Jump to content

Κλόουν..........


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι!!! Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα 2 κλοουνάκια μου...Στο ενυδρείο μου έχω ένα διακοσμητικό και τα κλόουν κρύβονται εκεί όλη την ώρα, δεν βγαίνουν ούτε όταν ρίχνω το φαγητό....Βγαίνουν μόνο ελάχιστα κάποια στιγμή και τρώνε ότι έχει απομείνει στο βυθό....Δεν μποώ να καταλάβω τι τα έχει τρομάξει, αφού τα υπόλοιπα ψάρια είναι πολύ πιο ήρεμα απο αυτα!!! Τι μπορεί να συμβαίνει?????? :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι!!! Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα 2 κλοουνάκια μου...Στο ενυδρείο μου έχω ένα διακοσμητικό και τα κλόουν κρύβονται εκεί όλη την ώρα, δεν βγαίνουν ούτε όταν ρίχνω το φαγητό....Βγαίνουν μόνο ελάχιστα κάποια στιγμή και τρώνε ότι έχει απομείνει στο βυθό....Δεν μποώ να καταλάβω τι τα έχει τρομάξει, αφού τα υπόλοιπα ψάρια είναι πολύ πιο ήρεμα απο αυτα!!! Τι μπορεί να συμβαίνει?????? :D

Τα Κλόουν θέλουν να είναι σε ομάδα τουλάχιστον τεσσάρων για να είναι ενεργητικά. Αλλιώς θα σου είναι συνέχεια κρυμμένα και πιθανόν και επιθετικά προς άλλα ψάρια.

Γι'αύτο καλό θα ήταν ή να πάρεις άλλα 2-3 για να τα κάνεις μία ωραία ομάδα ή να δώσεις αυτά που ήδη έχεις. Πριν όμως να πάρεις απόφαση και αν αυτή είναι να τα κρατήσεις και να πάρεις κι άλλα, καλό είναι να ξέρεις ότι φτάνουν σε μήκος 30cm περίπου το καθένα.... Αυτό σημαίνει πως θέλουν μεγάλο ενυδρείο.

Γενικώς πάντως να ξέρεις πως ακόμα και ομάδα να είναι, δεν είναι από τα ψάρια που τα βλέπεις συνέχεια. Θέλουν τις κρυψώνες τους και όχι πολύ δυνατό φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και μία ματιά ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα διάβασα το άλλο σου τόπικ!!!

Σε 60L ενυδρείο είναι απαγορευτικό να έχεις κλόουν, όσο μικρά κι αν είναι. Το ίδιο ισχύει και για τα αγγελόψαρά σου.

Δεν είναι λογική να λες πως όσο είναι μικρά θα τα κρατήσω και όταν μεγαλώσουν θα τα δώσω. Πίστεψε με δεν πρόκειται να τα δώσεις γιατί απλά δεν θα τα δεις... μεγάλα.

Κρίμα είναι!!!

Και για να μην σε απογοητεύσω πλήρως... Πήγαινε πάρε ένα 300άρι ενυδρείο να βρεις την υγειά σου :D

Link to comment
Share on other sites

Μη λες κακα λογια γιατι θα βρεις το μπελα σουυυυυυυυυυ. :D

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι θα τα δώσω, είπα ότι θα αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο για να τα βάλω, υπολογίζω μετά τα Χριστούγεννα....Μέχρι τότε, τι μπορώ να κάνω??Για να τα δώσω κάπου αλλού αποκλείεται!!

Link to comment
Share on other sites

Τα κλουνακια εκτος απο "σχετικως" δειλα ειναι και νυκτοβια, οποτε μην περιμενεις τρελλα παραγματα. Εκτος αυτου αν τα δεις γυρισμενα στο πλαι, μην παρεις την αποχη για να τα βγαλεις επειδη "πεθαναν", ετσι συνηθως κοιμουνται.- :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι θα τα δώσω, είπα ότι θα αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο για να τα βάλω, υπολογίζω μετά τα Χριστούγεννα....Μέχρι τότε, τι μπορώ να κάνω??Για να τα δώσω κάπου αλλού αποκλείεται!!

Δεν δινεις και πολλες επιλογες (ουτε για απαντησεις)

1.Mην προσθεσεις αλλα ψαρια

2.Μην τους αφαιρεσεις την μοναδικη επιλογη που τους δινεις,να κρυβοντε..

3.Ταιζε βραδυ με ησυχια και οχι φωτα ,κινησεις και οτιδηποτε αλλο τα stressaρει περισσοτερο,για να τρωνε λιγο και να μην σου "κολλησουν".

Οποτε κανε υπομονη μεχρι να παρεις το μεγαλυτερο,και να ξερεις πως και αυτα το ιδιο κανουν..

