Jump to content

ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΣΚΛΥΡΟ ΝΕΡΟ


kostas3

Recommended Posts

Γεια σας . Ειμαι απο κερκυρα και εδω το νερο μας χτυπαει 20αρια σε σκλυροτητα.

Οι μετρησεις στο ενυδρειο μου ειναι

ΝΟ3= 30 (ΠΕΡΙΠΟΥ)

ΝΟ2=0-1

GH=DT=TH= >21d !!!!!

KH=TAC (ανθρακικη σκλυροτητα) = 3-4d

PH= 7.5

οπως βλεπετε οι σκλυροτητα ειναι υπερβολικα υψηλη . Υπαρχει καποιος αποτελεσματικος τροπος να την φερω σε φυσιολογικα επιπεδα? Κατι εχω ακουσει για φιλτρανση μεσω τυφρης αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι.

ΑΑ! και μη ξεχασω. Εχω δοκιμασει και νερο απο αποσκλυριντη. ΚΑΙ αυτο εχει σκλυροτητα γυρο στο 18...

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

3 λύσεις:

-Αντίστροφη όσμωση.

-Στήλη με ρητίνη ανιόντων και κατιόντων.

-Το κάνεις ενυδρείο σκληρού νερού με αφρικανικές κιχλίδες.

Link to comment
Share on other sites

3 λύσεις:

-Αντίστροφη όσμωση.

-Στήλη με ρητίνη ανιόντων και κατιόντων.

-Το κάνεις ενυδρείο σκληρού νερού με αφρικανικές κιχλίδες.

thank u!!

ειναι 100 λιτρα . αξιζει αντιστροφη οσμωση? τι ειναι η ρητίνη ανιόντων και κατιόντων.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ για τη ρητίνη νομίζω τα παιδιά τα λένε όλα, η όσμωση στην περίπτωσή σου δεν ξέρω αν συμφέρει όχι λόγω του αρχικού κόστους αλλά της συντήρησης λόγω μεγάλης φθοράς όπως και της ποσότητας νερού που θα πετάς.

Link to comment
Share on other sites

και βρες αξιοπιστα υγρα τεστ και οχι στικς..... :D

Link to comment
Share on other sites

και βρες αξιοπιστα υγρα τεστ και οχι στικς..... :D

sas euxaristo olous pedia. to ektimo poli!. ti test les na agoraso klaz? To problima mou den ine to kostos. apla den thelo na agorazo sinexia (px sticks...) iparxei ilektronikos tropos?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και ηλεκτρονικά όργανα μέτρησης αλλά τα υγρά τέστ κάποιβν εταιριών μετράνε αρκετές φορες ωστε να συμφέρουν κατα πολύ από τα στικ ενω η τιμή θα αργήσουν να αποσβέσουν την τιμή του ηλεκτρονικού οργάνου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και ηλεκτρονικά όργανα μέτρησης αλλά τα υγρά τέστ κάποιβν εταιριών μετράνε αρκετές φορες ωστε να συμφέρουν κατα πολύ από τα στικ ενω η τιμή θα αργήσουν να αποσβέσουν την τιμή του ηλεκτρονικού οργάνου.

εαν αγοραζα ηλεκτρονικο τεστ θα ειχες μηπως κατι να προτυνεις?

Link to comment
Share on other sites

εαν αγοραζα ηλεκτρονικο τεστ θα ειχες μηπως κατι να προτυνεις?

Νομιζω οτι θα ειναι "βαρυ" για την τσεπη σου, να προμηθευτεις ηλεκρονικα οργανα για τις μετρησεις σου. Ισως ενα ΡΗμετρο να το αντεξεις, αλλα ............εκτος αν δεν εχεις προβλημα για 400-500 ευρω για ενα που υπαρχει σχεδον για τις περισσοτερες μετρησεις που χρειαζεσαι και η τιμη ειναι ενδεικτικη απο εξωτερικο. Εδω παντως για ενα ΡΗμετρο, θα χρειαστεις απο 130-150 ευρω περιπου, για χειρος. Αν εχεις δυνατοτητα παραγγελιας απο εξωτερικο, τα πραγματα αλλαζουν. Αρα μαλλον καλο ειναι να παρεις μερικα αξιοπιστα υγρα τεστ, για να μαθεις και να τα χρησιμοποιεις. Εγω θα σου προτεινω να αγορασεις της ΑΡΙ, που θεωρουνται απο τα πλεον καλα. Επισης αφου το νερο σου ειναι σε αυτα τα "νουμερα", θεωρω οτι ειναι καλυτερα να στραφεις στα ψαρια που σου προτειναν οι συμφωρουμητες παραπανω, ωστε να αποκτησεις την εμπειρια και αργοτερα να ψαχτεις με μεθοδους για μαλακωμα του νερου, με μεγαλυτερη ευκολια.- :D

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι θα ειναι "βαρυ" για την τσεπη σου, να προμηθευτεις ηλεκρονικα οργανα για τις μετρησεις σου. Ισως ενα ΡΗμετρο να το αντεξεις, αλλα ............εκτος αν δεν εχεις προβλημα για 400-500 ευρω για ενα που υπαρχει σχεδον για τις περισσοτερες μετρησεις που χρειαζεσαι και η τιμη ειναι ενδεικτικη απο εξωτερικο. Εδω παντως για ενα ΡΗμετρο, θα χρειαστεις απο 130-150 ευρω περιπου, για χειρος. Αν εχεις δυνατοτητα παραγγελιας απο εξωτερικο, τα πραγματα αλλαζουν. Αρα μαλλον καλο ειναι να παρεις μερικα αξιοπιστα υγρα τεστ, για να μαθεις και να τα χρησιμοποιεις. Εγω θα σου προτεινω να αγορασεις της ΑΡΙ, που θεωρουνται απο τα πλεον καλα. Επισης αφου το νερο σου ειναι σε αυτα τα "νουμερα", θεωρω οτι ειναι καλυτερα να στραφεις στα ψαρια που σου προτειναν οι συμφωρουμητες παραπανω, ωστε να αποκτησεις την εμπειρια και αργοτερα να ψαχτεις με μεθοδους για μαλακωμα του νερου, με μεγαλυτερη ευκολια.- :D

και αυτο θα κανω φιλε μου. Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας! Για τωρα θα κρατησω κιχλυδες (μου αρεσουν πολυ ουτος η αλλως). Και αφου τελειωσω τις σπουδες μου και προχωρησω στην αγορα αλλου ενυδρειου ( εχω στο μυαλο μου 1000 ή 1500 λιτρα) αν τα καταφερω και 2000. θα ασχοληθω με το θεμα πιο ''επαγγελματικα΄΄ . Αφου θα τα σκασω παλι που θα τα σκασω τα χρηματα τουλαχιστον να μειωσω το κοστος συντηρισης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...