Jump to content

ΘΑΛΑΣΣΙΝΕΣ ΠΕΤΡΕΣ


jey

Recommended Posts

βρηκα στον βυθο μιας παραλιας μια πολυ ωραια πετρα με τρυπες,μεσα στην πετρα αυτη ζουσαν καβουρακια και γαριδες,εχω ενα ενυδρειο γλυκου νερου και τα ψαρια που εχω ειναι γκουραμι,νεον και γκαπι,μπορω να βαλω την πετρα στο ενυδρειο με καποια κατεργασια ή θα δημιουργηθει προβλημα,οποιος μπορει να με βοηθησει γιατι ειναι καταπληκτικη πετρα και ειναι κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω βάλει στο ενυδρείο μου ένα κοχύλι από θάλασσα αλλά πρώτα, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο,το έβρασα 10 λεπτά, το άφησα να στεγνώσει στον ήλιο 1 μέρα και το ξαναέβρασα άλλα 10 λεπτά....

Ε και μετά το έβαλα στο ενυδρείο...Το έχω εκεί μέσα εδώ και 1 χρόνο και δεν έχει δημιουργηθεί κανένα απολύτως πρόβλημα.....Βέβαια δεν ξέρω αν έκανα σωστά αλλα.......

Έγινε επεξεργασία - natasha
Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω κοχυλια και δεν εχω προβλημα κανενα αλλα με την πετρα δεν ξερω γιατι εχει μεγαλο ογκο.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα παίδες! Μην τα ισοπεδώνετε όλα...:D

Τις πέτρες πριν τις βάλουμε στο ενυδρείο μας ενδιαφέρουν 3 πράγματα:

1) Να μην είναι τοξικές από μεταλλεύματα-σκουριές-πετρέλαια κλπ. που θα βγάλουν και αυτά δηλητήρια.

Απλά δεν τις βάζουμε!

2) Να μην έχουν οργανικά υπολείμματα που θα ανεβάσουν αμωνίες.. αν έχει πεταλίδες φύκια και τρύπες που ίσως μέσα υπάρχουν οργανισμοί, τις βράζουμε, τις τρίβουμε και τις βουτάμε σε διάλυμμα ακουαφόρτε-νερού για καμιά μέρα για να διαλυθεί ό,τι έχει απομείνει, ξεπλένουμε, τρίβουμε πλένουμε και μπλούμ...

(!!!δεν θα το πρότεινα σε αρχάριο όπως και γενικά σε κάποιον που δεν έχει εμπειρία με τον χειρισμό χημικών για λόγους ασφάλειας με το ακουαφόρτε-προσοχή καίει ρούχα και διαβρώνει το δέρμα!!!)

3) Να μήν είναι ασβεστολιθικές αν το ενυδρείο μας θέλουμε να έχει χαμηλές σκληρότητες και ακόμη περισσότερο αν λειτουργεί σε όξινο pH (κάτω του 7) γιατί το ασβέστιο διαλύεται πολύ πιό εύκολα σε οξύ. Αν πάλι πρόκειται για ενυδρείο με σκληρό νερό και αλκαλικό pH (πάνω από 7) μπορούν να μπούν και ασβεστολιθικές αφού βοηθάνε στο ανέβασμα σκληροτήτων.

Για να τσεκάρουμε αν είναι ασβεστολιθικές οι πέτρες αρκεί να ρίξουμε σε καθαρή, εκτεθειμένη επιφάνεια της πέτρας κάποιο οξύ όπως ξύδι ή ακουαφόρτε (ΗCl), αν αυτή αφρίσει (παραγωγή CO2) τότε το πέτρωμα περιέχει ασβέστιο (Ca) (ασβεστολιθικό) Τα κοχύλια αποτελούνται ως επί των πλείστων από ασβέστιο... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αν η πετρα αυτη βρισκοταν στην θαλασσα για χρονια (που ειναι και το πιο πιθανο)

να ξερετε πως θα απελευθερωνει εστω και μικρες ποσοτητες στο ενυδρειο σας αμετρητα χρονια!

