Jump to content

Γεια σας!!!!!!!!!!!!


m00ndust

Recommended Posts

Προσοχή όμως στο είδος του ερημίτη. Δεν είναι όλοι αθώοι.

Σίγουροι είναι οι blue- red legs, ενώ κάποιοι Klibanarius, που βλέπουμε πολλές φορές στα καταστήματα είναι ακατάλληλοι κα υπεύθυνοι για το θάνατο των σαλιγκαριών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας :)

Σημερα αγορασα λιγο ζωντανο βραχο και ο ενασ βραχος ειναι ΓΕΜΑΤΟΣ aiptasia σε ολα τα μεγεθη.....αλλα ειναι μονο ο ενας βραχος... μηπως υπαρχει καμια αποτελεσματικη λυση για να τις βγαλω ολες?

Link to comment
Share on other sites

Επισης διαβασα καπου για βραστο νερο...... για ξυδι και αλλα διαφορα.......εχω το φαρμακο για αυτες της tropic marine αλλα ειναι τοσεσ που δεν γινεται να το χρησιμοποιησω

Link to comment
Share on other sites

επέστρεψε τον εκεί που τον αγόρασες

αν γίνεται

γιατί μετά από αυτά που λες να του κάνεις .. δεν θα είναι πια ζωντανός βράχος ..

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα να του κανω κατι ...... λεω τι διαβασα και τα διαβασα και εδω στο forum...... ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΠΑ ΝΑ ΣΑς ΡΩΤΗΣΩ...................

Link to comment
Share on other sites

δεν βλέπω άλλη λύση .. η τον επιστρέφεις η τον βράζεις

αυτός ο βράχος μπορεί να είναι χρήσιμος μόνο σε ένα refugium με aiptasia

έχεις χώρο για ψάρι chelmom ? είναι πολύ πιθανό να τις φάει όλες .. αλλά μετά πιθανότατα θα πεθάνει από τη πείνα ..

οι peppermint γαρίδες μπορεί να είναι αποτελεσματικές αλλά το ρισκάρεις ..

η αφαίρεση του βράχου ΙΜΟ η καλύτερη λύση

Link to comment
Share on other sites

myrionema hydroids μμμμ αρκετά δύσκολα.

Εγώ στην θέσει σου θα πέταγα τον βράχο που είναι επάνω αν τα πειράξεις θα εξαπλωθούν τρελά.

Αν τα καλύψεις με εποξική κόλλα είναι μια λύση.

Υπάρχουν φυσικά κάποια πλάσματα που τα τρώνε άλλα που να τα βρεις στην Ελλάδα.

http://www.seaslugforum.net/factsheet.cfm?base=cuthpust

Τι κοράλλια έχεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεσα μανιταρια zoanthus ,Long Polyp Leather(sarcophyton),Clavularia και εχω και ενα που μοιαζει με μικρες μαργαριτες αλλα δεν θυμαμαι το ονομα... :)

Link to comment
Share on other sites

93482322lo3.th.png

να αυτο ειναι αλλα δεν ειναι δικια μου φωτογραφια ... το κινητο μου χαλασε αλλα δευτερα παιρνω φωτογραφικη οποτε θα το δειξω

μαζι και τα 2 νεμο που πηρα :)

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα 2 ερημιτες με μπλε ποδια μικρους........

ολα ηταν μια χαρα ...και σημερα βρηκα τον ενα ΜΙΣΟ ... :)

Δεν καταλαβαινω πως το επαθε ......

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε "πουκάμισο" κατά την προσαρμογή του στο νέο περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

μμμμ σιγουρα αλλαξε πουκαμισο ........? δεν ηταν διαφανες οπως της γαριδας... οταν το αλλαξε..... φαινοταν νεκρος.......

θα το ψαξω..

Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη εχετε για τα sea cucumber?

διαβασα οτι ειναι καλοι καθαριστες για την αμμο .. αλλα καποια ειναι τοξικα ...... χρειαζοντε ιδιαιτερη φροντιδα? μπορω να παρω εναν η πρεπει να περιμενω ακομα να περασει καιρος?

