Jump to content

αλλαγη υλικων στο φιλτρο


iliastra

Recommended Posts

παιδια εχω ενα φιλτρο eheim ecoo 2234 και το δουλευω απο τον Ιανουαριο θελω να ρωτησω καθε ποτε πρεπει να αλλαζω το υλικα του φιλτρου μου.. ποτε το σφουγγαρι (μπλε) ποτε το substrat και ποτε τον υαλοβαμβακα??

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα φιλτρο eheim ecoo 2234 και το δουλευω απο τον Ιανουαριο θελω να ρωτησω καθε ποτε πρεπει να αλλαζω το υλικα του φιλτρου μου.. ποτε το σφουγγαρι (μπλε) ποτε το substrat και ποτε τον υαλοβαμβακα??

Ο κάθε κατασκευαστης λέει κάθε 6 μήνες ή 1 χρόνο ή ή ή... (κατά βάση για να πουλάει)

Πρακτικά τα υλικά δεν θέλουν ποτέ άλλαγμα.

Απλώς θέλουν λίγο καθάρισμα σε νερό ενυδρείου όταν δούμε ότι έχει μειωθεί η ροή του φίλτρου.

Και όταν λέμε καθάρισμα, δεν εννοεούμε να καθαρίσει εντελώς. απλώς να φύγουν τα "χοντρα" μιας και αν το καθαρίσουμε εντελώς θα χάσουμε το μεγαλύτερο μέρος της βιολογίας μας.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω σε αυτα που σου εγραψε ο Moutralewn οτι τον "υαλοβαμβακα" μπορεις

να τον αλλαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω σε αυτα που σου εγραψε ο Moutralewn οτι τον "υαλοβαμβακα" μπορεις

να τον αλλαζεις.

Να τονίσω σε αυτά που έγραψε ο stav ( :unsure::bowdown::bowdown: ) ότι τον "ενυδρειακό υαλοβάμβακα" (filter wool) όχι μόνο μπορείς αλλά πρέπει να τον αλλάζεις όταν βρωμίζει.

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω σε αυτά που έγραψε ο stav και ο Moutralewn ότι το βαμβάκι ενυδρειακής χρήσης όχι μόνο πρέπει να το αλλάζεις όταν βρωμίζει, αλλά δεν πρέπει καν να το πλένεις. Με το που βρωμίσει δρόμο και βάζεις νέο το οποίο το έχεις πλύνει πρώτα.

Αν θες να αποφύγεις το άνοιγμα του φίλτρου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις προφίλτρο στην είσοδο του φίλτρου. Εγώ από τότε που το έκανα, σώθηκα!

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω σε αυτά που έγραψε ο stav και ο Moutralewn ότι το βαμβάκι ενυδρειακής χρήσης όχι μόνο πρέπει να το αλλάζεις όταν βρωμίζει, αλλά δεν πρέπει καν να το πλένεις. Με το που βρωμίσει δρόμο και βάζεις νέο το οποίο το έχεις πλύνει πρώτα.

Αν θες να αποφύγεις το άνοιγμα του φίλτρου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις προφίλτρο στην είσοδο του φίλτρου. Εγώ από τότε που το έκανα, σώθηκα!

Τι εννοεις προφιλτρο?

Εχεις καμια φωτο να μας στειλεις?

Και κατι ακομα.

Αν θυμαμαι καλα εχεις ΑΟ της Ro-Man?

Εισαι ευχαριστημενος?

Να προτιμησω αυτη ή μου προτεινεις καποια άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Προφιλτρα ειναι πχ αυτα

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...mp;t=temartic_e

Και εγω τα χρησιμοποιω ανελλιπως...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα εχεις ΑΟ της Ro-Man?

Εισαι ευχαριστημενος?

Να προτιμησω αυτη ή μου προτεινεις καποια άλλη?

οι ΑΟ της roman ειναι πολυ καλες αλλα το καταστημα στην κρητη εκλεισε....

απο αγγλια τωρα!

κ της aqua light ειναι καλες κ πιο φθηνες...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις προφιλτρο?

Εχεις καμια φωτο να μας στειλεις?

Προσωπικά χρησιμοποιώ προφίλτρα της TUNZE, που είναι σαν βαρελάκια και μπείνουν στην θέση της σχαρίτσας που έχουν οι είσοδοι των φίλτρων. Η Tunze "λέει"¨να το γεμίζουμε αυτό το βαρελάκι με ενυδρειακό βαμβάκι, αλλά σε αυτή τη περίπτωση στόμωνει ποιο γρήγορα. Προσωπικά αγόρασα χύμα μπλε σφουγγάρι με μικρούς πόρους και το προσάρμωσα εκεί που θα έμπαινε το βαμβάκι.

Και κατι ακομα.

Αν θυμαμαι καλα εχεις ΑΟ της Ro-Man?

Εισαι ευχαριστημενος?

Να προτιμησω αυτη ή μου προτεινεις καποια άλλη?

Ενδιαφέρθηκα για την αγορά από RO-MAN αλλά τελικά δεν πήρα λόγω έλλειψης επαγγελματισμού του ιδιοκτήτη, ο οποίος προσωπικά πιστεύω πως δεν αξίζει να έχει την "θέση" που έχει στην ενυδρειακή κοινότητα (άσχετο αλλά ήθελα να το πω). Πάντως σίγουρα είναι άψογες ποιοτικά... απλά πλέον από Αγγλία.

