Jump to content

Την γνώμη σας για τα ενυδρεία Elite


Recommended Posts

Είδα κάποια ενυδρεία στο e-shop του καταστήματος Ζωοφιλία κάποιας εταιρίας ELITE Και διάβασα καλά σχόλια.

Οι τιμές νομίζω είναι πολύ καλές. Ποια η γνώμη σας σχετικά.

Μήπως με λίγα χρήματα παραπάνω μπορώ να πάρω κάτι "επώνυμο";

Να σημειωθεί ότι τα ενυδρεία αυτά έχουν και εγγύηση έάν θυμάμε 5 χρόνια!

EF1000 / 250lt

220 € + 100 €

EV1000 / 230lt

290 € + 100 €

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Freedom πολύ πρόσφατα αγόρασα το EF1000 / 250lt. Έπιπλο, γυάλα, και φώτα. Το έχω ακόμα άδειο, αλλά είναι στημένο στην βάση του. Εκ πρώτης όψεως δείχνει μια χαρά. Τώρα τι θα βγεί στο μέλλον δεν ξέρω. Φίλος έχει το μεγάλο που είναι 2 μέτρα...και είναι ευχαριστημένος...ένα καθώς πρέπει ενυδρείο σε πολύ καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Freedom πολύ πρόσφατα αγόρασα το EF1000 / 250lt. Έπιπλο, γυάλα, και φώτα. Το έχω ακόμα άδειο, αλλά είναι στημένο στην βάση του. Εκ πρώτης όψεως δείχνει μια χαρά. Τώρα τι θα βγεί στο μέλλον δεν ξέρω. Φίλος έχει το μεγάλο που είναι 2 μέτρα...και είναι ευχαριστημένος...ένα καθώς πρέπει ενυδρείο σε πολύ καλή τιμή.

Μήπως είναι εύκολο να βγάλεις μια φωτογραφία να το δώ σε σχέση με τον χόρο; Το πήρες κομπλέ ή βασικόμ έπιπλο και γυάλα; Τι χρώμα είναι;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι θα συνεφερε το ELITE για ενυδρειο πανω απο 1,5 μετρο (ef 1800 και 2000) γιατι στα μικροτερα υπαρχουν τα RIO που εχουν δωροεπιταγη.

Απο ποιοτητα ειναι σουπερ.

Φωτα δεν εχουν καλα (Τ8) αν ειναι για αφρικανικο η δισκοενυδρειο ομως ειναι ΟΚ.

Αλλωστε ποιος θα εκανε το διμετρο φυτεμενο? :D

Και φυσικα μιλαμε για τα "γυμνα" ELITE χωρις φιλτρο (για να βαλουμε τα τουμπανα που θελουμε εμεις)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι θα συνεφερε το ELITE για ενυδρειο πανω απο 1,5 μετρο (ef 1800 και 2000) γιατι στα μικροτερα υπαρχουν τα RIO που εχουν δωροεπιταγη.

Απο ποιοτητα ειναι σουπερ.

Φωτα δεν εχουν καλα (Τ8) αν ειναι για αφρικανικο η δισκοενυδρειο ομως ειναι ΟΚ.

Αλλωστε ποιος θα εκανε το διμετρο φυτεμενο? :D

Και φυσικα μιλαμε για τα "γυμνα" ELITE χωρις φιλτρο (για να βαλουμε τα τουμπανα που θελουμε εμεις)

από Water In εννοείς που έχει και δωροεπιταγή; Δηλαδή ποιο αντίστοιχο με αυτά που έχω βρεί σε Elite μπορώ να πάρω στο Water in?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι εύκολο να βγάλεις μια φωτογραφία να το δώ σε σχέση με τον χόρο; Το πήρες κομπλέ ή βασικόμ έπιπλο και γυάλα; Τι χρώμα είναι;