Η διαδικασια της αφαλατωσης πχ στα αρχαιολογικα ευρηματα διαρκει δεκαετιες και δεν επισπευδεται ουτε με βρασιμο αλλα ουτε με καποιον αλλο τροπο.

Θελει το χρονο της και τα σταδια της,που ειναι αρκετα..

Προσωπικα ακομη και για θαλασσινο ενυδρειο θα ημουν επιφυλαχτικος

Για γλυκουου.. δεν το συζηταω.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα παίδες! Μην τα ισοπεδώνετε όλα...:D

Τις πέτρες πριν τις βάλουμε στο ενυδρείο μας ενδιαφέρουν 3 πράγματα:

1) Να μην είναι τοξικές από μεταλλεύματα-σκουριές-πετρέλαια κλπ. που θα βγάλουν και αυτά δηλητήρια.

Απλά δεν τις βάζουμε!

2) Να μην έχουν οργανικά υπολείμματα που θα ανεβάσουν αμωνίες.. αν έχει πεταλίδες φύκια και τρύπες που ίσως μέσα υπάρχουν οργανισμοί, τις βράζουμε, τις τρίβουμε και τις βουτάμε σε διάλυμμα ακουαφόρτε-νερού για καμιά μέρα για να διαλυθεί ό,τι έχει απομείνει, ξεπλένουμε, τρίβουμε πλένουμε και μπλούμ...

(!!!δεν θα το πρότεινα σε αρχάριο όπως και γενικά σε κάποιον που δεν έχει εμπειρία με τον χειρισμό χημικών για λόγους ασφάλειας με το ακουαφόρτε-προσοχή καίει ρούχα και διαβρώνει το δέρμα!!!)

3) Να μήν είναι ασβεστολιθικές αν το ενυδρείο μας θέλουμε να έχει χαμηλές σκληρότητες και ακόμη περισσότερο αν λειτουργεί σε όξινο pH (κάτω του 7) γιατί το ασβέστιο διαλύεται πολύ πιό εύκολα σε οξύ. Αν πάλι πρόκειται για ενυδρείο με σκληρό νερό και αλκαλικό pH (πάνω από 7) μπορούν να μπούν και ασβεστολιθικές αφού βοηθάνε στο ανέβασμα σκληροτήτων.

Για να τσεκάρουμε αν είναι ασβεστολιθικές οι πέτρες αρκεί να ρίξουμε σε καθαρή, εκτεθειμένη επιφάνεια της πέτρας κάποιο οξύ όπως ξύδι ή ακουαφόρτε (ΗCl), αν αυτή αφρίσει (παραγωγή CO2) τότε το πέτρωμα περιέχει ασβέστιο (Ca) (ασβεστολιθικό) Τα κοχύλια αποτελούνται ως επί των πλείστων από ασβέστιο... :thumbup:

αφου εβρασα την πετρα 3 φορες μετα εριξα σε μια επιφανεια της πετρας λιγο ξυδι και αφρισε λιγο,μαλλον δεν θα το ρισκαρω να την βαλω στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω βάλει στο ενυδρείο μου ένα κοχύλι από θάλασσα αλλά πρώτα, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο,το έβρασα 10 λεπτά, το άφησα να στεγνώσει στον ήλιο 1 μέρα και το ξαναέβρασα άλλα 10 λεπτά....

Ε και μετά το έβαλα στο ενυδρείο...Το έχω εκεί μέσα εδώ και 1 χρόνο και δεν έχει δημιουργηθεί κανένα απολύτως πρόβλημα.....Βέβαια δεν ξέρω αν έκανα σωστά αλλα.......

Ειναι το ενυδρειο που ειχες θανατο ψαριου (χωρις αιτια) πριν λιγες μερες;;; :D

Link to comment
Share on other sites

99% από θάλασσα είναι ασβεστολιθική. Οπότε δεν κάνει για τα ψάρια που έχεις το ψηλό pH.

Τα κοχίλια επίσης έξω από τα ενυδρεία με ψαράκια που θέλουν ¨οξινο pH. Ακόμα και 1 μικρό κοχύλη - πετρούλα μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...