Εγώ πήρα από e-bay σε κόστος ουτοπικό για τα Ελληνικά δεδομένα (€60 - 190L την μέρα) και είμαι και πλήρως ικανοποιημένος.

για ποιο λογο δεν πρεπει να καθαριζουμε τον υαλοβαμβακα;

Προσωπική εμπειρεία που την έχω διασταυρώσει με αρκετό κόσμο:

Για να αποδώσει σωστά το φίλτρο θα πρέπει να καθαρίσει πλήρως το βαμβάκι. Για να καθαρίσει πλήρως θα το πλύνεις τόσο καλά ώστε να "χαλάσεις" τις ίνες του και να υπάρχει ενδεχόμενο ή να περνάνε κομματάκια μέσα στην αντλία, είτε μεσα στο ενυδρείο.

Όπως και να έχει, αν υπάρχει προφίλτρο ΔΕΝ θα χρειαστεί ούτε άλλαγμα, ούτε καθάρισμα για πολλούς μήνες(- χρόνο+).

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο δεν πρεπει να καθαριζουμε τον υαλοβαμβακα;

Μπορεις να μου το ζητησεις ευγενικα, δεν ειναι αναγκη να τριβεσαι στη "γκλιτσα του τσοπανη". :bowdown: Γιατι πολυ απλα καθε το πολυ δεκα μερες πρεπει να βγαζεις και να πετας το "μαλλι φιλτρου", βαζοντας καινουργιο, εκτος αν βαζεις προφιλτρο (οπως σωστα γραφτηκε), οποτε μπορεις να μην εχεις καθολου μεσα στο φιλτρο.- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Προφιλτρα ειναι πχ αυτα

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...mp;t=temartic_e

Και εγω τα χρησιμοποιω ανελλιπως...

:bowdown::unsure:

Link to comment
Share on other sites

και να προσθεσω και εγω iliastra πως καλυτερα να αγοραζεις χυμα υαλοβαμβακα ( σε σακουλες ειναι) παρα τις πλακετες η τους κυβους. Λογικα το ξερεις αυτο αλλα κακο δεν κανει να το αναφερω :unsure: ειναι και ποιο φτηνο και εχει πολυ μεγαλυτερη ποσοτητα υαλοβαμβακα

Link to comment
Share on other sites

και να προσθεσω και εγω iliastra πως καλυτερα να αγοραζεις χυμα υαλοβαμβακα ( σε σακουλες ειναι) παρα τις πλακετες η τους κυβους. Λογικα το ξερεις αυτο αλλα κακο δεν κανει να το αναφερω :unsure: ειναι και ποιο φτηνο και εχει πολυ μεγαλυτερη ποσοτητα υαλοβαμβακα

Απο που μπορουμε να προμηθρυτούμε χυμα υαλοβάμβακα?

απο τι ειδους καταστήματα?

Link to comment
Share on other sites

οι ΑΟ της roman ειναι πολυ καλες αλλα το καταστημα στην κρητη εκλεισε....

απο αγγλια τωρα!

κ της aqua light ειναι καλες κ πιο φθηνες...

Συγνωμη που σε ζαλίζω, αλλά ηθελα να ρωτησω αν εχεις ακουστα για την ΑΟ της Dannerle.

Σε κατάστημα στην Ελλάδα την έχω βρει 100 ευρω, ενω ατην Γερμανια της aqua light 80.

TΙ προτεινεισ?

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω αν εχεις ακουστα για την ΑΟ της Dannerle.

Σε κατάστημα στην Ελλάδα την έχω βρει 100 ευρω, ενω ατην Γερμανια της aqua light 80.

TΙ προτεινεισ?

αυτη της Dannerle ποσα λιτρα την ημερα δινει κ ποσων σταδιων ειναι? σαν μαρκα ειναι καλη.

την αλλη την εχω δοκιμασει κ ξερω οτι για τα λιτρα που δινει ειναι πολυ καλη κ φθηνη..

κανε τη συγκριση.

ρωτα οτι θες :unsure:

Link to comment
Share on other sites

παιδες σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας, με κατατοπισατε πληρως.... εχω παρει χυμα υαλοβαμβακα της eheim και μου ηρθε πιο φθηνα...

αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι πως θα χρησιμοποιησω το προφιλτρο και που ακριβως θα μπει στο δικό μου φιλτρο...

το φιλτρο μου ειναι αυτο εδω

http://www.f3images.com/IMD/fl_ecco_media1.jpg

και η διαταξη των υλικων μου ειναι ακριβως σαν αυτων στη φωτογραφια

Αν μπορει καποιος ας βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα προφίλτρο:

post-6647-1221850866_thumb.jpg

Το βάζεις στην είσοδο του φίλτρου σου.

Link to comment
Share on other sites

και να προσθεσω και εγω iliastra πως καλυτερα να αγοραζεις χυμα υαλοβαμβακα ( σε σακουλες ειναι) παρα τις πλακετες η τους κυβους. Λογικα το ξερεις αυτο αλλα κακο δεν κανει να το αναφερω :unsure: ειναι και ποιο φτηνο και εχει πολυ μεγαλυτερη ποσοτητα υαλοβαμβακα

Και εγω να προσθεσω οτι "υαλοβαμβακα", ΔΕΝ βαζουμε στο ενυδρειο.- :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...