Jump to content

σωστή κίνηση ή όχι???


Recommended Posts

Γεια σας!!! Σκέφτομαι να αγοράσω δύο-τρία ακόμα ψαράκια για το ενυδρείο μου...Είχα 4 platy αλλά δυστυχώς τα 2 μου ψόφησαν την 1η κιόλας μέρα γιατί ταλαιοωρήθηκαν λόγω μεταφοράς..Τα άλλα δύο έχουν μεγλώσει πολύ και είναι υγιέστατα.Όλα αυτά συνέβησαν τον Ιούνιο.Ξέρω όμως ότι τα ψαράκια αυτά πρέπει να είναι σε κοπαδάκι που να αποτελείται απο 5 τουλάχιστον ψαράκια...Νομίζω ότι τώρα που γύρισα και απο τις διακοπές και θα μπορώ να τα φροντίζω, είναι καλή ευκαιρία να αγοράσω 2-3 πλάτυ ακόμα....Έχω ενα αρσενικό και ένα θηλυκο.Σκέφτομαι αυτά που θα πάρω να είναι θηλυκά...Ποια είναι η γνώμη σας??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!! Σκέφτομαι να αγοράσω δύο-τρία ακόμα ψαράκια για το ενυδρείο μου...Είχα 4 platy αλλά δυστυχώς τα 2 μου ψόφησαν την 1η κιόλας μέρα γιατί ταλαιοωρήθηκαν λόγω μεταφοράς..Τα άλλα δύο έχουν μεγλώσει πολύ και είναι υγιέστατα.Όλα αυτά συνέβησαν τον Ιούνιο.Ξέρω όμως ότι τα ψαράκια αυτά πρέπει να είναι σε κοπαδάκι που να αποτελείται απο 5 τουλάχιστον ψαράκια...Νομίζω ότι τώρα που γύρισα και απο τις διακοπές και θα μπορώ να τα φροντίζω, είναι καλή ευκαιρία να αγοράσω 2-3 πλάτυ ακόμα....Έχω ενα αρσενικό και ένα θηλυκο.Σκέφτομαι αυτά που θα πάρω να είναι θηλυκά...Ποια είναι η γνώμη σας??

Στα 60 σου λιτρα μπορεις να τα βαλεις αφου σου αρεσει αυτο το ειδος.Ειμαι σιγουρος οτι θα δεις και γεννες....

καλη σου συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

kali i epilogi na pareis tilika alla kai 2 na ta afisis den exoun provlima mporis na ta sindiasis me xifoforous ,molli kai gappy mia xara tha ta pane

Θα σε συμβούλευα πάντως να μην πάρεις ξιφοφόρους, αφού έχεις πλάτι, γιατί υβριδίζουν μεταξύ τους... :D

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι όμως ότι θα υπάρχει πρόβλημα υπερπληθυσμού....Γιατί έχω ήδη αρκετά ψαράκια για το μέγεθος του ενυδρείου(60 λίτρα) αν και σκέφτομαι μόλις μεγαλώσουν να αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο.......Συγκεκριμένα έχω: 4 αγγελόψαρα(πολύ μικρά),1 ramirezi,2 κλόουν(με τα οποία αντιμετωπίζω πρόβλημα γιατί συνεχώς είναι κρυμμένα),2 gurami dwarf(ζευγάρι) και τα 2 πλάτυ που ανέφερα......

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι όμως ότι θα υπάρχει πρόβλημα υπερπληθυσμού....Γιατί έχω ήδη αρκετά ψαράκια για το μέγεθος του ενυδρείου(60 λίτρα) αν και σκέφτομαι μόλις μεγαλώσουν να αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο.......Συγκεκριμένα έχω: 4 αγγελόψαρα(πολύ μικρά),1 ramirezi,2 κλόουν(με τα οποία αντιμετωπίζω πρόβλημα γιατί συνεχώς είναι κρυμμένα),2 gurami dwarf(ζευγάρι) και τα 2 πλάτυ που ανέφερα......

Ωπ,αυτο δεν το γνωριζα....

Τοτε εχεις ηδη το προβλημα του υπερπλυθησμου....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά τα αγγελόψαρα είναι πόλύ μικρά ακόμα,πάρα πολύ μικρά...Όταν μεγαλώσουν θα τα βάλω σε άλλο ενυδρείο, μεγαλύτερο.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα και τα πλατυ διαφορετικο νερο απο τα υπολοιπα. Οσο για τα αγγελοψαρα, δεν θα τα δεις να μεγαλωνουν εκει μεσα. Και τους κλοουν που φτανουν τα 30 εκ.- :D

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα σου δεν ειναι ποσα ψαρια μπορεις να βαλεις σε ενυδρειο 60 λιτρων αλλα ποσα ψαρια

πρεπει να βγαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...