Ευχαριστώ

Το ενυδρείο το πήρα σκέτο...μόνο το έπιπλο και τις λάμπες του πήρα. Το πήρα σε σκούρο καφέ...και είναι πολύ ωραίο. 350 ευρώ έδωσα σύνολο. Φίλτρο θα βάλω δικό μου εξωτερικό, όπως και θερμοστάτη. το ενυδρείο είναι σε μήκος όπως το καρφουρίσιο το 120...αλλά είναι αρκετά ψιλό 65cm. Έχει 3 λάμπες...2 λευκές και μία μπλε. Φώτο λίγο δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Freedom πολύ πρόσφατα αγόρασα το EF1000 / 250lt. Έπιπλο, γυάλα, και φώτα. Το έχω ακόμα άδειο, αλλά είναι στημένο στην βάση του. Εκ πρώτης όψεως δείχνει μια χαρά. Τώρα τι θα βγεί στο μέλλον δεν ξέρω. Φίλος έχει το μεγάλο που είναι 2 μέτρα...και είναι ευχαριστημένος...ένα καθώς πρέπει ενυδρείο σε πολύ καλή τιμή.

Ποσο καιρο το εχει ο φιλος σου το διμετρο;

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο το εχει ο φιλος σου το διμετρο;

-Eχω το EF1000 απο τα μεσα Δεκεμβριου...ολα οπως τα λεει ο delta66 :D

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο το εχει ο φιλος σου το διμετρο;

Το έχει ένα 6μηνο. Το δικό μου ΕF-1000 θα το γεμίσω σήμερα να δω μήπως και έχουμε καμιά κηδεία. Δείχνει πάντως οκ...και όχι τίποτα φτηνιάρικο.

Link to comment
Share on other sites

εχω δει μονο ενα μικρο (πρεπει να ηταν 240-300λιτρα) σε καταστημα και μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις

εαν αγοραζα σημερα θα επερνα σιγουρα 1,8 η 2,0 μετρο elite

Link to comment
Share on other sites

τα ενυδρεια elite ειναι κινεζικα αντιγραφα της juwel.

επειδη τυχαινει να εχω κ εγω μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος απο τη σχεση τιμης- προϊοντος.

βασικη διαφορα (δεν μιλαμε για συγκριση ποιοτητας) ειναι οτι τα elite δεν εχουν φιλτρο αλλα ειναι πιο ψηλα κ εχουν 3 λαμπες.

βεβαια εσυ ξερεις ποσο χωρο εχεις , αν θελεις να βαλεις εξωτερικο φιλτρο, γιατι το προοριζεις (βιοτοπικο , φυτεμενο...) οπως κ τα χρηματα που θα διαθεσεις.

εσυ θα κανεις την ερευνα αγορας κ θα αποφασισεις τι σε συμφερει να παρεις...... :D

Link to comment
Share on other sites

από Water In εννοείς που έχει και δωροεπιταγή; Δηλαδή ποιο αντίστοιχο με αυτά που έχω βρεί σε Elite μπορώ να πάρω στο Water in?

Λοιπον απ'οτι υποψιαζομαι θελεις να βαλεις σκαλαρια, οποτε κοιταμε μονο ψηλα ενυδρεια.

Τα ενυδρεια της elite που προτεινεις ειναι το πρωτο 250 λιτρα του ενος μετρου (101Χ43Χ62) και κοστιζει μαζι με το επιπλο 320€.

Συν αλλα 280€ το φιλτρο (eheim 2028 προτεινω) συνολο 600€

Το 2ο ενυδρειο δεν το κοιταω καθολου καθως τα κυρτα δεν τα πολυσυμπαθω και δεν τα εμπιστευομαι (γνωμη μου)

Το αντιπαλο δεος ειναι το ενυδρειο της juwel rio300 : 300 λιτρα 120Χ51Χ62 (μεγαλυτερο μηκος και πλατος ιδιο υψος).

Κοστιζει 400€ και το επιπλο 160€.

Εχει καλυτερα φωτα (Τ5 που δεν ειναι απλα καλυτερα αλλα εχουν και μεγαλυτερη διαρκεια ζωης οι λαμπες, θα χρειαστεις +20€ περιπου για ανακλαστηρες).

Εχεις ενα εσωτερικο φιλτρο περισσεμα, το κρατας μεσα και εχεις δυο φιλτρα. (εγω θα το εβγαζα και θα το χρησιμοποιουσα αλλου πχ στο βαρελι προετοιμασιας. Επισης αν δεν εχει καβαντζα φιλτρο σε περιπτωση βλαβης του εξωτερικου, το γεμιζεις με τα υλικα και το πετας προχειρα μεσα μεχρι να επισκευαστει το αλλο φιλτρο.)

