Jump to content

εξογκωμα? στο κεφαλι χρυσοψαρου


Recommended Posts

Καλησπερα

Ενα απο τα χρυσοψαρα μου(comet-tail sarasa) εχει αναπτυξει ενα εξογκωμα σαν καρουμπαλο στο κεφαλι πριν/μπροστα απο το ραχιαιο πτερυγιο,ξερει κανεις τι μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Θα μας βαλεις και μια φωτογραφια να το δούμε ;

Link to comment
Share on other sites

Εχω προσπαθησει να ανεβασω φωτο σαν συνημμενο κ δεν τα καταφερα, μπορει καποιος να μου πει τι κανω λαθος? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6409 :D Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

Οποτε μαλλον η φωτο ειναι μεγαλη γι'αυτο δεν ανεβαινει, θα ξαναπροσπαθησω το βραδυ που θα ειναι ο συζυγος στο σπιτι, γιατι εγω δεν το κατεχω το σπορ...ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

O.K. Νομιζω τα καταφερα

post-8851-1221073719_thumb.jpgpost-8851-1221073537_thumb.jpg

Αυτο δεν βγηκε ξαφνικα, νομιζω οτι μεγαλωνει μερα με τη μερα, εδω κ 2-3 βδομαδες περιπου, τα ψαρακια μου τα εχω 5-6 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Γεννητικό είναι το πρόβλημα .

Δεν μπορούμε να του κάνουμε κάτι πέρα απ το να το φροντίζουμε .

Link to comment
Share on other sites

Σαν να φαίνεται οτι το εξόγκωμα συνεχίζει έως την ουρά, έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο?

οχι δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο, δεν εχω ομως κ προηγουμενη εμπειρια, το αλλο sarasa που εχω για να συγκρινω δεν εχει κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Γεννητικό είναι το πρόβλημα .

Δεν μπορούμε να του κάνουμε κάτι πέρα απ το να το φροντίζουμε .

δλδ δεν ειναι καποια ασθενεια? δεν χρειαζεται κατι το ιδιαιτερο? ρωταω γιατι θελω να κανω οτι περναει απο το χερι μου για να ζουν καλα

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν το βλέπεις και μεγαλώνει είναι ΣΙΓΟΥΡΑ ασθένεια και έχω δεί αντίστοιχη περίπτωση σε φόρουμ του εξωτερικού.

Άν μεγαλώσει, τότε, ένας συνδυασμός θεραπείας αντιπαρασιτικής και αντιβακτηριακής ίσος σε βοηθήσει :D

Link to comment
Share on other sites

Αν το βλέπεις και μεγαλώνει είναι ΣΙΓΟΥΡΑ ασθένεια και έχω δεί αντίστοιχη περίπτωση σε φόρουμ του εξωτερικού.

Άν μεγαλώσει, τότε, ένας συνδυασμός θεραπείας αντιπαρασιτικής και αντιβακτηριακής ίσος σε βοηθήσει :D

Θα με βοηθουσες παρα πολυ αν μου ελεγες κατι πιο συγκεκριμενο οσον αφορα τη θεραπεια

Υ.Γ.Εχω ενα σκευασμα για τη θεραπεια παθησεων ευρεος φασματος αναμεσα στις οποιες αναφερονται:βακτηριακες λοιμωξεις, παρασιτα του δερματος κ.α. να το χρησιμοποιησω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειναι σκληρω το εξωγκομα ή ειναι σαν "φουσκαλα";

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι φουσκαλα, κ δυστυχως μοιαζει να μεγαλωνει συνεχως, το ψαρακι παντως δεν δειχνει αρρωστο, αλλα ανησυχω, αν ξερει κανεις κατι κ μπορει να με βοηθησει, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως τετοιες περιπτωσεις ειναι ογκοι και δεν μπορεις να κανεις κατι, αν ειναι σκληρο και δεν μαζευει υγρο.

Παρακολουθα το και πες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα!

Απλα προς ενημερωση, το εξογκωμα συνεχιζει να μεγαλωνει, σημερα ειδα κατι σαν μικρες τρυπουλες, μετα απο ερευνα στο διαδικτυο ειμαι σχεδον βεβαιη οτι ειναι ογκος, το ψαρακι εχει κανονικατατη συμπεριφορα, συμφωνα με αυτα που διαβασα δεν ποναει, δεν ειναι μεταδοτικο, δεν υπαρχει θεραπεια(εκτος αν γινει αφαιρεση) κ το ψαρακι κατα πασα πιθανοτητα θα ζησει ετσι ...για οσο ειναι γραφτο του να ζησει...!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μην φοβασαι οι ογκοι δεν ειναι μεταδοτικη απλα θα πρεπει να του ενυσχησεις το ανοσοποιητικο του συστημα με πολυ καλες τροφες με εξτρα βιταμινες και το ενυδρειο του να ειναι σε αψογη κατασταση

Περιμενουμε νεα του μικρου σου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα

Απλα πληροφοριακα

Σχεδον 3 μηνες μετα το εξογκωμα εχει εξαφανιστει, αφου φουσκωσε αρκετα σε σημειο το ψαρακι να μοιαζει με lionhead, μετα το εξογκωμα γεμισε τρυπουλες, εκει ειπα παει το ψαρι δε θα τη βγαλει καθαρη, τελικα σιγα σιγα ο ογκος υποχωρησε κ τωρα ειναι οπως ηταν κ πριν!!!

Δεν ξερω μπορει να μην ηταν ογκος (καρκινος) τελικα...???

Κ ολα αυτα χωρις καμια δικια μου παρεμβαση

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μας και μια φωτογραφία να δούμε πως είναι τώρα .

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μας και μια φωτογραφία να δούμε πως είναι τώρα .

OK θα βαλω το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Ena exogkoma san afto eixai bgalei ena karxariakh pou eixa k tou erixa mia koutalia alath mesa k se 2 meres eixe figei ala eixe meinei mia tripa sto psari.meta po 3 bdomades kapoou ekei arxise na tou feugei ala meta pethane.Eixa rwthsei sto zoo planet k m eipe aftos na t rixw ligo

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Mixalhs92 σε παρακαλώ πολύ Ελληνικά και πεζά .

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτο απο το ψαρι σημερα, δυστυχως εκτος απο τις αρχικες δεν εχω αλλες για να δειτε τη μεγαλη διαφορα

στην τριτη φωτο το ασπρο που φαινεται ειναι οτι απεμεινε απο τον ογκο

post-8851-1227724733_thumb.jpgpost-8851-1227724766_thumb.jpgpost-8851-1227724777_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...