Αναρωτιεμαι γιατι ενω εχω σαλιγκαρια και κανουν ΤΕΛΕΙΑ δουλεια δεν εχω πια την αλγη που ειχα στους βραχους ..... στην αμμο ομως εχω..... και κανεις δεν την καθαριζει...

κυκλοφορια πιστευω πως εχω καλη πλεον .....αφου εχω πια 3 κυκλοφοριτες 2 marea 3200 και εναν marea 6000...... και τουσ εχω τοποθετησει μαλλον σωστα θα παρω φωτογραφικη αυτες τισ μερες και θα σας δειξω....

επισης πιστευω οτι μπορει η κυκλοφορια να ειναι πολυ ισως γιατι δεν εχω πια που να τοποθετισω τα glove polyps αφου παντου εχει ρευμα και δεν τους αρεσει :) ....

Link to comment
Share on other sites

Τα glove polyp απο που τα αγορασες γιατι ψαχνω και δεν βρισκω... :)

Link to comment
Share on other sites

Ο cucumber είναι η καλύτερη λύση για τη φροντίδα της άμμου. Σύμφωνα με τον καθηγητή Shimek, είναι ο μόνος συμβατός οργανισμός με DSB. Θέλει όμως ιδιαίτερη προσοχή στην επιλογή του είδους, καθότι δεν κάνουν όλα τα είδη την ίδια δουλειά. Υπάρχει διάκριση ανάμεσα στα είδη filter feeding και σε αυτά που καθαρίζουν την άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε καμια ιδεα για ποιο ειδος cucumber να κοιταξω?

να μπορω να το βρω βεβαια στη Ελλαδα..... και να μην γινεται τεραστιο γιατι διαβασα καποια μεγαλωνουν παρα πολυ οπως το Tiger Tail Cucumber ..... να κανει δλδ για τα λιτρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Σας στελνω μερικες φωτογραφιες :) να δειτε τι αλλαγες εχω κανει και τους καινουριους κατοικους του ενυδρειου μου... και οτιδηποτε ειναι λαθος να μου το πειτε :)

1010036wo7.th.jpgthpix.gif

dsc00232ti2.th.jpgthpix.gif

dsc00118vs2.th.jpgthpix.gif

dsc00174in1.th.jpgthpix.gif

dsc00220qc8.th.jpgthpix.gif

dsc00219iz4.th.jpgthpix.gif

dsc00227ft8.th.jpgthpix.gif

dsc00241td0.th.jpgthpix.gif

dsc00244nr3.th.jpgthpix.gif

1010038xo1.th.jpgthpix.gif

ελπιζω να μην σας κουρασα...

Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι τους καινούργιους κατοίκους!!

Το συγκεκριμένο ψαράκι, θα σου δημιουργήσει πολλά προβλήματα με τις συνεχείς "χιονοπτώσεις" στα κοραλλια και τα βράχια, που θα προκαλεί. Σε λίγο θα ψάχνεις τρόπο για να το ξεφορτωθείς.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

:) ναι ε ...... !!!!!!!!!!!!!! και εγω που χαιρομουνα που καθαριζει τοσο καλα την αμμο... με το που το πηρα αρχισε την δουλεια.... :) ελπιζω να μην το μετανιωσω.... κανει πραγματικα καλη δουλεια...
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικα !

αν μπορείς , επέστρεψε το crinoid και πάρε κάτι με καλντέρες προοπτικές επιβίωσης ..

καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν,ομορφοι οι νεοι!

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικα !

αν μπορείς , επέστρεψε το crinoid και πάρε κάτι με καλντέρες προοπτικές επιβίωσης ..

καλή συνέχεια :)

Δηλαδη δεν ειναι ευκολο .... :) εγω γιαυτο το πηρα επειδη μου ειπανε οτι ειναι πολυ ευκολο και δεν εχει προβληματα .....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...