Jump to content

νεο δισκοενυδρειο


vaggozer

Recommended Posts

γεια σας παιδια!!8 αυγουστου ειχα γενεθλια!!ο αδελφος μου μου εκανε δωρο!ενα ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!ειναι το juwel rio 240!!!μου αρεσαν πολυ οι δισκοι και ετσι εβαλα δυο discus blue diamond σημερα!επισης εβαλα 2 tetra neon , κατι ψαρια που δεν ξερω (ακολουθει φωτογραφια)εναν γλυφτη και ενα γατοψαρο!!!εχω βαλει και ζοντανα φυτα!!2 ανουβιες και κατι αλλα που δεν ξερω!!εχω βαλει ενα εξωτερικο φιλτρο της eheim το ποιο γρηρορο για τα 240 λιτρα δεν τα ξερω πολυ καλα γιατι δεν τα αγορασα αλλα θα παω αυτην την εβδομαδα να ρωτησω!!επιπλεον λειτουργω το το εσωτερικο φιλτρο της juwel και τον θερμοστατη!!η θερμοκρασια ειναι στους 30 βαθμους.Ακομα το ph ειναι 6.8 το kh 10 , το gh 7 και τελος τα ΝΟ3 mg/nitrat/nitraat/nitrate ειναι 0 και το ΝΟ2 mg/nitrit/nitriet/nitrite ειναι και αυτο 0!ειναι καλες οι μετρησεις μου η πρεπει να ανεβασω η να κατεβασω κατι και αν ναι πως ;παιδια ευχαριστω πολυ!



Υ.Γ = συγνωμη που σας ζαλισα :thumbup:

ευχαριστω πολυ!!! :D

ακολουθουν φωτογραφιες!![/b]

το ενυδρειο χωρις ψαρια

DSC01034.jpg

το εξωτερικο φιλτρο

DSC01039.jpg

το χαλικι που ειναι ιδικο για τα φυτα

DSC01054.jpg

οι δισκοι

DSC01065.jpg

ξανα οι δισκοι

DSC01066.jpg

τα tetra neon

DSC01067.jpg

τα ψαρακια που δεν ξερω πως λεγονται

DSC01064.jpg

και ολοκληρο το ενυδρειο

DSC01069.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου

τα κάτι ψάρια που "δεν ξέρεις" (redeye tetra) βγάλτα απο το ενυδρείο με τους δίσκους

τα νέον μόνα τους δεν θα είναι για πολύ βάλε τουλάχιστον άλλα 8-10(άν και με τις θερμοκρασίες των δίσκων δεεεν.....καλύτερα cardinal)

βγάλε κατα την γνώμη μου το μεσαίο διακοσμητικό και πρόσθεσε αρκετές ριζούλες και ξυλαράκια για κρυψώνες και περισσότερα μέρη για ξεκούραση των δίσκων σου

τα δισκάκια μου άρεσαν πάρα πολύ και επίσης το υπόστρωμα είναι παρα πολύ καλό

βάλε και καμιά μαυρη αφισούλα απο πίσω για όορφο φόντο(θα αναδείξει το χρωματάκι των δίσκων σου πολύ)

άλλες προτάσεις-συμβουλές θα σου δώσουν και τα υπόλοιπα παιδια :D

όσο για τις τιμές του νερού Ph6.8 και kh10???

δεν ξέρω με τι μέτρησες ???

Έγινε επεξεργασία - yiapasdiscus
Link to comment
Share on other sites

Καλοσηρθες να χαιρεσαι τα ψαρακια σου και να ξερεις δεν ζαλιζεις κανενα.Λοιπον σαν μετρησεις γενικα φαινονται καλες απλα καλο θα ηταν να μειωσεις λιγο το kh.H εισαγωγη του φιλτρου δηλ απο εκει που περνει νερο το φιλτρο σου ειναι λαθος βαλε το προφιλτρακι στο σωληνα που ειναι σαν μπαστουνι.Κοιτα το κουτι του φιλτρου εχει σχεδιαγραμμα πως πρεπει να ειναι.Αγορασε κανα ξυλο και φτιαξε κρυψωνες για τους δισκους σου ωστε να νιωθουν πιο ασφαλεις και παρε αλλα 2 δισκακια να εχουν παρεα μιας και οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα.Πριν ομως απο την επομενη αγορα σου διαβασε εδω αρκετα θεματα σχετικα με τους δισκους ειμαι σιγουρος οτι θα σε κανουν να καταλαβεις καλυτερα το πως πρεπει να ειναι ενα δισκοενυδρειο και συντομα θα εχεις 4 χαρουμενα δισκακια να κολυμπουν στο ενυδειο σου.

