Jump to content

Αυγά πάνω σε φύλλα...


Recommended Posts

Χαίρετε αγαπητοί συνχομπίστες,

Σήμερα το πρωϊ είδα κολλημένα πάνω σε φύλλα Vallisneria περίπου 30-40 μικρά λευκά αυγουλάκια. Το θέμα είναι πως δεν ξέρω ποιοι είναι οι "ένοχοι"!

Το ενυδρείο πριν από μία εβδομάδα ήταν στημένο για κιχλίδες, με χαλίκι ασβεστολιθικό (μπόλικα κοχύλια) και γενικώς ήταν λάθος βάση των κατοίκων του. Τώρα πλέον έχει μεταμορφωθεί σε πλεκοενυδρείο, με λευκή άμμο, πολλά (πάρα πολλά) ξύλα και αρκετές σπηλιές από πηλό και σχιστόλιθο. Οι υποψήφιοι γονείς, δηλαδή ψάρια που είναι πάνω από ένα, είναι 3 common pleco (ο ένας Albino), 2 Panaque (αλλά αποκλείεται να είναι αυτοί), 4 Buenos Aires, 5 Cory Panda, 4 Cory Bronze, 3 Cory Sterbai, 2 Cory Albino. Προσωπικά υποπτεύομαι τα Cory και συγκεκριμένα τα Bronze ή τα Albino, τα οποία μεταξύ τους είναι λες και είναι ιδια φυλή! Επίσης παρατηρώ έντονο παιχνίδι και κινητικότητα μεταξύ των παραπάνω κοντά στην περιοχή που είναι τα αυγά. Αυτό βέβαια που δεν ξέρω είναι αν όντως τα Cory αφήνουν τα αυγά τους σε φύλλα.

Γι'αυτό θα ήθελα την βοήθεια του όποιου γνώστη, ώστε να ξέρω αφενός τους γονείς, αφετέρου συμβουλές ώστε να εκκολαφθούν σωστά τα αυγουλάκια.

Το ενυδρείο είναι 300L και τρέχουν 4 αεραντλίες.

Οι μετρήσεις είναι:

PH:7

KH:4

GH:10

Θερμοκρασία σταθερή στους 27,5 βαθμούς.

post-6647-1219930368_thumb.jpg

post-6647-1219930393_thumb.jpg

post-6647-1219930413_thumb.jpg

post-6647-1219930444_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

συνηθως τα κορυς αφηνουν τα αυγα τους σε πετρες,τζαμια,ξυλα η και φυλλα....

προφανως αθελα σου,και ισως με καποια πτωση της θερμοκρασιας του νερου(ισως μετα απο αλλαγη νερου),τους ανοιξες την ορεξη για ερωτικα παιχνιδια.... :rasp::wacko::buttrock: .

ειναιν κατι συνηθισμενο για αυτα γιατι τους θυμιζει τηυν περιοδο των βροχων και παραλληλα της δικης τους αναπαραγωγης στη φυση...

το ζητουμενο βεβαια ειναι αν υπαρχει αρσενικο και αν τα αυγα στην πορεια αλλαξουν χρωμα οπου και θα σου δειξει οτι ειναι γονιμοποιημενα.

εαν ασπρισουν ,τοτε θα εχουν πιασει φουνγκους,και θα ειναι αχρηστα..

συνεχισε την παρατηρηση... ^_^

Link to comment
Share on other sites

συνηθως τα κορυς αφηνουν τα αυγα τους σε πετρες,τζαμια,ξυλα η και φυλλα....

προφανως αθελα σου,και ισως με καποια πτωση της θερμοκρασιας του νερου(ισως μετα απο αλλαγη νερου),τους ανοιξες την ορεξη για ερωτικα παιχνιδια.... :rasp::wacko::buttrock: .

ειναιν κατι συνηθισμενο για αυτα γιατι τους θυμιζει τηυν περιοδο των βροχων και παραλληλα της δικης τους αναπαραγωγης στη φυση...

