Jump to content

Βοήθεια για 660 Lt


Recommended Posts

Για σας παιδιά, θελω να με βοήθήσετε για το ενυδρείο μου που είναι 660 lt!

Βασικα δεν ξέρω πιο φιλτρο θα βάλω! αν μπορειτε να μου πείτε πιο συνδιασμό φιλτρων να βάλω θα ήμουν πολυ :D

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά, θελω να με βοήθήσετε για το ενυδρείο μου που είναι 660 lt!

Βασικα δεν ξέρω πιο φιλτρο θα βάλω! αν μπορειτε να μου πείτε πιο συνδιασμό φιλτρων να βάλω θα ήμουν πολυ :D

Η γνώμη μου 2 Χ 2217 τουλάχιστον.

Είναι δοκιμασμένα και φανταστικά.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου 2 Χ 2217 τουλάχιστον.

Είναι δοκιμασμένα και φανταστικά.

Αν δεν κανω λαθος τα 2217 βγαζουν 1000 l/h, και φοβαμαι πως δεν θα κανουν καλη δουλεια για τα λίτρα του ενυδρειου μου!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος τα 2217 βγαζουν 1000 l/h, και φοβαμαι πως δεν θα κανουν καλη δουλεια για τα λίτρα του ενυδρειου μου!

Εγώ στο 300άρι μου έχω ένα 2080 και ετοιμάζομαι να πάρω και δεύτερο. Αν έχει τρύπες το ενυδρείο σου, θα σου πρότεινα σαμπ όπου είναι η καλύτερη λύση γενικώς. Βέβαια όλα εξαρτώνται και από το τί είδους ενυδρείο έχεις. Φυτεμένο? Δίσκους (χαμηλή ροή)? Πλέκος (υψηλή ροή)?

Link to comment
Share on other sites

2 Χ 2217

Είναι δοκιμασμένα και φανταστικά.

σταθερη αξια!! :D

Σασ ευχαριστω βρε παιδια αλλα ξερω οτι η γενικη αρχη για τα φιλτρα ειναι η αντλια τους να γυριζει 3 φορες τον ογκο του νερου, δηλαδη πρεπει το φιλτρο που θα βαλω να ειναι πανω 2000 l/h και αυτα που μου προτεινατε φοβαμαι πως δεν τηα κανουν πολυ καλη δουλεια γιατι ειναι ακριβως 2000 l/h!

Link to comment
Share on other sites

εγω στο 450l που εχω το λειτουργω με το fluval FX5. 1500L/h ειναι πολυ καλα πιστευω και για το ενυδρειο σου.επισης εχει και ελεγχομενη ροη, αν για παραδειγμα εχεις δισκους και δεν θελεις να τους αναταρασσεις πολυ.φιλικα Κωστας :thumbup:

Υ.Γ.εγω πριν 1 χρονο το ειχα αγορασει 400ε .τωρα το βρησκεις με περιπου 250ε (σε περιπτωση που θες να τοποθετησεις 2):D

Έγινε επεξεργασία - kostasoyk
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι για το fluval fx5 αλλα δεν γνωριζω τιποτα για τα fluval!!!

δεν ξερω ποσο αξιοπιστα ειναι!!!

και δεν ξερω το συγκεκριμενο αν ειναι καλυτερο απο τα eheim!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και σχετικό τέστ των φίλτρων των 2 εταιριών αν ψάξεις στο νετ, οπότε δεν τίθεται θέμα μεγάλης διαφοράς.

Link to comment
Share on other sites

εμενα frixo 1 χρονο δεν με εχει προβληματησει.εχει τα παντα απο ανταλλακτικα ααααα και κατι αλλο.εχει απ'οτι ξερω εγκεφαλο για να σταματαει οποτε ειναι αναγκαιο (οπως σε περιπτωση που φραξει ή εχει πολυ αερα μεσα και δεν τραβαει νερο καλα) για να μην σου καει.μαγκια :D

Link to comment
Share on other sites

http://www.discusforums.com/forum/viewtopi...p;highlight=fx5

Στο παραπάνω link θα βρεις το συγκριτικό τεστ μεταξύ των FX5 και 2080. Προσωπικά επέλεξα Eheim 2080 για 2 λόγους:

1) Σημαντικά πιο αθόρυβη λειτουργία (43db το Fluval έναντι 19db του Eheim.