Καλο διαβασμα και για οτι απορεια μην διστασεις να ρωτησεις :D

Link to comment
Share on other sites

φιλε yiapasdiscus σημερα για τα redeye tetra μου ειπαν οτι κανουν με τους δισκους!μπορει να κανουν και λαθος.αυτην την εβδομαδα θα παω και θα παρω γιατι σημερα δεν ειχε!!και θα παω να παρω και ενα μπλε φοντο.τελος εχω για την μετρηση εχω το tetra test 5 in en 1!δεν ειναι καλες οι μετρησεις ?αν οχι πως μπορω να τις κατεβασω ?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην καλωσηρθες στην παρεα μας!

Δυστυχως δεν εχεις ξεκινησει καλα!!!

Για αρχη τα red eye βγαλ'τα. Σε καμια περιπτωση δεν ταιριαζουν με τους δισκους. Απο εκει και περα τα νεον καλο θα ηταν να τα αποφυγεις με τους δισκους καθως δεν ειναι ανθεκτικοι σε υψηλες θερμοκρασιες. Τελος οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρο οποτε γοα τα λιτρα σου θα συνιστουσα να βαλεις στο συνολο 5-6 δισκους για να νιωθουν πιο ανετα!!!

Οσο για το ντεκορ θα ελεγα να βαλεις μερικα φυσικα ξυλα τα οποια εκτος απο ομορφια θα δωσουν και στο νερο καποια οφελιμα συστατικα. Τωρα για φυτα το αφηνω πανω σου. αν τελικα επιλεξεις φυσικα φυτα προσεξε να μπορουν να αντεξουν συνθηκες χαμηλου φωτισμου και υωηλες θερμοκρασιες.........

Στην πορεια θα συνιστουσα και την αγορα μιας αντιστροφης οσμωσης ουτως ωστε να μπορεις να παιξεις με τις σκληροτητες του νερου.

Αν ανατρεξεις σε παλιοτερα θεματα θα βρεις πολυ χρησιμες πληροφοριες πανω στα δισκοενυδρεια.

Αυτα για αρχη :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τωρα ειδα τι τεστ χρησιμοποιεις, ξεχασε τα στικακια και παρε ξεχωριστα υγρα τεστ.

Και για την ιστορια...................τα red eye δεν ταιριαζουν με δισκους λογω υπερκινητικοτητας και επιθετικοτητας :D

Link to comment
Share on other sites

να ρωτισω κατι πειραζει να βαλω τους αλλους 2 δισκους το Νοεμβριο!σιγα σιγα πιγαινω για να μην κανω κατι λαθος.επισης θα παρω ξυλα

Link to comment
Share on other sites

να ρωτισω κατι πειραζει να βαλω τους αλλους 2 δισκους το Νοεμβριο!σιγα σιγα πιγαινω για να μην κανω κατι λαθος.επισης θα παρω ξυλα

Οσο το συντομοτερο, τοσο καλυτερα για τα ψαρια σου :D

Link to comment
Share on other sites

χμμ οντος εχεις δικιο.να σας ρωτησω κατι!σημερα εριξα τροφη στα ψαρια και οι δισκοι δεν εφαγαν.αυτο ειναι προβλημα η επειδη ειναι ταραγμενα απο ενυδρειο σε αλλο ενυδρειο;ειναι ανυσιχιτκο ?

Link to comment
Share on other sites

χμμ οντος εχεις δικιο.να σας ρωτησω κατι!σημερα εριξα τροφη στα ψαρια και οι δισκοι δεν εφαγαν.αυτο ειναι προβλημα η επειδη ειναι ταραγμενα απο ενυδρειο σε αλλο ενυδρειο;ειναι ανυσιχιτκο ?

Μην ανησυχεις γι'αυτο. Μπορει να περασουν αρκετες ημερες μεχρι να νιωσουν ανετα και να φανε!

Πρωτο σου μελημα ειναι να φτιαξεις ιδανικο το περιβαλλον διαβιωσης τους και ολα τα αλλα θα ερθουν στην πορεια :D

Link to comment
Share on other sites

ναι σωστα αυτο ισχυει!θα παω και θα παρω ξυλα ενα background υγρα τεστ και καποια φυτα!να σας ρωτησω κατι ; οι αγριοι δισκοι μπορουν να μπουν με τα διαμαντια ?

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο ολα αυτα τα σημαντικα που σου ειπανε παραπανω οι συναδελφοι,εγω θα μεινω στο θεμα στρωσιματος.

μπορει να ''τρεχει''απο τις 8/8 οπως μας ειπες το ενυδρειο σου,αλλα εγω θα ηθελα να ρωτησω πως ακριβως το εστρωσες,αφου οπως ανεφερες τωρα εχεις βαλει ψαρια...

εχεις ριξει υγρα βακτηρια ολο αυτο το διαστημα η κατι αλλο...??

***σιγουρα χρειαζεσαι αξιοπιστα υγρα τεστ,για αμμωνια ,νιτρωδη,νιτρικα,και αργοτερασ για πεχα και κεχα.

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο ολα αυτα τα σημαντικα που σου ειπανε παραπανω οι συναδελφοι,εγω θα μεινω στο θεμα στρωσιματος.

