Jump to content

Γεια σας!!!!!!!!!!!!


m00ndust

Recommended Posts

Πριν μια εβδομαδα αλλαξα το πως ειχα τους βραχους επειδη δεν μου αρεσε... εκανα αλλαγη νερου και σημερα εκανα τεστ..... και δεν το πιστευα.... καταρχην εκει που δεν ειχα πολυ αλγη .. μεσα σε μια μερα η αμμοσ εγινε καφε..... οποτε σκεφτηκα να μετακινησω τους κυκλοφοριτες.... αλλα παλι τιποτα...

και τα τεστ λενε ¨...

nitrit 0.05 :thumbup:

nitrat 2 :thumbup:

ca 480 :hysterical: (δεν βαζω ασβεστιο στο ενυδρειο ποτε)

mg 1520 :hysterical: (δεν βαζω μαγνησιο στο ενυδρειο ποτε)

phosphate 0,3 :wacko:

amm 0.05-0.1 :wacko:

........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομιζω οτι μονη σου ειπες τι φταιει :thumbup: 1ον αλλαγη στα βραχια. 2ον αλλαγη στην κυκλοφορια.Αλλα καλυτερα να σου απαντησουν οι ειδικοι :thumbup: Καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια εβδομαδα αλλαξα το πως ειχα τους βραχους επειδη δεν μου αρεσε... εκανα αλλαγη νερου και σημερα εκανα τεστ..... και δεν το πιστευα.... καταρχην εκει που δεν ειχα πολυ αλγη .. μεσα σε μια μερα η αμμοσ εγινε καφε..... οποτε σκεφτηκα να μετακινησω τους κυκλοφοριτες.... αλλα παλι τιποτα...

και τα τεστ λενε ¨...

nitrit 0.05 :thumbup:

nitrat 2 :hysterical:

ca 480 :hysterical: (δεν βαζω ασβεστιο στο ενυδρειο ποτε)

mg 1520 :wacko: (δεν βαζω μαγνησιο στο ενυδρειο ποτε)

phosphate 0,3 :wacko:

amm 0.05-0.1 :wacko:

........

Δεν είναι σωστό να μετακινούμε τούς βράχους χωρίς λόγο,χαλάμε την βιολογία του ενυδρείου.(ένα δυο κομματάκια από επάνω οκ)

Υπάρχει και ο κίνδυνος απελευθερώσεις υδρόθειου από τον πυθμένα και θύλακες που έχουν δημιουργηθεί στα βράχια της βάσεις.

Με αυτό που έκανες ξεκίνησες έναν μίνι κύκλο πάλι,μην ανησυχείς όμως θα επανέρθει σύντομα.

Αν δεις κάτι περίεργο στην συνέχεια πες μας. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σωστές οι πιο πάνω παρατηρήσεις. Αποφεύγουμε τη μεγάλη ανακατανομή του βράχου. ΄

Τώρα περιμένεις να επανέλθει το σύστημα σε ισορροπία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σωστό να μετακινούμε τούς βράχους χωρίς λόγο,χαλάμε την βιολογία του ενυδρείου.(ένα δυο κομματάκια από επάνω οκ)

Υπάρχει και ο κίνδυνος απελευθερώσεις υδρόθειου από τον πυθμένα και θύλακες που έχουν δημιουργηθεί στα βράχια της βάσεις.

Με αυτό που έκανες ξεκίνησες έναν μίνι κύκλο πάλι,μην ανησυχείς όμως θα επανέρθει σύντομα.

Αν δεις κάτι περίεργο στην συνέχεια πες μας. :thumbup:

+1 :thumbup:

Γιατί έχεις υψηλές τιμές ca,mg χωρίς πρόσθετα ?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για το mg kai to ca .... δεν ειναι περιεργο ... :thumbup: ?

σημερα μερικα κοραλια βγαζουν κατι καφε απο το στομα τους (καποια καφε και καποια βγαζουν κατι αασπρο..)μοιαζουν στρεσαρισμενα... οι τιμες ειναι οι ιδιες.... τα κοραλια που το κανουν αυτο ειναι η scolymia ,euphyllia,fungia , cup coral.....

μηπως να κανω αλλαγη? παλι?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για το mg kai to ca .... δεν ειναι περιεργο ... :thumbup: ?

σημερα μερικα κοραλια βγαζουν κατι καφε απο το στομα τους (καποια καφε και καποια βγαζουν κατι αασπρο..)μοιαζουν στρεσαρισμενα... οι τιμες ειναι οι ιδιες.... τα κοραλια που το κανουν αυτο ειναι η scolymia ,euphyllia,fungia , cup coral.....

μηπως να κανω αλλαγη? παλι?

Τα κοράλλια είναι στρεσαρισμένα και το δείχνουν με αυτό το τρόπω, δεν νομίζω ότι οφείλετε στις τιμές ca,mg που είναι υψηλές αλλα όχι επικίνδυνες !! πως ανεβήκαν εκεί πάνω χωρίς τι χρήση βελτιωτικών ?

