Jump to content

ταϊζω αρκετά?????


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.Εχω ένα ενυδρειάκι 60LT.Μέσα έχω 3 guppies 2 platy 4 corydoras sterbai και 5 apple snails και διάφορα αληθινά φυτά.Ταϊζω το πρωί με flake όπου γίνετε πόλεμος με τα guppies , τα platy δεν πολυτρώνε και το μεσημέρι πάλι λίγα flake και 4 ταμπλέτες σπιρουλίνα της ocean nutrition.Aφού τα guppies και τα platy φάνε τα flake κατεβαίνουν κάτω και τσακίζουν και την σπιρουλίνα.Κάτι προλαβαίνουν να φάνε και τα sterbai.Kαι τα σαλιγκάρια θα φάνε όσο προλάβουν.Σημείωση ότι το ενυδρείο είναι στηνδουλεία μου όπου βρίσκομαι εκεί 8-16.Οι 2 λάμπες ανάβουν η μία 8-17 και η δεύτερη 10-14

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ειναι οτι ταιζεις ΠΑΡΑ πολυ! 30 ζωοτοκα ειχα και εριχνα λιγα flakes και 1 ταμπλετα σπιρουλινα!

Link to comment
Share on other sites

Για τα ψαράκια που εχεις τους αρκεί λιγότερο απο 1/2 κουταλάκι φλέικς και για τα κόρυς 1/2 το πολύ 1 ταμπλέτα και όχι 4 είναι παρα πολύ. Εγώ στα δικά μου ρίχνω ούτε 1/2 κουταλάκι και 1-1.5 ταμπλέτα που είναι και αρκετά και δεν έχουν πρόβλημα :D .

Link to comment
Share on other sites

Ριχνω 4 γιατί έχω και τα 5 apple snails.Αλλά αντί να τα φάνε αυτά προλαβαίνουν ,όχι όλα, να τα φάνε τα guppies και τα platy.

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια σου θα βρουν να φάνε και καλό είναι να μην τα ταϊζεις καθε μέρα αλλά 3 φορές τη βδομάδα είναι αρκετά. Αν θες μπορείς να τους δίνεις και μαρουλάκι που να είναι λίγο βρασμένο ή να το βάλεις στην κατάψυξη και μετά να το αφήσεις να ξεπαγωσει καλά με αυτό τον τρόπο σπάνε οι ίνες του και γίνεται μαλακό (μαρούλι μπορείς να δίνεις και στα χρυσόψαρά σου). Στο λέω γιατί εγώ την πάτησα τους έδινα και τους δίνω καθε μέρα και δεν μου καθαρίζουν τίποτα μέσα στο ενυδρείο χώρια που έχουν γίνει γουρούνια, χωρίς υπερβολή είναι τεράστια :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...