Jump to content

φιλτρο νερου σε Nano Reef


kostas disc

Recommended Posts

Καλημέρα,έχω μια απορία και πιστεύω ότι θέλει απάντηση!!!έχω προχωρήσει και απόκτησή ένα φίλτρο νερού με γνώμονα την προάσπιση της υγείας κατά κύριο λόγο της οικογένειας μου,κατά πόσο είναι εφικτό αντί για α/ο να χρησιμοποιώ αυτό σε ένα nano reef?,μιας και σε λίγο καιρό θα πούμε το νερό νεράκι :thumbup: .δεν αναφέρω την εταιρία για λόγους καθαρά διαφήμισης αλλά έψαξα αρκετά για να το αγοράσω λόγο που είμαι και πατέρας :D οι πιστοποιησης υπάρχουν από nsf,αριστοτέλειό,δημοκριτο και εν καιρό και θα καταθέσω δείγμα στο χημείο για πάρτι μου,η διαφορά πάντως ως προς την οσμή, θολότητα και χλωρίου είναι εμφανέστατη από την πρώτη κιόλας στιγμή . (τι πίνουμε ρε παιδιά)λοιπών τι λέτε????φιλικά κωστας

Link to comment
Share on other sites

το ειχα στα σκαρια να αγορασω ενα κι εγω αντι για Α.Ο για τους ιδιους ακριβως λογους....

Τηλεφωνησα στην CAMELOT επειτα απο μια διαφημηση στην τηλεοραση.Η τιμη του ομως ηταν απαγορευτικη!!!!

Τωρα αν σου βγαζει το δικο σου τον χαλκο η αλλα βλαβερα στοιχεια απο το νερο και στο κανει καταλληλο για reef πρεπει να το ψαξεις....η το ξερεις αυτο?

Το camelot 'λεει' οτι το κανει...

Link to comment
Share on other sites

εννοείτε ότι αφαιρεί τον χαλκό σε ποσοστό 99,5!η εταιρία που ανέφερες επειδή το έψαξα δεν ασχολείται μόνο με φίλτρο νερού...τα βλαβερά στοιχεία όπως μολυντες τα εξαλειφη σχεδόν όλα ένα σωστό φίλτρο νερού,τώρα κατάλληλο το νερό από σωστό φίλτρο είναι σίγουρα για των άνθρωπο τώρα για εφαρμογή σε ενυδρεία δεν γνωρίζω,πιστεύω να μας απαντήσουν φίλοι που ξέρουν. :D

Link to comment
Share on other sites

εννοείτε ότι αφαιρεί τον χαλκό σε ποσοστό 99,5!η εταιρία που ανέφερες επειδή το έψαξα δεν ασχολείται μόνο με φίλτρο νερού...τα βλαβερά στοιχεία όπως μολυντες τα εξαλειφη σχεδόν όλα ένα σωστό φίλτρο νερού,τώρα κατάλληλο το νερό από σωστό φίλτρο είναι σίγουρα για των άνθρωπο τώρα για εφαρμογή σε ενυδρεία δεν γνωρίζω,πιστεύω να μας απαντήσουν φίλοι που ξέρουν. :thumbup:

Mου λες μοντελο και τιμη σε π.μ?

ακουγεται καλο.... :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις παρα να μετρήσεις τους δύο τύπους νερών και να κάνεις τις συγκρήσεις σου!

Περιμένουμε τα νεα και τα αποτελεσματά σου

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!!να μετρήσω το νερό???είναι αδύνατων ,καλύτερα και πιο αξιόπιστα στο χημείο του κράτους!!πάντως καλύπτει ολοκληρωτικά τα standars NSF 42 και 53.εχει και αντιστοιχούν πιστοποιημένο ελέγχου από δημοκριτο. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια σχεση το φιλτρο που λες με την αντίστροφη όσμοση .

Για αλλη δουλεια ειναι το ενα και για αλλη δουλεια ειναι το αλλο .

Και για να το καταλαβεις το ενα φιλτρο εχει εγκριση για ποσημο νερο και το αλλο παθαινεις αφυδάτοση αν το πινης διοτι βγαζει νερο απεσταγμένο .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν εχει καμια σχεση το φιλτρο που λες με την αντίστροφη όσμοση .

Για αλλη δουλεια ειναι το ενα και για αλλη δουλεια ειναι το αλλο .

Και για να το καταλαβεις το ενα φιλτρο εχει εγκριση για ποσημο νερο και το αλλο παθαινεις αφυδάτοση αν το πινης διοτι βγαζει νερο απεσταγμένο .