το ζητουμενο βεβαια ειναι αν υπαρχει αρσενικο και αν τα αυγα στην πορεια αλλαξουν χρωμα οπου και θα σου δειξει οτι ειναι γονιμοποιημενα.

εαν ασπρισουν ,τοτε θα εχουν πιασει φουνγκους,και θα ειναι αχρηστα..

συνεχισε την παρατηρηση... ^_^

Βασικά πτώση θερμοκρασίας δεν είχα, αλλά είχα ένα ατύχημα με το φίλτρο. Για να μην πολυλογώ χτες το ενυδρείο είχε σκοτεινιάσει πλήρως από την άμμο που είχε σηκωθεί και από την "βλέννα" που υπάρχει μέσα στους σωλήνες των φίλτρων. Αυτό ίσως να τα επηρρέασε!

Το χρώμα πότε αλλάζει σε περίπτωση που είναι γονιμοποιημένα? Σε αυτή τη περίπτωση, πότε πρέπει να τα μετακινήσω σε άλλο ενυδρείο και με ποιον τρόπο? Ποιος είναι ο μέσος χρόνος εκκόλαψης?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πτώση θερμοκρασίας δεν είχα, αλλά είχα ένα ατύχημα με το φίλτρο. Για να μην πολυλογώ χτες το ενυδρείο είχε σκοτεινιάσει πλήρως από την άμμο που είχε σηκωθεί και από την "βλέννα" που υπάρχει μέσα στους σωλήνες των φίλτρων. Αυτό ίσως να τα επηρρέασε!

Το χρώμα πότε αλλάζει σε περίπτωση που είναι γονιμοποιημένα? Σε αυτή τη περίπτωση, πότε πρέπει να τα μετακινήσω σε άλλο ενυδρείο και με ποιον τρόπο? Ποιος είναι ο μέσος χρόνος εκκόλαψης?

Τα αυγά λείπουν... Μάλλον φαγώθηκαν... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγά λείπουν... Μάλλον φαγώθηκαν... ^_^

Μήν ανησυχείς, θα ξανακάνουν.Αυτό που πρέπει να κάνεις (εκτός του να βγάλεις τον συνοδόντη) είναι ότι μόλις δείς νέα αυγά απομόνωσε τα σε μία γεννήστρα με αεραντλία και σύντομα θα έχεις μικρά κορυντοράκια....αλήθεια υποψιάζεσαι από πιά κόρυ είναι? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μήν ανησυχείς, θα ξανακάνουν.Αυτό που πρέπει να κάνεις (εκτός του να βγάλεις τον συνοδόντη) είναι ότι μόλις δείς νέα αυγά απομόνωσε τα σε μία γεννήστρα με αεραντλία και σύντομα θα έχεις μικρά κορυντοράκια....αλήθεια υποψιάζεσαι από πιά κόρυ είναι? :buttrock:

Αλήθεια, τί μανία είναι αυτή που έχουν όλοι με τον συνοδόντη??? Θεωρείται επιθετικός? Ο δικός μου είναι φιλήσυχος! Δεν πειράζει κανέναν και το μόνο που τον ενδιαφέρει να μην πλξσιάζουν το "σπίτι" του. Και αν το πλησιάσουν όχι πως αντιδρά εχθρικά, απλά με απότομες κινήσεις προσπαθεί να διώξει τους απρόσκλητους.

Όσον αφορά τα Cory.... Ή τα Bronze ή τα Albino.... Υπάρχει καμία πιθανότητα να συνδιαστούν αυτά τα δύο είδη? Γιατί χτες έβλεπα τρελά "παιχνίδια" μεταξύ 2 Bronze και ενός Albino!!!

Ωραίο πλεκο-ενυδρείο :rasp:

Thanxxx!!! :wacko:

Ελπίζω σύντομα να αποκτήσω (αποκτήσουμε) και τα Zebra ^_^:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξαναβρήκα αυγουλάκια και μάλιστα στο ίδιο σημείο :D:thumbup::wootwoot:

Αυτή τη φορά είναι εμφανώς λιγότερα, αλλά δεν παύουν να είναι αυγουλάκια.