2) Επίσης πολύ σημαντική διαφορά στην χωρητικότητα του βιολογικού υλικού (6L το Fluval έναντι 12L το Eheim).

Το Fluval βέβαια έχει πολύ περισσότερο όγκο για μηχανικό καθαρισμό, αλλά, ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω που χρειάζεται! Προσωπικά έχω βάλει προφίλτρα και είμαι ok!

Στην Ελλάδα βέβαια θα βρεις το Eheim περίπου στα 400€ χωρίς τα υλικά του, τα οποία κάνουν περίπου 80€.

Χονδρικά ένα χιλιάρικο δηλαδή και για τα 2 φίλτρα. Από το internet όμως μπορείς να τα βρεις περίπου 300€ το ένα συν τα υλικά όπου έχουν περίπου την ίδια τιμή, δηλαδή 80€.

Εγώ επιμένω και ξαναλέω πως η ποιότητα Eheim ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ!

Γνώμη μου πάντα...

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΟΡΘΩΣΗ~~FLUVAL FX5 3500L/h για ενυδρειο 1500L

Το πόσες φορές ανακυκλώνει το νερό ένα φίλτρο είναι πολύ βασικό, αλλά δυστυχώς ΟΛΕΣ οι εταιρείες παρουσιάζουν ουτοπικούς αριθμούς... ή για να το θέσω καλύτερα, οι ίδιοι μετράνε χωρίς τα υλικά εντός του φιλτρού, δηλαδή με ελεύθερη ροή. Γενικώς αν επιτευχθεί μία κυκλοφορία της τάξεως του 80% από αυτή που λένε οι εταιρείες, είναι πάρα πολύ καλά. Επίσης είναι ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος το ότι παρουσιάζουν πχ το FX5 ή το 2080 για 1500L ενυδρείο. Ούτε για πλάκα δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και πολύ περισσότερο το FX5 που έχει και την μισή βιολογία από αυτή του 2080.

Link to comment
Share on other sites

stormtrooper τι προβληματα πιστευεις οτι θα ειχες σε ενα ενυδρειο 1500λιτρων;

πιστευεις οτι ολα τα 1500λιτρα ενυδρεια ειναι ιδια και εχουν τις ιδιες αναγκες; πχ φυτεμενα, malawi;

οι αποψεις αυτες στηριζονται σε καποιο τεστ δικο σου η καποιο review;

πραγματικα δεν ξερω τις απαντησεις αλλα νομιζω οτι ολοι χορευουμε τον χορο της υπερβολης μερικες τις περισσοτερες φορες

νομιζεις οτι στο δικο σου ενα 2217 η ενα 2028 δεν θα εκανε μια χαρα την δουλεια του;

Επίσης είναι ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος το ότι παρουσιάζουν πχ το FX5 ή το 2080 για 1500L ενυδρείο. Ούτε για πλάκα δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και πολύ περισσότερο το FX5 που έχει και την μισή βιολογία από αυτή του 2080.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έβαζα 2 Fluval 405.

Συνολική κυκλοφορία 2600λίτρα/ώρα, 17 λίτρα συνολική χωρητικότητα και επιπλέον έχεις καί την σιγουριά των 2 φίλτρων (αν πάθει κάτι το 1, έχεις το άλλο προσωρινά).

