Jump to content

Βοήθεια σχετικά με στρώσιμο...


Recommended Posts

Καλησπέρα,

μόλις χθές πήρα το νεο μου ενυδρείο, 240 λίτρα.

Το γέμισα με νερό και έριξα περίπου 80ml βελτιωτικό νερού και σήμερα το πρωί 80ml βακτηρίδια.

Έκανα μετρήσεις με το Sera τεστ και το πρωί είχα: PH 7,0 KH:3,0 GH:5,0

Επίσης, ξέχασα να σας πω ότι έχω βάλει και μερικές Ανούμπιες(7-8).

Η θερμοκρασία είναι σχεδόν 30 βαθμούς, σύμφων με το θερμόμετρο(υδραργυρου).

Τι κάνω απο εδώ και πέρα?

Θα κάνω και πάλι μετρήσεις το βράδυ.

Πρέπει να κάνω και άλλες οι αυτές οι τρείς είναι ΟΚ?

Βοηθήστε με σχετικά με το στρώσιμο γιατί είμαι νέος στο άθλημα και δεν τα κατέχω και πολύ.

Το ενυδρείο το προορίζω για δίσκους, αγγελόψαρα και κοπαδιαστά.

Ευχαριστώ πολύ

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Kαλωσηρθες και καλοριζικο!

Νομιζω πως αρχικα καλα θα ηταν να ριξεις λιγο την θερμοκρασια,

στην πορεια θα χρειαστεις και καποια τεστακια NH3/4 ,NO2 και NO3.

Καλη συνεχεια και μην βιαστεις να βαλεις ψαρια ..ειδικα discus που ειναι καπως 'απαιτητικοι'. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Eδώ φίλε μου, θα βρείς ότι χρειάζεσαι για να μπείς στη λογική στρωσίματος-συντήρησης του νέου σου στολιδιού, προσωπική συμβουλή: κλείσε τα αυτιά σου και την τσέπη σου σε ότι αντίθετο με αυτά που διαβάσεις σου πούν στα ενυδρειάδικα και μην βιάζεσαι να βάλεις ψάρια, είναι σίγουρο οτι θα ανταμοιφθείς. :buttrock:

Παρ' επιτόντως... καλως ήρθες και καλή αρχή! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Kαλωσηρθες και καλοριζικο!

Νομιζω πως αρχικα καλα θα ηταν να ριξεις λιγο την θερμοκρασια,

Εγώ θα έλεγα ότι δεν είναι απαραίτητο να κατέβει η θερμοκρασία αφού το ενυδρείο βρίσκετε στην φάση του στρωσίματος και δεν έχει ψάρια μέσα. Ίσα ίσα η αυξημένη θερμοκρασία διεγείρει των μεταβολισμό των βακτηρίων και αναπαράγονται με γοργότερους ρυθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα ότι δεν είναι απαραίτητο να κατέβει η θερμοκρασία αφού το ενυδρείο βρίσκετε στην φάση του στρωσίματος και δεν έχει ψάρια μέσα. Ίσα ίσα η αυξημένη θερμοκρασία διεγείρει των μεταβολισμό των βακτηρίων και αναπαράγονται με γοργότερους ρυθμούς.

Σωστα, αλλα ο φιλος απο οτι λεει εχει 7 anubies μεσα και με 30 βαθμους δεν...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω γι αυτο του ειπα να την ριξει λιγο..

Να μην το παιξω παντως οτι ηξερα για τα βακτηριδια..

..αλλα οσο ανθεκτικη και αν ειναι η anubia ,οι 30 ειναι πολλοι..

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασετε το προφιλ της ανουμπιας λεει απο 20 μεχρι 30 οποτε καλα θα ηταν να μην εχουμε τις μεγιστες και μινιμουν συνθηκες νερου ή θερμοκρασιας εδω ...Το ιδιο συμβαινει και στα ψαρια που λενε πχ. μεγιστο pH 7.5 αν τα εχουμε ομως στο μεγιστο τοτε μειονετε ο χρονος ζωης τους, γινονται πιο ευαλοτα σε ασθαινιες κλπ. κλπ.

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

Και εγω γι αυτο του ειπα να την ριξει λιγο..