Εχει 200€ δωροεπιταγη προσθετεις αλλα 80€ και παιρνεις το Eheim 2028 κομπλε με 7 λιτρα υλικα (4 lt substrat pro, μακαρονι, μπλε και ασπρο σφουγγαρι) και ολες τις ανεσεις που εχουν τα νεα φιλτρα.

Συνολο 400+160+80=640€

Μετα υπαρχουν και φτηνοτερες λυσεις αλλα εξυπνες λυσεις οπως η αγορα απο ιντερνετ.

Το φιλτρο 2028 το βρισκεις σημερα 190€ και 19€ δωροεπιταγη στο γνωστο γερμανο.

Επισης υπαρχουν και αλλες φτηνες λυσεις στα φιλτρα απο γερμανια πχ jbl

Οπως και οι ευκαιριες στις αγγελιες.

πχ δυο μικρα φιλτρα κομπλε με 6 λιτρα υλικο (substrat) και 1500 λιτρα ροη συνολο αν κανουν 100€ θα σουν φτιαξουν ενα συνολακι με το elite και το επιλο του (320+100) 420€.

"Οτι πληρωνεις παιρνεις" ομως, αλλα παιζει και το "οτι παιρνεις καλυτερο απ'οτι πληρωνεις" :)

Το ζητουμενο ειναι να φτιαξεις ενα ωραιο ενυδρειο ιδανικο για τα ψαρια σου και να εχει και την καλυτερη δυνατη ποιοτητα για την τσεπη σου.

Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος Delta με κάλυψε απόλυτα. Εγώ έκανα τον εξής συνδιασμό. Έπιπλο, Γυάλα, φώτα...320ευρώ. Eheim 2028 με υλικά από γερμανία 190 ευρώ...και ένα Jager 300 25ευρώ σύνολο 535.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος Delta με κάλυψε απόλυτα. Εγώ έκανα τον εξής συνδιασμό. Έπιπλο, Γυάλα, φώτα...320ευρώ. Eheim 2028 με υλικά από γερμανία 190 ευρώ...και ένα Jager 300 25ευρώ σύνολο 535.

Tον jaeger μπορεις να τον καλυψεις με τη δωροεπιταγη του φιλτρου (19€) προσθετοντας 3€ ακομα ;)

Συνολο 513€

ΥΓ καλο ειναι να υπαρχει παντα ενα φιλτρο καβατζα εστω φτηνο-κινεζικο-μικρο κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα περιεχει βανακια κλπ. δηλαδη ειναι ετοιμο να το βαλω στην μπριζα ή θελει να παρω κατι εξτρα φυσικα δεν μιλαω για βιολογικο υλικο...

Ειναι αξιοπιστο???Για το fluval τι λετε???

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα περιεχει βανακια κλπ. δηλαδη ειναι ετοιμο να το βαλω στην μπριζα ή θελει να παρω κατι εξτρα φυσικα δεν μιλαω για βιολογικο υλικο...

Ειναι αξιοπιστο???Για το fluval τι λετε???

Απομιμηση του eheim ειναι, κοιτα σχεδιαγραμα http://farm4.static.flickr.com/3038/282093...c63d6d235_o.jpg

Εχει υλικα, αλλα ενας φιλος που το πηρε αγορασε απο το γερμανο και σιποραξ με 5€ το λιτρο να το γεμισει.

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτο:

Απλα ενα εχω να σου πω, τρεχα...Εγω μολις το ειδα μου ηρθε να ξεκινησω απο κιλκις να παω Αθηνα...

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτο:

Απλα ενα εχω να σου πω, τρεχα...Εγω μολις το ειδα μου ηρθε να ξεκινησω απο κιλκις να παω Αθηνα...

