Jump to content

επιθετικό αγγελόψαρο


Recommended Posts

Το ένα από τα αγγελόψαρα μου έχει γίνει πολύ επιθετικό και συνεχώς κυνηγάει τα άλλα ψάρια και κυρίως τα όμοια του, ενώ αυτά τα κακόμοιρα δεν το πειράζουν καθόλου!Δεν τα αφήνει σε ησυχία!! Εξηγείται αυτό με κάποιο τρόπο???Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να το βοηθήσω?? :D

Link to comment
Share on other sites

Το ένα από τα αγγελόψαρα μου έχει γίνει πολύ επιθετικό και συνεχώς κυνηγάει τα άλλα ψάρια και κυρίως τα όμοια του, ενώ αυτά τα κακόμοιρα δεν το πειράζουν καθόλου!Δεν τα αφήνει σε ησυχία!! Εξηγείται αυτό με κάποιο τρόπο???Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να το βοηθήσω?? :D

1) Τα αγγελόψαρα είναι ψάρια που ο κάθε άνθρωπος που έχει ή είχε, έχει να σου πει και μία διαφορετική ιστορία. Άλλος λέει πως είναι φιλήσυχα, άλλος επιθετικά, άλλος πως είναι "δολοφόνοι"... Σχεδόν όλα τα ψάρια αλλά σε πολύ μεγάλο βαθμό τα σκαλάρια (αγγελόψαρα), είναι ψάρια που έχουν χαρακτήρες πέραν των συνηθειών.

2) Στα λίτρα σου και στο φόρτωμα που έχεις κάνει, πραγματικά δεν πρόκειται ποτέ να δεις τα ψάρια σου να έχουν την σωστή συμπεριφορά. Και όταν λέω σωστή, εννοώ την πραγματική συμπεριφορά που θα είχαν στον βιότοπό τους. Αν όχι όλοι, οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε περάσει από το στάδιο σου και έχουμε σκεφτεί εγωιστικά (πολύ περισσότερο εγώ) και σκέφτομαι το ότι μου αρέσει να βλέπω το Χ ψάρι, αλλά δεν σκέφτομαι τί και πως αρέσει στο Χ ψάρι για να ζήσει. Αν δεν κάνεις διορθωτικές κινήσεις βάση των λίτρων σου δεν θα μπορέσεις να νοιώσεις την πραγματική χαρά που σου δίνει αυτό το χόμπυ....

Και για να μην νομίζεις πως είμαι κανένας κύρηκας ή πως θέλω να το παίξω "κάποιος", σου λέω πως πρόσφατα (2 εβδομάδες περίπου) έφτιαξα σωστό το ενυδρείο μου για τα ψάρια που έχει μέσα και ειλικρινά σχεδόν κάθε μέρα βρίσκω αυγά!!!! Δεν νομίζω πως υπάρχει ποιο όμορφο πράγμα σε αυτό το χόμπυ από την χαρά του να βλέπεις, να ζεις και να συμμετέχεις στην δημιουργία της ζωής!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ένα από τα αγγελόψαρα μου έχει γίνει πολύ επιθετικό και συνεχώς κυνηγάει τα άλλα ψάρια και κυρίως τα όμοια του, ενώ αυτά τα κακόμοιρα δεν το πειράζουν καθόλου!Δεν τα αφήνει σε ησυχία!! Εξηγείται αυτό με κάποιο τρόπο???Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να το βοηθήσω?? :thumbup:

Συμφωνό με όσα αναφέρει ο storm και ιδιαίτερα με τον ξεχωριστό χαρακτήρα κάθε Αγγελόψαρου.

Ένας λόγος για να γίνετε επιθετικό ένα σκαλάρι είναι ότι ετοιμάζετε να γεννήσει ή αυτό η το ζευγάρι του. Αυτό θα το καταλάβεις εάν δεις οτι "προστατεύει" μια συγγεκριμένη περιοχή.

Εάν επίσης πάρεις μικρά σκαλάρια σε δεύτερη φάση και τα βάλεις σε ένα ενυδρείο με μεγαλύτερα ίσως κάποιο απο τα μεγαλύτερα κινηγήσει κάποιο απο τα μικρά.

Εγώ έχω ένα ζευγάρι που γέννησε μέσα στο ενυδρείο και τα άλλα 2 μικρότερα αγγελόψαρα τα έχουν ταράξει στις τσιμπιές. Μέχρι που από προχτές το ένα από τα 2 μικρά άρχησε να αντεπιτίθετε :wootwoot:

Πολλές φορές ακόμα και να μην το κινηγάνε πάει αυτό και την χώνετε με τσαμπουκα! :D

Ε... αυτό δεν εξηγείτε!!! Άντε βγάλε άκρη με την συμπεριφορά των αγγελόψαρων!

Για να τα προστατέψεις το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που τσιμπάει να το δώσεις σε πετ σοπ ή σε κάποιον φίλο ή συμφωρουμίτη μας. Εγώ σύντομα θα πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο οπότε και πιστεύω ότι θα σταματίσουν να κινηγιόνται.

Link to comment
Share on other sites

Επεισης μην ξεχναμε οτι προκειται για Κιχλιδα, εκτος τα παραπανω που ειπωυηκαν.

Αυτό γιατί το αναφέρεις φιλε Στράτο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γιατί το αναφέρεις φιλε Στράτο;

Για την επιθετικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Για την επιθετικοτητα.

...με εξαίρεση τους δίσκους...

Link to comment
Share on other sites

...και οι δίσκοι και οι δίσκοι :D

αν δεις το ενυδρείο μου ...ενας φίλος λέει οτι είναι το ενυδρείο των τρελών.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει αυτο;;;; :D

Χωρίς να είμαι γνώστης περί των συγκεκριμένων κιχλίδων, έχω ακούσει και διαβάσει πως γενικώς είναι από τα ποιο ήρεμα ψάρια... Μπορεί να κάνω και λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...