Link to comment
Share on other sites

Αφου η Νατασσα θελει τοσο τα Clown loach και αναφερθηκε οτι :

α) ειναι κοπαδοψαρα (ας πουμε οτι 5-6 ψαρια ειναι "κοπαδι" ή πιο σωστα ομαδουλα) και

β) Το μεγεθος του υγειους ενηλικου (και οχι του καχεκτικου) ειναι 25-30 ποντους

ποσα λιτρα και διαστασεις ενυδρειο πρεπει να παρει τα Χριστουγεννα για να βαλει 5-6 τετοια ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Ενα διμετρο πανω απο 600 λιτρα ,δεν θα ηταν και ασχημο :D

Παντως παιδια αν υπαρχει φωτο απο clown 30 cm σε ενυδρειο ,θα ηθελα πολυ να το δω..πραγματικα θα μου κανει εντυπωση..

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι δεν πρεπει να μπαινουν σε ενυδρειο μικροτερο απο 130 ποντους μηκος

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο φίλος Μιχάλης έχει δίκιο.

Δεν έχω δει ποτέ και δεν έχω βρει ούτε στο ίντερνετ φωτογραφία από "μεγάλο" σε μέγεθος clown...

Τα δικά μου είναι 8 ετών πλέον και είναι περίπου 10 πόντους.

Η άποψη μου είναι ότι δυστυχώς / ευτυχώς περιορίζονται σε μικρότερα μεγέθη όταν δεν έχουν χώρο...

Έγινε επεξεργασία - Markos
Link to comment
Share on other sites

...Τα δικά μου είναι 8 ετών πλέον και είναι περίπου 10 πόντους.

Η άποψη μου είναι ότι δυστυχώς / ευτυχώς περιορίζονται σε μικρότερα μεγέθη όταν δεν έχουν χώρο...

Δυστυχως ή ευτυχως τα ψαρια δεν μιλανε την ελληνικην για να πουν οτι πονανε οταν τα εσωτερικα οργανα τους συνεχιζουν να μεγαλωνουν και πιεζονται στο καχεκτικο σωμα και πολλες φορες στραβο που αποκτουν σε μικρα ενυδρεια για το μεγεθος τους.
..Παντως παιδια αν υπαρχει φωτο απο clown 30 cm σε ενυδρειο ,θα ηθελα πολυ να το δω..πραγματικα θα μου κανει εντυπωση..

Εφτασεεεεεεεεεεε

This is "Marge". She's 11.5" (29cm) long and housed with nearly 50 other Clowns

http://www.loaches.com/species-index/photo...jpg/image_large

Here is a 10.5 inch (27cm) long Clown with its bifurcated Suboccular spine raised.

http://www.loaches.com/species-index/photo...jpg/image_large

Και ενα βιντεακι http://s88.photobucket.com/albums/k183/Emm...nt=DSCN1258.flv

Απο τη σελιδα http://www.loaches.com/species-index/clown...ia-macracanthus

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω τώρα ...

Όντως μας έστειλες αδιάβαστους... :D

Αλλά είναι η εξαίρεση...

Έγινε επεξεργασία - Markos
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειναι η εξαιρεση.

Εχει γινει κανονας το λαθος :D

Έχεις δίκιο...

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά τί τα ταϊζει... ποπ-κορν :thumbup::D

Πραγματικά είναι απίστευτα ψάρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν χαιρονται τα ψαρια, δε χαιρεται ουτε ο κατοχος.- :D

Link to comment
Share on other sites

για τα clown πολλες κρυψωνες - μεγαλο ενυδρειο.

τα 3 δικα μου στο 400αρι ειναι υπερκινητικα ολη μερα , τρωνε το φαγητο τους , τρωνε το φαγητο των αλλων ψαριων κ στο φιναλε δεν μενει τιποτα. το βραδυ πριν κλεισουν τα φωτα μπαινουν πισω απο το γωνιακο εσωτερικο φιλτρο της hydor κ κοιμουνται!!

:D:thumbup::wootwoot: που τα βρηκες ρε delta! ....ποιος εισαι τελος παντων!!

Link to comment
Share on other sites

....ποιος εισαι τελος παντων!!

:thumbup: Ενας απλος αρχαριος που την πατησα και γω οταν μου εδωσαν ενα ακομα μικρο ψαρακι να το βαλω μαζι με ολα τα αλλα σε ενα 50λιτρo ενυδρειακι.

Ευτυχως που υπαρχει το ιντερνετ, μπηκα και πλακωθηκα στο διαβασμα.

Το μετεφερα προσωρινα σε ενα 200 λιτρα, αλλα και παλι μικρο ηταν, εκτος οτι ηταν ολη μερα κρυμμενο μεσα στο ξυλο του αφου δεν ειχε παρεα.

Ευτυχως σημερα ειναι μελος ενος κοπαδιου στο ενυδρειο του south :D

Μια φωτο απο τον ψαρη μου πριν το δωσω, εν ωρα μεσημβρινης σιεστας και μια να με κοιταει φατσα.

P2260057_resize.jpg

PB260043_resize.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς τα κλοουνάκια μου εδώ και 2 μέρες έχουν ξαναγίνει όπως παλιά!!Είναι συνέχεια έξω απ την κρυψώνα τους, τρώνε κανονικά κ εινα ζωηρότατα!Μάλλον κάτι θα τα είχε φοβήσει τα μικρούλια μου.....

Όπως και να 'χει, ευχαριστώ για τις απαντησεις σας....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...