Jump to content

ΤΕΡΑΤΑΚΙΑ


ngoun69

Recommended Posts

Τα "ψαράκια" που είχα αγοράσει πριν 2,5 χρόνια, έχουν πλέον γίνει τερατάκια. Δεν αφήνουν τίποτα όρθιο μέσα στο ενυδρείο και τα χαλίκια τα μεταφέρουν σε γωνίες σχηματίζοντας "λοφάκια". Το ενυδρείο είναι 200 λίτρα και μέχρι τώρα είχα εξωτερικό φίλτρο SERA serafil 900. Τελευταία δεν λειτουργεί καλά και χθες πήρα το ΕΗΕΙΜ 2026. Είναι καλό;

Θα ήθελα να βάλω και κάποια άλλα ψαράκια που έχω δει με όμορφα χρώματα, αλλά κάθε προηγούμενη προσπάθεια έχει αποτύχει. Με εξαίρεση τα 2 pangasius, όλα τα άλλα είναι επιθετικά και τρώνε ότι νεο μπει στο χώρο τους.

:D

post-8723-1220342328_thumb.jpg

post-8723-1220342337_thumb.jpg

post-8723-1220342343_thumb.jpg

post-8723-1220342354_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα για τα ψάρια που έχεις :D

χρειάζεσαι μεγαλυτερο ενυδρείο(μην βάλεις άλλο ψάρι στο ενυδρείο)

το 2026 είναι κορυφαίο φίλτρο αλλά προσωπικά θα προτιμούσα το 2028

(περισσότερο βιολογικό υλικό :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι ενυδρειο δεν ειναι οτι εχει μεσα νερο, χαλικι και ψαρια. Τα λιτρα δεν παιζουν κανενα ρολο αν ο χωρος δεν ειναι φιαγμενος ετσι οπως εχει αναγκη το καθε ειδος. Πρεπει κατι να κανεις συντομα. Τοτε μονο θα το χαρεις πραγματικα.- :D

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι ενυδρειο δεν ειναι οτι εχει μεσα νερο, χαλικι και ψαρια. Τα λιτρα δεν παιζουν κανενα ρολο αν ο χωρος δεν ειναι φιαγμενος ετσι οπως εχει αναγκη το καθε ειδος. Πρεπει κατι να κανεις συντομα. Τοτε μονο θα το χαρεις πραγματικα.- :D

Καλημέρα,

μήπως θα μπορούσες σε παρακαλώ να με βοηθήσεις λίγο γιατί δεν έχω καμία εμπειρία. Τι μου προτείνεις να κάνω; Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μήπως θα μπορούσες σε παρακαλώ να με βοηθήσεις λίγο γιατί δεν έχω καμία εμπειρία. Τι μου προτείνεις να κάνω; Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

Εγω θα σου προτεινα πρωτα απο ολα να αποφασισεις ποια ειδη ψαριων σου αρεσουν....

να βρεις με τι αλλα ψαρια ταιριαζουν και να φτιαξεις τον υδροβιοτοπο τους... :thumbup:

Τα λιτρα σου ειναι λιγα για pangasius.... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μήπως θα μπορούσες σε παρακαλώ να με βοηθήσεις λίγο γιατί δεν έχω καμία εμπειρία. Τι μου προτείνεις να κάνω; Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

Σου προτεινω να διαβασεις οσα περισσοτερα μπορεις για τα ψαρια σου. Πουν ζουν, πως ειναι το περιβαλον που ζουν, τι συνθηκες νερου χρειαζονται, θερμοκρασια, τι μεγεθος φτανουν, ποσα λιτρα νερο εχουν αναγκη κλπ. Αυτα μπορεις να τα βρεις και εδω στο φορουμ αλλα και σε αναλογες ιστοσελιδες γραφοντας το ονομα του καθε ψαριου. Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.- :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...