Τιμή (απο το γνωστό κατάστημα στην Κηφισιά) 2 x 159,45 = 318,9 €

Link to comment
Share on other sites

stormtrooper τι προβληματα πιστευεις οτι θα ειχες σε ενα ενυδρειο 1500λιτρων;

πιστευεις οτι ολα τα 1500λιτρα ενυδρεια ειναι ιδια και εχουν τις ιδιες αναγκες; πχ φυτεμενα, malawi;

οι αποψεις αυτες στηριζονται σε καποιο τεστ δικο σου η καποιο review;

πραγματικα δεν ξερω τις απαντησεις αλλα νομιζω οτι ολοι χορευουμε τον χορο της υπερβολης μερικες τις περισσοτερες φορες

νομιζεις οτι στο δικο σου ενα 2217 η ενα 2028 δεν θα εκανε μια χαρα την δουλεια του;

1500 λίτρα??? Ενάμιση τόνο δηλαδή! Δηλαδή 12L βιολογία για ενάμιση τόνο νερό? Μόνο που το σκέφτομαι ανατριχιάζω. Προσωπικά το μεγαλύτερο ενυδρείο μου είναι 300L. Αν θεωρήσουμε πως για να λειτουργεί ΣΩΣΤΑ θέλει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το 30% των καθαρών λίτρων σε βιολογία, σημαίνει ότι θέλω 90L βιολογικό υλικό... Δηλαδή 7,5 φορές περισσότερο από αυτό που έχω τώρα!!!

Σίγουρα, όλα τα ενυδρεία δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες, αλλά:

α) 12L βιολογία για 1500L νερό, δεν σου ακούγεται ΤΡΕΛΟ??? Ότι και να έχεις μέσα... Που αν έχεις 1500L θα έχεις και τα κέρατά σου..

β) Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Προσωπικά δεν συμβιβάζομαι με μετριότητες ή τέλος πάντων αυτά που έχουν κολλήσει στο δικό μου μυαλό ως μετριότητες. Σκοπός μου όταν ξεκινάω κάτι είναι να το κάνω τέλειο. Κι επειδή ποτέ δεν μπορεί να γίνει αυτό, συνέχεια προσπαθώ. Κι όταν μου αρέσει αυτό που κάνω δεν με κουράζει. Επίσης παίζει ρόλο και ο λόγος που ασχολήσε με το χόμπυ. Θές να έχεις ένα ωραίο στολίδι στο σαλόνι σου? Καλώς... εγώ όμως θέλω να φέρω το Αμαζόνιο στο δωμάτιο μου. Κι επειδή είναι πολύ εγωιστικό αυτό που λέω, πρέπει να κάνω το καλύτερο δυνατό για τα ψαράκια μου, που τα έχω έξω από τα φυσικά τους νερά!!! Οπότε... περί ορέξεως!!!

Και για να μην ξεφέυγουμε από το θέμα του τόπικ, εγώ είπα την άποψή μου βάση προσωπικής εμπειρείας αλλά κυρίως βάση εμπειρείας του κου Heiko Bleher, ο οποίος αναφέρει πως όσα λίτρα ενυδρείο έχεις, άλλο τόσο μηχανικό και βιολογικό υλικό πρέπει να έχεις. Οτιδήποτε άλλο είναι απλά συμβιβασμός.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο stormtrooper :D μακαρι να μπορουσαμε να εχουμε τα ιδια λιτρα βιολογικου με αυτα του ενυδρειου μας αλλα.......

λοιπον FRIXO, 2 FLUVAL FX5 βαλε που ειναι και σε καλη τιμη σε σχεση με αυτα που προσφερουν.απλα για να μη δωσεις και μια περιουσια ,ξεκινα με λιγο βιολογικο υλικο και κατα περιοδους που θα εισαι καλα οικονομικα προσθετεις και προσθετεις μεχρι να τα κανεις τουμπανο :thumbup:

Υ.Γ ασε που αργοτερα αν σου τη βαρεσει σε παιρνει να τα βαλεις και σε μεγαλυτερη δεξαμενη

Παντα Φιλικα.Κωστας

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους παιδια, αν και να πω την αληθεια με μπερδεψατε λιγο, τελοσπαντων για το ενυδρειο μ που ειναι 660 λιτρα σκεφτομαι να βαλω 1 fluval fx5 γιατι βγαζει 2300 l/h!!!

εν το μεταζυ το ενυδρειο μ δεν θα εχει φυτα μονο κατι διακοσμητικα ψευτικα!!!

με αυτα τα δεδομενα πιο φιλτρο λετε να κανει φοβερη δουλεια?!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...