Jump to content

Μήπως ξέρετε τι ψαρί είναι αυτό?


dapper

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Μήπως ξέρετε τι ψαρί είναι αυτό?

Όταν το πήρα ξέχασα να το γράψω κάπου!!! :D

Από ότι έχω δει ανήκει στα οωτροπα έχω 2 αλλά δεν ξερώ πώς να ξεχωρίσω το φίλο τους !ξέρει κανείς κάποια χαρακτηριστικά για να ξεχωρίσω το φίλο τους

Ευχαριστώ.

:D

Link to comment
Share on other sites

guppy, γκαπυ,Ζωοτοκα. Τα αρσενικα ειναι πιο μικρα και φανταχτερα και εχουν ενα εξτρα πτερυγια κοντα στην "αποχετευση'' ενω τα θηλυκα ειναι με λιγοτερο εντονα χρωματα.

http://fish.mongabay.com/species/Poecilia_reticulata.html

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...y_view&iden=436

Link to comment
Share on other sites

guppy, γκαπυ,Ζωοτοκα. Τα αρσενικα ειναι πιο μικρα και φανταχτερα και εχουν ενα εξτρα πτερυγια κοντα στην "αποχετευση'' ενω τα θηλυκα ειναι με λιγοτερο εντονα χρωματα.

http://fish.mongabay.com/species/Poecilia_reticulata.html

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...y_view&iden=436

11617[/snapback]

φιλε μου το ροζ εννοω!!

Link to comment
Share on other sites

έχεις γκάπι και πλάτυ τώρα αν εννοείς κάποιο άλλο που δεν μπορώ να δω στην φώτο αν μπορείς βγάλτο ξανά και ανέβασέ την :D

Link to comment
Share on other sites

έχεις γκάπι και πλάτυ τώρα αν εννοείς κάποιο άλλο που δεν μπορώ να δω στην φώτο αν μπορείς βγάλτο ξανά και ανέβασέ την  :D

11648[/snapback]

ok.

Σε ευχαριστω πολύ.

καμιά παραπάνω πληροφορία ξερεισ να μου δώσεις για τα μικρουλια μου? :D:D

Link to comment
Share on other sites

Ότι θες ρώτα αλλά θα σου έλεγα να κάνεις καινούργιο τόπικ στην κατηγορία με τα ζωοτόκα :D .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα.

Αφτα εδώ ρε πεδία τι στο καλό τρώνε ?

τι δεν τους έχω ρίξει και ούτε που το πλησιάζουν! :welcome::hysterical:

Έχω ρίξει flake,bloodworms,granulate και spirulina όλα της sera.

:rockon: ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???

post-544-1142028404_thumb.jpg

post-544-1142028632_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο ψάρι είναι το Chocolate Gurami (Sphaerichthys Osphromenoides) και το δεύτερο είναι ένα elephant fish το (Mormyrus Rume Proboscirostris).

Το μέν γκουράμι είναι ένα ύσυχο και ευαίσθητο ψαράκι ενώ το ελεφαντ,μεγαλώνει πάρα πολύ 40+ εκατοστά και τρώει με ευκολία μικρότερα ψαράκια.

Για φαγητό εκτός από λάβρα κουνουπιού μπορείς να δοκιμάσεις κατεψυγμένη αρτέμια ή δάφνια.

Link to comment
Share on other sites

Το Mormyrus Rume θα σου πρότεινα να το ξεφορτωθείς σιγά σιγά πριν μεγαλώσει και αρχίσει τα νυχτερινά καρτέρια αφού είναι ένα νυκτόβιο αρπακτικό όταν μεγαλώσει λιγάκι.

Το chocolate gourami λογικά θα πρέπει να τρώει και flakes. Αν όχι τότε δοκίμασε κατεψηγμένη αρτέμια ή δάφνια όπως σου είπε και ο Δημήτρης πιο πάνω

Τώρα σχετικά με το νερό τα 2 ψάρια είναι τελείως ασύμβατα. Το μέν chocolate gourami θέλει Ph 6-7 το δε Mormyrus Ph κοντά στο 5.

