Jump to content

Cardinal Tetra είναι ευαίσθητα ?


sotpap@

Recommended Posts

Για σας έχω κάποιες ερώτησης τα cardinal tetra είναι ευαίσθητα ψαριά ? τι πρέπει να προσέξου με ? τα cardinal tetra η Hemigrammus bleheri ο Ροδόστομος είναι πιο ευαίσθητα Θα ήθελα να μαθό από δικέ σας εμπειρίες και παρατηρήσεις σας ευχάριστο εκ τον πρότερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Τα cardinal ειναι ψαρια που προερχονται απο τα ποταμια της Αμαζονιας και το συντριπτικο ποσοστο οσων υπαρχουν στην παγκοσμια αγορα ειναι πιατα απο τη φυση λογω της αφθονιας τους στα ποταμια. Αυτο που θελουν ειναι χωρος για κολυμπι, και μαλακο και οξινο νερο. Παρουσια ξυλων και φυτων θα την εκτιμησουν ιδιαιτερα!!!

Σε σχεση με τα Hemigrammus Bleheri(Ροδοστομοι) ειναι πιο ευαισθητα!

Μπορεις να μας πεις για τι ενυδρειο τα προοριζεις μηπως και μπορεσουμε να σε βοηθησουμε περισσοτερο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε τί ενυδρείο σκοπεύεις να βάλεις Cardinals,

αλλά απλώς τσέκαρε και τα Neon Tetras που μοιάζουν αρκετά και δεν είναι τόσο ευαίσθητα.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Τα cardinal ειναι ψαρια που προερχονται απο τα ποταμια της Αμαζονιας και το συντριπτικο ποσοστο οσων υπαρχουν στην παγκοσμια αγορα ειναι πιατα απο τη φυση λογω της αφθονιας τους στα ποταμια. Αυτο που θελουν ειναι χωρος για κολυμπι, και μαλακο και οξινο νερο. Παρουσια ξυλων και φυτων θα την εκτιμησουν ιδιαιτερα!!!

Σε σχεση με τα Hemigrammus Bleheri(Ροδοστομοι) ειναι πιο ευαισθητα!

Μπορεις να μας πεις για τι ενυδρειο τα προοριζεις μηπως και μπορεσουμε να σε βοηθησουμε περισσοτερο?

Φίλε μου nidal σκέφτομαι να τα βάλλω σε 96l http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=19966

Link to comment
Share on other sites

Αν φροντισεις να φτιαξεις τις παραμετρους του νερου σου δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα. Ισως να με προβληματιζουν λιγακι οι "χηρες" καθως ειναι λιγο τσαμπουκαδες...........

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε τί ενυδρείο σκοπεύεις να βάλεις Cardinals,

αλλά απλώς τσέκαρε και τα Neon Tetras που μοιάζουν αρκετά και δεν είναι τόσο ευαίσθητα.

Σε ευχάριστο nikoskon διάφορα ling δείχνουν ως πιο ευαίσθητα τα Neon Tetras και είμαι λίγο μπερδεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Αν φροντισεις να φτιαξεις τις παραμετρους του νερου σου δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα. Ισως να με προβληματιζουν λιγακι οι "χηρες" καθως ειναι λιγο τσαμπουκαδες...........

Αυτούς του τσαμπουκάδες έχω και εγώ αλλά περιορίζετε μέσα στη ομάδα με της χήρες. Mε τη τρόπο θα μπορούσα να σταθεροποιήσω το ph στο 7 για τι με diy co2 ήταν αδύνατο να το σταθεροποιήσω και ph δικτύου έχω 7,4 ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχάριστο nikoskon διάφορα ling δείχνουν ως πιο ευαίσθητα τα Neon Tetras και είμαι λίγο μπερδεμένος.

Ποιά links;! Για δώσε κανένα...

Πάντως από την εμπερία μου τουλάχιστον, τα cardinals είναι πιο επιρρεπή στο ick.

Όσον αφορά το stress, μια από τα ίδια σε σχέση με τα Neons.

Αν ο κανόνας είναι το αντίθετο, τότε είμαι η εξαίρεση. :D

Τουλάχιστον να μην θεωρηθεί πως παραπληροφορώ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από την εμπερία μου τουλάχιστον, τα cardinals είναι πιο επιρρεπή στο ick.

Η ιδανικη θερμοκρασια διατηρησης τους ειναι 28-29 βαθμους οποτε δυσκολο για ick! :D

Link to comment
Share on other sites

Ποιά links;! Για δώσε κανένα...

Πάντως από την εμπερία μου τουλάχιστον, τα cardinals είναι πιο επιρρεπή στο ick.

Όσον αφορά το stress, μια από τα ίδια σε σχέση με τα Neons.

Αν ο κανόνας είναι το αντίθετο, τότε είμαι η εξαίρεση. :D

Τουλάχιστον να μην θεωρηθεί πως παραπληροφορώ. :thumbup:

Σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι παραπληροφορείς και συγγνώμη αν το έλαβες έτσι απλά επειδή ύπαρχοι μια ασάφεια με τα cardinal και τα Neon Tetras ακόμα και ότι έχουν τις ίδιες ανάγκες η δεν διαφέρουν πόλη μετάξι τους ότι θέλουνε τις ίδιες θερμοκρασιες ενώ αλλού διαβάζω ότι τα Neon προτιμούνε πιο χαμηλές θερμοκρασίες και αυτό με έχει μπερδέψει λίγο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε τί ενυδρείο σκοπεύεις να βάλεις Cardinals,

αλλά απλώς τσέκαρε και τα Neon Tetras που μοιάζουν αρκετά και δεν είναι τόσο ευαίσθητα.

Δεν νομιζω οτι αυτο ειναι σωστο.- :D

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι παραπληροφορείς και συγγνώμη αν το έλαβες έτσι απλά επειδή ύπαρχοι μια ασάφεια με τα cardinal και τα Neon Tetras ακόμα και ότι έχουν τις ίδιες ανάγκες η δεν διαφέρουν πόλη μετάξι τους ότι θέλουνε τις ίδιες θερμοκρασιες ενώ αλλού διαβάζω ότι τα Neon προτιμούνε πιο χαμηλές θερμοκρασίες και αυτό με έχει μπερδέψει λίγο

Τα νεον ανεχονται/αντεχουν χαμηλοτερη θερμοκρασια απο τα καρντιναλ.- :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια μικρη βοηθεια και σε μενα!!Θελω να βαλω σε ενυδρειο 120λ ενα κοπαδακι που να κινειται στο μεσο του ενυδρειου.Αυτα που εχω ηδη μεσα ειναι : corydoras, labeo , pleco, sae.φυτεμενο με anubias ,echinodorus και μπολικο κερατοφυλλο!Οι συνθηκες ph =7,5 .τι εχετε να μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου στα tetras, τα Glowlight και Cardinal είναι τα μόνο που μου έχουν εμφανίσει ich.

Βάσει εμπειρίας μίλησα,

εν τούτοις φαίνεται πως αποτελεί εξαίρεση. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου στα tetras, τα Glowlight και Cardinal είναι τα μόνο που μου έχουν εμφανίσει ich.

Οχι με 29 βαθμους θερμοκρασια .

Το ick δεν υπάρχει σε θερμορασια πάνω απο 28 και κατω απο 14 .

Αν στους 29 βαθμους βλεπουμε κατι σαν ick δεν ειναι ick !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...