Jump to content

Αναποφάσιστη...


Rena

Recommended Posts

Καλησπέρα σας :D

Επηρεασμένη από την ομορφιά των ενυδρείων, με την παρότρυνση ενός φίλου μέλους αυτού του forum και βλέποντας μέσα από εδώ το πόσοι πολύ ασχολούνται αποφάσισα να κάνω ένα όνειρο χρόνων πραγματικότητα, την απόκτηση ενυδρείου.

Το πρώτο βήμα έγινε με το να επισκεφτώ ένα μαγαζί με ψαράκια, αυτά που με γοήτευσαν ήταν του αλμυρού νερούκαι όχι τόσο του γλυκού,

το θέμα είναι πώς μετά από όσα άκουσα και διάβασα τα reef είναι πιο δύσκολα στην συντήρηση και θέλουν πείρα και εγώ τώρα αναρωτιέμαι,

ως αρχάρια που είμαι αξίζει να ξεκινήσω με reef?

θα ήθελα να μάθω την γνώμη κάποιου από σας που ξεκίνησε με reef

και ποια τα προβλήματα που αντιμετώπισε,

ίσως αυτό με βοηθήσει στο να κάνω το δεύτερο βήμα που είναι απόκτηση ενός ενυδρείου και η αιτία να γίνω και εγώ μέλος της μεγάλης παρέας αυτού του forum!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ρένα

Έγινε επεξεργασία - Rena
Link to comment
Share on other sites

Ρένα καλώς ήρθες ! :D

Νομίζω ότι αξίζει να ξεκινήσεις με reef. Αν είχες πρότερη εμπειρία στο γλυκό νερό σίγουρα θα βοηθούσε όμως υπάρχουν πολλοί που η μοναδική τους εμπειρία με το όμορφό μας χόμπι ήταν με αλμυρό νερό.

Το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή, αφοσίωση και διάβασμα. (και budget βέβαια αλλά αυτό το αφήνω για αργότερα :D )

Καλώς μας ήρθες και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ρένα καλώς ήρθες στο Aquazone!

Κέφι να υπάχει και θέληση και όλα γίνονται!!!

Έχεις σκεφτεί καταρχάς πόσο χώρο σκέφτεσαι να διαθέσεις για το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

ρενα καλως ηρθες και απο μενα..

οτι ειπε ο μιχαλης ισχυει...βεβαια τα περαιτερω ειναι ποση εμπειρια εχεις,ποσο χρονο μπορεις να διαθεσεις,λεφτακια καθως ψαρια και εξοπλισμος ειναι ακριβουτσικα..

αν το αποφασισεις φυσικα και αξιζει τον κοπο καθως βλεποντας τα reef τον μελων παθαινεις πλακαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα.ριξε μια ματια.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω reef, να πω την άποψή μου.

Πρέπει από όλα να δεις πόσο διαθέσιμο χώρο, χρόνο και χρήμα έχεις (τα τρία Χ). Όσο πιο μεγάλες "δόσεις" από αυτά έχεις τόσο πιο κατάλληλη για θαλασσινό είσαι. Και το αντίστροφο.

Ίσως είναι πιο συγκροτημένο να μπεις επιφυλακτικά στο χομπυ (ίσως με ενός μεσαίου μεγέθους γλυκού νερού), να δεις αν σου αρέσει, αν έχεις χρόνο... Και με το πέρασμα του χρόνου, να προχωρήσεις σε κάτι πιο εξειδικευμένο και απαιτητικό. Αν πας απευθείας σε reef, θα είναι σε ένας νέος οδηγός να αγόραζε μία ferrari... Πάντως να ξέρεις ότι η αρχή είναι το 90% (και όχι το ήμισι) του παντός.

Καλή αρχή... :D

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ

για την άμεση απάντηση

και για το καλωσόρισμα

αυτό φυσικά που παρέλειψα και μου το θυμίσατε είναι το οικονομικό, βασικός παράγοντας :D (και όπως πάντα εμείς η γυναίκες βάζουμε σε προτεραιότητα άλλα από το να τα δώσουμε σε ψάρια)

αυτό περιμένω λοιπόν από σάς να ακούσω επιχειρήματα που θα με πείσουν να ασχοληθώ... :D

Ιωάννη το site σου αν και με πολλές under construction σελίδες το βρήκα πολύ ενδιαφέρων, το σχήμα που σκέφτομαι να έχει είναι τετράγωνο ώστε να φαίνεται από τις 3 πλευρές και υπολογίζω σε διάσταση 50x50x50 οπότε πόσο να υπολογίζω? Πέτρο θα χρειαστεί να βάλω βαθιά το χέρι στη τσέπη? :D