Έκοψα το συγκεκριμένο φύλλο της βαλισνέριας και το έριξα μέσα σε γεννήστρα η οποία τοποθετήθηκε σε σημείο όπου ανακυκλώνεται το νερό και φυσικά οξυγωνόνεται. Ελπίζω μόνο να είναι γονιμοποιημένα. Πάντως πιστεύω πως η όλη "δουλειά" γίνεται από το Bronze Cory. Είδα 2 μικρόσωμα Bronze να κυνηγάνε ένα μεγαλόσωμο, όπως κάνουνε τα Guppy.

Αϊντε να δούμε!!!

Ερωτήσεις:

1) Πότε θα δω ότι είναι γονιμοποιημένα? Δηλαδή σε ποσο χρονικό διάστημα θα πρέπει να σκουρήνουν?

2) Πόσο καιρό θέλουν να εκκολαφθούν?

3) Όταν (και αν) εκκολαφθούν, τί τρώνε, εφόσον φυσικά φύγει ο λεκιθικός σάκος?

ΥΓ: Εκτός από τα Cory, είδα και ψηλά, στο καπάκι του ενυδρείου, ένα νέο τσαμπί από αυγά Apple Snails (είναι 2η φορά)!!! Τρελό σεξ μέσα στο ενυδρείο :D:P

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

...και οι φωτογραφίες...

post-6647-1220176086_thumb.jpg

post-6647-1220176097_thumb.jpg

post-6647-1220176108_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και ιδέα μου, αλλά νομίζω πως από εντελώς λευκά, τα αυγουλάκια έχουν αρχίσει να αποκτούν χρώμα...

Link to comment
Share on other sites

Άν πάνε όλα καλά τα μικρά κόρυ θα βγούν ΑΜΕΣΑ! αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να τους προσφέρεις κάποια υγρή τροφή καθώς και να βάλεις κάποιο φυτό μέσα στην γεννήστρα π.χ. κερατόφυλο ή java moss για να 'κρυφτούν' τα μικρά αλλά και να τρώνε από αυτά μικροοργανισμούς..... :D

Link to comment
Share on other sites

Άν πάνε όλα καλά τα μικρά κόρυ θα βγούν ΑΜΕΣΑ! αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να τους προσφέρεις κάποια υγρή τροφή καθώς και να βάλεις κάποιο φυτό μέσα στην γεννήστρα π.χ. κερατόφυλο ή java moss για να 'κρυφτούν' τα μικρά αλλά και να τρώνε από αυτά μικροοργανισμούς..... :thumbup:

Χιούστον γουη χαβ προμπλεμ!!!

Τα αυγά είναι πολύ περισσότερα. Ξαναγεννήσανε!!! Κάποια που είναι πάνω σε φύλλα τα έκοψα και τα έβαλα στη γεννήστρα. Κάποια άλλα όμως είναι κολλημένα στο τζάμι. Αυτά πως τα μετακινούμε???

Σίγουρα μιλάμε για πάνω από 100 αυγά :D

Link to comment
Share on other sites

Μηπως με καμια συριγγα θα γινοταν δουλεια??? :D

δεν το εχω επειχηρησει απλα μια ιδεα που μου ηρθε σου λεω...\

Υ.Σ Ευχομαι να δεις ουριτσες συντομα !!!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως με καμια συριγγα θα γινοταν δουλεια??? :P

δεν το εχω επειχηρησει απλα μια ιδεα που μου ηρθε σου λεω...\

Υ.Σ Ευχομαι να δεις ουριτσες συντομα !!!

Σιγά-σιγά και προσεχτικά με το χέρι τα έβγαλα. Φυσικά έκλεισα το φίλτρο για να μην μου χαθεί κανένα από την ροή, μιας και τα βρήκα κολλημένα κοντά στην έξοδο του φίλτρου.

