προτείνω ΑΥΤΑ!!!

Με λίγο ψάξιμο θα τα βρείς....... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσαν παρα πολυ και αυτα

Αλλα το θεμα ειναι που θα τα βρω,ποσα να βαλω,να βαλω και αλλα ψαρια ή μονο σκαλαρια και μετα κοιταω και διακοσμηση οι διαστασεις ειναι: 100χ40χ40

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσαν παρα πολυ και αυτα

Αλλα το θεμα ειναι που θα τα βρω,ποσα να βαλω,να βαλω και αλλα ψαρια ή μονο σκαλαρια και μετα κοιταω και διακοσμηση οι διαστασεις ειναι: 100χ40χ40

ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ!!!!!

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

:buttrock:^_^:rasp::wacko::wacko::wacko::excl::excl:
Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζει λίγο το ύψος των 40 εκατοστών, είναι καθαρό ή μικτό;

Για εμένα ιδανικός συνδυασμός είναι σκαλάρια κόρη και σαε (αυτά έχω και εγώ).

Από διακόσμηση οπωσδήποτε φυτά στο πίσω μέρος του ενυδρείου, ρίζες δεν είναι απαραίτητες αλλά μπορείς να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

...Εαν εβαζα corydoras δεν θα τρωγανε πολλες ''φαπες'' απο τα σκαλαρια στις περιοδους αναπαραγωγης???

Τα cory τα θεωρώ "απαραίτητα" σε ένα ενυδρείο, αν βέβαια συμβαδίζουν στις συνθήκες και με τους συγκατοίκους τους καθώς και με τις συνθήκες (πχ., ψιλό χαλίκι ή άμμο, μαλακό νερό κλπ)

...ποσα να βαλω,να βαλω και αλλα ψαρια ή μονο σκαλαρια και μετα κοιταω και διακοσμηση οι διαστασεις ειναι: 100χ40χ40

Νομίζω ότι είναι κοντό το ενυδρείο για σκαλάρια... Σαν λίτρα είναι οκ αλλά το ύψος σε περιορίζει κατά τη γνώμη μου.

Φιλικά, Χρήστος.

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζει λίγο το ύψος των 40 εκατοστών, είναι καθαρό ή μικτό;

Το υψος των 40 εκατοστων ειναι μηκτο και αυτο ειναι το κακο ... :buttrock:^_^:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το ενυδρειο ακομα δεν το εχω παρει απλα σκεψεις κανω μην το παρω πρωτα και μετα εχω προβληματα...Απλα υπαρχει μια μεγαλη προσφορα που με συμφερει...Αν παρω μεγαλυτερο θα με βγει αρκετα χρηματα με βασης,φιλτρα κλπ. κλπ.

Εσεις τι μου προτεινετε να κανω ???

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να πάρεις όσο μεγαλύτερο ενυδρείο μπορείς...!

Εκτός του ότι θέλεις να βάλεις σκαλάρια που θέλουν αρκετά λίτρα και χώρο,

εκτός του ότι όσο περισσότερα λίτρα τόσο καλύτερες συνθήκες μπορείς να παρέχεις στα ψάρια,

το αρχικό κόστος αγοράς του ενυδρείου είναι μηδαμινό μπροστά σε ότι θα χαλάσεις συνολικά γι'αυτό! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα με αυτα και με αυτα μου αλλαξατε γνωμη και τωρα ειμαι αναμεσα σε 2 ριο στο 180 και στο 240...Και θελω να σας ρωτησω κατι σχετικα με αυτα τα ενυδρεια πιστευω να ειμαι καλα με ενα μικρο κοπαδι σκαλαριων που τελικα μαλλον θα εχω απο γεννα συνχομπιστα απο το φορουμ ...Τα ριο εχουν μεσα φιλτρο κλπ. κλπ. Ποσες λαμπες εχουν και τι ειναι Τ5 ή Τ8???Ειναι αξιοπιστο το φιλτρο εαν εχει ή θα παω σε εξωτερικο ...Ρωταω αρκετα γιατι θελω να βγαλω ενα γενικο κοστος για ολα αυτα και να αποφασισω στο πιο θα παρω το ενυδρειο της προσφορας 160λιτρων??το ριο 180??ή το 240???

Link to comment
Share on other sites

Και η δικη μου γνωμη ειναι οσα περισσοτερα λιτρα τοσο καλυτερα για πολλους πολλους λογους.Τ5 και Τ8 ειναι λαμπες φθοριου και ο αριθμος χαρακτηριζει την διαμετρο της λαμπας.Η Τ5 ειναι πιο μικρη σε διαμετρο απο οτι καταλαβαινεις πιο καινουργια σε τεχνολογια πιο δυνατη σε φωτισμο και δεν θελει αλλαγη καθε 6 μηνες που θελουν οι αντιστοιχες Τ8.Το φιλτρο των ενυδρειων ειναι αξιοπιστο αλλα παντα παιζει ρολο ποσο ψαρια θα βαλεις και με τι υλικο θα γεμισεις το φιλτρο σου.Προταση μου ειναι να μην στηριχθεις μονο σε αυτο ενα μεγαλο εξωτερικο θα σου λυσει τα χερια χωρις να ειναι απολυτως απαραιτητο αν δεν βαλεις πολλα ψαρια και κανεις τακτες αλλαγες νερου.Οσο για την επιλογη του ενυδρειου σου θα σου προτεινα να κοιταξεις ολες τις πιθανες επιλογες.Δηλ και αλλες μαρκες πιο οικονομικες και ποσο θα σου στοιχιζε το ενυδρειο που θες στις διαστασεις που θες σε ιδιοκατασκευη καθως και αν δεν βιαζεσαι υπαρχουν εδω μεσα κατα καιρους πολλα ενυδρεια που πωλουνται σε πολυ καλες τιμες.

Η αποφαση ειναι δικη σου καλη συνεχεια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει μια καλη αγγελια απο συνχομπιστα με κομπλε τα παντα αλλα ειναι λιγα τα λιτρα ^_^ ...Εσυ πια αλλη μαρκα μου προτεινεις πιο οικονομικη και αξιοπιστη???Λες να περιμενω καμια αγγελια απο συνχομπιστα ενας οικογενοιακος μας φιλος ειναι ολη την ωρα στην Αθηνα με φορτηγο λογο δουλειας οποτε μπορει να μου το φερει με ασφαλια κιολας... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Για σκαλαρια που θες κανει το Rio 300 οτιδηποτε πιο κατω ειναι συμβιβασμος. Το συγκεκριμενο σου δινει περιπου 60 ποντους υψος πραγμα που ειναι το ζητουμενο οταν μιλαμε για σκαλαρια. Τα λιτρα ειναι σωστα για να μπουν μεσα 6 σκαλαρια και να τρελαθεις στις γεννες.

Αφου πας να το κανεις, καντο σωστα για να μην το κοιτας μετα και μετανιωνεις :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...