μπορει να ''τρεχει''απο τις 8/8 οπως μας ειπες το ενυδρειο σου,αλλα εγω θα ηθελα να ρωτησω πως ακριβως το εστρωσες,αφου οπως ανεφερες τωρα εχεις βαλει ψαρια...

εχεις ριξει υγρα βακτηρια ολο αυτο το διαστημα η κατι αλλο...??

***σιγουρα χρειαζεσαι αξιοπιστα υγρα τεστ,για αμμωνια ,νιτρωδη,νιτρικα,και αργοτερασ για πεχα και κεχα.

ναι εριχνα και τωρα ριχνω για τα βακτιριδια , βακτιρια και κατι αλλα που δεν θυμαμαι ακριβως!κατι που ξεχασα να πω ειναι οτι εχω παρει υγρα τεστ για την αμμονια και μου λεει 0.1

Link to comment
Share on other sites

Εγω με τη σειρά μου σαν νεοτερος δισκας θέλω απλα να σε καλωσορίσω και να σε διαβεβαιώσω πως εκανες την καλυτερη επιλογή!Ειναι πραγματικα υπέροχα πλάσματα!Τωρα που ειναι αρχη θέλει αρκετη μελέτη και να ακους τους παλιότερους....

Οσο για ψαρια και ξυλα πέρνα μια βόλτα απο http://www.ydatinoskosmos.gr/ και δεν θα χασεις :D

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω κατι ; οι αγριοι δισκοι μπορουν να μπουν με τα διαμαντια ?

Καλό είναι να αποφύγεις τέτοιον συνδυασμό. Κατά τον Bleher οι άγριοι δίσκοι βλέπουν τα υβρίδια σαν....εξωγήινους. Χώρια που οι απαιτήσεις των άγριων, είναι εντελώς διαφορετικές και υπερβολικές.

Link to comment
Share on other sites

επισης χρηση τυρφης θα εκανε καλο.

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στον υπέροχο κόσμο των δίσκων, :D θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες .

(έχεις τοποθετήσει περίεργα την είσοδο και έξοδο του 2028 :wootwoot: !

την είσοδο του νερού τοποθέτησε τη όσο το δυνατόν χαμηλότερα στο πυθμένα για να ρουφά…)

:D καλή συνέχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!!σημερα περασα απο το μαγαζι και αγορασα καποια πραγματα επειδη θα παω ξανα την αλλη εβδομαδα πηρα τυρφη και τροφη!την τυρφη την τοποθετησα στο ενυδρειο δηλαδη στο φιλτρο μεσα (μου εδωσαν οδηγιες).αυτα πρως το παρον!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!!σημερα περασα απο το μαγαζι και αγορασα καποια πραγματα επειδη θα παω ξανα την αλλη εβδομαδα πηρα τυρφη και τροφη!την τυρφη την τοποθετησα στο ενυδρειο δηλαδη στο φιλτρο μεσα (μου εδωσαν οδηγιες).αυτα πρως το παρον!

:D

Link to comment
Share on other sites

καλη σας μερα!!σημερα πηγα στο pet shop για να αγορασω μια λαμπα τ5 color γιατι για καποιο λογο μου εσπασε :thumbup: ευτηχως οχι μεσα στο ενυδρειο.αγορασα φυσικα ξυλα τα εβρασα και περιμενω να κρυωσουν (ετσι μου ειπαν να τα βρασο)αλλα εκανα μια χαζομαρα!δεν αγορασα τα υγρα τεστ :D !!θα παω μαλλον το σαββατο να τα παρω θα παω μαζι με εναν φιλο μου!!αυτα!

Έγινε επεξεργασία - vaggozer
Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στον κοσμο των δισκων. :bowdown: Ριξτο στο διαβασμα γιατι θα το χρειαστεις (υποψιαζομαι οτι το ....Εμπειρια: σχετικα καλη, ειναι τυχαια γραμμενο στο προφιλ) και ελπιζω να τα καταφερεις.- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ηρθές φίλε vaggozer !Η επιλογή σου είναι πιστεύω η καλύτερη με τους Δίσκους!Από το δικό μου ενυδρείο σαν μια μικρή συμβουλή αν θέλεις,πάρε Α\Ο,εμένα με βοήθησε πολύ!Σου εύχομαι το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν κάνω λάθος το είχα αγοράσει 160-170Ε,3 σταδίων,αλλά υπάρχουν και πιο φτηνά από συζητήσεις μέσα στο forum!Πάντως αξίζει κατά την ταπεινή μου γνώμη!Και κάτι συμπληρωματικό ότι κάποιοι βάζουν και ένα μικρό ποσοστό δεν ξέρω πόσο ανάμιξη με νερό βρύσης!Εγώ βάζω rowaplus για ΚΗ να έρθει 3,3-3,8 ,μιλάμε για κάθε αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...