Κι επειδή μάλλον δεν είναι ιδέα μου, κι από κατάλευκα τα αυγά, γίνανε λίγο καφετί... Όταν λέμε "υγρή τροφή" τί εννοούμε???

ΥΓ: Θα γίνω "πατέρας" για 2η φορά μετά τα Ancistrus sp3 :D:thumbup::wootwoot::D

Link to comment
Share on other sites

Η liquifry no1 μπορει να σε βοηθησει ειναι τροφη για ωοτοκα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...w=&st=&

Link to comment
Share on other sites

Η liquifry no1 μπορει να σε βοηθησει ειναι τροφη για ωοτοκα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...w=&st=&

Thanxxx :D

Αρκεί να την βρω. Αλλιώς με βλέπω να θρηματίζω ταμπλέτες!

Link to comment
Share on other sites

Η liquifry no1 μπορει να σε βοηθησει ειναι τροφη για ωοτοκα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...w=&st=&

Αυτήν έλεγα! :D

Την χρησιμοποιούσα και στα δικά μου κόρυ!

Δυστυχώς δέν υπάρχει στην Ελλάδα από όσο ξέρω....Τότε αναγκαζόμουν και την έφερνα από ΕΔΩ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν έλεγα! :D

Την χρησιμοποιούσα και στα δικά μου κόρυ!

Δυστυχώς δέν υπάρχει στην Ελλάδα από όσο ξέρω....Τότε αναγκαζόμουν και την έφερνα από ΕΔΩ!

Thanx Jim. Ήδη έκανα την παραγγελία. Ελπίζω μόνο να μην αργήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια!

Στη γεννήστρα μπορείς να τοποθετήσεις μια μικρή αερόπετρα, η οποία να βγάζει μερικές φυσαλίδες αέρα, χωρίς να δημιουργεί έντονη ανατάραξη. Αυτό θα εξασφαλίσει επάρκεια αέρα για τις νύμφες, που είναι πολύ σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάποια αυγουλάκια σκουρίνανε πολύ (σχεδόν μαύρα), ενώ κάποια άλλα ενώ ήταν καφετί ξαναγίνανε άσπρα???

Να ανησυχώ????? :D

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάποια αυγουλάκια σκουρίνανε πολύ (σχεδόν μαύρα), ενώ κάποια άλλα ενώ ήταν καφετί ξαναγίνανε άσπρα???

Να ανησυχώ????? :D

Τα άσπρα είναι τα μή γονιμοποιημένα....

Link to comment
Share on other sites

Τα άσπρα είναι τα μή γονιμοποιημένα....

Οπότε σχεδόν τα μισά είναι μη γονιμοποιημένα!!!

Αν ήξερα ποιος είναι ο αρσενικός, θα του έλεγα μερικές κουβεντούλες... :thumbup:

:D

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα από δουλειά και βρήκα... ΝΥΜΦΕΣ :D:thumbup::wootwoot:

Ακόμα και σε αυτό το μέγεθος έχουν συμπεριφορά CORY... Οι ουρές πάνω και τα κεφάλια κάτω!!!

Μετά από πόσες μέρες πρέπει να τα ταϊσω???

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο να σου ζήσουν...!!! :thumbup: Αν συνεχίσουν να γεννούν πάνω στις βαλισνέριες, σε βλέπω να τις ξεπατώνεις απ' το πολύ κλάδεμα... :D

Link to comment
Share on other sites

@miltosbitoulis2

Και χτες και σήμερα βρήκα αυγουλάκια πάνω σε φύλλα. Δεν πρόλαβα όμως να τα σώσω... Το γεγονός είναι πως το τελευταίο που με νοιάζει είναι τα φυτά. ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΕΜΙΣΩ CORY :D

Μετά από πόσες μέρες πρέπει να τα ταϊσω???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...