Jump to content

40 λίτρα Tetras


τεο2

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 40 λίτρα και θέλω να βάλω ψαράκι tetras σε κοπαδάκια και φυτά μπορείτε να μου προτείνετε μερικά είδη ψαριών και πόσα του κάθε είδους να βάλω το ίδιο και με φυτά εύκολα.... ετχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν και δεν ειμαι ειδικός θα σου έλεγα πως τα 40 λιτρα ειναι λίγα για κοπαδάκια..

Μπορείς να βάλεις μερικά γκάπυ, πλάτυ, zebra danio κλπ. που δεν έχουν ιδιέταιρεσ απαιτήσεις χώρου και συνθηκών..

Αν ωστόσο επιμένεις και προσέχοντας λιγο παραπάνω το νερό σου (pH 6-6,5) μπορεις να βάλεις μια ομάδα των 4-5 lemon tetra ή ρόδινη tetra ή bleeding heart tetra και παράλληλα 6-10 neon tetra. Απο φυτά θα σου πρότεινα φυτά της οικογένειας Αnubias και σίγουρα την ανούμπια νάνα με ελάχιστες απαιτήσεις και ωραία εμφάνιση.. Πάντως για κοπάδι με όμορφο αποτέλεσμα και άνεση για τα tetra σου πρέπει να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο... Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Στα 40 λιτρα μπορεις να βαλεις π.χ.10 Νεον με3 4γαριδουλες Γιαπονικα,η1 Χρυσοψαρο,η 1μονομαχο,νομιζω εχεις πολλες επιλογες λυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σκευτόμουν να βάλω η 3 κοπάδια 5 ψαριών η 2 των 7 και έναν πλακώστομο (μικρό) φχαριστώ για την βήθεια

Link to comment
Share on other sites

Τα 40 λιτρα δεν ειναι για κοπαδοψαρα γιατι θελουν μηκος για κολυμπι. Μπορεις να βαλεις 5-6 αρσενικα guppy για να μην αρχισουν και γεννανανε και δεν εχεις τι να τα κανεις ή 1 χρυσοψαρο ή 1 μονομαχο. Εγω ψηφιζω το μονομαχο γιατι ειναι η σωστοτερη σαν λυση απο αποψη απαιτησεων.

Link to comment
Share on other sites

Σκευτόμουν να βάλω η 3 κοπάδια 5 ψαριών η 2 των 7 και έναν πλακώστομο (μικρό) φχαριστώ για την βήθεια

Φιλε μου δεν χωρανε στα 40 λιτρα αυτα τα ψαρια. Υπολογιζε 1,5 με 2 λιτρα νερο σε καθε εκατοστο ψαριου π.χ ενα ψαρακι 5 εκ. θελει 8-10 λιτρα Χ 7 (ψαρακια) = 56-70 λιτρα. Συφωνω με τον Stelios_RJK, οτι τα κοπαδοψαρα εκτος των αλλων θελουν μηκος για να τα ευχαριστηθεις. Ενας μονομαχος θα ηταν παραπανω απο βασιλιας εκει μεσα. Υπαρχουν κι'αλλες λυσεις ομως και ελπιζω οτι θα "ριξεις" λιγο διαβασμα για να βρεις την καλυτερη.- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παίζει να βάλω gupies (5) με neon(5) και δύο ζέμπρες????

για μενα θα ειναι καλυτερα να εβαζες 5-6 αρσενικα γκαπακια και αν θελεις και μερικες γαριδουλες αμανο.

οπως προιειπαν παραπανω οι φιλοι,ειναι λιγα τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να βαλεις αφρικενες κιχλιδες Tanganika multifaciatus (μουλτι)

η κανενα παφερ

κοιτα φατσα πως κοιταζει το σαλιγκαρι

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνετε να βάλω Αφρικάνες γιατί από χθές το ενυδρείο τρεχεί με φυτά και ph 6,5 και δεν γίνετε...

Link to comment
Share on other sites

Είπα ένα ψαματάκι το ph e;inai 7 :unsure:

χα, χα! Εύκολα "έσπασες" και τα μαρτύρησες όλα.

Δε με λες, εκτός από το 40άρι που αναφέρεις έχεις όντως και 30άρι με τα ψάρια που περιγράφεις στο προφίλ σου;

Link to comment
Share on other sites

Με bufer σε σκόνη

Το χειροτερο πραγμα που θα μπορουσες να κανεις στο ενυδρειο σου, ειναι ακριβως αυτο (κατα την αποψη μου).- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Το χειροτερο πραγμα που θα μπορουσες να κανεις στο ενυδρειο σου, ειναι ακριβως αυτο (κατα την αποψη μου).- :unsure:

Το buffer αν δεν κάνω λάθος είναι πλήρως χημικό! Γενικώς δεν έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια, αν και δεν έχω προσωπική πείρα!

Link to comment
Share on other sites

Με bufer σε σκόνη

Το buffer ειναι η ευκολη λυση αλλα καπου αλλου χαλαει κατι.

Μπορεις να το ψαξεις και αυτο και τη συνθεση των ψαριων σου στα ενυδρεια σου και να τα διορθωσεις.

Απο την αλλη μπορεις να συνεχισεις ετσι και να μας ενημερωνεις για την πορεια των ψαριων και ενυδρειων σου.

Μπορει ολα οσα λενε οι πιο "διαβασμενοι" να ειναι "τραβηγμενα" και να τους διαψευσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...