Αλήθεια έχεις και άλλα ψάρια μέσα? Τι απαιτήσεις σε νερό έχουν αυτά?

Link to comment
Share on other sites

re pedia ti paralpliroforisisi ine afti -eleos-OLA GIA TO XRIMA-******** Sto apo to pet mou ipe oti kai ta dio ine poli irema kai oti den tha exo provlimata me tis idi ioarxuses sinthikes tu neru mou.ayrio fiska tha tou ta pao piso!!!

pantos sas efxaristo.

y.g.ta alla psaria ine platy, guppy,ksifofori!

Σημείωση συντονιστή: Ας προσέχουμε τις εκφράσεις μας ειδικά όταν αναφερόμαστε σε τρίτους.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ότι το chocolate gourami είναι ήρεμο και ήσυχο ψαράκι. Απλα στο νερό τα χαλάμε λιγάκι με αυτό αλλά νομίζω να προσαρμοστεί αφού και στο petshop δεν νομίζω να το είχαν σε ποιο χαμηλό Ph.

Τα μαγαζιά δεν φταίνε πάντα φίλε μου. Δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουν όλα τα είδη. Απλά δεν είναι κακό κάποιοι να λένε και ένα ΔΕΝ ΞΕΡΩ όταν δεν είναι απολύτως σίγουροι ή τουλάχιστον να το ψάχνουν λίγο παραπάνω πριν το πουλήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα μαγαζιά δεν φταίνε πάντα φίλε μου. Δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουν όλα τα είδη. Απλά δεν είναι κακό κάποιοι να λένε και ένα ΔΕΝ ΞΕΡΩ όταν δεν είναι απολύτως σίγουροι ή τουλάχιστον να το ψάχνουν λίγο παραπάνω πριν το πουλήσουν.

14481[/snapback]

Εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω Γιάννη.

Αν δεν γνωρίζουν όλα τα είδη οφείλουν να τα μάθουν και να δίνουν σωστή πληροφόρηση ή απλά να πούν στον καταναλωτή με επιφύλαξη δεν γνωρίζω τι είναι πάρτο με δική σου ευθύνη.

Αν δεν θέλουν να μπουν σε αυτή τη διαδικασία καλύτερο ακόμα θα ήταν να αλλάξουν επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω Γιάννη.

Αν δεν γνωρίζουν όλα τα είδη οφείλουν να τα μάθουν και να δίνουν σωστή πληροφόρηση ή απλά να πούν στον καταναλωτή με επιφύλαξη δεν γνωρίζω τι είναι πάρτο με δική σου ευθύνη.

Αν δεν θέλουν να μπουν σε αυτή τη διαδικασία καλύτερο ακόμα θα ήταν να αλλάξουν επάγγελμα.

14482[/snapback]

Αφού είναι τελικά άσχετοι (το70% τουλάχιστον) μου φαίνετε ότι θα πρέπει πρώτα να το ψάχνω στο forum και μετά να πάω για παραγγελία.έτσι μονο αλλιώς σε κλέβουν. :rockon::welcome::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι τελικά άσχετοι (το70% τουλάχιστον) μου φαίνετε ότι θα πρέπει πρώτα να το ψάχνω στο forum και μετά να πάω για παραγγελία.έτσι μονο αλλιώς σε κλέβουν.

14489[/snapback]

Καλό είναι να μην κάνουμε τέτοιου είδους αφορισμούς. Είμαι σίγουρος ότι αν γυρίσεις τα μαγαζιά θα βρεις και καλούς και κακούς επαγγελματίες και υπαλλήλους.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο καλός χομπίστας είναι ο ενημερωμένος χομπίστας, οπότε ο κάθε ένας ας αναλάβει το μερίδιο ευθύνης που του αναλογεί.

Link to comment
Share on other sites

φιλε dapper

θα συμφωνησω και εγω με τον μιχαλη..

στο κατω κατω αν σε εξυπηρετησε με

τον λαθος τροπο μην ξαναπας..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...