φιλικά

Ρένα

Link to comment
Share on other sites

ρενα μου επειδη οσοι σου απαντησαμε τωρα εκτος βεβαια απο τον μιχαλη(νεον) δεν εχουμε reef)..για αυτο μην βιαζεσαι να συμπερανεις τιποτα μεχρι να σου απαντησουνε οι reefaδες.σαν καλοσορισμα και σαν μια πρωτη αποψη ισχυουν αυτα που σου ειπαμε..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ηρθες στην παρέα μας Ρένα. :D

Το χόμπι του ενυδρείο χρειάζεται 2 βασικά πράγματα έτσι ώστε κατά την ενασχόληση σου με αυτό να σου προσφέρει χαρά και να δουλεύει αγχολυτικά πάνω σου.

Πρώτον αρκετή όρεξη για διάβασμα ιδιαίτερα τώρα που ξεκινάς το χόμπι αλλά και στην πορεία.

Δεύτερον αρκετή υπομονή μέχρι το τελικό αποτέλεσμα να σε ανταμείψει.

Αυτά τα δυο για εμένα είναι τα βασικότερα.

Τώρα στην ερώτηση σου. Φυσικά και μπορείς να ξεκινήσεις κατευθείαν με ένα Θαλασσινό ενυδρείο. Ευτυχώς για εμάς οι τιμές όσον αφορά τον εξοπλισμό ενός θαλασσινού ενυδρείο τα τελευταία χρόνια όλο και πέφτουν και κάτι που πριν από μια 5ετια φάνταζε εντελώς ανέξοδο τώρα εύκολα μπορεί να γίνει πραγματικότητα.

Οι βασικές διαφορές από ένα αντίστοιχο γλυκού νερού είναι ο extra εξοπλισμός που θα χρειαστείς για το ενυδρείο σου,Οι extra μετρήσεις που στο Γλυκό νερό δεν χρειάζονται, μεγαλύτερη χρονικά ενασχόληση σε σχέση με το Γλυκό νερό.

Επίσης οι τιμές τον ψαριών ευτυχώς όχι όλων είναι αρκετά μεγαλύτερες σε σχέση με του Γλυκού νερού. Όλα σχεδόν τα ψάρια είναι άγρια πιασμένα μιας και ελάχιστα ακόμα αναπαράγονται στην αιχμαλωσία με συνέπια να είναι και αρκετά πιο απαιτητικά.

Τα κοράλλια τώρα που πολύ στο άκουσμα τους φαντάζονται ως διακοσμητικά είναι υδρόβιοι οργανισμοί που στις περισσότερες περιπτώσεις οι ανάγκες τους είναι αρκετά πιο αυξημένες σε σχέση με τα ψάρια.

Ευτυχώς για εσένα στο aquazone υπάρχει μια σειρά από άρθρα για τους αρχάριους Γλυκού αλλά και Θαλασσινού νερού που πρέπει να διαβάσεις έτσι ώστε να μπεις στο κλίμα του χόμπι.

Αν έχεις θέληση όλα μπορούν να γίνουν και εμείς θα είμαστε εδώ για κάθε απορία σου που καλώ είναι να μας πεις και ας φαντάζει ανόητη.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρέπει να μάθεις τι σημαίνει ζωή.

Και μετά τους τρόπους ελέγχου αυτής.

Δεν είναι σωστό να δημιουργήσουμε ένα δοχείο θανάτωσης ζώντων οργανισμών.

Οι απώλειες είναι πάντα μέσα στο πρόγραμμα, αν και εγώ δεν τις δέχομαι.

Το ενυδρείο δεν είναι μια τηλεόραση που την ανοίγουμε και την κλείνουμε όποτε κάνουμε κέφι. Αποτελείται από ζωές που εξαρτώνται άμεσα από εμάς.

Η εμπειρία είναι μαγική.

Link to comment
Share on other sites

Rena καλως ηρθες. :D

Παντος με οτι και να ξεκινησεις την βοηθεια των μελων θα την εχεις.

Μονο υπομονη και διαβασμα θελει. :D

Link to comment
Share on other sites

Ρενα καλως ηρθες !!!