σωστα!!και εγω ρωταω πρεπει να εχουμε για αλλαγες νερου νερο α/ο η αν υπαρχει φιλτρο το οποιο μας δεσμευει βλαβερες ουσιες βαρεα μεταλλα και χαλκο να το προτιμισουμε¨??σε λιγα χρονια θα πουμε το νερο νερακι και δεν θα υπαρχει ουτε για δειγμα ποσο μαλλων να το πεταμε........... :)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ασχοληθεί ποτέ με όσμωση σε ενυδρεία θα πω την γνώμη μου αφού το θέμα εντέλει θέμα χημείας είναι: Η αντίστροφη όσμωση αφαίρει τα πάντα από το νερό, παράγει δηλαδή καθαρό νερό. Ούτε βακτήριο επιζεί ούτε τίποτα, και δεσμεύει όλων των ειδών τις ουσίες και τα μέταλλα. Το φίλτρο νερού θ' αφήσει να ''περάσουν'' μέταλλα όπως Μαγνήσιο, Κάλιο και άλλα, τα οποία περιέχονται άλλωστε και στα εμφιαλωμένα νερά, μιας και είναι απαραίτητα ιχνοστοιχεία του οργανισμού. Με λίγα λόγια, το φίλτρο νερού βγάζει μεταλλικό νεράκι.... Σαν να παίρνεις ΑΥΡΑ .... με την διαφορά ότι στο ΑΥΡΑ περιέχεται μιρκή ποσότητα χλωρίου για λόγους αποστείρωσης του νερού.

Γνώμη μου πάντα και όχι σίγουρη, ας μιλήσει κάποιος που ξέρει πιο πολλά

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Γεια σου, έχω μια απάντηση! για (kostas disc)

Η ************* είναι μια εταιρεία που ασχολείται με το φιλτράρισμα, επεξεργασία και απολύμανση του νερού. Με έμπειρο τεχνικό προσωπικό έτοιμο να σας δώσει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεστε, έχουμε ως στόχο να ολοκληρώσουν την ικανοποίηση των απαιτήσεων σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, έχω μια απάντηση! για (kostas disc)

Η ************* είναι μια εταιρεία που ασχολείται με το φιλτράρισμα, επεξεργασία και απολύμανση του νερού. Με έμπειρο τεχνικό προσωπικό έτοιμο να σας δώσει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεστε, έχουμε ως στόχο να ολοκληρώσουν την ικανοποίηση των απαιτήσεων σας.

*****************************************************************************************************

αγαπητε φιλε εχεις ηδη ενημερωθει μεσω πμ απο αλλον συναδελφο,σε προηγουμενο καρμπον ποστ σου, πως απαγορευονται ρητως οι διαφημησεις εδω μεσα..!!!! εαν εισαι καταστημα,μπορεις να επικοινωνησεις με τον διαχειριστη για να σου δωθει ειδικο βημα μεσα στα καταστηματα και στους επαγγελματιες.

αυτη ειναι η τελευταια προειδοποιηση.σε επομενη σου (3 δηλαδη φορα που ποσταρεις διαφημηση),θα διαγραφονται αμμεσα,και ο λογαριασμος σου θα ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

χρησιμοποίησα νερό από φίλτρο πάγκου γνωστής εταιρίας το οποίο προμηθεύτηκα για να συνδιάσω τόσο την πόσιμη χρήση του αφού θα περιόριζα τα έξοδα απ΄την αγορά εμφιαλωμένων, όσο και την χρήση του στο νεοσύστατο μινι reefάκι που έστησα τον Μάρτιο.

Μέχρι στγιμής μπορώ να πω ότι το νερό της βρύσης που στην περιοχή μου είναι οριακά πόσιμο ( Δημος Θερμαικού Θεσσαλονίκης) είναι πλέον με την χρήση του φίλτρου άγευστο και άοσμο όπως πρέπει να είναι και το χρησιμοποιούμε πλέον οικογενειακώς χωρίς κανένα πρόβλημα.

Για την ενυδρειακή χρήση όμως αποδείχτηκε περίτρανα ότι δεν αρκεί και ότι όχι μόνο ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ α/ο για το reef αλλά τουλάχιστον και με την χρήση σταδίου ρητίνης αφού το νερό από την α/ο δεν μηδενίζει τα TDS.

Θα σου πρότεινα λοιπόν να διαβάσεις για την α/ο, τις απόψεις ανθρώπων που χρημοποιούν α/ο και επειδή είμαι κατά 99% σίγουρος ότι θα πεις και θα πράξεις όπως κι εγώ στην αρχή με τρόπο "έλα ρε, μια χαρά είναι το φίλτρο) να σε προετοιμάσω για αυξημένες άλγες, διάτομα και κυανοβαλτήρια που όχι ότι 100% θα τα αποφύγεις στο νέο reef σου αλλά θα μειώσεις τις πιθανότητες να έχεις εξ αρχή προβλήματα που θα οφείλεται στην ποιότητα τυ νερού σου.

Καλώς ήρθες λοιπόν στο club και σύντομα να δούμε φώτος και παρουσίαση !!!!

Φιλικά Κωνσταντίνος

ps ΄Όχι ρε φίλε, μετά το γράψιμο με το κατεβατό διαπίστωσα ότι είναι παλιά καταχώρηση, αλλά δε μου πάει καρδια να το σβήσω, τόσο κόπο. Δεν πειράζει, καλή διάθεση και ας το διαβάσει όποιος ενδιαφέρεται και έχει απορίες σχετικά με την χρήση της α/ο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...