Να μην το παιξω παντως οτι ηξερα για τα βακτηριδια..

..αλλα οσο ανθεκτικη και αν ειναι η anubia ,οι 30 ειναι πολλοι..

Sorry.. της ειπα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.

Το ενυδρείο μου τρέχει 3 ημέρες και μολις έκανα κάποια tests.

'Εχουμε λοιπόν:

PH 6,0

KH 3,0

GH 4,0

NH4/NH3 0,0

N02 0,0

N03 0,0

Νερό Βρύσης PH 7,5

Σήμερα προσέθεσα και μια μπουκάλα C02.

Πως βλέπετε τις μέχρι στιγμής μετρήσεις μου?

Link to comment
Share on other sites

Εγω απορω και για το Ph,gh,kh αλλα και για τα νιτρικα,νιτρωδη,αμωνια...Ακομα και νιτρικα 0 φαινετε λιγο παραξενο...Και πως γινετε να εχει στρωσει σε 3 μερες?

Μηπως τα τεστ σου ειναι αναξιοπιστα??? γιατι απο οτι βλεπω ειναι της Sera

Link to comment
Share on other sites

Εγω απορω και για το Ph,gh,kh αλλα και για τα νιτρικα,νιτρωδη,αμωνια...Ακομα και νιτρικα 0 φαινετε λιγο παραξενο...Και πως γινετε να εχει στρωσει σε 3 μερες?

Μηπως τα τεστ σου ειναι αναξιοπιστα??? γιατι απο οτι βλεπω ειναι της Sera

κατι παει στραβα με τα τεστ οντως......

Link to comment
Share on other sites

Για να θεωρηθει στρωμενο το ενυδρειο πρεπει να μετρησεις αμμωνια (ΝΗ3/ΝΗ4) μετα να μετρησεις και νιτρωδη (ΝΗ2) και καποια στιγμη να πεσουν η αμμωνια και τα νιτρωδη και και να ανεβουν τα νιτρικα (ΝΟ3).

Οταν μηδενισουν αμμωνια και τα νιτρωδη και εχει νιτρικα πανω απο 0 τοτε θα εχει στρωσει.

Ειχες τετοιες μεταβολες ή ηταν συνεχεια 0 οι τιμες?

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εισαι και απο Αθηνα καλα θα ηταν να πηγαινες να επερνες τεστ της API και να εκανες τις σωστες μετρησεις σου !!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Σήμερα έχω:

PH 6,0

KH 2,0

GH 3,0

FE 0,25

NH4/NH3 0,5

N02 0

NO3 10

'Οσο αφορά την αμμωνία και τα νιτρικά, δεν είναι φυσιολογικό να έχω πολύ χαμηλές τιμές, αφου προσθέτω βακτηρίδια και δεν έχω μεγάλη ιχθυοφόρτωση?

Σχετικά με το PH, θεωρώ ότι είναι χαμηλό λόγω του ότι έχω μέσα δύο σχετικά μεγάλα ξύλα. Επειδή έχω και KH 2,0, τι θα λέγατε αν πρόσθετα στο νερό PH/KH Plus της Sera, ώστε να πάω την σκληρότητα κοντά στο 5 και το PH κοντά στο 7,0?

Επίσης, κάθε δυο μέρες προσθέτω βακτηρίδια και σημερα έβαλα μέσα 5 καρδινάλιους και 1 γλύφτη.

Σχετικά με τα τεστ της Sera, δεν νομίζω ότι μπορουν να κάνουν λάθος.

Δηλαδή, όσο και να μην είναι αξιόπιστα, είναι αδύνατον να έχω ΚΗ 5 και αυτα να μετράνε 2.

Ευχαριστώ πολύ και περιμένω την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

το ph πως το εριξες στο 6?

Το ειπε νομιζω αμεσως πιο πανω ...

...Σήμερα προσέθεσα και μια μπουκάλα C02....

- Μη βαλεις buffers για το pH. Χαμηλωσε λιγο την παροχη του CO2 γιατι το βραδυ θα γινεται "κολαση". Να παρατηρησεις αν ανεβαινουν τα ψαρια για αναπνοη στην επιφανεια.