Το θαλασσινο ενυδρειο μαγευει ολο και περισσοτερους και βρισκεται σε πραγματικα μεγαλη ανοδο! Το θεωρω απολυτα λογικο να θελεις να ξεκινησεις ετσι..και καλα θα κανεις :D

Απο και και περα πρεπει να σκεφτεις οτι δεν ειναι αναγκη να πας σε ενα reef ενυδρειο αμεσα...μπορεις να ξεκινησεις με ενα fish only με ζωντανο βραχο μεσα κατι που απαιτει λιγοτερα χρηματα στην αρχη και ισως επιτρεπει λιγο περισσοτερα λαθακια...αργοτερα μπορεις ανετα να προσθεσεις λιγο παραπανω εξοπλισμο και να το μετατρεψεις σε reef χωρις να πεταξεις τιποτα! Βεβαια θα πρεπει να προσεξεις τα ψαρια που θα βαλεις μεσα ωστε να ειναι ασφαλη για τα κοραλλια που θα βαλεις μελλοντικα! Ξεκινα το διαβασμα....στα αναλογα θαλασσινα topics αλλα και με καποια βιβλια (Δες το topic με τη Βιβλιογραφία Θαλασσινού Νερού) και οτι ερωτησεις εχεις μη διστασεις να τις κανεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες στο aquazone :D

Και βέβαια μπορείς να ξεκινήσεις με θαλασσινό ,θα χρειαστείς πολύ διάβασμα μια και το διάβασμα στο θαλασσινό είναι το ήμισυ του παντός . όσο για χρηματικό με προσεκτικές και ουσιώδεις αγορές θα κρατηθεί σχετικά χαμηλά(σχετικά πάντα :D )

Εδώ θα βρεις όλες τις πληροφορίες και την υποστήριξη που θα χρειαστείς στο στήσιμο του ενυδρείου σου . :D

Σου εύχομαι καλή τύχη :D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Ρένα

Θα έλεγα ότι το ενυδρείο τροπικού υφάλου, είναι το τελικό στάδιο του χόμπι μας, όπου ο ενυδρειίστας εφαρμόζει στο έπακρον τις γνώσεις που έχει αποκτήσει απο τις εμπειρίες και τα λάθη στα προηγούμενα στάδια.

Τα συνήθη στάδια είναι: κοινό ενυδρείο-βιοτοπικό ενυδρείο-θαλασσινό fish only ενυδρείο-reef ενυδρείο.

Παρόλα αυτά όμως συμφωνώ με όλους τους προηγούμενους ότι κάποιος που πραγματικά ενδιαφέρεται μπορεί εύκολα να προχωρήσει στο τελευταίο στάδιο του reef, μιας που εύκολα μπορεί να αποκτήσει όλες τις θεωρητικές γνώσεις διαβάζοντας σχετικά βιβλία,άρθρα στο διαδύκτιο ή ρωτώντας έμπειρους χομπίστες.

Σαν αρχή θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις διαβάζοντας τα άρθρα "Ξεκινώντας Το Θαλασσινό Ενυδρείο μέρος Α,Β και Γ" Του Μ.Βούλγαρη, που θα βρείς στο "Forum-άρθρα" του Aquazone.

Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο Manogr "...μπορεις να ξεκινησεις με ενα fish only με ζωντανο βραχο μεσα..."

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αναρωτιέμαι... Τσάντα Gucci ή σκίμερ? Παπούτσια tod's ή εξωτερικό φίλτρο? Βόλτα στο Κολωνάκι ή αλλαγή νερού? κλπ, κλπ. Αν έχεις απαντήσει και στις τρεις ερωτήσεις με το δεύτερο... ε τότε ξεκίνησε άφοβα το θαλασσινό. :D

Θεόφιλος

ΥΓ1. Για μένα η πρώτη επαφή με το χόμπυ ήταν μία γυάλα με χρυσόψαρα. Μάλλον έκανα κάτι λάθος...

ΥΓ2. Και κάτι άλλο που ξέχασα.... το ενυδρείο είναι δέσμευση (όπως και κάθε άλλο pet). Δεν φθάνει μόνο η όρεξη και η υπομονή.

Έγινε επεξεργασία - theokyr
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι καλησπέρα σας

Ευχαριστώ καταρχήν για το χρόνο που μου αφιερώσατε στο να μου δώσετε την γνώμη σας, να ξέρετε πως με βοηθήσατε να μην αυτοαποκαλούμε πια αναποφάσιστη :D

Διαβάζοντας λοιπόν την γνώμη των πιο έμπειρων από σας σε reef αποφάσισα να μην κάνω μία επιπόλαιη κίνηση και να βουτήξω στα βαθιά με την απόκτηση reef γιατί πολύ απλά μου λείπουν 1ον η εμπειρία και 2ον ένα από τα βασικότερα στοιχεία που αναφέρετε οι περισσότεροι, ΥΠΟΜΟΝΗ