Πάω να πάρω ένα ενυδρείο και το φίλτρο τσάμπα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Και θα σου μεινουν και αλλα χρηματα απο την δωροεπιταγη :D ...Εγω με την πρωτη ευκερια θα στειλω εναν φιλο :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

Παρ'ολα αυτά παραμένει ο ανταγωνισμός με κατάστημα Ζωοφιλία ειδικά με τα ενυδρεία ELITE

και τώρα είμαι ανάμεσα στα εξής:

Από ζωοφιλία

ELITE EF-1200 320Lt

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: 1208mm x 428mm x 640mm

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ: 3 x 30W ΦΩΤΙΣΤΙΚΑ

ΣΕΤ ΑΝΑΚΛΑΣΤΗΡΩΝ

ΕΝΥΔΡΕΙΟ & ΕΠΙΠΛΟ

395

Η'

Rio 240

Διαστάσεις: 121 x 41 x 55

Λίτρα: περίπου 240

Φωτισμός: 2 x 38/40W

Τύπος Φίλτρου: Standard H

Αντλία: 1000/1000 l/h

Θερμαντήρας: 200W

ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΕΤ

ΕΝΥΔΡΕΙΟ & ΕΠΙΠΛΟ

495,00 €

H'

Water IN

RIO 300

ΕΝΥΔΡΕΙΟ & ΕΠΙΠΛΟ

560 με 400 Ευρώ δωροεπιταγή!

Link to comment
Share on other sites

100% δωροεπιταγη, το αφεντικο τρελλαθηκε.

Ευκαιρια να μπουν τα ψαρακια σου σε κανονικο ενυδρειο. :D

Σπύρο η παραπάνω τιμή ισχίει για το συγγεκριμένο ενυδρείο απο Water IN ;

Εάν ναι τι άλλο να τσιμπίσω εκτός από ένα καλό φίλτρο;

Από λάμπες το συγγεκριμένο ενυδρείο είναι οκ?

Λέω αντίστροφη όσμοση ή σύστημα CO2 . Τι λές εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο η παραπάνω τιμή ισχίει για το συγγεκριμένο ενυδρείο απο Water IN ;

Εάν ναι τι άλλο να τσιμπίσω εκτός από ένα καλό φίλτρο;

Από λάμπες το συγγεκριμένο ενυδρείο είναι οκ?

Λέω αντίστροφη όσμοση ή σύστημα CO2 . Τι λές εσύ;

Οσμωση και CO2 δεν φτανουν τα ρεστα.

Ασε που εχει κατι καλα σε τρελη τιμη στο ebay και στη γερμανια.

Ανακλαστηρες, αμμο, υποστρωμα (αν βαλεις), ξυλα αν εχει τπτ καλα, καβαζτα λαμπες, αντλια για να ανεβαζεις νερο απο το δοχειο ή τα φυλας για αργοτερα ολο και κατι θα χρειαστεις.

Απο λαμπες μια χαρα ειναι, ασε να βγαλουν σε λιγο καιρο κα αλλες εταιριες Τ5 στα μετρα του RIO γιατι ειναι αρχη και οσες εβγαλαν (πχ dennerle) ειναι φαρμακειο.

ΥΓ Ειδα στο site της JBL εχει Τ5 για juwel αλλα δεν τα εχω δει ακομα στα καταστηματα.

http://www.jbl.de/factmanager/index.php?lang=en

πατα our products>aquarium>technic>lighting>

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οσμωση και CO2 δεν φτανουν τα ρεστα.

Ασε που εχει κατι καλα σε τρελη τιμη στο ebay και στη γερμανια.

Ανακλαστηρες, αμμο, υποστρωμα (αν βαλεις), ξυλα αν εχει τπτ καλα, καβαζτα λαμπες, αντλια για να ανεβαζεις νερο απο το δοχειο ή τα φυλας για αργοτερα ολο και κατι θα χρειαστεις.

Απο λαμπες μια χαρα ειναι, ασε να βγαλουν σε λιγο καιρο κα αλλες εταιριες Τ5 στα μετρα του RIO γιατι ειναι αρχη και οσες εβγαλαν (πχ dennerle) ειναι φαρμακειο.

ΥΓ Ειδα στο site της JBL εχει Τ5 για juwel αλλα δεν τα εχω δει ακομα στα καταστηματα.

http://www.jbl.de/factmanager/index.php?lang=en

πατα our products>aquarium>technic>lighting>

Προβλέπω να πηγαίνω το πρωϊ και να φεύγω το βράδυ που θα κλείσει. Φαίνετε από τα ποστ μου πιστεύω πόσο "μυρμίρας" και αναποφάσιστος είμαι! :thumbup: Λυπάμαι τους πωλητές :wootwoot:

Επίσης ξέχασα +60 Euro για τις βενζύνες που θα έρθω από Πάτρα :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...