Jump to content

Πόσο να πάρω μεταχειρισμένο ενυδρείο 400l


Recommended Posts

Γνωστός μου δίνει ενυδρείο 400Lt 1.80 cm εάν θυμάμε καλά μαζί με έπιπλο και χωρίς εξωπλισμό.

Επειδή έχουν περάσει 4 χρόνια που το έχει σε αχρηστεία άδειο δεν ξέρει πόσο μπορεί να μου το πουλήσει.

Από τρίτους έχω μάθει ότι το ενυδρείο το πήρε έτοιμο δεν το έφτιαξε και το πήρε ακριβά (είναι κάποια επώνυμη μάρκα).

Τι τιμή να του προτείνω πάνω κάτω και τι πρέπει να προσέξω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις μάρκα? Καπάκι? Γρατζουνιές? Επίσης αν δεν το τεστάρει 4 μέρες με νερό για τυχόν διαρροές μην το πάρεις καν.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις μάρκα? Καπάκι? Γρατζουνιές? Επίσης αν δεν το τεστάρει 4 μέρες με νερό για τυχόν διαρροές μην το πάρεις καν.

Ευχαριστώ για την συμβουλή. Θα έχω την ευκαιρεία να το τεστάρω. Για να έχει έπιπλο πρέπει να έχει και καπάκι. Απλά θέλω να ξέρω εάν είναι σε καλή κατάσταση εργοστασιακό ενυδρείο πόσο μπορεί να φτάσει. Μου είπε και από μόνος του ότι πρέπει να προσέξουμε μετά από τόσο καιρό τις συλικόνες γιατί μπορεί να έχει πρόβλημα. Σε περίπτωση που όντος έχει πρόβλημα μπορώ να το επιδιορθώσω και πόσο θα μου κοστίσει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως πρέπει να προσέξεις:

- Φθορές στο καπάκι του ενυδρείου

- Ηλεκτρολογικά

- Γρατζουνιές στα κρύσταλλα

- Σιλικόνες. Αν ήταν αποθηκευμένο σε σκιερό μέρος λογικά δεν θα έχει πρόβλημα

- Έλεγχος στο έπιπλο για φθορές και σκευρώματα

- Κόντρες τζαμιών. Στα λίτρα αυτά είναι βασικό

Καλό θα ήταν να το κοίταζες και για διαρροές, αλλά αυτό δεν το κάνουμε ποτέ όταν το αγοράζουμε από κάποιο κατάστημα, οπότε.... Θα μου πεις από την άλλη, στο κατάστημα το επιστρέφεις και παίρνεις άλλο... Πάντως δεν είναι δύσκολο να του αλλάξεις σιλικόνες.

Προσωπικά εγώ, το κόστος θα το έβγαα και από το design. Στα τόσα λίτρα δεν το βάλεις μέσα σε δωμάτιο, αλλά κάτα πάσα πιθανότητα σε σαλόνι, οπότε καλό θα ήταν να είναι και όμορφο.

Γενικώς θα όριζα μία τιμή από 180-350 ευρώ ανάλογα με τα παραπάνω (για ενυδρείο και έπιπλο, χωρίς εξοπλισμό).

Το σημαντικότερο όλων είναι τα κρύσταλλα να είναι σε καλή κατάσταση. Όλα τα άλλα επιδιορθώνονται και βελτιώνονται.

Ρίξε μία ματιά ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...