Τι άλλο προσθέτεις στο ενυδρείο σου ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δωσε λιγο χρονο... μην δημιουργεις και αλλη αναταραχη.

Βαλε μπολικο φρεσκο ανθρακα και αντιφωσφορο...

Παρατήρησε τα να δεις πως θα πανε

Link to comment
Share on other sites

δεν προσθετω τιποτα..

όσο δεν χρησιμοποιείς αντίστροφη όσμωση ..

δεν μπορείς να είσαι σίγουρη για την αιτία του φαινόμενου ..

Link to comment
Share on other sites

Παιζει καποιο ρολο το αλατι που βαζει?στις τιμες?

Link to comment
Share on other sites

όσο δεν χρησιμοποιείς αντίστροφη όσμωση ..

δεν μπορείς να είσαι σίγουρη για την αιτία του φαινόμενου ..

+1

Η όσμωση θα σε βοηθήσει στην αντιμετώπιση πολλών μελλοντικών προβλημάτων , κατά την γνώμη μου προχώρησε άμεσα στην αγορά τις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιζει καποιο ρολο το αλατι που βαζει?στις τιμες?

Μετά από κάθε αλλαγή υπάρχει πτώση τιμών στο σύστημα , κανένα αλάτι δεν δικαιολογεί αυτές τις τιμές :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι Πανο αλλά αν το νερο ειναι απο το δύκτιο και ειναι βεβαρημενο μπορει μεχρι και να μας ανεβάσει τιμες!!

Link to comment
Share on other sites

ο λογος που δεν χρησιμοποιω νερο αντιστροφης οσμωσης ειναι καθαρα οικονομικος.. :thumbup: .. γιατι εχω και αλλα να σκεφτω ακομα οπως sump που δεν εχω ... ψυκτικο ......... πλησιαζει καλοκαιρι...

ειναι τοσο απαραιτητο?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου γνωμη ειναι οτι το νερο της οσμωσης ειναι απαραιτητο σε ενα reef!

Τα προβληματα ειναι πολλα απο την απουσια του!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάθε αλλαγή υπάρχει πτώση τιμών στο σύστημα , κανένα αλάτι δεν δικαιολογεί αυτές τις τιμές :thumbup:

Δε νομίζω να ισχύει αυτό που λες. Μάλλον το αντίθετο γίνεται.

Η μόνη λογική εξήγηση για τις ανεβασμένες τιμές είναι οι συχνές αλλαγές που η moondust πιθανόν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

και τους βραχους τους εχω αλλαξει 2 φορες 1 στην αρχη που ειχα ξεκινησει και μια τωρα πριν μια εβδομαδα...... δεν εχω ξαναπειραξει το ενυδρειο... δεν βαζω συχνα χερια ... ομως ταιζω 5 φορες την εβδομαδα (mysis artemia,zooplankton kai phytoplakton ,cyclops αλλα ολα αυτα οχι ολα μαζι σε συνδιασμο καποια καθε μερα διαφορετικα)μηπως φτεει αυτο?flakes καθε μερα λιγο για τα ψαρια..

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγες που κανεις ειναι αρκετες αλλα δεν ειναι κακες!

Το νερο απο το νερο του δυκτιου σε συνδιασμο με τις τακτικες αλλαγες μπορει να προκαλεσουν αυτή την αυξηση!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να ισχύει αυτό που λες. Μάλλον το αντίθετο γίνεται.

ο Πάνος εννοεί ότι τα αλάτια είναι συνήθως πιο αδύναμα σε ca , alk , mg από τις συνθήκες που διαμορφώνουμε εμείς με πρόσθετα ,

αν δεν πέφτουν πρόσθετα η δεν υπάρχει calcium reactor ισχύει το αντίθετο

Link to comment
Share on other sites

ο Πάνος εννοεί ότι τα αλάτια είναι συνήθως πιο αδύναμα σε ca , alk , mg από τις συνθήκες που διαμορφώνουμε εμείς με πρόσθετα ,

αν δεν πέφτουν πρόσθετα η δεν υπάρχει calcium reactor ισχύει το αντίθετο

:thumbup: Πάσο φίλε Τάσο.

Κι εγώ αυτό κατάλαβα (εκ των υστέρων) ότι εννοούσε ο Πάνος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νεες μετρησεις σημερα

kh 8 :thumbup:

ph 8.2

phos 0.1

nitrat 2

nitrit 0,1 :hysterical:

amm 0,05-0.1 :hysterical:

ca 470

mg 1460 :wacko:

Προχώρησε στην αγορά όσμωσης , φτιάξε ιδανικά το νερό σου στο main tank ,δώσε χρόνο , να σταθεροποιηθούν οι τιμές σου και αργότερα σκέφτεσαι για τα υπόλοιπα .( Sump, ψυκτικό κτλ )

Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να σου υποδείξω τι θα κανείς απλά σου λέω τι θα έκανα στη θέση σου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σαν να ξανακανει κυκλο το ενυδρειο...

Βλεπω ΝΗ3, ΝΟ2... Κοιτα μην ξεφυγουμε!

Ca, Mg, KH καλυτερα. Το Ca προσεξε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...