Γι’ αυτό αποφάσισα να ξεκινήσω με ένα μικρό 35Lit freshwater ώστε να αποκομίσω την κατάλληλη εμπειρία, σιγά σιγά θα το μετατρέψω σε reef και φυσικά μετά όταν θα μπω στην μαγεία αυτού του υδάτινου κόσμου υπάρχει ένα χώρος στο σπίτι μου που προορίζεται για ένα εντοιχισμένο σχεδόν 280lit

Οπότε εν αναμονή, θα επιστρέψω δριμύτερη με το νέο μου απόκτημα και με φωτο... :D

ευχαριστώ φιλικά

Ρένα

Link to comment
Share on other sites

To 35άλιτρο πολύ δύσκολα θα μπορεί να μετατραπεί σε reef. Κατά την άποψή μου πάντως η απόφασή σου δείχνει συγκρότηση... :D

Θ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
:welcome: Rena

Πιστεύω πως όλοι θα βοηθήσουμε να γίνει το όνειρό σου πραγματικότητα :hysterical:

11603[/snapback]

Πολύ προφητικά τα λόγια σου Νίκο,

χάρη λοιπόν στην δικιά σας βοήθεια, έγινε το όνειρό μου πραγματικότητα και σας ευχαριστώ πολύ γι΄ αυτό αν και λίγο καθυστερημένα.... και αυτό γιατί ήθελα να δείτε ψιλοέτοιμο το νέο μου απόκτημα :rockon:

post-666-1143108167_thumb.jpgpost-666-1143108204_thumb.jpg

φυσικά είναι σε πολύ αρχικό στάδιο και δεν έχουν μπει ψαράκια ακόμα :hysterical:

αλλά αργότερα θα έχω να δείξω και φωτογραφίες με την εξέλιξη του ενυδρείου...

Από τι καταλάβατε από τις Φώτο αποφάσισα να ασχοληθώ με freshwater

(χίλια ευχαριστώ και πάλι σε όλους εσάς που συμβάλατε στο να γίνει το όνειρό μου πραγματικότητα, ξέρετε εσείς :hysterical: )

με εκτίμηση

Ρένα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ προφητικά τα λόγια σου Νίκο,

χάρη λοιπόν στην δικιά σας βοήθεια, έγινε το όνειρό μου πραγματικότητα και σας ευχαριστώ πολύ γι΄ αυτό αν και λίγο καθυστερημένα.... και αυτό γιατί ήθελα να δείτε ψιλοέτοιμο το νέο μου απόκτημα  :rockon:

post-666-1143108167_thumb.jpgpost-666-1143108204_thumb.jpg

φυσικά είναι σε πολύ αρχικό στάδιο και δεν έχουν μπει ψαράκια ακόμα :hysterical:

αλλά αργότερα θα έχω να δείξω και φωτογραφίες με την εξέλιξη του ενυδρείου...

Από τι καταλάβατε από τις Φώτο  αποφάσισα να ασχοληθώ με freshwater

(χίλια ευχαριστώ και πάλι  σε όλους εσάς που συμβάλατε στο να γίνει το όνειρό μου πραγματικότητα, ξέρετε εσείς  :hysterical: )

με εκτίμηση

Ρένα

15717[/snapback]

Καλό ξεκίνημα Ρένα σε αυτη την υπέροχη ενασχόληση που λέγετε ενυδρειολογία.

Αντε και τώρα που πήρες φόρα μην γελιέσαι.

Κάνε χώρο απο τώρα για το 2ο :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ρένα και από εμένα.

Πολύ όμορφο το αποτέλεσμα για αρχή.

Άντε με το καλό να μπούν και οι πρώτοι κάτοικοι του ενυδρείου με λέπια γιατί ποδαρικό βλέπω έκαναν τα apple snails.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ρένα καλή αρχή!

Σου προτείνω να βάλεις μια μεγάλη ρίζα και πάνω και γύρω της να κτίσεις το aquascape. Θα δείξει πολύ πιο φυσικό!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ΡΕΝΑ !!! :hysterical:

καλή αρχή. Χαίρομαι που έρχεται κόσμος στο hobby. Θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη για την ρίζα. Θα δείξει πολύ όμορφη και θα αλλάξει δραστικά την εμφάνιση του ενυδρείου.

Από φυτά ξέρεις … στην επόμενη συνάντηση θα λάβεις αρκετά :rockon::welcome:

Θες να προβλέψω τίποτε άλλο .. 801 2566984228 κληρονομικό χάρισμα :hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ρένα και από εμένα.

Πολύ όμορφο το ενυδρειακη :welcome:

με το καλό να μπουν και τα πρώτα ψάρια :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο.

Εγώ θα έβαζα τις δύο cabomba που έχεις μαζί.

Θεόφιλος

15744[/snapback]

Limnophylla Aquatica :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...