Jump to content

Πώς μπορώ να μεταφέρω αυγά...


freedom

Recommended Posts

Δεν πρόλαβα να μεταφέρω το ζευγάρι στην γεννήστρα ενώ δεν περίμενα και ότι θα γεννήσουν πάλι ύστερα από 1 βδομάδα! Τα αυγά είναι πάνω στο εσωτερικό φίλτρο κάθετα. Πώς μπορώ να τα παρω από εκεί και να τα μεταφέρω στο ενυδρείο που έχω για γεννήστρα;

Στο ενυδρείο γεννήστρα έχω και 3 μωρά από την προηγούμενη γέννα. εάν βάλω την μάνα εκεί θα τα φάει;

Βάζετε φίλτρο στην γεννήστρα εάν είναι μικρή ή κάνετε συχνές αλλαγές; Το φίλτρο δημιουργούσε μεγάλο ρεύμα το οποίο ενωχλούσε τα μωρα το οποίο περιόρισα με ένα σφουγγαράκι στην έξοδο. Μήπως είναι καλύττερα χωρίς καθόλου ρεύμα στο νερό για τα σκαλαρομωρά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να μεταφέρω το ζευγάρι στην γεννήστρα ενώ δεν περίμενα και ότι θα γεννήσουν πάλι ύστερα από 1 βδομάδα! Τα αυγά είναι πάνω στο εσωτερικό φίλτρο κάθετα. Πώς μπορώ να τα παρω από εκεί και να τα μεταφέρω στο ενυδρείο που έχω για γεννήστρα;

Στο ενυδρείο γεννήστρα έχω και 3 μωρά από την προηγούμενη γέννα. εάν βάλω την μάνα εκεί θα τα φάει;

Βάζετε φίλτρο στην γεννήστρα εάν είναι μικρή ή κάνετε συχνές αλλαγές; Το φίλτρο δημιουργούσε μεγάλο ρεύμα το οποίο ενωχλούσε τα μωρα το οποίο περιόρισα με ένα σφουγγαράκι στην έξοδο. Μήπως είναι καλύττερα χωρίς καθόλου ρεύμα στο νερό για τα σκαλαρομωρά;

Τα αυγά είναι΄τόσο αυαίσθητα που μου χάλασαν όλα σχεδόν καθώς προσπάθησα να τα ξεκολήσω με μια σύριγγα που μου πρότειναν. Όσο έμειναν εάν βγουν μέσα στο ενυδρείο θα τα φάνε τα άλλα ψάρια κατά μεγάλη πιθανότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το ίδιο θα σου έλεγα. Δηλαδή να προσπαθήσεις να τα ρουφήξεις με σύριγγα...

Έχω κάνει κάτι τέτοιο με αυγά brichardi. Όντως μερικά θα ζουλιχτούν και θα πάνε χαμένα :)

Βγήκε τίποτα τελικά;

Έγινε επεξεργασία - Netspy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...