- Δεν νομιζω 2 ξυλα σε 240 λιτρα να ριχνουν το pH τοσο πολυ.

Αν ηταν τοσο ευκολο .... :thumbup:

Μετρησε και το νερο της βρυσης να ξερεις τι γινεται.

- Οι καρδιναλιοι θα ειναι τρισευτιχισμενοι σε τετοιες σκληροτητες και pH.

Ειναι ομως και ευαισθητα ψαρια για αστρωτο ενδρειο.

- Ο γλυφτης δεν ειναι γλυφτης :wootwoot::D βρες το ονομα του εδω http://www.planetcatfish.com/catelog/family.php?family_id=4

ή βαλε μια φωτο να βοηθησουν οσοι ξερουν στην αναγνωριση του.

Το βλεπω "δυσκολο" να περασε κατευθειαν σε ενδειξεις νιτρικων ΝΟ3 χωρις να εχει αναβασει νιτρωδη ΝΟ2 ακομα (εκτος κι αν ειχε ανεβασει και δεν το διαβασα ή δεν το ανεφερες).

Ο κυκλος του αζωτου ειναι στανταρ :D

Link to comment
Share on other sites

Sorry.. της ειπα

Καταρχην ζητω συγνωμη για το μπερδεμα παραπανω.Αλλου ηθελα να απαντησω εκεινη την μερα και αλλου εγραψα :D

Σχετικα με το kh νομιζω πως σε τοση χαμηλη τιμη ειναι λογικο να υπαρχει γενικοτερα και μια ασταθια στο ph

οπως και σε ολα τα αλλα αφου το ενυδρειο τρεχει τοσο λιγο..

Αν κανω λαθος διορθωστε με αλλα μαλλον το kh einai αυτο που "παιζει" και οχι τα διαφορετικα τεστ.

Οταν και αν το kh σταθεροποιηθει γυρω στο 6 θα ανεβει και το ph.

προσωπικα δεν θα χρησιμοποιουσα ph plus στην παρουσα φαση αφου δεν ειναι αμμεση αναγκη

Link to comment
Share on other sites

...Οταν και αν το kh σταθεροποιηθει γυρω στο 6 θα ανεβει και το ph.

προσωπικα δεν θα χρησιμοποιουσα ph plus στην παρουσα φαση αφου δεν ειναι αμμεση αναγκη

Με τα ψαρια που εβαλε το kH3 ειναι ΟΚ.

pH plus δεν θα χρησιμοποιουσα σε καμια φαση.

Link to comment
Share on other sites

Δύο συμβουλές:

Τεστ νερού τουλάχιστον για νιτρώδη και νιτρικά προμηθεύσου άλλα.Εγώ που έχω τεστ της sera για αμμωνία και νιτρώδη έχω παρατηρήσει μεγάλη αστοχία υλικού,ειδικά στα νιτρώδη που μου τα έβγαζε πάντα 0 :D .Και το δεύτερο,μήπως θα ήταν καλύτερα να επιστρέψεις τα ψάρια που έβαλες;Είναι απαγορευτικό να βάζεις ψάρια κατά την διάρκεια του στρωσίματος.Ακόμα και να μην πάθουν κάποια ζημιά,θα τους έχεις μειώσει χρόνο ζωής με την αμμωνία που θα έχουν φάει.Ήδη το 0,5 είναι πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Σήμερα, 10 ημέρες μετά το γέμισμα με νερό κα αφού προσθέτω καθημερινά Sera Βακτηρίδια και με 6 καρδινάλιους και 3 γατόψαρα, έχω τις ακόλουθες μετρήσεις:

PH 6,5

KH 2,0

GH 5,0

NH3/NH4 0,0

NO2 0,5

NO 25,0

FE 0,1

Παροχή 24ωρη CO2 με μπουκάλα και έχω 5-6 ανούμπιες, 2 μεσαίου μεγέθους ξύλα και 2 πέτρες λάβα.

Το ενυδρείο ειναι 240 lt.

Πιστεύετε οτι ειμαι σε καλό δρόμο για το στρώσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σχεδον τελειωμενος,κανε μια καλη αλλαγη νερου.Δεν χρειαζονται CO2 οι ανουμπιες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...